Jelitovna Jelitovna komentáře u knih

Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu Jürgen Tautz

Včely topičky, čerpadlářky, létavky, dělnice, stavitelky, tanečnice, ventilátorky, strážkyně, cizinky, skladnice, odběratelky, uklizečky a nevímjakéještě, jo asi voskovačky :-D a krmičky, kterým produkce jejich žláz zaprahne (pro mě do včerejška neznámé slovo), ale může se znovu aktivovat. (Asi jako u žen, kdy se může mladá babička rozkojit s cizím miminkem.)
Nádherné fotografie!
Budu dělat, jakoby tam devátá kapitola, z níž mi šla hlava kolem, nebyla.
(Mimochodem, z dnešního pohledu jsou vlastní všechny včelí sestry, neboť mají stejnou matku, ovšem jsou polorodé, protože nemají stejného otce.)

02.01.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Dávám vysoké hodnocení hlavně proto, že jsem byla po nějaké době opět donucena rozšířit si obzory, čili krapítek se dovzdělat. Na Wikipedii jsem například objevila pohyblivé zobrazení tří gravitačně vázaných těles, díky němuž jsem celou knihu četla s lepším porozuměním. https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_t%C5%99%C3%AD_t%C4%9Bles

21.10.2019 4 z 5

Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami F. R. Hrabal-Krondak (p)

Kniha by zoufale potřebovala jazykového korektora. Navíc se informace opakují, přestože to není potřeba. Autor netrpí autocenzurou, což je v pohodě přijatelné, možná snad dokonce vítané, protože v dnešní době nevídané. Fotky i informace jsou bezkonkurenční, nenajdete je pravděpodobně u žádného jiného cestovatele, ani v žádné informační cestovatelské brožurce. Politické názory mě neobtěžovaly. V jiných knihách jsou rovněž, jen lépe skryté, někdy jen špatně zakamuflované.

05.01.2024 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Protože to většina lidí nejspíš netuší, mám nutkání napsat, že žába vyskočí i z pomalu ohřívané vody.
Zibura je vtipný a v tomto ohledu mi nic nebylo přespříliš.
Co je podle mého názoru slabší stránkou knihy (a autora), je chvála určitých náboženství na "objednávku" (či spíše jejich zvýhodňování po dohodě s jakýmisi uvědomělými obyvateli ČR) v době nezvládnutého přílivu (převážně nelegálních) imigrantů do Evropy.

05.01.2024 3 z 5

Putování Tibetem, l.p. 1845-1846 Putování Tibetem, l.p. 1845-1846 Évariste Régis Huc

Úsměvné nebo protivné, to podle nátury čtenáře. A také dost nudné.

"Bez prodlení jsme regenta obšírně seznámili s metodou, jíž užívají evropské národy k ochraně před neštovicemi. Jeden z motivů, který nám získal regentovu podporu a sympatie, byla právě naděje, že bychom jednou mohli zavést v Tibetu očkovací látky. Misionář, který by měl to štěstí dát Tibeťanům tento skvělý dárek, získal by tak obrovský vliv, že by snadno mohl soupeřit se samotným dalajlamou. Kdyby do Tibetu přivezli očkovací látky misionáři, byl by to začátek konce lamaismu a nastolení křesťanství mezi těmito pohany."

23.10.2023 2 z 5

Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Jamie Kirchick

Několikrát jsem se za posledních pár měsíců setkala s nepochopením Merkel, a tak mám potřebu ještě před dočtením citovat následující řádky.

