JaniMa JaniMa komentáře u knih

Karanténa Karanténa Peter May

Na knize mě upoutal v první řadě název. Líbilo se mi umístění děje do prostředí Londýna a zaujaly mě i povahy jednotlivých aktérů. (I když netvrdím, že mi byly právě sympatičtí.) Bohužel s postupujícím dějem přibývalo věcí, které šly tak nějak proti logice a v jednom okamžiku jsem měla chuť knihu zanechat nedočtenou. Příliš mě neoslnil ani závěr a vysoké hodnocení dávám spíš pod vlivem skutečnosti, že se právě tato kniha stala zajímavým zpestřením mezi ostatními tituly, které se mi dostaly v poslední době do ruky.

11.02.2021 4 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Originální styl a neutuchající akce, to jsou dva hlavní atributy této knihy. Hýřit tolika originálními přirovnáními a přitom neudělat z příběhu nekonzistentní balík vět, to dokáže snad leda Kopřiva. Křížová palba je rebelské čtení s perfektně zapracovanou českou mentalitou a bezpočtem zajímavých postřehů a narážek, kterým může porozumět jedině našinec. Z pohledu děje je to trochu šílená kovbojka, ale špičkově napsaná. Doporučuji každému, kdo netouží po čtení komedie, ale hledá něco méně vážného se zajímavými pohledy na soudobou společnost.
+ Za přečtení stojí i poděkování v závěru knih. Autor v něm odhaluje mnohé ze zákulisí jejího vzniku.

26.11.2023 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Dříve než jsem se dostala ke knize, shlédla jsem seriál. Trochu jsem se při tom začala bát, co nás ještě v knižní sérii čeká, ale čtení jsem si i tak užila.
Tentokrát to bylo jiné. Atmosféru ospalé vesničky Three Pines nahradilo prostředí zastrčené, avšak luxusní, hotelové rezidence, kde se inspektor Gamache setkává s rodinou Morrowových. Záhy se ukazuje, že mezi členy vládne citelné napětí, a když v hotelu dojde k vraždě, je jasné, že viník nemůže být daleko. Na povrch pak začínají vyplouvat rodinná tajemství, která se dlouhé roky skrývala za zdí lží a falešnou fasádou dokonalosti.
Seriál se od kmihy v mnohém liší a odkrývání tajemství rodiny Morrowových mě bavilo, přestože detektivních knih, ve kterých se přetřásá rodinná historie, je nepřeberně. Louise Penny prostě umí vyprávět a mně se moc líbí, že nezachází do extrémů. Zápletka působí věrohodně, přestože náhodné setkání vyšetřovatele a postav dobře známých z předchozích dílů je samo o sobě nepravděpodobné.
Moc se těším na další díl a sérii doporučuji jako oddechové čtení všem milovníkům detektivních knih.

07.11.2023 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Sérii čtu postupně a tohle byl dosud asi nejlepší díl. Vše fungovalo. Zápletka zajímavá, postavy propracované, ... přesto jsem při čtení neměla pocit, že držím v ruce výjimečnou detektivku. Chybělo mi něco, po čem bych řekla: WOW! Snad proto, že jsem tak nějak předem tušila vývoj? Nevím. Další knihu si ale přečtu ráda.

12.01.2023 4 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Kvalitní Weaverovská jízda. (Pravda, na počátku to bylo s chováním postav trochu kostrbaté, ale rozjelo se to.) Autor u mě pro tentokrát zabodoval hned v několika oblastech:
1) Originální námět - Možná se to v současných thrillerech psychopaty jen hemží, ale tady se podařilo uplést k narušenému záporákovi i neotřelou pavučinu souvislostí. Čtenář se do ní rychle chytí.
2) Krátké a svižné kapitoly - Napětí roste, množství popisných vycpávek je v porovnání s předešlými díly malé a k odložení knihy je třeba se přemáhat. Člověk prostě potřebuje vědět, co bude dál.
3) Překvapivé zvraty - Při čtení si nemůžete být až do poslední kapitoly ničím jistí. Na každé stránce čekáte překvapení a jeden odstavec dokáže zcela otočit směr toku událostí.
4) Nepředvídatelný závěr - Přesně jako u předešlých dílů této série... Nic není jak se zdá.
5) Menší množství postav - Nemusela jsem během čtení listovat zpět, ani plnit knihu opoznámkovanými lístečky se jmennými seznamy.

