JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Mikronauti Mikronauti Gordon Williams

Myslel jsem si, že jde o béčkové scifi, ale opak je pravdou. Je to více příběh než scifi. Skutečné char. postav někdy odkrýváme šokujícím způsobem. Velmi se mi líbila i ta část související s politikou a paranoiu na nejvyšších stupních politického žebříčku a zcela mě dostala forma zmenšování lidí – je to ten nejuvěřitelnější příběh o možnostech zmenšování lidí a jejich dobrodružství. Těším se na další díl.

28.07.2020 5 z 5

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Maryanne Wolf

Zase si čtení a knih vážím o něco víc – je to jedinečná záležitost. Měli by si to přečíst a případně okomentovat ti, kteří se snaží přenést výuku na tablety. Spousta informací i pro učitele, kteří učí děti číst. Vadilo mi ovšem, opakování již řečeného.

20.06.2020 4 z 5

Pronásledování bitevní lodi Bismarck Pronásledování bitevní lodi Bismarck Ludovic Kennedy

Nedávno jsem četl knihu Bitevní loď Bismarck, kterou napsal člen posádky. Téma mě natolik zaujalo, že jsem si sehnal i britský pohled na tuto akci od Kennedyho. Samozřejmě, že v knize od Kennedyho není tolik detailů z paluby Bismarcka, ale přesto víc než jsem čekal – dokonce dost informací čerpá právě od autora knihy Bitevní loď Bismarck. Kniha od Kennedyho je mnohem komplexnější, kontextovější a čtivější.

27.05.2020 5 z 5

Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg

Popis posledního boje bitevní lodě je nepopsatelný zážitek. Je to současně fascinující i absurdní. Fascinující co všechno lze postavit, a absurdní při představě, že uvnitř chrastí lidská těla.

30.03.2020 5 z 5

Meze rozorané Meze rozorané Vlasta Javořická

Od této autorky jsem do této knihy nic nečetl. Narazil jsem na ni náhodou, když jsem hledal román z dob kolektivizace od spisovatele, který v té době a prostředí žil. Kniha mě nadchla, že popisuje lidi i dobu takové jaké byly. Kupodivu mě zaujal i popis vztahu manželů Přecechtělových – a to je co říct. Uprostřed děje jsem prožíval frustraci, jak je jednoduché udělat přes noc z pracovitého člověka vykořisťovatele, kterého je nutné se zbavit a vzít mu vše, i domov jinak se nebudeme mít dobře, ale konec byl moc krásný, i když bych ocenil, kdyby byl delší.

03.01.2020 5 z 5

Ponorky vyplouvají... Ponorky vyplouvají... Zdeněk Dobřichovský

Obě knihy pana Bedřichovského, které jsem četl se vyznačují výrborným přehledem v dané obslasti, v tomto případě o vývoji bojových ponorek a jejich nasazení. Na druhou stranu je v této knize více propagandy, než je pro období, kdy tato kniha vyšla typické. To celkový dojem dost kazí. Také jsem si všimnul kapitol, které jako by byly opsány z knih, které jsem již četl.

06.10.2019 3 z 5

Dlouhá bílá cesta Dlouhá bílá cesta Grigorij Anisimovič Fedosejev

Jedná se o zkrácenou verzi knihy Stezkami Hrdinů (neobsahuje mapy a fotografie).

21.08.2019

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Oceňuji autorovu snahu text doplňovat originálními obrázky, to se u českých knih už moc nevidím. Na druhou stranu, mi připadalo, že autor už moc zkracoval, aby se mu do knihy vešlo neuvěřitelných 40 případů.

26.07.2019 3 z 5

Tatra kolem světa Tatra kolem světa Petr Bárta

Za prvé, už na první pohled je poznat, že kniha měla těžkou cestu na svět; porovnejme její fyzickou podobu třeba s knihou Dobré ráno Afriko, také od Bárty. Při čtení je to ještě patrnější, například očividně vynechané odstavce, a uvnitř odstavců jakoby docela často chyběly věty a myšlenky nejsou dokončeny. Za druhé je to pecka. Jediná kniha o expedici Tatra klem světa popisující celou cestu (kromě Argentiny, kterou autor vynechal). Tento typ cestopisu plný technických detailů mě baví a navíc v dětství byla plechové autíčko tatry kolem světa můj nedostižný sen a teď mám alespoň tu knihu. S touto knihou se navíc vrátíte do myšlení Čechoslováků v osmdesátých letech – takto jsme skutečně viděli svět.