"V létě roku 2015 se Angela Merkelová v německém Rostocku zúčastnila televizní diskuze se skupinou školáků. Reem Sahwilová, čtrnáctiletá Palestinka, která v Německu v té době žila čtyři roky a byla dcerou ekonomických migrantů, kancléřce vysvětlila, že dočasný azyl její rodiny vypršel a jí tedy hrozí vyhoštění. Nemohla by zde ona a její rodina zůstat? "Jsi moc milá dívka", odpověděla Merkelová, "ale víš, že v palestinských uprchlických táborech v Libanonu jsou tisíce a tisíce lidí, a když řeknu "můžete všichni přijít" a "můžete přijít všichni z Afriky", prostě to nezvládneme," - pravý opak toho, co prohlašovala jen o šest týdnů předtím.
Kdyby v přímém tv přenosu dostali od malé dívenky tak sugestivní otázku, většina lídrů v postavení Merkelové by zalhala, nebo by se aspoň odpovědi vyhnula. Ujistili by ji, že ona a její rodina samozřejmě nikdy vyhoštěni nebudou, nebo by otázku zamluvili, nebo by nabídli nějaký neurčitý slib, že se s jejím případem blíže seznámí. I ten nejvíce beznadějný okresní politik zkrátka ví, že by při živém vysílání nikdy neměl říci či udělat nic, co by vyvolalo dojem, že je mu lhostejné naléhání malého dítěte. Merkelová však holčičce řekla pravdu - Německo je stát se zákony a omezenými zdroji a nemůže ubytovat každého na světě, kdo tam bude chtít žít. Když kancléřka tato strohá fakta vysvětlovala, dívka se rozplakala a Merkelová, která děti nemá, k ní nemotorně přistoupila a začala ji hladit po vlasech. Po internetu okamžitě začala kolovat videa kruté a nemislosrdné křesťanské demokratky, vyobrazené jako jakási čarodějnice z pohádek bratří Grimmů. Vlivné osobnosti Merkelovou kritizovaly, že je ztělesněním bezcitného Němce, a tento obraz dále upevnila zdánlivě nepružná pozice Berlína při vyjednáváních o řeckém dluhu, která nešťastně dospěla do krizové fáze přesně v tutéž dobu.
Pro nikoho, kdo zná typicky necharismatický styl řízení Merkelové, však její chování překvapením nebylo. Je asi příliš odvážné spekulovat, že měla kancléřka tuto epizodu na paměti, když se za dva měsíce spontánně rozhodla obrátit své stanovisko k migraci, a že její výměna sentimentální nedbalosti za chladně vykalkulovaný (i když čas od času postrádající pochopení pro lidi) pragmatismus byla inspirována zdrcující reakcí na to, že před mezinárodním publikem rozplakala čtrnáctiletou dívku. Nehledě na příčinu nemohla ani to nejstudenější germánské srdce nezalít radost, když na konci roku 2015, kdy už do Evropy přišlo okolo milionu a půl migrantů, německá vláda prodloužila rodině Sahwilových povolení k pobytu. Menší pozornost vzbudil novinový rozhovor se Sahwilovou jen několik dní poté, co se v televizi v slzách zhroutila, v němž vyjádřila naději, že se vrátí domů, až "už tu nebude Izrael, jen Palestina". "

Zkoumejte bedlivě, kdo vás navádí k emocionálním výjevům.

23.09.2023 4 z 5

Putinovi trollové Putinovi trollové Jessikka Aro

Odvážná žena to je.
- "Jednou z historicky nejúčinnějších metod válečné propagandy je dehumanizovat nepřítele, představit ho jako obludného ne-člověka. V okamžiku, kdy je nepřítel očerněný, válka proti němu se stává spravedlivou a vojáci jsou motivovaní bojovat za zdánlivě legitimní věc."
- "Jednou z ruských strategií je dostat aspoň jeden negativní článek do aspoň trochu uznávaného periodika. Jakmile je zveřejněný, mají technologii, díky které ho při vyhledávání na Googlu dostanou na první stranu a udrží ho tam."

Ke kapitole "Podnikatel" o Billu Browderovi
Autorovi vyšla v češtině knížka "Zmrazeno", je výborně napsaná, napínavá, dali si na ní záležet. Doporučuji k přečtení a dávám jako tip na dárek při nějaké příležitosti. https://www.databazeknih.cz/knihy/zmrazeno-502559