Název knihy ve mně budil obavu, že David bude na každé stránce ronit slzy nad ztrátou Darryn. (Trochu mi to fňukání lezlo na nervy už v předešlých knihách.) Bez plačícího detektiva se to sice neobešlo, ale množství prolité slané vody bylo přijatelné. Také jsem se nemohla ubránit úsměvu nad telefonátem z telefonní budky, komentování použití předplacené telefonní karty a pasáži s kovovou trubkou, kterou ve Weaverově knize prostě každý padouch musí dostat. Málo uvěřitelná byla scéna s umírajícím psychiatrem, který s Davidem rozmlouvá jako by smrt byla něco, co zažívá nejméně jednou týdně. Jinak byla ale tato kniha v mnoha směrech realističtější než předešlých osm.

Doporučuji.

22.08.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

(SPOILER) Napínavé čtení. Stále se ještě stydím, že jsem autorku objevila až nyní. (Obvykle pátrám po kvalitním čtení mezi zahraničními tituly.)
Skvěle vykreslené postavy. Sympatické mi nebyly, ale zaujaly a já jsem byla opravdu zvědavá, co z propletence jejich životních příběhů vypadne. Anina vraha jsem se neodvážila ani tipovat, protože jen, co jsem začala v hlavě konstruovat nějakou teorii, následující řádky ji beze zbytku pohřbily. Jednání některých postav bylo v rozporu s mým chápáním, ale u většiny z nich jsem jej přisoudila specifickému osobnímu charakteru. Jen chování Esteřina souseda Matěje při setkání s Agátou mi do hlavy nejde. Jaký on měl důvod ji zatajit před policií? V závěru mě trochu mrzelo, že jsme se nedozvěděli více o osudu Moniky Beňové.
Na čtení další knihy se velice těším a rozhodně se nebojím, že se spálím. Autorka umí uplést napínavý příběh a vytvořit pro něj barvité kulisy. Přiznávám ale, že na mě její knížky působí trochu depresivně.

29.11.2021 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Strhující už od samého začátku. Děj mě ihned pohltil. Podobně jako spousta dalších jsem se ani já neubránila nutkání projít si alespoň na internetu místa, kterými čtenáře Brown v příběhu provází.
Příběh je dobře promyšlený, velmi dynamický a pro mě byl i tématicky velmi atraktivní. Z celé knihy mě zklamalo snad jen pár stran před samotným vyvrcholením a připouštím, že mi v jednu chvíli přišlo, že se autor až přespříliš opakuje, když zdůrazňuje význam velkého odhalení, kolem kterého se celá kniha točí.
Krom těchto drobností je knížka perfektní. Myslím, že je to jednoznačně nejlepší román, který jsem v posledním roce četla.

20.04.2020 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Za konec všech pět! Začátek byl pomalejší. Řádky se zdlouhavými popisy jídla se naštěstí záhy dočkaly i prvních příběhových vodítek, kterých nešlo se nechytit. Nechybí nic z toho, co se mi tolik líbilo na předchozích dílech, zejména atmosféra a brilantní zpracování postav mě nepřestávají fascinovat. Čtení je příjemně napínavé a v závěru najdete také trochu akce. Jestli budou všechny díly série stejně chytlavé, tak mi je asi letos souzeno strávit léto v Three Pines.

10.06.2023 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Trochu zklamání. Souhlasím, že zástupci policie jsou v této knize převážně disfunkční jedinci. Mia mi nebyla sympatická už v prvním díle. Ve druhém se to nezměnilo. Stále nechápu, co z ní dělá tu „skvělou vyšetřovatelku“.
Když pominu odstavce věnované chatrnému psychickému zdraví kriminalistů, tak je kniha opravdu čtivá, plná napětí a překvapení. Přesto si nejsem jistá, zda bych pokračovala v sérii, kdybych další díl již neměla doma.

