JanuldaN JanuldaN komentáře u knih

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Žádné velké nadšení se nekonalo. Už na začátku jsem věděla, jak příběh dopadne. Pořád jsem čekala, že přijde něco víc... Nějaký šokující okamžik, který mě dostane do kolen. Ovšem nic takového se nestalo. Škoda. Kladně hodnotím dokonale vykreslenou psychologii postav. To si myslím, že se autorce povedlo. Z textu přímo srší strach, beznaděj, odevzdanost hlavní hrdinky a psychická pokřivenost jejího mužského protějšku (ale i ta by se dala ještě trošičku dotáhnout).

13.06.2021 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

To je snad poprvé, co se mi podařilo odhalit vraha asi v půlce knihy. Konečně! :-D
Další díl ze série s Joonou Linnou dua Lars Kepler byl za mne rozhodně lepší než dva předešlé. Napínavý, strašidelný, poutavý, čtivý. Oceňuji konec, který uvozuje Písečného muže. Už se na něj těším!

30.05.2021 4 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Jedním slovem "miloučké" :-) Plusové body - jednu hvězdu, přidávám za téma knih, knihkupectví a amatérského divadla. Opravdu čtivé, na odpočinek skvělé! Doporučuji.

25.05.2021 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Přesně jak píše be.zuz - film na mne zapůsobil o mnoho víc... Ale i kniha je výborná - vybízí k mnoha otázkám. Jelikož u mne však vítězí film (což se skoro vůbec nestává), nemohu knihu ohodnotit pěti hvězdičkami.

04.04.2021 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Útlá knížka skrývající velmi silný příběh. Donutí k zamyšlení.

30.03.2021 4 z 5

Do Eugenie jsem se pustila skoro ihned po dočtení Podbrdský žen. Tentokrát jsem však sáhla po audio verzi namluvené Jitkou Ježkovou. Příběh hoteliérky Eugenie Egertové Janečkové byl rozhodně zajímavý. Oceňuji, že si autorka vybrala k zpracování osudy skutečně žijící ženy. Za mne však děj trošičku rozvleklý - možná bych knihu v některých momentech zkrátila, v závěru více rozepsala.
Každopádně jsem ráda, že Jana Poncarová ukázala, jak si za války žila i "vyšší třída". Moc se mi líbí srovnání s Podbrdskými ženami - dopady historických událostí na hlavní hrdiny - jak moc nás ovlivňuje, kde a komu se narodíme, za koho se provdáme, kde žijeme... Stejný rok, totožná země, ale jiné město a docela odlišné postavení - jak žila Eugénie a jak Emílie - je v tom pěkný rozdíl.
3,5*

16.02.2021 4 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Příjemné čtení s rozkošným ústředním párem. Pořád jsem se uculovala. Dostala jsem přesně to, co jsem od těchto dvou autorek očekávala.

16.02.2021 4 z 5

Šance Šance Katy Evans

Uf... Dočetla jsem, ale teda, málem jsem to nedala. Knihu jsem chtěla minimálně 5x odložit! Děj skoro žádný, scény se často opakovaly, neustálé vyznávání citů hlavně ze strany Brooke, měla jsem pocit, že autorka už neví, co dalšího by tam napsala... Ústřední pár zaslepený svojí láskou - opravdu jsou jeden na druhém nezdravě závislí - to už není láska, ale posedlost. První díl byl v pohodě, ale pokračování nedoporučuji. Původně jsem chtěla číst i další díly série, ale teď nevím... Musím si to rozmyslet. Nerada totiž nechávám knihy nedočtené.

08.02.2021 1 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Oceňuji jak je kniha napsaná - hovorová čeština mladých lidí (anglicismy, současný slang)... Super! Knihu jsem ale poslouchala, nevím, zda bych při jejím čtení neměla právě se stylem psaní problém... Každopádně audioverze je skvělá. Kristýna Podzimková knihu namluvila brilantně. Oceňuji, že se autor zabývá silnými tématy jako je stalking, násilí, sexuální obtěžování, znásilnění atd. K dokonalosti mi tam ale něco chybělo...