07.09.2023 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Zoufale ztracená, tak jsem si při čtení připadala, a nad větou: "Pokud jste tuto knihu dočetli až sem (str. 129), tak už zvládnete používat vše výše zmíněné." jsem se mohla akorát tak hystericky zasmát. Na druhou stranu, mladí lidé si nedokážou představit, jak strašně moc staří lidé nechápou, o čem tyhle elektronické věci jsou, a chtějí nás všechny postupně "digitalizovat" povinně. Dva rozdílné světy, které ztrácejí společnou řeč.
Odpověď na výzvu: "Tipněte si, kolik lidí má ve Spojených státech bezpečnostní prověrku, díky níž se pak můžou dostat snadno k informacím, ke kterým se jen tak někdo nedostane.", mi vyrazila dech.
Poslední dobou to jde u nás se svobodou do kopru, ale jinde to není výrazně lepší, zdá se mi. "Americké firmy včetně Amazonu a Applu web WikiLeaks bojkotují, americká vláda varuje studenty, aby se o WikiLeaks nezmiňovali na sociálních sítítch, jinak nebudou zaměstnáni ve státní správě. A když už tam zaměstnáni jste, nesmíte se na web dívat."
A protože mě dávno dojímají už jenom dobré skutky, chci na závěr napsat, 20 % je víc než nic, takže díky i vám, Anonymousové.

14.04.2023 3 z 5

Afghánistán Afghánistán Ian Czech

Z pochopitelných důvodů zaujatá reportáž, v níž se z dnešního pohledu zrcadlí Orwelovo věčně se opakující schéma: včerejší přítel je v současnosti válečným nepřítelem a popozítří se - opět pouze dočasně - stale přítelem.
Asi to nikdo číst nebude, co? Tak aspoň pár úryvečků.
... "Lékař si nestěžoval. Tu a tam se mezi dary našlo něco použitelného. Ale když mi pak ukázal několik tun páchnoucích shnilých dek darovaných švýcarskou vládou a mimo jiné hromady prošlých konzerv, věnovaných "islámským bojovníkům", uvědomil jsem si, že tato nejmilitantnější země světa, která se schovává za svůj Červený kříž a přes jejíž konta se prolévá financování většiny válek na této planetě (na nichž se stejně nakonec vydělá), je opravdu jen bezcitným konzumním chrámem Evropy."
... O jednom, co si říkal bankéř a byznysmen. "Zdálo se mi paradoxní, že československá vláda vyzbrojuje nepřátele svých bratrů Rusů, což smetl ze stolu s tím, že to není tak jednoduché. Ptal se mě, jestli do ČSSR jezdím, a po záporné odpovědi začal být sdílenější. Byl držitelem mnoha pasů. Zmiňoval se jen o těch islámských. V ČSSR jistě existoval zákaz exportu zbraní do Afghánistánu, ale o jejich nepřímé cesty, přes třetího partnera, se nikdo nestaral, podle amerického hesla: "Mezi válkami není nepřátel, ale pouze zákazníci." Na základě tohoto pojetí se tak mnoho zbraní dostávalo tam, kam nemělo, obráceno špatným koncem dopředu.
Jediné, co tu bylo příjemné, bylo okázalé pohoštění, jež neustále přinášelo nenápadné služebnictvo, a fakt, že jeho dům měl klimatizaci. Po odchodu mi Malik vysvětloval, co všechno by bez tohoto pána nefungovalo. Bylo mi to jasné, protože ještě žádný muž s vysokou morálkou nedokázal zachránit celou zem. Není totiž schopen všeho."
... "Na obrazovce prý válčili najatí Pákistánci, jen se z nich prášilo. Nemusel pokračovat. Viděl jsem mnoho takových reportáží. I mně se v různých městech nabízeli velmi fotogeničtí hoši, ochotní předvést za padesát dolarů na den jakoukoliv válku. Do nabídky patřil za příplatek i výběr různých zbraní, kostýmů a exteriérů. Do vlastního Afghánistánu obsazeného Rusy nebylo možno vstoupit legálně. A tak se mi nejvíce líbil argument korektního reportéra věhlasné německé televize: "Tam nemůžeme, na Afghánistán se nevztahuje pojištění našeho vybavení." Odjet s prázdnou zase také nešlo, a tak jejich "dokument", obohacený několika záběry z nízko letících helikoptér nad dramaticky vypadajícími utečeneckými tábory a s pákistánskými "mudžáhídy", musel stačit."

