jankor jankor komentáře u knih

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Knížky EMR jsem hltala před svou osmnáctkou, což už je hodně dávno, a Vítězný oblouk byl asi můj nejoblíbenější. Ach, ta scéna umírání, to bylo..... :) láska, láska. V knihovně mám kompletní sbírku. Bylo pár knih v té době, které se nesmazatelně zapsaly do mých vzpomínek a toto je jedna z nich.

21.04.2023 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Stanislav Kostka Neumann

Po téhle knihe jsem pásla, protože mě kdysi dávno Neumannovy knihy Dějiny lásky a Dějiny ženy "posadily na zadek". Nakonec jsem ji sehnala, sice staré vydání, ale rozhodně stojí za přečtení, celé dílo obsahuje několik svazků. Za sebe doporučuji.

19.04.2023

Panská rasa Panská rasa Catrine Clay

Tato kniha je záslužné dílo, ale byla na mě příliš dokumentární, víc se mi líbil o této tématice film Pramen života. Ale skloňme se před osudy válečných dětí a jejich matek.

17.04.2023 4 z 5

Kryptadia III. Kryptadia III. Karel Jaroslav Obrátil

Kryptadia se mi dostala do ruky úplně náhodou v knihovně, ale objev to byl famózní. Takový byl život bez TV a internetu :):):). Přesvědčte se sami ......

13.04.2023

Kryptadia I. Kryptadia I. Karel Jaroslav Obrátil

Kryptadia, to je slovo, které se hodně těžko pamatuje, ale věřte, že po přečtení si rozhodně budete pamatovat, čím se zabývá :)

13.04.2023

Stavba svépomocí Stavba svépomocí Radomír Měšťan

Jasně, že některé postupy a materiály jsou již někde jinde, ale my jsme ji měli k ruce, když jsme stavěli v roce 1988 a používali jsme ji taky a pak půjčovali. Základy všech řemesel zůstávají nadčasové. A taky nebyl internet.

02.04.2023 5 z 5

Adam a Eva Adam a Eva Jan Kozák

Přečetla jsem si jen komentář od Apo73.....a za sebe musím říct, že jsem knihu v mládí přečetla a vydržela jsem u ní bez problémů, a ani jsem nebyla pohoršená...nikdo z nás tenkrát nevěděl, že budeme žít v jiných kulisách a spousta rozumbradů se bude vyjadřovat k minulosti. Ano, i já dnes vidím věci jinak než tenkrát, ale chce to asi nadhled. Já jsem taky četla některé knihy, nad kterými se ohrnuje nos - prostě ze zvědavosti a abych si udělala svůj názor. Oni i kapitalisti píšou pěkné blbiny.

25.03.2023

Doktor na horách Doktor na horách Jiří Pejša

pokud čtete rádi knížky Oty Duba, z lékařského prostředí, určitě doporučuji přečíst si tohoto autora

24.03.2023 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

(SPOILER) Budu se opakovat po předchozích. Humor, ze začátku odlehčující popis života v afgánské rodině je vítaný oproti jiným knihám z tohoto prostředí, ale záhy tuhne úsměv na rtech, když se projevuje střet kultur..... a já žiju jen na jedné straně, takže popis jednání manžela Herry v kritických situacích je pro mě nemyslitelný. Popis chování bohužel odpovídá našemu domácímu násilí, která žena v tom nevyrostla, to nemůže pochopit. Ale kniha je čtivá, obohacující. Postava Mada je tak neurčitě popsaná, že jsem si ji představovala jako "liliputa", velké dítě s darem inteligence. Konec byl takový rychlý, překvapivý a k zamyšlení. Ale doporučuji přečíst.

24.02.2023 5 z 5

Žlutý kačer Žlutý kačer Irena Larisová

Knížka pro ty úplně nejmenší.....veršované příběhy a luxusní ilustrace v porovnání s některými knihami.

18.02.2023 5 z 5

Byla jsem ženou slavného muže Byla jsem ženou slavného muže Božena Neumannová Hodačová

Ano, opravdu husté, pokud máte zkreslené představy z mládí z hodin literatury o životě "umělců". Pokud byl SKN opravdu takový (nemáme názory jiných stran), pro život to byla katastrofa a ostatní byli lidi z masa a kostí. Pro mě částečně šok, protože autora děl Dějiny ženy a Dějiny lásky jsem si představovala přece jen jinak. Co se týká autorky, chtěla se politovat, ale nevím, proč tam rozebírá například péči o tatínka a tetu v nejnáročnější době (záměrně raději nerozebírám, to není příjemné čtení), detaily si snad mohla odpustit. Skoro celou dobu na mě působila velice jednoduše, takže zarazí, že byla nakonec redaktorkou....Celé se to dalo pojmout asi jinak, bez některých detailů. Ale zase na druhou stranu je to něco jiného než oslavné kecy. Život Čapků, Masaryka a dalších taky nebyl takový, jak ho známe ze stručných životopisů a výčtů děl, stačí trochu pátrat.

