jasnyj jasnyj komentáře u knih

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krátké milé až noblesní humorné fejetony. Knížku jsem dostal k Vánocům a hned první fejeton mě pobavil, rozesmál a zároveň přivedl k zamyšlení o nutnosti všemu dát potřebný čas. Ten je můj nejoblíbenější.
Tento svazek jsem si hýčkal a četl po kouskách, aby mi vydržel hodně dlouho. Marek nezklamal a díky jeho knížce si kdykoliv můžu vytvořit příjemnou náladu ať je mi jakkoliv :)
Díky Marku

07.04.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Už jsme zpátky doma a rovnou do Beskyd :)
Prolog navodí možný zločin, potom do půlky knihy jsou vykresleny postavy a jejich vztahy - sice trošku nepřehledně, proto možná celá polovina. Tehdy dojde k jasnému zločinu a na scéně se objeví Bergman s kolegyní.
Knížka je napsána v klidnějším tempu a dobře se mi četla. Odhalení pachatele není šokující ani přitažené za vlasy. Řekl bych až skoro rutinní práce vyšetřovatelů ze života.
Od Michaely je série s Bergmanem na velice dobré úrovni a jsem rád, že se vrátila s Bergmanem do vlasti a vypadá to že tu zatím zůstane :)

16.02.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nová řada s Kate je trochu slabší oproti předchozí s Erikou. Začala dobře, ale pak mi připadalo že spíš přešlapuje na místě. Konec samozřejmě gradoval. Jenže některá místa mi trochu připadala "přitažená za vlasy" - třeba usmrcení člověka vystřelovacím nožem jen pomocí pružiny umístěné uvnitř. Možná se mýlím, ale domnívám se, že pružina nemá dostatečnou sílu aby pronikla hluboko do těla, byť by se jednalo o ucho.
Přesto zajímavý příběh, byť mi trochu připomínal knihu Oběť bez tváře co jsem nedávno přečetl. Uvidíme, zkusím další díl.

24.06.2022 4 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Opět skvěle napsaný příběh z pera skvělé autorky lidských osudů.

21.02.2024 5 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Skvělá knížka, žádné memoáry. Střípky vzpomínek na státníka a férového člověka, který obětoval svoje žití pro dobro, pravdu a lásku. Pohled na Václava Havla očima jeho spolupracovníka a mluvčího Ladislava Špačka. Opravdu příjemná a neotřelá četba.

20.04.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Mám podobný názor jako "markoj". Docela přesně vystihla moje pocity při čtení. Dávám čtyři hvězdy, protože jako román se mi dějově zamlouval. A autorka to hned na prvních stranách uvádí.

21.02.2023 4 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Asi jsem očekával víc. Jenže jak byla knížka napsaná mi nevyhovovalo.

09.07.2022 3 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Přestože je to i o kočkách, nejsou tam vždy ústředním bodem. Michaela Klevisová bravurně vyjádřila svůj talent pro nádherné vyprávění příběhů. A nenásilné upozornění na některé nemoci společnosti (Svět podle Matesa). Je to skvělé a velmi příjemné povídání ze života. Díky.

27.06.2022 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Začátek fakt ujetej. Váhal jsem zda číst dál, jestli to bude tak praštěný v celé knize. Dal jsem knížce druhou šanci a dočetl ji. Místy je příběh předvídatelný, ale má spád a vyloudí i úsměv. Nakonec 4 hvězdy.

22.06.2020 4 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Skvělá kniha, velmi dobře napsaná. nejvíc mě zasáhl popis života ve věznici v Ljublance, kde vyšetřovatelky jsou sadističtější než muži. Neustálý boj s mrazem, hladem, nemocemi a bídou. Beznaděj v pracovních táborech, ale i světlé chvilky pomoci stejně nuzných lidí. Je to příběh člověka, který měl cíl a víru přežít.
Po několika titulech popisujících utrpení v koncentračních táborech nacistického Německa je tato kniha dalším kamenem do mozaiky zločinnosti mocných. Jenže na straně směrem na východ šlo navíc omezenost jejich podřízených a minimální neúctu k životu. Nacizmus byl zrůdný, a komunismus jej předčil. Kult osobnosti a všudypřítomného strachu.