08.02.2023 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Věděla jsem, že tohle nebude krimi/detektivka, na které jsem zvyklá, a tak mě tentokrát nečekalo zklamání jako v případě předešlého dílu.
V knize je věnováno hodně pozornosti lidským životním osudům a stránky překvapí také zajímavostmi severského života. Mě osobně utkvěly v hlavě pletené vzory, rašelina a historie osídlení, ale je jich tu mnohem víc.
Velmi mě zaujaly pasáže psané z pohledu Marsailina otce postiženého demencí. Působily velmi hodnověrně. (V mnohém se shoduji s komentářem uživatele tonysojka.) Přes všechny kvality, včetně barvitého vykreslení atmosféry, u mě ale tato kniha na 5* nedosáhne. Je to kvalitní čtení, ale příběhy o ztracených a znovuobjevovaných mezilidských poutech nejsou, jak se říká, můj šálek čaje a tady jsou kostrou, na které celá kniha stojí.

18.11.2022 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Na začátku bylo pár kapitol, které se na můj vkus až přespříliš věnovali podrobnostem z osobního života kriminalistů. Připouštím ale, že to pomohlo s připomenutím postav. Autorka umí do svých knih začlenit mnoho různých charakterů a barvitě je vykreslit. Líbí se mi dovedné rozdělení jednotlivých časových úseků mezi vraha, vyšetřovatele a další zúčastněné, a to bez toho, aby se čtenář ztrácel. Postupné odhalování souvislostí je skvělé. Některá vodítka v tomto díle jsou možná trochu okoukaná (stopa zanechaná kolegům umírajícím kriminalistou, záměna písmen pro jejich špatnou čitelnost), jiná jsou velmi originální. Žádné vodítko není zbytečné. V knize nejsou zbytečné vycpávkové pasáže a děj se bez ustání vyvíjí. Perfektní jdou dialogy. U těch s Livelym jsem jen těžko zadržovala smích. Akční závěr byl pro tuto knihu jako třešnička na dortu. Ještě teď nevím, jestli se mi třesou ruce z něho nebo z touhy pustit se hned do dalšího dílu.
SPOILERový postřeh: Přišlo mi trochu úsměvné, že oběti Lily i Corelie byly vyhodnoceny jako superzdravě se stravující ženy. Jaká smůla pro Christiana.

30.08.2022 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Čtivá miniexkurze po Vatikánu s exkluzivním vstupem do Sixtinské kaple. Bavilo mě napětí, které se celou knihou táhlo a cením si množství zajímavostí, které se autorovi podařilo do knihy naskládat.
Konkláve je odpočinkové čtení s jednoduchou dějovou linkou přizpůsobenou popisu výjimečné události. Z knihy jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí o volbě papeže, historii, Vatikánu i problémech, které současná církev řeší.
Za příběh bych 5* nedala, ale za originalitu a čtivé zpracování si je tato kniha zaslouží!

01.08.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Zásah! Tohle mi opravdu padlo do noty. Byla jsem připravená, že nám autorka opět předloží zamotané klubko mezilidských vztahů, ve kterém se budeme napříč celou knihou proplétat, abychom na konci našli pachatele zločinu. Knihy z této série nejsou ani tak o vyšetřování případu a hledání stop, ale spíš o lidech. Vybírám knihy podle nálady, a tak myslím, že je dobré vědět, co od knihy očekávat dřív, něž otočím na první stránku.
Výlet na holandský venkov byl skvělým zpestřením. Postavy mi přišly zajímavé a potenciálních pachatelů mezi nimi bylo opravdu hodně. Bavilo mě podezírat chvíli jednoho, a pak zase druhého. Škoda že mi Bergman nepřijde sympatický. Možná bych se pak ani nepozastavila nad malou nesrovnalostí týkající se jazykové bariéry a dala bych knížce plných 5*.
Závěr skalní čtenáře detektivních příběhů asi moc nepřekvapil, ale malá porce akce byla skvělým osvěžením jinak pozvolna dávkovaného příběhu lidí z ostrova Schiermonnikoog.

19.05.2022 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Zpočátku mě knížka neohromila, když jsem ale zjistila, že chvíli podezírám jednoho aktéra a jen o pár listů dál už cílím na někoho jiného, musela jsem připustit, že je to detektivní příběh, jak má být. Souvislosti do sebe zapadají a pozornější čtenář jich může při rekapitulaci příběhu nalézt více, než mu jich vyšetřovatel Strike v závěru odhalí. Lži, intriky a bezpočet lidských charakterů to vše bylo super.
Nelibost, kterou ve mně kniha v první polovině vyvolávala nepramenila z nekvalitního příběhu nebo snad z jeho podání. Šlo spíš o pocit nelibosti vůči podivnému světu „vyšší“ spolčenosti, ve kterém se celý příběh odehrává. Trvalo mi, než jsem to zpracovala.

