jesuswlasac jesuswlasac komentáře u knih

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Kto si mysli ze satanisti zabijaju male deti a znasilnuju panny tak by si mal tuto knihu urcite precitat a pochopi ze satanizmus je niekde uplne inde !!!

02.03.2012 5 z 5

Súmrak dňa Súmrak dňa Kazuo Ishiguro

Za mna 3*. Najskôr som čítal knihu Pohřbený obr a z tej som bol nadšený.
Táto kniha ma príliš nezaujala a nechápem ako za ňu autor mohol odstať Nobelovú cenu. Smutný príbeh komorníka, ktorý kôli svojej práci prišiel o možno osudovú lásku a aj o posledné minúty života svojho otca.
Hlavný hrdina mi bol od začiatku nesympatický a vlastne som sa aj tešil z toho ako skončil - tak mu treba !!
Každý sme si strojcom svojho šťastia - v tomto prípade svojho nešťastia.

27.04.2018 3 z 5

Planéta opíc Planéta opíc Pierre Boulle

Klasika sci-fi žánru. Síce som sa ku knihe dostal neskôr ako som videl kultový film, ale o to viac ma potešila. Ľahké čítanie ale napriek tomu množstvo odkazov na zamyslenie sa. V podstate sme aj my ľudia iba zvieratá a záleží od situácie ako sa budeme správať. No a záver knihy (posledné 2 kapitoly) boli naozaj šokujúce ...
Doporučujem všetkým priaznivcom sci-fi a možno aj mohým humanistickým filozofom :-)

10.05.2018 5 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí Rudyard Kipling

Zmiešané pocity :-( knihu som si prečítal až keď som mal 38 rokov, skôr som sa k nej nedostal :-). Sklamanie, že príbeh Mauglí - Šer-chán skončil tak rýchlo, ale ako kniha pre deti a mládež určite doporučujem. V tomto žánri je pre mňa ale jednotka Robinson Crusoe.

04.04.2024 4 z 5

Gottšalk Gottšalk Jozef Miloslav Hurban

Popri romantickej poézii Štúrovcov táto kniha zrejme zapadla do zabudnutia a pritom sa jedná o literárny skvost najvyššieho rangu.
Historický román alebo romantická história je výnimočne spracovaná a plne chápem že v dobe kresťanstva mal J.M.Hurban problémy s publikovaním. Môj úprimný obdiv katolíckemu autorovi, ktorí sa nebál kritizovať christianizáciu a pozdvihnúť slovanského ducha. O knihe by sa dal napísať celý referát, ale to nie je mojou úlohou, a preto radšej nechám na vás aby ste si knihu užili rovnako ako ja.
Jediná škoda že autor na knihe nezapracoval viac a nepridal aspoň 200 - 300 strán, mohol z toho byť Slovanský Román s veľkým R !

08.03.2018 5 z 5

Klasika ktorá vždy znovu a znovu pobaví !!! Hlášky z tejto knihy snáď už aj zľudoveli :-)

18.10.2013 4 z 5

Spiaci obri Spiaci obri Sylvain Neuvel

Výborné sci-fi aj pre začiatočníkov tohto žánru. Krásne vypracované charakteri postáv a aj celkový dej plný zvratov. Záverečné kapitola si rozhodne žiada prečítať si ďaľšiu čast.

25.04.2019 5 z 5

Slon mizne Slon mizne Haruki Murakami

Výborná zbierka - ale veď od Murakamiho som nič iné ani neočakával. Veľmi ma potešil autorov úvod ku knihe, aspoň som sa dozvedel niečo viac o ňom a o jeho práci.
Neviem či by som dokázal vybrať nejakú naj poviedku ? :-(
Všetky boli prostne skvelé !

05.01.2018 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Skvelá sonda do duše mladého človeka - tiež som bol mladý a robil som hlúposti takže som si knihu naozaj užíval. Táto kniha by podľa mňa mala byť zaradená ako povinná literatúra pre stredoškolákov.
Plus veľká vďaka Ladislavovi Šenkýřovi ako sa popasoval s prekladom - keď sa zlepším v ANJ tak si knihu určite prečítam aj v originále.
Film som nechcel pozerať pred dočítaním knihy ale popravde už teraz sa naň teším.

