jfialova jfialova komentáře u knih

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

(SPOILER) Vynikající kniha, po dlouhé době úplné zjevení co se týče práce s jazykem. Překlad je naprosto vynikající. Kniha je jako barevný obraz. Byť jsem Volhu spatřila maximálně v televizi, autorka mě přenesla na místo samé, cítila jsem vůni a chuť všudypřítomných jablek, cítila jsem vítr v sadu, slyšela jsem šumění vody, praskání ledu, viděla jsem Grimmův statek jako na dlani. Postava Bacha je geniální, němý Němec je tichým účastníkem dějinných zvratů, aniž si sám uvědomuje jejich závažnost a význam. Přesto je jejich součástí, přesto zasahují i do jeho života. Postava děvčátka dává příběhu energii, přidává hluboký citový rozměr, byť vztah Bacha a Anče není úplně jednoduchý-jako nic v životě člověka. Paralelní příběh Lenina a masového vraha Stalina zase vnáší pocit reálného strachu a zla, třeba v příběhu s kapry a hladovými psy. Těším se na další knihy!

04.04.2024 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na tři hvězdy to vydá, ale přijde mi, že autorka sama nějak neví, co s načatým příběhem. Takže se v poměrně rozsáhlé knize neustále taháme po celém Duvalském pohoří bez většího smyslu tam a zpátky, aby se to nějak vyplnilo, načaté záhady z minulých dílů nespějí bohužel k žádnému rozuzlení, spíše se neustále komplikují a k tomu nám přibývají nové. Ilan se tváří, že už tomu všemu pomalu dochází na kloub, já se přiznávám bez mučení, že jsem spíš stále zmatenější a jen čekám, odkud vyskočí zas nějaká nová kreatura, která to celé ještě více naboří. Na to, že to má být pentalogie a máme za sebou tři díly, teda nevím nevím, jak to s takovým tempem stihne autorka někam dotáhnout. K charakterům postav jsem se vyjadřovala už u minulé knihy, ale nikam se to zásadně neposunulo, akorát Ilan je čím dál tím horší hysterická pipina. Nu což, každý literární hrdina nemůže být povedený. Oceňuji aspoň, že už nemusíme trpět u oříškových očí, ale ty prasečí řitě tomu teda zrovna moc nepomohly. Přivítala bych taky trochu práci s jazykem, přijde mi to jak slohovka napsaná v dvouhodinovce češtiny v pátek odpoledne.

26.03.2024 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

(SPOILER) Stále je to čitelné, ale začínají se vršit drobné nelogičnosti, nedotažené náměty a literární klišé, čehož jsem se po dočtení prvního dílu trochu obávala. Ano, mohlo to být i horší, ale já to spíš beru tak, že je to strašná škoda, protože potenciál tam je/byl. Z Ilan se stala protivná kravka, která své okolí neustále využívá, přitom se stylizuje do útrpné role otroka, kterým ale reálně vůbec není. Naopak má nebývalé možnosti a zřejmě nekonečný potenciál co se týče sklenitu, protože každého strčí do kapsy, ať jde o duvaly, znalosti retey či modrý sklenit. Nepovedený sociální experiment kapitána se dal očekávat už z jeho povzdechů a tajemných pohledů v prvním díle, takže to nebylo zas tak velké překvapení. Řetězce neuvěřitelných náhod, které vedou k odhalení sklenařských záhad působí uměle. A vedlejší postavy pětadvacítky sklouzly do úzce vymezené škatulky "neporazitelný hrdina", kterou fakt nemám ráda. Vrcholem jsou oříškové oči kapitána-co tak asi může následovat, že? Autorka to sice oddaluje, přece jen má Ilan teprve čtrnáct, ale jednou to určitě přijde... Možná mladší čtenáři to vnímají jinak, nedokážu zhodnotit. Další díl si přečtu, ale nečekám rozhodně zázrak.

07.03.2024 3 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Tak všichni asi tuší, o čem to je. Žádný napínavý a překvapivý příběh se nekoná, celý děj se dá shrnout do pár vět. Upřímně jsem čekala, že to bude něco jako 50 odstínů před sto lety. Ano, jsou tam poměrně podrobně popsané erotické scény, tím kniha získala popularitu, ve své době to musel být šok. Překvapila mě ale poměrně hluboce propracovaná filozofická rovina knihy, to bych nečekala a ani by mě vlastně nenapadlo, že by to šlo spojit dohromady. Osoby mi ale nebyly sympatické a k srdci mi nepřirostly, Connie byla taková pipina, která se zbláznila do prvního chlapa, který jí pořádně rozhodil sandály, a ten chlap byl prostě divný, takový nevypočitatelný. Že by kvůli němu odešla od bohatého manžela do totální životní nejistoty mi přijde přitažené za vlasy. Konec je divně otevřený, chtělo by to vidět ten pár po takových 10 letech.