01.02.2021 4 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

Opět oddechová, milá, zamilovaná kniha na jedno odpoledne... Druhá polovina knihy trošičku rozvleklejší. POZN.: Autorky si evidentně libují v neobvyklých domácích mazlíčcích - v Drzém bastardovi koza, tady prase :-D

25.01.2021 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Konec jednoho je začátkem druhého. Co bylo krásnou pohádkou je skutečným životem. V druhém díle oblíbení hrdinové naráží na úskalí "obyčejného" hollywoodského partnerského života. Důležitým tématem je sebepřijetí. Sledujeme jejich boj, odhodlání, ale i strach a nevyhnutelné pády. Jediné, co je silné a trvalé, je láska. Musím říct, že jsem se po recenzích a komentářích druhého dílu bála, ale zbytečně. Příjemné, oddechové čtení.

15.11.2020 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Přeslazený, naivní, vysněný, těžce uvěřitelný příběh, který mě ovšem hluboce zasáhl! Při jeho čtení mi kanulo tisíce slz...

Slza č. 1 000
Posledních 50 stran (mimo epilog)
Úplně mi to roztrhlo srdce

Ráda jsem se nechala zavést do světa, kde existuje pravá, velkolepá, srdcervoucí láska. Ne že bych na takovou lásku nevěřila, ale přece jen - dokáže být skutečně ve všech svých tvářích takto dokonalá? Během čtení jsem přemýšlela nad důležitými polibky, co jsem kdy v životě zatím dostala a uvědomila jsem si, že si na řadu z nich tak dobře nevzpomínám. Osobně bych knihu nechala bez epilogu, ten byl pro mě velice pohádkový, ačkoliv chci věřit, že může být i pravdivý - pro každého z nás. Jakoby se autorka snažila alespoň takto "omluvit" čtenářům za slzy, které při četbě uronili. Kniha nás nutí zamyslet se nad svým životem - žijeme, nebo jen přežíváme?

20.09.2020 4 z 5

Komisař Komisař Paulina Świst

Krimi zápletka a celkově příběh se mi líbil více, než u prvního dílu. Ovšem hlavní postavy... No... Zůzu jsem moc nemusela - hlavně na začátku působila dosti naivně a namyšleně. Radek sympatičtější. Jejich "povahový obrat" se mi tudíž velmi líbil. Opět čtivá kniha na oddech.

13.06.2021 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Za mne lepší než Hypnotizér. Poslouchala jsem audioknihu ve skvělé interpretaci Pavla Rímského. Jednotlivé kapitoly vhodně odděleny krátkými houslovými intermezzi. Pět hvězd nedávám z důvodů neuvěřitelnosti. Některé situace, které se v příběhu odehrají, jsou nemyslitelné, až neuskutečnitelné. Když se ale od tohoto faktu odprostíte, čeká vás napínavý, mrazivý a čtivý příběh plný zvratů. Na knize nejvíc oceňuji propojení světa vysoké politiky, justice, lobbistů a zbrojního průmyslu.

14.05.2021 4 z 5

Zatracený Zatracený Rachel Van Dyken

Opět emočně silný příběh. Konec přitažen za vlasy - velice patetický. SPOILER: Autorka holt musí končit žádostí o ruku. Vždyť se, do háje, znají opravdu krátce! Každopádně těším se na Zlomenou.

