Jirka0604 Jirka0604 komentáře u knih

Jerúldelger Jerúldelger Ian Manook (p)

Tuhle knížku jsem musel přečíst, když mám teď v rodině sympatickou a pěknou Mongolku. Spoustu věcí jsem znal z jejího nadšeného vyprávění o této zemi a další jsem se dozvěděl zde. Kniha se mi líbila, četla se dobře, byla napínavá. Jen mi vadila přílišná akčnost některých částí. Zarazilo mě i drsné chování mezi různě postavenými policisty nebo k dalším osobám. Snad je v Mongolsku více laskavých lidí i v Ulánbátaru, který nese znaky přeplněné metropole se svými zápory, než zde se objevující spíše na venkově. Zajímavý je také vzrůstající vliv Číny a Koreje. Ruský vliv je vidět spíše v pozůstatcích po době Sovětského svazu s nenapravitelnými škodami na morálce a starých zvycích. Země je to ale jistě krásná, kniha láká k jejímu navštívení a poznání tradičního života v jurtách a přírodě.

01.12.2020 4 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Třetí díl série a pro mě nejlepší. Zápletka příběhu vlastně není nic zázračného, ale kniha je velmi čtivá, čemuž napomáhá rychlé střídání kapitol. Velmi zajímavě je podaná atmosféra Berlína, kde nabírá na síle nacistická ideologie, nyní ještě bojující o své místo s ideologií komunistickou. Názorný příklad a poučení, kam vede přehlížení a netečnost mlčící většiny.

28.10.2020 5 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Zde jsem na rozdíl od Mokré ryby nebyl ovlivněn výborným filmovým zpracováním a musím říci, že se mi kniha moc líbila. Zajímavé prostředí i příběh, škoda, že neznám Berlín. Díky četnému jmenování ulic a náměstí by byla četba ještě poutavější. Těším se již na Goldsteina!

05.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásná kniha o těžkých časech!

28.08.2020 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Nejdříve jsem viděl první sérii v tv a na knihu jsem se těšil. Líbila se mi, ale musím říci, že snad poprvé mě zaujalo filmové zpracování víc než kniha. Asi je to tím, že formát seriálu má přeci jen více prostoru a také tím, že mě děj nepřekvapoval, dost jsem si ještě pamatoval. V seriálu byla dle mého skvěle podána uvolněná zábava v nočních a tanečních klubech Berlína, to se určitě lépe vyjádří obrazem a zvukem. Přesto knihu chválím a těším se na další díly. Druhou a další tv sérii si nechám až na potom.

26.08.2020 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Ze začátku jsem se nemohl úplně začíst, pak se to zlepšilo. Přeci jen to popisuje dobu, kterou jsem zažil a hrdinka knihy je skoro stejně stará jako já. Pocity lidí, kterým je brán domov, bez možnosti účinné obrany si těžko představit a přestěhování z vesnice do nového (socialisticky nedodělaného) sídliště, to musí být šok. Zajímavá je pasáž, když revoluční změna systému přinese lidem naději, ovšempouze na krátkou dobu. Přesto mi některé pasáže přišly takové nudnější a celkově knihu neřadím k těm nejlepším.

18.08.2020 3 z 5

Avion Avion Jiří Kratochvil

Zajímavá kniha. Jiná, než obvykle čtu, ale určitě zanechala silnou stopu s chutí přečíst si nějakou jinou od stejného autora.

04.08.2020 3 z 5

Dobro v tobě Dobro v tobě Linda Olsson

Knihu mi doporučila manželka a když jsem viděl recenze, byť vesměs kladné, ale většinou od žen, měl jsem trochu obavy, zda kniha není určena hlavně pro ně. Můžu říci, že jsem se mýlil. Je to poutavá kniha, která se mi příjemně četla a příběh mě zaujal.Opět jsem si uvědomil, jak moc může dospělý člověk, zvláště ti nejbližší, zasáhnout do budoucího života dítěte.

04.08.2020 4 z 5

Povídky (6 povídek) Povídky (6 povídek) Anton Pavlovič Čechov

Příjemné čtení o ruské povaze, těžkém či zahálčivém životě podle toho kde se člověk narodí. Množství vodky, která protekla ruskými hrdly, to už nikdo nespočítá. Popis krajiny láká k návštěvě, život v těch dobách moc neláká. Každá povídka trošku jiná, ale líbily se mi snad všechny.

05.06.2020 4 z 5

Čtyřcestí Čtyřcestí Tommi Kinnunen

Poslouchal jsem jako audio knihu. Úplně mě kniha nepohltila, ale na druhou stranu jsem ji nepřestal poslouchat. Zajímavé, ale někdy dost rozvleklé popisování běžných věcí, občas jsem se ztrácel v časových rovinách. Často mi přišlo, že místo vygradování zajímavé situace došlo k ukončení jejího popisu. Přes tyto skutečnosti má kniha zajímavou atmosféru.

02.06.2020 2 z 5

Opět zajímavé čtení o zajímavých lidech a lákavých místech (hned bych na Šumavu vyrazil - a určitě brzy vyrazím).
Nejprve jsem četl Jako v nebi..... a musím říct, že "dvojka" se mi líbila víc. Ale je možné, že jsem knihy četl relativně rychle za sebou a u této mi trošku chybělo to prvotní kouzlo.
Každopádně mě obě knihy zasáhly, ovlivnily a v hlavě stopu zanechaly!

11.05.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Zajímavé čtení. Po prvních rozhovorech jsem si myslel ( i když se mi líbily), že to bude dál podobné a celé to třeba ani číst nebudu. Jak jsem se zmýlil...Čtení o p.Stonišovi, p.Provázkové, p.Broukalovi a Karin Kocumové mě vtáhnulo do knihy zpět a nyní se již těším, až si přečtu 1.díl.

12.04.2020 4 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Není to jednoduché čtení, ale kdo má rád filmy od Sorentina, tak si tu jistě, stejně jako já, najde to co se mu líbí.
Už se těším po přečtení knihy na zhlédnutí nějakého filmu.

30.03.2020 4 z 5