jezo31 jezo31 komentáře u knih

Bieloruská emigrácia na území Československa (1918-1945) Bieloruská emigrácia na území Československa (1918-1945) Luciána Hoptová

Prehľad bieloruskej emigrácie v ČSR v rokoch 1918-1945 vrátane spolkov, ktoré si bieloruskí emigranti v ČSR založili a ich aktivita, doplnené o medailóniky najvýraznejších osobnosti bieloruskej emigrácie v ČSR.

23.01.2019 4 z 5

Nádeje a vytriezvenia (Československo-americké hospodárske vzťahy v rokoch 1945-1951) Nádeje a vytriezvenia (Československo-americké hospodárske vzťahy v rokoch 1945-1951) Slavomír Michálek

Skvelo a hlavne moderným spôsobom napísaná kniha vrátane časti príloh v podobe primárnych archívnych prameňov.

Egyptská revolúcia 1952 Egyptská revolúcia 1952 Karol R. Sorby

Asi najpovolanejší slovenský orientalista a špecialista na oblasť blízkeho východu arabské krajiny a jeho veľmi dobre napísaná kniha o revolúcii v Egypte.

23.01.2019 5 z 5

Churchill: vizionář, státník, historik Churchill: vizionář, státník, historik John Lukacs

Kniha dobrá akurát pre komplexné pochopenie toho co chcel autor vyjadrit je potrebné poznať Churchillov životopis a jeho reálie.

Konflikt v Severním Irsku Konflikt v Severním Irsku Jan Frank

Aj napriek tomu, že sa mi to čítalo trochu pomalšie a zložitejšie, je to veľmi dobrá kniha popisujúca najdôležitejšie udalosti súvisiace s konfliktom v Severnom Írsku.

Naši hoši na Kypru Naši hoši na Kypru Robert Alftan

Kniha z prostredia fínskeho práporu OSN UNFICYP, kedy súčasťou fínskych vojakov boli ako vojaci z povolania, tak aj čerství odvedení, či lepšie povedané dobrovoľníci. Autor v knihe zaujímavo a pomerne vierohodne zachytil reálie prostredia na Cypre v kombinacii s mentalitou fínskych vojakov.

23.01.2019 4 z 5

Strach a sloboda: Ako nás zmenila druhá svetová vojna Strach a sloboda: Ako nás zmenila druhá svetová vojna Keith Lowe

Napísať knihu v ktorej autor dostatočne presne a objektívne predstaví a analyzuje dejiny istého obdobia na základe portrétov ľudí či už slávnejších alebo menej známych nie je jednoduché a zároveň tiez značne pracné. V každom prípade si myslím, že Loweovi sa to podarilo veľmi dobre.

Hitlerovi agenti Hitlerovi agenti Alex Abella

Operácia Pastorius a snaha Hitlera vyvolať strach a zdecimovať USA na ich vlastnej pôde, napísaná veľmi prístupným spôsobom.

Varšavská smlouva 1969–1985 Varšavská smlouva 1969–1985 Matěj Bílý

Kniha má dobrú výpovednú hodnotu a nepochybne zaplnila nejaké biele miesta v historiografii, no mne osobne sa čítala celkom pomaly.

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Perfektne a hlavne jednoducho a zrozumiteľne spracovaná severská mytológia.

22.01.2019 5 z 5

Válečný vůdce - Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945 - II. díl Válečný vůdce - Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945 - II. díl Carlo D’Este

Veľmi dobre a prehľadne napísaný životopis Winstona Churchilla.

22.01.2019 4 z 5

Válečný vůdce. Život Winstona Churchilla ve válce, 1874 - 1945. I. díl Válečný vůdce. Život Winstona Churchilla ve válce, 1874 - 1945. I. díl Carlo D’Este

Veľmi dobre a prehľadne napísaný životopis Winstona Churchilla.

22.01.2019 4 z 5

Rodinné strategie šlechty Rodinné strategie šlechty Radmila Švaříčková Slabáková

Veľmi zaujímavo napísane dejiny jednej vetvy šľachtickej rodiny a zmeny ktorým museli čeliť jej jednotlivci počas meniacich sa pomerov predovšetkým v 19. storočí. Autorka knihu spracovala prevažne na výskume v archívoch

Rivali a partneri studenej éry Rivali a partneri studenej éry Slavomír Michálek

Priblíženie vybraných postáv studenej vojny prostredníctvom medailónikov osôb rozoberajúcich tiež významné kapitoly druhej polovice 20. storočia vrátane fotografických príloh.

22.01.2019 4 z 5

Řekové a Turci : nepřátelé nebo spojenci? Řekové a Turci : nepřátelé nebo spojenci? Pavel Hradečný

Asi najväčší odborník na dejiny Grékov a Turkov v Česku prezentuje ich vzájomne vzťahy naprieč 20. storočím vo viacerých rovinách.

22.01.2019 5 z 5

Dlhé sú tiene severu Dlhé sú tiene severu Hans Ruesch

Zaujímavo napísaná kniha o inuitoch, ich kultúre, spôsobe života a pod.

22.01.2019 4 z 5

Poražení: Světová válka byla jen jedna Poražení: Světová válka byla jen jedna Robert Gerwarth

Zaujímavá a zároveň zložitá kniha. Zaujímavá lebo sa venuje udalostiam, ktorým sa možno dnes nevenuje značná pozornosť ako napr. situácia Turecka a Antónie po konci prvej svetovej vojny... Zložitá z dôvodu nielen textu a jeho skladby (či príklonu autora k skupine historikov, ktorý zastávajú názor o jednej svetovej vojne) ale predovšetkým kvôli nepresnostiam, ktoré sa v knihe nachádzajú napr. z dejin strednej Európy po prvej svetovej vojne...

22.01.2019 2 z 5

První světová válka v dokumentární fotografii První světová válka v dokumentární fotografii J. H. J. Andriessen

Zaujímavá syntéza prvej svetovej vojny predovšetkým z pohladu európskych bojísk. Ako už z názvu vyplýva kniha je nabitá fotografiami - vyše 700 fotografií či v menšej miere mapových zobrazení. Záujemcovia o prvú svetovú vojnu tu nájdu známejšie fotografie, ale aj menej časté, či neznáme fotografie. V každom prípade majú tieto fotky skvelú výpovednú hodnotu a dokonale približujú povahu veľkej vojny.

Není místa pro malé sny Není místa pro malé sny Šimon Peres

Peres úplne jednoduchým spôsobom vyjadruje a popisuje svoj prínos k štátu Izrael a zároveň sprevádza čitateľa svojim životom. Niektoré časti knihy a autorove postoje však vyznievajú takmer prorocky či na druhej strane apologeticky a preto, ako všetky memoáre, je potrebné ho čítať s istým nadhľadom. V každom prípade, knihu dokonale odzrkadľuje jej názov a je to asi najpútavejšie napísaný memoár aký som zatiaľ čítal.

22.01.2019 4 z 5

Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 Peter Švorc

Podľa mňa jedna z najlepších prác zachytávajúca najpodstatnejšie udalosti a osobnosti z dejin Podkarpatskej Rusi v súvislosti s ČSR