11.08.2017 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Nič iné ako kvalitný comeback sa snáď od Sapkowskeho a jeho Geralta snad ani nedal čakať. Knihu som čítal iba cestou vlakom do práce a aj tak som ju zhltol za 4 dni.

Trošku mi tam na rozdiel od iných jeho príbehov chýbali trpazlíci a tiež som Yenefer čakal väčšiu zápletku a zapojenie sa do príbehu. No napriek tomu adekvátne "pokračovanie", raz darmo Sapkowski je Pán Spisovateľ.

10.12.2014 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Vynikajúca kniha z vojnového obdobia. Trochu smutná, trochu veselá a trochu drsná. Presne taká by vojnová kniha mala byť. Len prosím nepozerajte aj rovnomenný film to je prznenie celej knihy !!!

24.10.2013 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Jednoznačne najlepšie Čapkovo dielo !!!

18.10.2013 5 z 5

R. U. R. R. U. R. Karel Čapek

Čapek vo svojej celelj paráde ! Aj ked si osobne myslim že nič nemože prekonať Válku s mloky, tak tento počin sa k nej aspon približuje. Myslím že by neuškodilo ak by to bolo písané ako beletria a nie ako divadelná hra.

18.10.2013 5 z 5

Na krídlach vetra Na krídlach vetra Ursula K. Le Guin

Užasné vyvrcholenie celej ságy zememorí !!! Najlepšia kniha celej ságy a krásne spojenie jednotlivých príbehov. Čakal som podstatne iný koniec, ale tak ako to skončilo malo svoje opodstatnenie a bolo úžasné a velmi emotívne priam až dojemné.
ďakujem autorke za skvelú knihu (knihy)

06.06.2013 5 z 5

Potopa I. Potopa I. Henryk Sienkiewicz

Podla mna najlepsia cast tejto trilogie... podstatne viac napatia a bojov ako v Ohnom a mecom !! a posdtatne menej milostných opisov ako v Pán Wolodijovsky

25.02.2013 5 z 5

Svätopluk / Horymír Svätopluk / Horymír Jégé (p)

Krásny slovenský román na pozadí Veľkej Moravy. Príbeh možno romanticky a možno trochu historicky upravený, ale JéGé použil krásnu reč a miestami som mal problémy s porozumením niektorých slov a ich tvarov.
Škoda že som túto knihu objavil až neskoro po strednej škole.
Spolu s Hurbanovým Gottšalkom by zaradil aj túto knihu do povinného čítania pre stredné školy - kniha nie je hrubá a sú v nej naozaj krásne zvraty a slovné spojenia zo slovenského jazyka.

25.05.2018 5 z 5

Mytológie sveta Mytológie sveta Zsuzsa Kulcsár

Na danú dobu a veľmi dobrá kniha. Je to v podstate krátky úvod do viacerých mytológii a prehľad základnej terminológie a názvoslovia/menoslov.
Pokiaľ sa však zaujímate o konkrétnu mytológiu doporučujem siahnuť po špecifickejšej knihe.

07.02.2018 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Moja prvá kniha od Ishigura a hneď pecka ! Mám rád stredoveké romány a tento bol zasadený presne do môjho obľúbeného obdobia. Kniha je pútavá a číta sa sama - silný psychologický motív a až do konca neviete ako sa to skončí. Vlastne aj po prečítaní je koniec celkom otvorený a presne tak to aj má byť. :-)

05.12.2017 4 z 5

Príbehy vášho života Príbehy vášho života Ted Chiang

Wow, wow a ešte raz wow !!!
Očakával som Sci-fi, ale dostal som oveľa viac !
Veľmi silná kniha (poviedky), ktorá vás núti rozmýšľať.
A v dnešnej POP-spoločnosti má pre mňa najväčšiu hodnotu poviedka Keď sa Vám páči, čo vidíte !
Rovnako veľké plus má v slovenskom preklade dodatok Juraja Malíčka.
Takže ešte raz veľké WOOOOW !!!
dodatok : Ku knihe som sa dostal až po zhliadnutí filmu Arrival, takže kľudne najskôr film. :-)

10.03.2017 5 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Skvelá kniha - len škoda že ich nie je viac, aby sme sa dozvedeli aj o pozadí ostatných politických strán.
Osobne by ma zaujímalo aj pozadie SNS, SMK, OĽaNO a LSNS.
Snád sa dočkáme :-)

17.01.2017 5 z 5