29.05.2019 4 z 5

Čísla o lidském těle a jak jim rozumět Čísla o lidském těle a jak jim rozumět Josef Šimek

Pro všechny, kteří chtějí vědět co je vlastně v jejich těle špatně na základě tvrdých lékařských dat pocházejících z rozboru krve - měření tlaku...a dalších možných měření aneb jak to v těle chodí.

14.11.2018 5 z 5

Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Sam Kean

Z knihy mám rozporuplné pocity. Jednak mi nesedl autorův styl, jednak některé události svým popisem méně či více ohýbal, tak aby vyhovovala autorově prvoplánované pointě. Samozřejmě toto lze napsat o každém autorovi popscience, ale zde toho bylo příliš. Na druhou stranu je to stále hodnotný a dobře pochopitelný příspěvek pro velmi širokou veřejnost.

09.10.2018 3 z 5

Periodické království Periodické království Peter Atkins

Orientace v periodické tabulce prvků je zde krásně podána, ale stále mi připadá, že je to spíše pro vysokoškoláky. U této knihy jsem si uvědomil, že nemá smysl učit význam tabulky už na ZŠ, stačí vědět, že prvky existují.

11.09.2018 5 z 5

Město snů Město snů Beverly Swerling

K této sérii mě dovedla četba knihy Plantáž Shadowbrook a musím říct, že Město snů mě nezklamalo. Opět čtení pro lidi co zajímá historický podtext románu.

04.09.2018 5 z 5

Chemické a analytické tabulky Chemické a analytické tabulky Jiří Vohlídal

Používám často. Oproti jiným tabulkám v češtině jsou pokrokem.

16.07.2018 5 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Skvělá kniha pokud se chcete dozvědět o způsobu bojového nasazení německých tanků za druhé světové války proti jednotlivým spojencům. Co mně někdy vadilo byla autorova dvojakost. Na jednu stranu kritizoval "nefér" jednání spojenců, na straně druhé zapomíná na to, že všichni se jen bránili německé agresi.

10.07.2018 4 z 5

Svět nejmenších rozměrů Svět nejmenších rozměrů František Běhounek

Autor jako odborník s literárním talentem mě překvapil, i když znám velkou část jeho díla. O podstatě radioaktivních dějů jsem lepší knihu nečetl. Zaujme i slovo vydavatele na obálce o populárně naučné literatuře i autorův doslov, v té době, k aktuálnímu použití jaderných zbraní.

16.06.2018 5 z 5

Stavitel přehrad - Putování legendárního moravského vodohospodáře Jana Čermáka 20. stoletím Stavitel přehrad - Putování legendárního moravského vodohospodáře Jana Čermáka 20. stoletím Milan Švihálek

Skvělá kniha o životě jednoho technika. Pro mě hodně poučná. Doporučuji především studentům techniky.

09.04.2018 5 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Tragédie popsaná na obálce knihy se stane někde ve třetí pětině knihy, pak následuje asi čtyřicet let hrdinova samotářského života (popis). Nechce jinou lásku, až konečně půl roku před smrtí (na předposlední straně knihy) se znovu zamiluje - do života respektive zjistí, že ho miluje. Škoda, že to nepřišlo dřív.

06.02.2018 3 z 5

Loďky z kůry akátu Loďky z kůry akátu Jaroslav Müller

Kniha mě v antikvariátu zaujala svým názvem, a okamžitě ve mě probudila vzpomínky na dětství, kdy jsme chodili do lesa hledat akátovou kůru na loďky. Je to kniha od čtyřicátníka pro čtyřicátníky. Není důležité, že se děj odehrává v době autorova dětství, ve válečných letech 1943-45, jde v ní skutečně o návrat do dětství, do klukovského snění...

22.01.2018 5 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Aby selhal několikrát zálohovaný systém, je k tomu potřeba souhra hned několika obvykle hloupých náhod, jako třeba při letecké katastrofě. Myslím, že v tomto případě vznikla skvěle čtivá a napínavá kniha, ve které děj graduje. Navíc prostředí jaderné ponorky je velmi atraktivní. Určitě si ji rád zase přečtu.

04.01.2018 5 z 5