jezo31 jezo31 komentáře u knih

Divoký v srdci Divoký v srdci John Eldredge

Už teraz viem, že túto knihu chcem a musím prečítať znova.

06.01.2023 5 z 5

Živý bič Živý bič Milo Urban

Super kniha. Myslím si, že Urban veľmi vhodne vystihol situáciu, ktorá sa odohrávala ako počas trvania prvej svetovej vojny na dedinách dnešného Slovenska, tak najmä po jej konci. "Výbuchy hnevu" a vzatie "spravodlivosti do svojich rúk" pri tzv. Prevrate, boli u nás pomerne častým obrazom na vidieku, čoho dôkazom je ako plno archívnych dokumentov, tak aj odbornej literatúry. Podľa mňa skvelo využitá téma, opierajúca sa z časti o dobovú realitu v kombinácii s literárnym talentom vtedy mladého autora.

20.12.2022 5 z 5

Slovensko rozdelené 1919 Slovensko rozdelené 1919 Jaroslav Šolc

Kniha prináša podľa môjho názoru na dobu svojho vydania pomerne triezve závery a hodnotenia. Autor navyše kritizuje a hlavne objektívnymi tvrdeniami vyvracia myšlienky niektorých autorov v niektorých socialistických prácach, či niektoré ich závery najmä v súvislosti zo Slovenskou republikou rád, postavením Československého štátu v jeho prvých dvoch rokoch a pod.

04.03.2021 4 z 5

Španělská chřipka Španělská chřipka Harald Salfellner

Kniha sa mi čítala dobre, podľa mňa je spracovaná prehľadovým spôsobom s globálnym zameraním na španielsku chrípku pričom sa autor nevyhol ani prostrediu Česka a osobne ma veľmi potešila najmä bohatá obrazová príloha.

30.07.2020 4 z 5

Muži diplomacie: Slováci na významných postoch československej zahraničnej služby Muži diplomacie: Slováci na významných postoch československej zahraničnej služby Bohumila Ferenčuhová

Portréty 11 slovenských diplomatov vrátane množstva príloh a obrazového materiálu. Aj napriek tomu, že má kniha vyše 500 strán čítala sa parádne, keďže je napísaná veľmi pútavým spôsobom.

27.01.2019 4 z 5

Dva národy v jednej domovine Dva národy v jednej domovine Zoltan Balassa

Vzťahy a dejiny Slovákov a Maďarov čisto z maďarského pohladu... Autor prezentuje výlučne maďarský pohľad na dejinné udalosti - ako napr. Černová, maďarizácia a pod., pričom to miestami pôsobí ako apológia... 20% hodnotenie aspoň za ten “nezaujatý” pohľad jednej strany...

27.01.2019 1 z 5

Jonáš Záborský - župčiansky samotár Jonáš Záborský - župčiansky samotár Viliam Jariabek

Život a dielo Jonáša Záborského podaný prostredníctvom úryvkov textov vybraných z archívnych materiálov, korešpondencie, krásnej a odbornej literatúry. Kalendárium života Záborského je doplnené aj o obrazovú prílohu a v závere aj o prehľad jeho životnej cesty a činnosti na základe rokov.

21.01.2024 5 z 5

Výstava v archivu: Teorie a praxe Výstava v archivu: Teorie a praxe Tomáš Černušák

Základné teoretické východiská a praktické rady pre výstavnú činnosť s archívnym materiálom pre študentov a začínajúcich pracovníkov na poli výstavnej a expozičnej činnosti.

15.01.2024 5 z 5

Tábory nútenej práce na Slovensku v rokoch 1941-1953 Tábory nútenej práce na Slovensku v rokoch 1941-1953 Vladimír Varinský

Základné informácie o táboroch nútených prác na Slovensku v predmetnom období na takmer 60 stranách a publikované pramene k tejto problematike vo zvyšnej časti knihy.

12.01.2024 4 z 5

Zobrané spisy zväzok VIII - Svet na trasovisku Zobrané spisy zväzok VIII - Svet na trasovisku Jozef Cíger Hronský

Kniha zložená z dvoch častí sa mi, priznám sa, čítala trochu pomalšie. Podľa môjho názoru tu bolo celkom dobre vykreslené slovenské prostredie za Slovakštátu a udalosti prechodu frontu z pohľadu ľudí žijúcich na lazoch, charakterové postáv či dedinských vzťahoch medzi nimi (tých tam bolo najviac). Kvitujem aj kritický pohľad na SNP, no zároveň musím dodať, že štýl písania Hronského v tejto knihe bol o niečo menej zrozumiteľný či starosvetský? Myslím tým hlavne na nedokončené či otvorené myšlienky, skákanie v texte na iné, častokrát, vsunuté udalosti odťahujúce čitateľa od deja a pod. Ale inak knihu hodnotím celkom kladne za 4*.

