JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Sedliacky žalm Sedliacky žalm Felix Timmermans

Pri čítaní som si akosi spomenul na Jozefa Maka, no asi hlavne kvôli prostrediu a určitým malým podobnostiam. Nedá sa povedať, že by som knihu čítal s nadšením, no aj vďaka nej možno o trochu lepšie chápem mentalitu svojich starých rodičov, ktorí tiež žijú takpovediac pre oráčinu.

Plout musí námořník Plout musí námořník Jan de Hartog

Ono asi väčšina kníh sa začína pomaly a nudne a je nutné sa do nich dostať. No s touto knihou som nejaký zásadný problém nemal, dej sa proste uberá spočiatku pomaly určitým smerom no po prvej búrke sa už ani mne nechcelo opustiť vlečnú plavbu. Postava Jana Wandelaara si ma proste získala. Niekedy všetko klape a fúka priaznivý vietor, more je pokojné, inokedy vám nestačí uhlie a búrka dáva zabrať. Niekedy sa môže zdať príbeh až rozprávkovým, no nečakané zvraty čitateľa presvedčia o opaku. Proste život námorníka-človeka. Odporúčam.

Spojenecké bombardéry 1939–1945 Spojenecké bombardéry 1939–1945 Chris Chant

Kniha sa zaoberá bombardovacími lietadlami spojencov, podstatná časť knihy je venovaná RAF a USAF, niet sa však čo čudovať, ich bombardovacia kampaň nad Európou nemá obdobu. Francúzi a Benelux sú tam asi z princípu a ZSSR sa tiež ušla skromnejšia kapitola, no VVS sa viac venovala priamej podpore ako diaľkovým operáciám. Kniha môže byť zaujímavá pre modelárov vzhľadom na množstvo farebných bokorysov v nej obsiahnutých.
RAF - Royal Air Force
USAF - U.S. Air Force
VVS - Vojenno Vozdušnje Sily

Peklo na východní frontě Peklo na východní frontě František Emmert

V knihe som nenašiel nič zásadné, či objavné, možno pár perličiek typu "vojenské námorníctvo Slovenského štátu v Čiernom mori", inak ide o v podstate zhrnutie bojov na východnom fronte, sprevádzané množstvom fotografií a priloženými kópiami dobových dokumentov.

12.12.2020 3 z 5

Vyšetřováním jsem zjistil... Vyšetřováním jsem zjistil... Václav Podzimek

Povinná vojenčina by nám možno prospela, no len pripomenutím tohto faktu si ma kniha nezíska. Téma je nezvyčajná, no že by kniha nejak výrazne zarezonovala sa povedať nedá. Taká krátka kniha na vyplnenie hluchého miesta v dni.

12.12.2020 1 z 5

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Vyjadrovať sa k tejto knihe je pre mňa samovraždou. Pri nej totiž záleží či ju čítate za "triezva" a ste schopný racionálneho úsudku alebo už v stave značnej "podnapitosti" kedy dokážete "pochopiť" nešťastného mladíka a jeho trápenie a sympatizujete s ním natoľko, že sa chcete pridať k(pravdepodobne fiktívnej) vlne samovrahov 18. storočia. Je to možno precitlivený chlapček, idealista, rojko a všetko čo sa nenosí, no stojí proti láske, čistej a nenaplniteľnej.

"Samovrah je zbabelec, ktorý sa nebol schopný postaviť tvárou v tvár životu."

"Zaľúbení samovrahovia len dokazujú svetu, že niekoho milovali natoľko, že boli ochotní dať zaňho aj svoj život."

"Znakom zrelého človeka je, že chce pre ušľachtilú vec žiť."

2 ku 1? Za? Proti? Každý má svoje hodnoty, Werther ich však zobral až príliš tvrdo. Áno, čítal som to v stave podnapitosti, preto som "vysypal" celý revolver.

Bol som dlho preč Bol som dlho preč Ken Kesey

Byť dlho preč od tejto knihy sa nedá, ak ju začnete čítať tak už neviete prestať. Od knihy som veľa nečakal, no nástup McMurphyho na scénu a jeho tichá vojna, burcovanie ostatných a fakt, že ste na psychiatrii... Film som videl až po knihe a dobre som urobil, film je dobrý, no kniha je skvelá.

Kardinálske moteto Kardinálske moteto Theun de Vries

Ak je aspoň z polovice pravda to čo sa píše v tejto knihe, tak sa skutočne čudujem, že to toto spoločenstvo dotiahlo až tak ďaleko a s takým zástupom...
Životné osudy nevoľníka, žoldniera, no hlavne speváka hľadajúceho smer.

Švédske zápalky Švédske zápalky Robert Sabatier

Ako hovorí popis knihy, detstvo chlapca, ktorý sa nečakane stane sirotou a zisťuje, že nič nie je isté. Útechou je túlanie sa ulicou, hľadanie spojencov a rôzne dobrodružstvá a nezbednosti. Nebojte sa, nejde o žiadneho nespratníka, proste taký priemerný sympatický chlapec.

12.12.2020 2 z 5

A rána sú tu tiché A rána sú tu tiché Boris Vasiljev

Ak som niekedy niekomu dával nejakú knihu či knihy, vždy bola medzi nimi táto. Čítal som už viacero vojnových románov, noviel, poviedok, no túto knihu zatiaľ neprekonalo nič. Tých vojačiek mi proste bolo ľúto, rodová rovnosť, no bolo.
Možno pár zvučných mien pre tých, ktorých to zaujíma: Roza Shanina, Aleksandra Samusenko a Natalya Meklin.