30.01.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Co to tady je za blbost - autor Jeannette Walls? Moje snad nejmilovanější knížka, kdybych mohla, dám jí 10*, četla jsem ji asi ve 14-15 letech a naprostá bomba ! Prostě jedna z mých TOP ......... Úžasný nadhled, realita raději nemyslet :) Musím ji zase vytáhnout a uvidíme, jak to bude s odstupem.

29.12.2022

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

(SPOILER) Komu se líbil Andělin popel nebo Uličník Motl, tak ať sáhne po této knize. Mě se líbila možná dokonce i víc. Děj je hutný, chvíli trvá, než se prokoušete na konec, ale doporučuji. Konec uspokojí ty, kteří mají rádi happy endy, tak pak odložíte klidněji.

26.09.2022 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Bylo to opět tak čtivé, že jsem četla v noci do padnutí, nešlo odložit. Jak snadno to může nastat....je to vysoce aktuální, jsou tam vtipné narážky na současnou politickou situaci. Za pár let už to tak nebude, bude se porovnávat s vývojem. Zdá se to ze začátku "jen "jako prostě nějaká fikce, ale je čím dál tím vážnějši a vrcholí to zamyšlení epilogem. Tak jsem si při tom říkala, kde se vyloupnul ten Roman Bureš, vyhazovač a zápasník, který TAK skvěle čtivě píše. Po Říši a Planetě idiotů jsem začala číst Leona, sice je to jiný žánr, ale taky dobrý.
Už dlooouho jsem neměla v ruce něco tak čtivého jako jsou knihy Romana Bureše.

15.09.2022

Říše Říše Roman Bureš

Na základě zdejších recenzí jsem četla knihu v opačném pořadí a udělala jsem dobře. Časová osa na konci knihy napoví, druhá část se velice dobře čte, je jakoby víc uvěřitelná, i když ...berme to, že je to fantazie. První část na ni opravdu navazuje a dost dlouho si jako ženská říkám, dejme tomu...ale konec je hodně sci-fi. Asi víc vyhledávají mužští čtenáři. Byla to moje první knížka od Romana Bureše a skvěle se četla, škoda je těch hrubek, které moje oči vždycky najdou. Mám připravené další, tak snad to bude taky fajn, po téhle jsem sáhla kvůli tématu fikce poválečného vývoje. Dávám 5*.

13.09.2022 5 z 5

Neviditelná zranění Neviditelná zranění Věra Fojtová

První částí knihy jsem byla unešená, myslím, že je naprosto srovnatelná s jinými hodnotnými díly, napadlo mě Mengeleho děvče nebo Krvavé jahody. A v nich všech jsou hodně drsné momenty, pozor. Jednu hvězdu uberu za druhou část, která mě tolik nebrala zpracováním..... zvědavost tam sice byla, ale hádala jsem jinou příčinu, takže vlastně trochu dějové zklamání. Bohužel taky tragický osud.

13.09.2022 5 z 5

Slzy dospívání Slzy dospívání Jorgos Theotokas

Tak tuhle knížku bych ještě někde našla, dostala jsem ji v pubertě, ale nějakou výraznou vzpomínku na ni nemám, musím se na ni podívat, třeba po letech to bude lepší.

09.09.2022

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Já se řadím mezi ty, kdo nejdříve viděli film....a na základě toho jsem začala vyhledávat informace. Napsala jsem na DTB i hodnocení knihy Vzpomínky přírodního léčitele. K postavě p. Mikoláška je asi nutno napsat, že to byla složitější osobnost, je to znát i z filmu. Ke knize chci napsat, že je velice čtivá a zhltnete ji jako nic, ale v porovnání s filmem mi přijde jako "výcuc" filmu a emočně slabší. Nejde tolik do hloubky a nenutí člověka pochopit jednání postav. Za čtivost bych dala 5, ale kvůli porovnání s filmem jen 4*.

02.08.2022 5 z 5

Madame Madame Antoni Libera

Některé pasáže čtivější (běžné mladické historky), některé méně čtivé, hodně francouzských a literárních textů a úvah, nějaké historické a politické pasáže.....celkem vzato to pro mě nemělo ten správný spád, čím dál častěji jsem přeskakovala, asi nebyla ta správná doba a nálada. Tady jsme se nepotkali.

22.07.2022 5 z 5

Ďáblova pevnost Berchtesgaden Ďáblova pevnost Berchtesgaden Zbislav Gajdoš

Kniha je psaná spíš jako povídková, bez drastických scén, takovým lehce historickým slohem, ne dokumentárním..... autor je nábožensky založený a je to poznat. Přesto popisuje smutná léta 20. století jak je sám prožil a to je kostra knihy. Název knihy je dost zavádějící, Berchtesgaden je téma dost okrajové. Čtivá pro mě byla část o osvobození, jinde jsem i přeskakovala. Text je drobný a čte se pomalu. Pominu překlepy. Dost mi to stylem připomnělo knihu Bez poslední kapitoly Josefa Knapa. Doporučuji těm, kdo mají biografie rádi.

12.07.2022 4 z 5