06.04.2023 3 z 5

Psychedelika a psychonautika I. Psychedelika a psychonautika I. Vojtěch Cink

Co se nepovedlo, je ten černobílý obrázek, u něhož je popisek, jako by byl barevný. Kdyby se vynechala některá z fotek MUDr. Cinka a místo ní se vložilo barevné vyobrazení receptoru v membráně neuronu, určitě by mi nevadilo v průběhu čtení pár stránek otočit, abych se na něj podívala.
A zajímalo by mě, co je myšleno "svobodným vědomím", které tam někteří zmiňují a za něž, zdá se, bojují?

Alan Wats: "Psychedelická zkušenost je pouze zábleskem ryzího mystického vhledu, ale rovněž zábleskem, který může být dále kultivován a prohlubován různými způsoby meditace, pro které už psychedelické látky nejsou nutné ani užitečné. Když si vyslechnete zprávu, zavěste telefon. Neboť psychedelické látky jsou pouze nástroji, jako mikroskopy, teleskopy a telefony. Biolog nemá své oči neustále přilepené k mikroskopu, ale odchází a pracuje dále na tom, co spatřil."

25.11.2022 4 z 5

Tajný život hub Tajný život hub Robert Hofrichter

Celou dobu mi asi kvůli krátkým větám připadalo, že je knížka určena odrostlejším dětem. V závěru se ukázalo, že autor pro studenty dělá přednášky. Takže kdyby si chtěl někdo udělat zajímavý referátek do biologie, může po knize sáhnout.
Na druhou stranu, když psal, že za pomoci hlenky vytvořili model britské železniční sítě, nedovedla jsem si představit vůbec nic. Jak se tvoří model za pomoci hlenky?
Navzdory výhradám pro mě bylo v knize zajímavostí dost.

22.09.2022 4 z 5

Trojúhelník studené války Trojúhelník studené války Renilde Loeckx

Poměrně tenká kniha na kvalitním papíru, bez překlepů, s 16 černobílými fotografiemi. Zpočátku se věnuje situaci ve vědě za železnou oponou před a po roce 1968. Kromě mnoha jiných zmiňuje autorka i práci a pobyt Angely Merkel v Praze. Tvrdí o ní ovšem, že "přestože nemluvila česky, solidní znalosti ruštiny, které získala jako teenagerka během cest do Sovětského svazu, jí umožňovaly rozumět většině konverzací v češtině", což si tak úplně nedovedu přestavit.
V další části seznamuje čtenáře se sloučeninami, které cestovaly z východu na západ, aby mohly být otestovány, s lidmi, kteří se na jednotlivých událostech podíleli, s nadějemi a komplikacemi, které komunikaci a spolupráci vědců provázely.
Závěr patří Johnu Martinovi, kterému se po počátečním neúspěchu nakonec podařilo dostat lék mezi potřebné v rozvojových zemích.
Na rozdíl třeba od "Prolomeného kódu" se z této knihy hit nikdy nestane, ale nízké hodnocení si podle mého názoru rozhodně nezaslouží.