31.08.2023 3 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Téma alkoholika Harryho, který je však schopný ze své závislosti v tu pravou chvíli vždy vystoupit a pak do ní zas v klidu vklouznout, mi přijde už trošku vyčerpané. Tady se nám okruh postav ustálil, na začátku přidaná postava vyžilé stará herečky postupně vysublimuje do ztracena, nicméně autor už nemá moc kde brát, když skoro všechny nechal v minulých dílech umřít (i v tomto díle však aspoň jedno úmrtí z řad staré gardy máme). Takže je to takový komornější příběh dalšího vadného sériového vraha. Konec příběhu je otevřený a dává tušit brzké pokračování. Nějak zvlášť mě to bohužel neuchvátilo.

15.07.2023 3 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Dobré detektivky mám ráda, ale toto je bohužel opravdu jakž takž průměr. Překlad se oproti prvnímu dílu o trochu zlepšil, ale žádná velká sláva to pořád není. Brutalita scén by mi nevadila, kdyby to nebylo to jediné, čím kniha zaujme. Tady bohužel nápaditost končí, všechno ostatní je povrchní, někdy nelogické. Vysoké hodnocení opět nechápu, není fakt za co chválit.

06.04.2023 2 z 5

Není úniku Není úniku Cara Hunter

Třetí díl je taky velmi dobrý, styl autorky mi vyhovuje. Příběh byl o něco zamotanější než ty předchozí, některé kroky vyšetřovatelů mi přišly trochu nelogické (nechci spoilovat, tak se nebudu více rozepisovat), ale celkově mi to nějak zvlášť nevadilo. Baví mě, jak si autorka umí s čtenářem pohrávat. Zhruba v polovině knihy jsem si poprvé začala být jistá, že vím, jak se to stalo, pak se moje hypotéza zhroutila, načež jsem si byla jistá ještě asi pětkrát a nakonec to bylo všechno jinak :-) Ráda si přečtu i další díl.

22.03.2023 4 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Zajímavé pokračování, které na předchozí díl navazuje pouze náznakově, takže lze knihu číst i bez znalosti první knihy. Úplný závěr mi přišel nereálný, ale v zásadě to celkový dojem z knihy nenarušilo. Líbí se mi členění knihy do krátkých kapitol, kde autorka přeskakuje mezi současností a minulostí doplněná o články z novin a reakce internetových Sherlocků (vždycky si říkám, jestli se pak v reálném životě podobní za svoje internetové zvratky aspoň zastydí, ale bohužel asi ne). Těším se na další díl, káply jsme si s autorkou do noty :-)

21.03.2023 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Téma rodinné vyvražďovačky mi přišlo zpočátku jako takový laciný tahák na čtenáře-dnes jako autor musíte prostě vymyslet nějaký trhák, aby o vaši knihu v regále vůbec někdo zavadil. Když pominu drsné detaily spojené se samotným činem, musím říct, že šlo o zajímavou sondu do života amerických puberťáků. A možná už i trochu těch českých, protože bohužel i do našich českých vod už dorazil ten všemožný hnus spojený s pokrokem. Beru, že některé momenty jsou poněkud nerealistické (například Diondřin život bohaté holky v zabordeleném baráku plném pitbulů), na druhou stranu drogy, pubertální hecování, první lásky aspol. můžou s mladým člověkem slušně zamávat. Znáte to: byla to taková slušná rodina, vždycky zdravili...

24.08.2022 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

To se teda povedlo, každou chvíli se přistihnu nad tím, že přemýšlím, jak to vlastně bylo... Navíc ten doslov, že prý existuje minimálně jedno povedené vymazlené řešení-no já sama jsem došla jen na samé béčkové konce. Na jednu stranu by se dalo říct, že je to pěkná habaďůra na čtenáře, který se užuž těší, jak se to celé vyřeší a následuje jen zadní přebal knihy, na druhou stranu je to teda geniální počin, protože než toto vyženu z hlavy, to bude trvat pěkně dlouho.

11.04.2022 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Tak sice téma docela ohrané, ale musím říct, že přesto se to dalo číst. Je znát, že autor ještě není ve vrcholné formě, jde o jeho teprve druhou knihu. Za určité mínus bych považovala příliš velké množství postav, běžně mi to nevadí, ale tady je o každém pár vět různě rozházených po celé knize, takže při každé další zmínce marně vzpomínáte kdo že to vlastně je... Postavy nemají ještě takovou tu kingovskou hloubku a konec knihy je takový nedotažený. Příběh je ale již hezky vystavěný, napínavý a dobře se čte.

