JanuldaN JanuldaN komentáře u knih

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Skvěle vytvořený svět - zaujalo mne, na jakém principu fungoval. Oceňuji, že autor do knihy zařadil řadu velice zajímavých myšlenek týkajících se lidstva, jeho žití. Strhávám jednu hvězdu, protože příběh dle mne na několika místech stagnoval - měla jsem tendence knihu pořád odkládat, v určitých pasážích se prostě nic nedělo. V půlce knihy jsem se dokonce sekla úplně a týden ji nevzala do rukou (místo toho jsem jsem přečetla tři jiné). Posledních 100 stran konečně napínavých a akčních. Jsem zvědavá, co přinese poslední díl.

11.03.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

I tento díl super! Řemeslně dobře napsaná detektivka se "sympatickým" vyšetřovatelem, úžasnou dětskou psycholožkou a napínavým případem. Opět jsem poslouchala. Rovnou se pouštím do dalšího dílu. Doufám, že se ústřední pár konečně více sblíží :-D
Za sebe - četla jsem už lepší detektivky, ale i tato rozhodně stojí za to! Minus - občas jsem se ztrácela v množství postav.

01.03.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Moje první Soukupová. Realistický příběh o obyčejném životě dvou lidí, kteří spolu neměli být, ale přesto jsou - mají dům, chalupu, dvě děti, ale nemají sami sebe. Místo žití, přežívání. Kniha se mi četla dobře, ale není to ten typ textu, u kterého musím číst dál a dál, protože to je úžasně napsané, nebo potřebuji vědět, jaký bude konec. Proto 4,5*
Za mne opravdu nesympatické postavy, na konci vyvolávaly smutek. Alespoň se mi před očima rozblikal pořádný červený vykříčník - nebuď nikdy taková!
Oceňuji, že zde autorka otvírá řadu vztahových témat - sobeckost, komunikace, stereotyp, schopnost porozumění...

23.02.2021 5 z 5

Alfa samec Alfa samec Vi Keeland

Poslední dobou nemůžu číst nic jiného, než samé oddechovky. Asi je to dobou... Poslední kniha s vážnějším tématem mne na několik dnů doslova "odstavila". Takže jsem i tentokrát sáhla po něčem jednoduchém, milém a zamilovaném. Příběh byl krásný, hlavnímu páru jsem fandila.

07.01.2021 3 z 5

Vicious: Divoká láska Vicious: Divoká láska L. J. Shen

Asi jsem v menšině, ale za mne díl s Vicousem jeden z nejslabších z Hříšníků. Hlavní mužská postava mi nepřirostla k srdci, na mě byla až moc krutá... Být Emilií nikdy bych mu neodpustila.
Kniha se však četla dobře a na odreagování ji s klidným srdcem mohu doporučit.

01.01.2021 3 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Čtivá, milá, zábavná kniha s hezkým příběhem. Cameron sympatický, Avery milá. Musím ale říct, že ke konci knihy mě Avery trošičku štvala :-) "Proč s Cameronem pořád odmítala mluvit o svých problémech?!"
Kniha mi hodně připomínala Off-Campus Elle Kennedy - kombinaci Návrhu a Omylu - charakterově hlavní hrdinka Omylu, která měla problémy ústřední ženské postavy v Nárhu. I Ted Bundy se zde vyskytoval. Postavy Elle Kennedy však o svých problémech umí mluvit...

02.11.2020 3 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Já si nejvíce užila svatbu Wese s Jamiem :-) Blake s Jass jsou roztomile dětinský pár. Jedná se o pohodové čtení, knihu jsem zvládla za dva večery.

22.10.2020 3 z 5

Skóre Skóre Elle Kennedy

Za mě zatím nejlepší díl série... opět oddechové čtení, u kterého si odpočinete.