14.12.2021 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Když jsem začínala s HH sérií, nečekala jsem, že mě bude Jo Nesbø tahat po světě. Cestu do Austrálie jsem uvítala s nadšením. Thajsko bylo zprvu zklamáním, ale ne zas tokovým, abych se musela ke čtení nutit. Byla to příležitost dozvědět se něco o jiném koutě světa a zároveň si trochu potrápit mozkové závitky. Příběh je dobře vymyšlený, i když netvrdím, že všechny popsané výjevy byly naprosto dle mého vkusu. Touhu dozvědět se, jak to se smrtí diplomata skutečně bylo, každopádně autor přiživuje zdatně. Za postavu vypočítavého záporáka Brekkeho dávám knížce body navíc a těším se na další díl.

03.06.2021 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

(SPOILER) Z počátku to chvíli trvalo, než jsem se zabrala, ale pak už mě čekalo jen parádní čtení bez zbytečného tlachání o počasí a zdlouhavých popisů kdejakého zbytečného detailu. Mám ráda ten okamžik, kdy v knihách od Christie dospěji do fáze, kdy už pomýšlím nejméně na čtvrtého možného vraha, a vždy se bavím tím, jak autorka v dalších několika řádcích opětovně rozmetá mé úvahy, aby mě pak v závěru překvapila odhalením skutečného vraha.
Nehtové rozuzlení mě trochu zklamalo, ale mezi ostatními detektivkami, se kterými jsem dosud měla tu čest, je tohle i tak perla.

18.05.2021 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Obvykle se ke knihám nevracím. Udělat v tomto případě výjimku nebyla chyba. Skvělé napínavé čtení, i když už člověk ví, kam ho příběh vede a jak to celé dopadne.

03.05.2021 5 z 5

Poslední knihu S. Larsona jsem dlouho odkládala s tím, že si ji chci opravdu vychutnat. Nyní jsem trochu zklamaná. Krimizápletka je propracovaná, nechybí tomu napětí, akce, ani překvapivé zvraty, ale k postavám jsem si úplně cestu nenašla. Kniha je plná lidských robotů a psychopatů. Nevím, jak to lépe vyjádřit. Chybí mi u nich svého druhu lidskost.
První 3 díky série jsem si ráda přečetla, do pokračování se nehrnu. Odrazují mě recenze a brutálních „pohádek“ jsou k mání stovky, tak proč se držet Milénia. Třeba se někdy v budoucnu...

09.10.2023 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Začátek byl mdlý a už jsem si chtěla zoufat, že z toho bude sotva průměrné krimi. Nic proti hrátkám s písmeny, ale překlad s nimi dělá kotrmelce a tady to byla opravdu nuda s dost neuvěřitelným vývojem. Jízda, kterou slibovalo vysoké hodnocení knihy, začala až v druhé třetině knihy. Množství náhod, sice nebralo konce, ale Adleru-Olsenovi se podařilo podat v posledních letech velmi ohranou sektařskou tématiku odlišně a čtivě. Zajímalo mě jaký bude závěr, i když se mnohé nechalo předvídat (napříč autorově snaze svádět čtenáře ke scestným závěrům). Buď jsem přečetla už moc podobných knih a nedokážu kvalitu docenit a nebo si tahle kniha tak vysoké hodnocení, jaké si dnes drží (92%), nezaslouží. Čtvrtou hvězdu dávám jen za napětí vložené do závěrečných stran.

24.09.2023 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Jednou to přijít muselo. Autorka umí pracovat s charaktery a já si díky tomu postavy z dokonalé série oblíbila, ale tentokrát toho tření mezi Avou a Lucem bylo na můj vkus trochu moc. Kriminální zápletka byla jaksi upozaděna, a když jsem navíc v závěru zjistila, že sériovým vrahem je skutečně postava, nad kterou jsem si udělala čárku už v úvodu, mé zklamání se ještě prohloubilo. Nechci víc spoilovat, proto to shrnu: Čte se to samo, je to zábavné, vzrušující i napínavé a předčí to většinu knih podobného ražení. V porovnání s předešlými díly je to ale plytčí, méně uvěřitelné a po krimi stránce se to zvlášť nevyniká, snad leda (na můj vkus) přetaženým závěrem.

10.07.2023 4 z 5