Jen_procházím Jen_procházím komentáře u knih

Sharpův úder Sharpův úder Bernard Cornwell

Právě španělská (no dobře španělsko/portugalská) část Sharpových lapálií se mi vždycky četla nejlépe. Mám ho i jeho střelce moc rád, ale podle mě je celá tahle série podprůměrná. Je to brak. Pěkně napsaný brak plný krásných žen, neschopných důstojníků a bojů proti přesile. Cornwell umí lépe...

15.08.2021 3 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Kniha je pojata hodně moderně/artově. A bohužel jako kdyby místy nevěděla, kam vlastně míří. Bylo fajn si ji přečíst a několik pasáží mne zaujalo, ale sama o sobě (myšleno bez filmu, kterému je doprovodem) bohužel neobstojí.

08.09.2020 2 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Jaroslav Hašek

Jak jinak bych měl asi hodnotit. Kniha i film mají v naší rodině kultovní status v celé mužské linii, stejně jako Král Krysa.

29.05.2020 5 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Pro mě mnohem lepší než než ostatní autorova tvorba. Příjemně pomalejší, občas s humorem a hlavně s hromadou zvláštních postaviček.

18.04.2020 4 z 5

Šedé včely Šedé včely Andrej Kurkov

No bylo to zajímavé a kdo má rád včely ten si počte. Sergej je na mě trochu moc románově pojatej trouba, občas mě donutil se zasmát. Srovnávat ale toto na zadní straně s Bulgakovem, Murakamim? Za mě trochu mimo.

16.11.2023 3 z 5

Druzi ve smrti Druzi ve smrti Sven Hassel (p)

Postavy téhle série sem si oblíbil, hlavně Pískošlapa/Legionáře (Blíží se smrt blíží) a samozřejmě blba Drobečka. Literatura faktu to evidtně úplně není, což mi ale moc nevadí. Taky je jedna hvězdička čistě za černej/šibeniční humor.

Co mě otravovalo byla ta snaha o to pokrýt válku ze všech úhlů-špitály, kriminály, lov partyzánů, průzkum, židi...navíc vypravěč Sven vlastně ustupuje úplně do pozadí a krom snad jedné kapitoly neřekne víc jak dvě věty. Pokud to člověk bere jako antiválečnou knihu a "příklady" z Německa tak budiž, jako chlapskej "dobrodružnej" příběh to taky celkem jde.

18.07.2022 3 z 5

V bouřích ocele V bouřích ocele Ernst Jünger

Vynikající dílo napsané skvělým jazykem. Už teď vím, že budu číst několikrát a to ještě nejsem ani na konci. Při pasáži na Sommě mne kniha strhla tak, že sem začal při čtení nahlas nadávat všem politikům a králům, kteří připustili obrazy bojišť, co vypadaly jako masové hroby. Ne že by Jünger chtěl něco sdělit, nějak apelovat. On prostě celou scénu popsal.

Musím se taky zastavit u osoby autora. Ze stránek knihy vystupuje celá jeho osobnost, ikdyž on sám si spíš všímá toho, co se děje okolo a nepíše mnoho o svých vnitřních pochodech. Jeho postřehy k lidské povaze se mi moc líbily. Nepochybně to byl inteligentní člověk se skvělým pozorovacím talentem. To se hodí filozofům i válečníkům... Junger je v celé knize (krom prvního střetu) za všech okolností klidný a evidentně si zachoval i během nejhorších situací nadhled. Přidejme hromadu jizev a máme prototyp muže, který byl pro velení v poli snad narozen. No a pokud napíše jako člověk, který zaspal vybombardování vlastní ubikace nebo se flegmaticky bavil před útokem filozofováním že bylo něco zlé, tak tomu sakra věřím.

07.01.2022 5 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

Po skvělých dvou dílech sešup celkem dolů. Cornwell umí i v rámci série lepší kousky.

22.10.2021 3 z 5

Chuligán Chuligán Philipp Winkler

Autor tohle téma vůbec nezvládl. Na rozdíl od skvělé Fotbalové fabriky od Kinga tady ukazuje stereotypní představu o chuligánech a jejich životě bez jakéhokoliv přesahu. V podstatě to vypadá, jako kdyby si přečetl dvě sociologické studie, zeptal se na chuligány prvního člověka, co mu na tribuně přišel pod ruku a hurá k počítači psát. Chvílemi mi přijde, že kniha vůbec nedrží po hromadě.

05.03.2021 1 z 5

Lepidlo Lepidlo Irvine Welsh

No přiznám se, že nejvíc mě bavilo několik zlodějských historek a ta trocha fotbalu na začátku. Občas to bylo všechno strašně tlačené...můj první Welsh, tak trochu váhám jestli vůbec aspoň zkusit pokračování s Limo Terrym, kterej mi připadal jako totální bastard.

28.02.2021 3 z 5

Big Joe Big Joe Josef Šmejkal

Moc pěkná kniha. Není zas tak moc o zápase, ale spíš o tom, co všechno Šmejkal zažil na cestách po světě, přičemž přednost mají humorné historky. Škoda jen, že nebyla věnována žádná pozornost Šmejkalovu velkému zápasu s Fryštenským.

28.05.2020 4 z 5