29.09.2020 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Roztomilé čtení - jednoduché, oddechové, realistické. V žánru young adult řadím k těm lepším. Kniha nemusí mít milion zapeklitých zápletek, stačí pár jednoduchýh a je to bomba. Zkrátka prostý příběh se sympatickými hrdiny. Oslovilo mne hlavně prostředí, kde se příběh odehrával. Kladně hodnotím i vložené kreslené mapky. Doporučuji! Příjemné letní čtení k vodě

03.07.2021 4 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Za mne je Pařížský architekt tak trochu jiná kniha z druhé světové války - konečně se zde neocitáme v koncentračních táborech, nebo na bojištích. Námět je zkrátka originální. Autor nám předkládá jedinečný lidský příběh, který je krásně napsaný. Děj čtenáře naprosto pohltí. Oceňuji především charakterovou proměnu hlavního hrdiny, jehož původní motivací bylo obohacení se a proslavení - je to lidské a uvěřitelné. Maličký problém mám ale s koncem. Za mne mohl být více rozvinutější. Mám pocit, že kniha byla ukončena až překvapivě rychle.

19.05.2021 4 z 5

Důvodné pochybnosti Důvodné pochybnosti Whitney G. (p)

Vášnivé, sexy, milé, čtivé, oddychové. Klasická Whitney G. ... Příběh s jiskrou a sympatickou ústřední dvojicí.

03.05.2021 3 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Krásná romantická kniha plná emocí, která popisuje bohatství i v chudobě. Hvězdičku strhávám za vláčný rozjezd - začetla jsem se až kolem strany sto.

24.04.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Bála jsem se rozsahu knihy - přece jen 536 stran je docela dost :-) Překvapilo mne ale, jak jednoduše a rychle se kniha četla. Zvládla jsem ji za dva dny.
Opravdu oceňuji, že autorka zasadila děj do Španělska za vlády Franca. Musím říct, že jsem o tomto období znala jen základní informace, tudíž jsem byla skutečně ráda, že jsem se dozvěděla něco nového a opět se poučila. Z tohoto úhlu pohledu si díla vážím.
Co se týče příběhu, ten mne také zaujal, ale... Milostná linka je upozaděna, do popředí se dostává problematika krádeže dětí. To by mi až tak nevadilo, jsem za to ráda, ovšem i tak bych ocenila, kdyby si autorka s ústředním zamilovaným párem více vyhrála. Posun o osmnáct let jsem nečekala... Atmosféra slunného Madridu je kouzelně popsána. Jako čtenář jsem se do jeho ulic ráda vracela a mám chuť Madrid skutečně navštívit.

11.02.2021 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Já memoáry nečtu, toto byl nejspíše můj první (jestli si to správně uvědomuji). Musím ale říct, že mě kniha zaujala. Skvěle se četla, byla dobře napsaná. Příběh, který nám Tara Westoverová překládá, je neuvěřitelný. Až má člověk pocit, jestli je přece jen skutečný. Na některých místech totiž její vyprávění působí až moc přehnaně - co se týče neustálých zranění, rodinných financí, jejího studia, které po počátečních problémech bez obtíží zvládá... Každopádně kniha je to inspirativní, otevírá mnoho otázek a myslím si, že by si ji mělo přečíst co nejvíce lidí. Proto DOPORUČUJI. Po dočtení jsem si na internetu musela vyhledat několik rozhovorů s autorkou, natolik mne její život zaujal.

13.01.2021 5 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Opět oddechovka, přesně do téhle doby. U tohoto typu literatury, se mohu vždycky spolehnout, že konec bude dobrý :-) Což mi momentálně opravdu vyhovuje. Za mne však lešpí Alfa samec. Proč jsou ale ty obálky takto nevkusné? Já si nemůžu pomoc, vždycky mě od čtení těchto knih spíše odrazují. Asi jsem ale jediná :-)