03.05.2021 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

O lidských vztazích, o partnerství, o rozpolcenosti, o hledání sama sebe v současném světě... Za mne jednoduchý styl vyprávění s přesahem. Kniha se mi líbila více než oceňovanější Normální lidi. Zejména vykreslení hlavní hrdinky mě zaujalo - Rooneyová skvěle popsala pocity a myšlenky neukotvené mladé holky, která už není teenager, ale necítí se ani jako dospělá; na venek silná žena, kterou jen tak něco nerozhodí versus nejistá dívka, která si vůbec nevěří.
V knize se toho zásadně nic moc neděje, ale je radost trávit čas s těmito obtížnými, inteligentními a někdy nepříjemnými lidmi.
"No a co znamená, že vztah "dopadne"?"
"Měla bys jí to říct. Stejně nemůžeš uhlídat všechno, co si o tobě myslí."
4,5*

11.04.2021 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

3,5* Za mne super oddechové čtení. Dokonce jsem se u příběhu i od srdce zasmála. Je pravda, že jsem od knihy čekala něco jiného - zvláště, když se děj odehrává v prostředí mafie - každopádně alespoň jsem byla překvapena. Od půlky mi ale bylo jasné, jak vše dopadne. SPOILER: té nečekané smrti jsem vůbec nevěřila, pořád jsem čekala, kdy se ten kluk ušatá objeví :-)

07.04.2021 4 z 5

Bez závazků Bez závazků Vi Keeland

Vtipná, romantická, a oddechová kniha obsahující spalující vášeň, ale i závažné téma. Když se pouštím do příběhů Vi Keeland, přesně vím, co mám čekat - za to jsem vděčná.

28.03.2021 3 z 5

Chci tě Chci tě Jen Frederick

Jsem hodně v rozpacích, jak knihu ohodnotit. Za mne totiž měla jak řadu plusů, tak i řadu mínusů, tudíž nevím, jestli se přiklonit ke kladnému, nebo zápornému proudu.

PLUSY: opravdu čtivá (zvládla jsem ji za jedno odpoledne); autorka umí psát; skvěle vystavěné napětí a poutávý děj (kvůli tomu knihu nešlo odložit; pořád jsem potřebovala vědět, co se odehraje dál); autorka ve mne při čtení probudila řadu emocí; dobře vykreslené pouto, které se mezi hlavními postavami za ta léta vytvořilo; překvapivě se mi líbil epilog z pohledu jiné postavy

MÍNUSY (SPOILERY): příběh opravdu přitažen za vlasy (falešná identita; dvanáctiletý kluk se stane vrahem a rozhodne se starat o holčičku, i když má co dělat, aby se vůbec postaral sám o sebe), myšlení a chování postav opravdu neodpovídalo věku hlavních hrdinů (krásný a drsný Leka žije celý život v prostředí gangu, přesto nikdy nesklouzne k drogám, nikdy nemá sex - podle mne by jeho psychiku podlomila řada mrtvol, které za svůj život nejenom vidí...); neuvěřitelný závěr (opravdu není možné, aby hlavní postava po tak odporném mučení - kdy mu uříznou část malíčku, dva prsty rozdrtí, polámají mu žebra a já nevím co ještě - vyvraždil sám skoro celý gang; tomu opravdu nelze uvěřit); ploché postavy (jaká je vlastně Bitsy? jaká byla v dětství a jaká je vlastně v dospělosti? a proč se chová, tak jak se chová? nic víc, že miluje Leku a v dětsví žila s odpornou matkou o ní vlastně nevíme)

Jestliže bych se povznesla nad všechny mínusy hodnotila bych román opravdu vysoko - oddechové čtení, nad kterým nemůžete/spíše rovnou nesmíte přemýšlet. Akorát v tomto případě toho "povznesení" asi nejsem doopravdy schopna, proto hvězdami nehodnotím.

06.03.2021

Milá Bridget, chci tě Milá Bridget, chci tě Vi Keeland

Nedokázala jsem se začíst. Normálně takovou knihu přečtu za odpoledne, max dva dny. Tady jsem se do čtení musela nutit. Snažila jsem se přijít na to, čím to bylo? Žádná pořádná zápletka? Nic, co by mne chytlo za srdce? Velká klišé? Asi jsem se jednoduše nevcítila do hlavních postav...

30.01.2021 2 z 5