06.01.2022 3 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Neurazí, ani nenadchne. Odpočinkové čtení pro dlouhé zimní večery, tedy pro někoho, komu nevadí hromada mrtvol a spousta akce :-) Kniha je čtivá, byť tedy překlad je hrozný, místy je to nereálné, ale není to encyklopedie. Kdo nehledá nějaké hluboké myšlenky a nechce se mu koukat na americké akčňáky v telce, může si to dát komorně s Reacherem a Roscoe v malém americkém zapadákově, kde přišli na zajímavý způsob, jak si vydělat spoustu peněz ne zcela legálním způsobem.

10.12.2021 3 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Trilogii jsem začala odprostřed, ale podle všeho to nějak zvlášť nevadí. Důvodem bylo to, že jsem si o knize dopředu nic nezjišťovala a prostě jsem po ní hrábla-je to od Kinga, nebudu nad tím přemýšlet. Po celou dobu jsem pak čekala na nějaké to kingovské nadpřirozeno, že se pomalu do příběhu vkrade, třeba v podobě nějakých démonů v Morrisově hlavě, a ejhle, ono jsme na konci a je to vlastně krimi :-) Zápletka dobrá, i když děj se dá dopředu tak trochu odhadnout. Těším se na prví díl.

13.09.2021 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zajímavý námět, děj má spád, kniha se dobře čte a není dlouhá. Konec je ale moc překombinovaný, i když vzhledem k malému počtu postav v knize se dalo tušit, kdo v tom asi bude mít prsty. Jako oddechové čtení ideální.

27.11.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Celkově dobrá kniha s trošku jinou atmosférou a stavbou děje než jsme zvyklí z předchozích dílů. Konečně se vyjeví tajemná Asadova historie, Karl má napilno mezi Kodaní a Německem, kde se řeší paralelně dva případy. Téma teroristických útoků a ilegální migrace je aktuální a trochu kontroverzní, o to více lze cenit, že se do toho autor dal. Pár momentů bylo slabších, celkové navození atmosféry zoufalství a marného pátrání se podle mě ale povedlo.

25.01.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Po smršti severských krimi, které jsem četla poslední dobou, šlo o příjemnou změnu. Ne že by tyto knihy byly špatné, ale styl psaní autorky je řekla bych ryze ženský co se týká například podrobného vykreslování povahy a pocitů postav, což je oproti poněkud syrovému stylu seveřanů znatelný rozdíl. Neustálé zmínky o bolesti Strikovy nohy mi už tedy způsobovaly téměř fyzické problémy, asi má autorka někoho podobně postiženého ve svém okolí, protože jinak si její sadismus vůči této postavě nedokážu vysvětlit :-) Jinak jde o napínavé čtení, osobu vraha nelze odhalit žádnou jednoduchou dedukcí (i když pocitově jsem tušila, kdo to bude), důležité indicie jsou totiž vyjeveny až v závěru knihy. Ještě na závěr bych dodala, že upřímně gratuluji Robin k jejímu rozhodnutí konečně se zbavit otravného Matta!

16.01.2020 4 z 5

Na kometě Na kometě Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších verneovek, a že jsem jich v dětství přečetla! Moc se mi líbil autorův nápad umístit děj na povrch komety prolétající poblíž planety Země, kam se nedobrovolně přenese několik lidí po kontaktu obou nebeských těles. Koncept je stejný jako u většiny ostatních verneovek. I když z pohledu dnešní vědy jde patrně o nesmysl a dospělý čtenář si tím pádem četbu asi příliš neužije, pro děti je to super počtení.

06.11.2019 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Zatím nejlepší díl série, který jsem četla. Zajímavý je příběh z války i ze současnosti. Zaujalo mně zejména téma postavení Norska a jeho obyvatel ve druhé světové válce, byť nejde o žádnou podrobnou historickou sondu, člověk si aspoň trochu udělá představu a může se dovzdelat jinde. Těším se na další díl.

28.09.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Příběh je napínavý a podle mě dobře postavený. Konec mi ale přijde hodně rychlý a celkově bych očekávala, že bude více odhaleno jak celý systém s telefonními čísly fungoval. Snad se něco nového dozvím v dalším díle.

26.08.2019 4 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Knihu jsem četla v dětství a byla úžasná. Přestože byla poměrně dlouhá, vydržela jsem u ní a hltala každou stránku.

28.06.2019 5 z 5