07.01.2021 3 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

"Ta nejhlasitější slova jsou ta, která prožíváme."
Po Graysonově slibu jsem se pustila do dalšího dílu série, a to do prvního. Opět se jedná o příjemnou, oddechovou romanci, která přináší svému čtenáři velkou dávku emocí. Autorka si evidentně libuje v trpitelských mužských postavách. Stejně jako Grayson měl i Archer těžké dětství, zažil tragédii, život se mu sesypal. Když knihu čtete, je vám až hlavních postav líto. Nevím, jestli tak autorka už zbytečně moc "netlačí na pilu". Příběh se totiž stává méně uvěřitelný. Lhala bych však, kdybych řekla, že jsem si Archera nezamilovala.
Příběh je vyprávěn ze dvou úhlů pohledů - Bree a Archera, přičemž většinu "odvykládá" Bree. Za sebe bych však byla radši, kdyby více promlouval Archer. Musím říct, že tentokrát jsem se na začátku nemohla začíst a posledních padesát stran jsem si říkala, zda některé scény nebyly zbytečné. Každopádně kniha se po rozvleklejším úvodu dobře četla a na odpočinek a odreagování od reality je skvělá!
Pozn. na slovo "opanoval" jsem se po této knize stala háklivá :-)

19.11.2020 3 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Krásná, romantická knížka plná emocí. Silná hlavní hrdinka, která si prošla peklem získá lásku nádherného, rozumného hollywoodského prince. Máte špatnou náladu? Tahle knížka vám ji zvedne! Ovšem pozor, možná vás i rozpláče - tragédie, smutek, bolest, ztráta milované osoby, pochroumané zdraví, obavy, šikana... A přesto žili šťastně až navěky.

15.11.2020 5 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Série Off-campus je oddechové čtení - nenáročné, klišoidní, pro dlouhé podzimní večery, žádná top četba, ale ani propadák... Za mě je Plán stejně dobrý jako Omyl, nejlépe hodnotím Skóre. Tucker je sympatický, hodný kluk. Sabrina mě ke konci začala hodně štvát... To je fakt tak těžký říct "miluju tě"?

30.09.2020 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Odpor, strach, lítost, smutek, touha, potřeba cítit se milován. Má temná Vanessa není román, který je zábavné číst, přesto jsem ho přelouskala za dva dny - kniha je psána velice poutavě. Jedná se o temný a znepokojivý ambiciózní debut - ten, který vyvolá spoustu diskusí a nepohodlí, a který rozhodně není pro každého! Je to drsné, realistické, provokativní, odvážné, temné a děsivé. Příběh klade čtenáři řadu nepříjemných otázek: Máme právo nutit někoho k tomu, aby si uvědomil, že je oběť, i když obětí být nechce? Někdy totiž člověk dokáže přežít zločin právě jen tím způsobem, že se stane "spolupachatelem" - v hlavě popře vše, co se stalo, nic si nepřipouští... Dluží oběť pomoc dalším obětem? Jakým způsobem může trauma ovlivnit život na XY let dopředu - vztahy, kariéru, sexualitu, dokonce celou osobnost člověka...? Může být součástí zneužívání láska a láska součást zneužívání? Jakým způsobem minimalizujeme naše traumata, abychom se s nimi vyrovnali?

Jediné s čím jsem měla problém byl věk hlavní hrdinky - patnáct let - v dnešním světě řada patnáctiletých děvčat nevypadá jako křehké dívenky. Každopádně tím nechci říct, že by jednání tyrana bylo omluvitelné nebo něco podobného. Je dívka v těchto letech skutečně dostatečně zralá, aby se sama rozhodla? A v kolika letech se vlastně vůbec dokáže sama za sebe rozhodnout a manipulátorovi ubránit? Jde to vůbec, když je manipulátor vynikající hráč? Je vyprávění patnáctiletého děvčete spolehlivé? Je starší Vanessa spolehlivější vypravěč než její mladší verze? Nakolik je skutečnost zkreslená psychickým stavem vypravěčky? Otázky, otázky a další otázky...

18.09.2020 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

4 hvězdičky hlavně za audioknihu! Za mne skvělá interpretace, nemohla jsem přestat poslouchat. Napínavé, herecké prostředí zajímavé, psychologie hlavních postav dobře vykreslená... Za mne nedůležité, kdo vrahem, ale důležité pátrání!

28.11.2021 4 z 5