24.01.2020 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Až do letošního roku mi byla autorka neznámá. O to víc bylo moje překvapení po přečtení první knížky Ledové střepy spíše krimi směru, přes Kyselé Třešně literatury faktu až po právě přečtený Liščí tanec, který bych zařadil k psychologickým thrillerům. Brilantně napsaná kniha s perfektními popisy jednotlivých postav a jejich vztahů. Děj se nádherně přelévá z poznávání hlavních postav k osudovému setkání rodiny, až po gradaci v závěru knihy, kdy jsem čekal na rozuzlení. Žádná hluchá místa ani dlouhé popisy okolí. Konec uvěřitelný bez nesmyslných vykonstruovaných zvratů. Děj skvěle plyne a je vážně těžké se odtrhnout. Nejen skvělé počtení, ale i možnost sebereflexe nad sebou samým - udělal jsem vždy všechno správně?
Lenka Chalupová má můj obdiv. Věřím že další z knih bude neméně čtivá :)

07.10.2022 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Trochu mi to připomínalo knihu Pod kupolí od S. Kinga, ale jen trochu. Na mnoha místech byl agent Burke přes všechna utržená zranění takřka nezničitelný. Něco jako Superman. Děj sice uháněl mílovými kroky, byl strhující a knížka se četla dobře, jen konec mi připadal takový fádní - kam jen to lidstvo spěje. Očekával jsem něco jiného. Ale jako oddechovka to docela šlo :)

14.07.2022 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Od začátku až do konce strhující děj. Žádné plané popisy. Už zpočátku mě napadl možný pachatel, ale nějak jsem tomu nemohl uvěřit. Stejně jako Vicky.
Některá místa trochu nereálná, ale to se dá odpustit :) Opět mě potěšily krátké kapitoly. Popis knihy je poněkud zavádějící; Flora je vedlejší, i když v závěru důležitou postavou.

20.02.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Autorce se nějak zalíbilo v cizině (jednou Holandsko, nyní Norsko) a popisuje vztahy, život a místo až moc podrobně v prvních několika kapitolách. Sice prolog byl dobrým startem, jenže pak to byla celkem nuda. Poté co se na scéně objevil Bergman začala být knížka zajímavější a od půlky měla slušný spád.
Snad při návratu do naší země bude opět další detektivka s Bergmanem svižná už od začátku :)

07.01.2022 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Osudy mnoha postav napříč stoletím. Ač mám raději knihy s akčním dějem kde se používá hodně přímé řeči, je tato kniha napsána pěkným vypravěčským stylem. Dobře popisuje jednotlivé úseky a vzájemné vztahy postav. Je to moje první kniha od této autorky.

20.03.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Skvěle napsaná strhující detektivka. Napětí od začátku do konce. Žádné zdlouhavé popisování postav a okolí. Krátké kapitoly. Nečekané rozuzlení. Že inspektorka je původem slovenka, je fajn :) Vřele doporučuji. Pouze pět hvězd je málo...

21.11.2017 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

První kniha této autorky. Výborný, drsný detektivní příběh, velmi dobře propracovaný i přes svou brutalitu (u autorky-ženy až překvapující detaily co se týče drsnosti). Připomíná mi to styl J. Deavera. Skvěle se čte. Chystám se na Učedníka, doufám, že neztratí tempo.

31.01.2017 5 z 5

knížka dle mého je líp napsaná než Stoletý stařík... Je tam více humoru a fikce s realitou jsou k sobě blíž. Fajn jsem se bavil

31.01.2017 4 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Brilantně napsaný thriller z doby nedávno minulé i současnosti. Praktiky estébáku a jejich spolupracovníků, veksláků se přelévají v nynějším světě do mafie a její nohsledy. Název knihy vystihuje její celý obsah. Na pozadí fikce sledujeme kruté dění kolem nás. Karika skvěle vystihuje charaktery jednotlivých postav. Jejich snahu mít moc nebo kontrolu nad druhými za každou cenu. ...Ale, je to vůbec fikce?

25.09.2020 5 z 5

Orel přistál Orel přistál Jack Higgins

začátek poněkud zdlouhavý, až od druhé čtvrtiny se to rozjelo. Během přestřelky jsem se v tom nějak ztratil. V některých jménech jsem měl trochu guláš, takže jsem netušil kdo zrovna pálí a kdo padl. Vcelku dobré počtení.

12.01.2023 4 z 5