17.02.2022 5 z 5

Jedineční lidé Jedineční lidé Barry M. Prizant

Laskavé. Kultivované.
"Lidé s autismem jsou, hlavně z neurologických důvodů (způsobu, jakým pracují jejich nervové dráhy), neobvykle citliví na emoční a fyziologické výzvy, se kterými se denně setkáváme. Zažívají tedy více pocitů nepohody, úzkosti a zmatku než ostatní. Je pro ně také obtížnější naučit se, jak tyto pocity a výzvy zvládat.
Abychom mluvili jasně: špatná schopnost zachovat si dobrou emoční a fyziologickou regulaci by měla být hlavním znakem definujícím autismus."
---
"Když pochopíme, jakou roli hraje emoční regulace a dysregulace u autismu, není těžké vidět, proč jsou přístupy k terapii autismu založené na "seznamu nedostatků" neúčinné. U člověka s autismem mohou totiž vyvolávat vyšší úzkost, zejména pokud je jejich cílem omezit strategie, které tomuto člověku pomáhají. Tyto metody označují určité zvyky a chování za autistické a zaměřují se na jejich potlačení. Nehledají pravé motivace, které jsou základem určitého chování, a často dítě obviňují z toho, že je neposlušné nebo úmyslně manipulativní, místo aby uznaly, že dítě úspěšně používá vhodné strategie - i když vypadají nezvykle. Pokud se jim podaří toto chování odstranit, ve skutečnosti dosáhnou toho, že člověku vezmou strategie, jak zvládat zátěžové situace. Lepší je přístup, při kterém oceníme význam takového chování, a pokud je to nutné, budeme klienta učit jiné strategie, jak si zajistit dobrou emoční regulaci."
---
"Když odborníci použijí nálepky tohoto druhu v začátcích vývoje dítěte, může to způsobit, že neobjektivně předurčují potenciál dítěte: pokud je "nízkofunkční", příliš od něj nečekejte, pokud je "vysokofunkční", znamená to, že bude dobře fungovat a nepotřebuje podporu. Z této nálepky se často stává proroctví, které se samo naplňuje. Přitom děti, které mají v útlém věku větší problémy (a potřebují tedy větší pomoc), často časem udělají neuvěřitelné vývojové pokroky. Některé děti se rozvinou až později - člověk se vyvíjí po celý život. Místo abychom se soustředili na vágní a nepřesné nálepky, je lepší zaměřit se na to, jaké jsou relativně silné stránky a problémy dítěte, a najít, jaká podpora bude pro dítě nejpřínosnější."

13.09.2021 5 z 5

Kde bydlí lidské duše Kde bydlí lidské duše Jeroným Janíček

Rozhovor jsem si užila a k přečtení doporučuji.
"Když někdo sám sebe staví do světla lidumila, automaticky si kladete otázku, zda tomu tak skutečně je, anebo zda to náhodou není výraz nějaké potřeby činit sám sebe lepším. Tím ovšem nikomu neupírám právo takovou motivaci mít. Považuji za zajímavé, že lidé, kteří motivaci pomáhat ve své profesi primárně mají, většinou si nevybírají výhodné či lukrativní posty, a dokonce mnohdy nedbají ani na to, jaké kvalifikace dosáhnou. Prostě jdou pomáhat. Rekrutují se z nich dobrovolní pracovníci všech možný oborů, lékaři bez hranic, sociální pracovnice, psychologové, dobrovolníci v různých podpůrných skupinách a sdruženích. I zde je to s psychiatrií stejné jako s jinými obory."

08.08.2021 5 z 5

Učení dona Juana Učení dona Juana Carlos Castaneda

Carlos se ptal, zda je možné dát kouř každému, kdo by tu zkušenost chtěl zažít, a don Juan mu povídá: "Dát kouř komukoliv je jako ho rovnou zabít, protože nemá nikoho, kdo by ho vedl."
Už jste tohle od nějakého drogového dealera slyšeli? Já tedy ne, a to mi je na Václavském Václaváku nabízeli už za totáče.
(Mimochodem, registrovali jste možnost, že volně dostupný lék paracetamol působí oploštění emocí? Česky třeba tady: https://magazin.aktualne.cz/le-monde-paracetamol-podle-vedcu-potlacuje-emoce/r~345dc60efa1311e4ae1b002590604f2e/ Užívají ho i malé děti.)
Kdyby v době, kdy jsem četla "Učení" poprvé, existovala Databáze, a kdybych na ní nějakým omylem už byla, vytlačila bych s určitým sebezapřením maximálně tři bodíky. Ale nepohrdla jsem dalším dílem a postupně jsem je přelouskala všechny. Uteklo od té doby dost času, letos jsem si první díl poslechla, už mi nevadily nudné popisy ani návody, nějak mi začaly dávat určitý (ne chemický) smysl, a slyšela jsem i věci, kterým jsem kdysi nevěnovala pozornost. Nevnímalo je asi dost lidí, jinak by se nemohli ptát, proč se ti mocní čarodějové neubránili evropským kolonizátorům, ani by nikdo nepředpokládal, že se člověk změní v havrana ve fyzickém těle či světě. (Doporučuji prokládat čtením vtipného úvodu do fyziky "O čem víme prd", jejímiž autory jsou profesor experimentální částicové fyziky a komiksák z robotiky.)
Zkrátím to. Přestože drogy neberu, nepočítám-li kávu, a jsem spíše jejich odpůrcem, dávám čtyři plus 1.

