Janeyx21 Janeyx21 komentáře u knih

Jako odbornice pracující se staršími i úplně starými lidmi, kteří se ztrácí dříve psychicky nežli fyzicky, se vždy snažím jejich rodinám co nejlépe vysvětlovat, že jsou věci, které už neovlivní a nejlépe udělají, když svého starého člena rodiny nebudou trápit a dohadovat se s ním. Ať si poslední měsíce či roky raději užijí své společnosti navzájem. Často neposlechnou. Jsou dospělí a sami vědí, co je nejlepší. Samozřejmě. Většina z nich na to pak přijde až pozdě. Nekteří se za mnou i vrátí a tohle trápení se mnou sdílí, omlouvají se...někteří se i rozčilují, proč jsem jim to neřekla důrazněji. Lidé jsou různí a i "na věci přicházejí" různě. Proces "přicházení na věci" je to, o čem Frederik Backamn nejčastěji píše a líbí se mi, jak přicházecí myšlenky umí nabídnout.

01.01.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Knihu jsem si vybrala zcela náhodně. Zajímalo mě, jestli tam ten růžový králík na záchodě vážně bude. A byl! Je to zajímavý příběh o lidech, rozvíjí se postupně a dění se vždy odhalí tak akorát. Pomohl mi taky vyřešit otázku, kam schovat víno :-) Parádní čtení.

25.11.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Asi jako mnoho čtenářů jsem se k této knize dostala ve škole jako k povinné četbě. Přirozeně již ta samotná povinnost mě v mém problematickém věku odrazovala. Stejně jako dnes ani tehdy mi moc nešlo číst "na povel". Vzpomínám si, jak jsem ji tehdy prolistovala a zkusila z ní přečíst pár vět. No, žádní draci, vermírné lodě ani krásní elfové. Moc šancí jsem jí nedala. S odstupem času zasáhl osud a roztomilým způsobem mě k Betty MacDonaldové zase nasměroval. Já jsem za to ráda.
Kniha je vlastně krásný záznam své doby a života v Americe, jak je dnes už nepoznáme. Nějak si neumím představit, že by v současnosti některé pasáže, zvláště ty o indiánech, prošly dnešní přecitlivělou atmosférou. Život s Bobem, který na tehdejší dobu patřil nejspíš k těm lepším manželům, také nebyl žádný med. Příživničtí sousedé jsou také o nervy. Celé dny a noci o samotě, ve sněhu, v děšti, s medvědy za humny...a ten zoufalý boj se sporákem. Spoustu z těchto nepříjemností autorka popisuje s nadhledem, jaký je v tomto případě nejspíš potřeba k udržení zdravého rozumu.
Životní moudra v knize člověk docení až s postupem času. Možná se ke knize vrátím znovu, až budu zase o chlup zkušenější a snad i rozumnější :-)

04.08.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Toto je jedna z knih, které v člověku nějakou dobu rezonují. Celý příběh je velmi čtivě napsaný. Charlie vás vtahuje do svých myšlenkových pochodů a jejich prožívání. Co je na knize velmi smutné, je její pravdivost. Bohužel, problémy, na které Charlie v různé fázi příběhu naráží, jsou skutečné i v reálném světě. Vlastně není výhra být super inteligentní a stejně tak ani úplný opak není žádný med. Společnosti je jedno, jaký je váš hendikep. Všímá si jen toho, jak moc vyčníváte a tím víc upozorňuje na odlišnosti, aby zakryla svoje průměrné nedostatky.

03.08.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Nádherně zpracovná kniha s laskavým obsahem, která mě donutila na chvíli se zastavit a užít si jí.

20.07.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Je mi docela líto, kolik mi tahle knížka připomněla z mého dětství. Hned mě napadlo několik lidí, kteří by si takový příběh potřebovali přečíst. Proto, aby pochopili, proto, aby přestali, proto, aby neopakovali chyby. Nemyslím si, že konec byl rychlý nebo unáhlený. Možná se to někomu tak nezdá, ale skončilo to vlastně dobře. Přesto, že paní Dvořáková nepíše mě úplně blízkým jazykem, i můj upřednostňovaný žánr je úplně jiný, knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Je to sice smutné, ale čtivé. Jsem ráda, že mě letošní knižní výzva k tomuto příběhu zavedla.

23.05.2020 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Až na ten konec dobrý....:-) Kniha dělá čest svému názvu. Je to pěkné, zábavné a oddychové čtení, i přesto, že se dotýká témat jako smrt, truchlení, stárnutí, rozchod... Zápletka se smrtkou mě bavila. Je to taková hodně lidská situace. Tři lidi, tři generace, tři různé pohledy, ale docela jiná a docela obyčejná realita.