20.10.2023 4 z 5

Svitanie na Východe Svitanie na Východe Anton Prídavok

Prečítané jedným dychom... krátky román o posledných mesiacoch roka 1918, prevrate a vzniku Československa na východnom Slovensku s dôrazom na mesto Prešov. Dej inšpirovaný skutočnými udalosťami (vojna, prešovská vzbura, niektoré skutočné historické postavy, oslobodenie a pod.) i keď miestami mierne pozmenenými oproti historickým faktom.

29.09.2023 5 z 5

Tri gaštanové kone Tri gaštanové kone Margita Figuli

Podľa mňa je to jedna z kníh, ktorú by som zaradil medzi najlepšie diela v rámci slovenskej literatúry. Čítalo sa mi to jedným dychom. Myslím si, že ide o knihu s dobrým príbehom, vhodne a presne vykreslenými postavami, zápletkou s láskou, zaujímavou myšlienkou spojenou aj s negatívnymi pasážami v knihe, ktoré nie každému sadnú a tiež s prepojením na tradičnú vieru spájanú so Slovákmi.

24.11.2022 5 z 5

Ťapákovci Ťapákovci Božena Slančíková-Timrava

Ťapákovci super, silný bol aj skon Paľa Ročku... ale tie predchádzajúce staršie poviedky či novely... To mi prišlo že to bolo čisto o babských keciach... Skrátka, bolo vidno že čím neskoršie svojim vekom Timrava písala svoje práce, tým boli kvalitnejšie - teda aspoň z pohľadu poviedok publikovaných v tejto zbierke.

23.11.2022 3 z 5

Peniaze na Slovensku Peniaze na Slovensku Jozef Hlinka

Jozef Hlinka patril medzi známych a uznávaných slovenských numizmatikov. V prípade tejto knihy ide síce skôr o literatúru určenú pre deti či dospievajúcich, no podľa môjho názoru je vhodná aj pre čitateľov, ktorí sa v problematike numizmatiky nevyznajú, alebo sa aspoň potrebujú zorientovať.

11.11.2022 5 z 5

Z bojov za slobodu Z bojov za slobodu Roman Jančiga

Dochované spomienky Augusta Malára, Rudolfa Gábriša a dalších slovenských príslušníkov československých légii najmä v Rusku a Taliansku. Kniha sa mi čítala prakticky jedným dychom keďže takejto memoárovej literatúry od slovenských legionárov je ako šafranu.

06.02.2021 4 z 5

Lovecké zbraně Lovecké zbraně Ctirad Beneš

Čítal som druhé vydanie tejto publikácie. Ide o krátky prehľad palných loveckých zbraní, chladným sa autor venuje na dvoch stranách. Publikácia sú vo forme slovníka prehľadne uvedení puškári najmä z českých krajín a nemecky hovoriacich krajín. Čítalo sa to trochu ťažšie kvôli štýlu autora a zrejme najviac potešila obrazová príloha s ukážkou typológie zdobenia loveckých zbraní a pod.

24.06.2020 2 z 5

Puškárstvo: Remeslo piatich storočí Puškárstvo: Remeslo piatich storočí Karol Koloman Kulašik

Stručný a základný prehľad puškárskeho remesla a jeho vývoja so zameraním na puškárstvo v strednej Európe (hlavne Čechy a Slovensko) s dôrazom na bratislavských puškárov. Vrátane obrazovej prílohy a jej často pomerne detailného opisu.

22.06.2020 4 z 5

Vojenské materiály v muzeích Vojenské materiály v muzeích Miroslav Mudra

Publikácia určená pre múzejníkov a správcov zbierok militárií v múzeách, či pre záujemcov o tieto predmety a vojenské dejiny. I keď ide o staršiu publikáciu má text svoju výpovednú (dobovú) a informačnú hodnotu. Navyše je vhodne doplnená obrazovou prílohou.

04.06.2020 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Prehľad dejín španielskej chrípky, ktorý autorka poňala celosvetovo a so zameraním na skutočnosti na ktoré mala táto choroba vplyv, i keď sa jej v historiografii nevenuje možno toľká pozornosť. Inak napísaná takým "západným" štýlom, ktorý je na jednej strane komerčne celkom predajný a na strane druhej sa aspoň mne číta pomerne rýchlo a je pútavý. Nie sú to fakty naskladané na seba ako v odbornej literatúre (čo by pri niektorých pasážach neuškodilo) a zároveň prináša kniha množstvo vedľajších príbehov, ktoré v širšom kontexte doplňujú líniu španielskej chrípky (čo môže byť pre niektorých čitateľov nežiaducim prvkom) ktoré mne osobne nevadili. Za mňa osobne: slušne napísaná kniha so značnou informačnou hodnotou z ktorej som si vzal tie fakty ktoré potrebujem.

03.06.2020 4 z 5

Slovenské a české krajanské hnutie v USA (do roku 1918) Slovenské a české krajanské hnutie v USA (do roku 1918) Jaroslav Vaculík

Zaujímavá kniha približujúca počiatky českých a slovenských krajanských hnutí v USA, vrátane ich členov. Autori v knihe tiež popisujú napr. migráciu Čechov a Slovákov do USA a s ňou spojené problémy...

23.01.2019 4 z 5