16.08.2020 5 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Dobře zpracovaná pohodička na léto. Škoda, že jsem knížku nečetla už tehdy, kdy se mi vloudila do knihovny, určitě bych si ji trochu víc užila, takhle už je pro mě téma opotřebované.

20.08.2019 5 z 5

Zapomeň na Alzheimera Zapomeň na Alzheimera Cornelia Stolze

Cit.: "Fatální problém spočívá v tom, že čím jsme starší, tím snadněji upadneme do začarovaného kruhu moderní medicíny. Po chybných diagnózách následují chybné terapie s vedlejšími účinky a nadprůměrným množstvím léků. Kdo má smůlu na lhostejné příbuzné a lékaře, ten se již z těchto osidel do konce života nevymotá."
Děti naše, prosím vás, přečtěte si to, a až budeme z nějakého důvodu vypadat jako dementní, braňte nás. :-)

02.07.2015 5 z 5

Kdo ovládne svět zítřka Kdo ovládne svět zítřka Peter Orzechowski

Už informace o autorovi, Němci s polsky znějícím jménem, jsou na přebalu knihy podezřele nedostatečné, a po pár stránkách se divím, tohle že napsal novinář, který "vychoval více než 5 000 novinářů v Německu"? Au!
A kdo to vydal se přesvědčuji opakovaně, neboť jsouc v zajetí dávné doby, kdy Naše vojsko patřilo pod Ministerstvo obrany ČR, nemohu uvěřit, jaký paskvil pustilo do tisku. Ale stačí pár kliknutí a již to vidím, Naše vojsko už není naše, nýbrž patří nějakému Emerichu Drtinovi, který prodával kalendáře s portréty osobností nacistického Německa a hrnky s Hitlerem, Heydrichem, Himmlerem, Eichmannem, Göringem nebo Goebbelsem. Soud vyhrál, protože prý nejde o propagaci nacismu. "Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů," ubezpečuje JUDr. PhDr. Emerich Drtina, Dr.h.c. Jde údajně jen o zisk. Aha.
Autor píše o loutkovodičích a hned na úvod můžu prozradit, že on patří mezi ruské (a zprostředkovaně čínské) figurky a tahle knížka je dost primitivní propagandou. Nakonec, co bych se dlouho rozepisovala, můžete si ji přečíst sami a klidně sbaštit každé slovo potištěných stránek i s navijákem. Pro ty však, co mají méně času, ocituji odstavec ze závěru knihy, myslím, že jim bude nápomocen v rozhodnutí, zda se jí věnovat. "Globální vývoj takový, jak byl právě popsán, a který má v sobě navíc takovou dynamiku, však nelze ani v Německu, ani v Evropě zastavit. Přechod k multilaterálnímu světovému řádu může začít rozpadem EU a vést k vytvoření osy Berlín-Moskva. Tato osa bude dokonce sahat až po Peking. Neboť vzestupující Rusko bude plachtit ve větrném stínu budoucího čísla jedna. To mu přinese největší profit."

15.10.2023 odpad!

Čarodějná mošna Čarodějná mošna Hermína Vlčková

Příšerný text. Princátko zabloudí, připojí se k němu mluvící pes, pak přijde do chalupy, kam ho nikdo nezval, přespí v ní, přestože si to babka nepřála, a navrch si bez dovolení vezme kouzelnou mošnu. Princ-zlodějíček poté zachrání svého otce, získá tři další království a nakonec psovi na jeho přání usekne hlavu, načež z bezhlavého psa vyskočí zakletý princ, který jedno z království dostane darem.
Jedna hvězdička za tvrdou knihu, druhá za docela pěkné, jednoduché barevné obrázky.

04.06.2023 2 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

"Pan Bůh neví, že je dobrej, laskavej a milující. Pan Bůh je... je... prázdnej."

"Jsi ve svým středu prázdnej?"

04.05.2023 5 z 5