12.12.2020 5 z 5

Zachar Berkut Zachar Berkut Ivan Franko (p)

Spomenul som si na legendárne "Vojaka za maršála nevymením!" Tatári podobajúci sa na hŕbu červenoarmejcov s nutnou dávkou tuposti a obyvatelia Tuchle s nutnou dávkou idealizmu a všetkého s tým spojeného, také Mor ho! s krajším koncom. "Celý román je pretkaný hlbokým vlastenectvom: bojovať proti..." Ja som skôr v ňom videl túžbu po slobode(nevylučuje vlastenectvo) a vieru v pravdu, spravodlivosť a česť, to čoho je dnes bohužiaľ nedostatok.

12.12.2020 3 z 5

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

Túto knihu som čítal v pôvodnom znení, t.j. staročeštine. Po prvých stranách som mal chuť knihu niekam hodiť, no neurobil som to.
Možno už nežijeme v 17.storočí, nehovoríme starou češtinou, neveríme všetci úpenlivo v Boha ako jedinú spásu, no aj napriek tomu by som nepovažoval túto knihu za zastaralú.
V knihe sa totiž autor zamýšľa nad niečím úplne samozrejmým? a pritom tak komplikovaným - zmyslom nášho bytia, hľadanie uspokojenia, odpovedí...
Nadčasovosť diela nespočíva v tom, že by tam autor namiesto plachetníc vsunul nákladné lode, či namiesto konských povozov kamióny, ale v tom, že poukazuje na našu spoločnosť a jej myslenie/konanie, ktoré sa v podstate vôbec nezmenilo.
Autor nenarieka, autor poukazuje a hľadá, pýta sa a objavuje, darí sa mu krásne nazrieť skoro na všetko svetské s kritickým pohľadom, hoci je pravda, že občas možno kritika chýba.
Záver ma však tiež trochu sklamal, predpokladal som, že sa uberie týmto smerom, no dúfal som, že si to len myslím a Komenský ma prekvapí. Jemu vtedy "stačil" Boh, no dnešnej dobe už asi stačiť nebude, záleží však na tom, kde chceme nájsť svoj pokoj/odpovede.
Možno ma kniha až príliš uchvátila a nebol som schopný zhodnotiť ju objektívne, no za "blbost" by som ju určite neoznačil.
Záver? Ak sa nepýtate tak to nečítajte, bola by to pre Vás strata času.

11.12.2020 5 z 5

Malý Johannes Malý Johannes Frederik van Eeden

Sme mierumilovní, pretože zabíjame tých agresívnych. Knihou kníh je predsa Biblia, nie? Všetci hľadajú, no nachádzajú len jedno...
Možno som nič z toho nepochopil správne, no kniha ma aj tak očarila. Každý v nej nájde niečo iné, tak ako aj v iných, no určite to bude viac otáznikov ako bodiek.

11.12.2020 5 z 5

Tanec okolo parného kotla Tanec okolo parného kotla Mats Traat

Estónske dejiny v kocke? Asi nie, no kniha určite zachytáva niektoré podstatné dejinné okamihy tohto štátu, hoci o nich nehovorí priamo. A potom je tu neúprosný čas.

10.12.2020 4 z 5

Ruské ženy Ruské ženy Nikolaj Alexejevič Někrasov

Príjemné čítanie, ruská romantická epika o vernosti a odbojnosti. Myšlienky nech hľadá každý sám.

09.12.2020 3 z 5

Generálove deti Generálove deti Nelli Ivanovna Veselá

Kniha o detstve, ktoré nebolo detstvom, o generácii, ktorá nedostala šancu na normálny život. Ťažko napísať niečo príjemné o knihe rozprávajúcej príbeh dieťaťa, ktoré úvod života prežilo na miestach kam sa aj dnes niektorí boja ísť, a ktorých existenciu iní popierajú...

06.12.2020 3 z 5

Oslobodenie Oslobodenie Milan Gajdoš

Knihu odporúčam hlavne nadšencom regionálnej histórie, no určite by nemala chýbať ani v knižnici so zameraním na Slovensko v období 2. svetovej vojny. Kniha je krátka no vcelku podrobne mapuje to podstatné z diania v jednotlivých obciach. Text je sprevádzaný prevažne dobovými fotografiami. Pri porovnaní so staršími publikáciami občas dochádza k rozkolu v počte padlých či dátume oslobodenia, čitateľ si bude musieť vybrať, ktorému údaju bude veriť.

06.12.2020 5 z 5

O starých ľuďoch veci minulé O starých ľuďoch veci minulé Louis Couperus

Veľmi dobre napísaná kniha krásne opisujúca rôzne charakterové a povahové črty osôb z jednej rodiny. Dej sa točí v podstate okolo jednej utajovanej udalosti, ktorú však postupne odhalí značná časť rodiny, no vzhľadom na... Nebudem prezrádzať, kniha za ten čas stojí.

06.12.2020 4 z 5

Večerní písně Večerní písně Vítězslav Hálek

Poézia ma nikdy nejak extra nebrala, toto bol môj ďalší pokus dať jej šancu a tentokrát vyšiel. Príjemné čítanie či už na večer alebo pri meškajúcom vlaku.

06.12.2020 5 z 5

Cholera Cholera Ljudmil Stojanov

Cholera alebo ako sa môže znásobiť utrpenie radového vojaka, bieda bulharskej armády a utrpenie jej vojakov podané mimoriadne realisticky. Hoci sa väčšina deja odohráva mimo frontu, kniha jednoznačne patrí medzi vojnové, resp. protivojnové diela.

06.12.2020 4 z 5