24.08.2023 4 z 5

Padesát odstínů tymiánu Padesát odstínů tymiánu Zdenka Pšeničková

Moc pěkný a svěží příběh pro milovníky oddychové literatury. Mňau.

18.01.2023 4 z 5

Vskutku, mám dojem,že umírám na rakovinu plic za všechny ty cigarety v knize. Každý holt máme svůj zlozvyk. Ačkoliv jsem to vůbec nečekala, kniha mě celkem bavila a pomohla mi na chvíli se dostat od mých starostí zabýváním se starostmi nešťastné Diane. Pro mě to byl oddech, i když téma příběhu samo o sobě až tak oddechové není.

Psané je to celkem čtivě, takže jsem zvládla celou knihu během jednoho odpoledne. Myslím, že to nebude poslední kniha, kterou si od autorky přečtu. Přesně takovéto osvěžování odborné literatury, kterou obvykle čtu, je důvodem, proč chodím na tyto stránky.

19.04.2021 4 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Ke knize mě přilákala krásná obálka. Jsem už prostě taková. Příběh ve mě střídavě vyvolával různé a často velmi odlišné emoce. Když už čekáte, že by se z Baggeho mohl stát ten vysněný muž v romantickém příběhu nebo, že by Allis mohla dostat rozum, hned vám oba připomenou, že tomu tak není. Považuji se za čtenáře, který dobřé předvídá, jak to všechno dopadne. Tentokrát jsem zklamala. Nečekala jsem, že to bude mít nějaký božský happyend, ale přesto mě závěr nakonec překvapil.

25.10.2023 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Tato kniha zřejmě není pro každého. Možná ani pro mě. Zanechává ve mě velmi neutrální pocity. Myslím, že jako zkušenost s tímto druhem literatury, to není ta nejhorší volba, nicméně je mi už nyní jasně, že se do tohoto žánru nijak dramaticky nepoženu :-).

13.04.2021

Padesát odstínů ostudy Padesát odstínů ostudy Andrew Shaffer

Můj mozek je zcela paralyzován tím, jak moc přiblbé tohle je! Zírám před sebe a přemítám o smyslu života....Ne vážně, u tohohle úletu na chvíli člověk zapomene na starosti :-). Jsem rozhodně zvědavá, jestli někdo bude mít odvahu vydat/přeložit údajně chystané pokračování.

22.08.2022 3 z 5

Tato kniha je zajímavou ochutnávkou výstižně nazvaného "finského podivna". Dojem z celé knihy je spíš subjektivní a těžko slovně popsatelný. Každý si to prostě musí zhodnotit po svém :-). Pro mě to bylo první vědomé setkání se současnými finskými autory a již teď můžu říct, že nebylo poslední.

25.03.2022 4 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Ten správný zábavný oddech pro moji maličkost.

01.02.2018 5 z 5

Než nás rozdělí láska Než nás rozdělí láska Agnès Martin-Lugand

Po několika knihách plných zabíjení, umírání a bojování, jsem bezmyšlenkovitě sáhla do police pro Agnés. Těšila jsem se na náročnou romantiku, dojetí a usmíření. A hele! Zase umírání. Snad to není nějaké znamení.

V knize jsem se ale svých očekávání dočkala. Příběh je místy velmi skutečný a místy velmi neskutečný, avšak krásný. Umírání je něco s čím se ve svém životě hodně setkávám. Bohužel ne jen v práci. Každý takový příběh mi nakonec pomáhá dívat se na smrt z co nejvíce úhlů, abych mohla všem odcházejícím i pozůstalým být co nejlepší oporou v jejich nejsmutnější době.

28.10.2023 4 z 5

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

Jsem ráda, že jsem se pročetla všemi třemi díly až na konec. Poslední úkol pro Gwendy je pro mě nejlepší z celé trilogie. Gwendy svůj poslední úkol splnila. Jaký? No, na spoilery mě neužije :-D

29.05.2023 4 z 5

Major Tom a modrý anděl Major Tom a modrý anděl David Barnett

Toto je velmi pěkné oddechově psané čtení. Dotýká se vážných témat avšak zůstává vřelé a otevřené. Na závěr si střihne pěkný happyend. Proč ne :-)

Ke knize jsem přišla celkem záhadně. Nejmenovaný eshop s knihami mi titul nabídl za pár šupů k tučné objednávce. Vypadal sympaticky, dala jsem mu šanci a jsem za to ráda.

02.05.2022 4 z 5

Proč máme strach ze smrti? - Jak zvládnout její příchod Proč máme strach ze smrti? - Jak zvládnout její příchod Jana Sieberová

Malá, ale velká knížečka. Ačkoliv se může zdát, že uvnitř přečtete příliš mnohokrát slova, jako je Bůh, modlitba nabo Ježíš a máte chuť ji kvůli tomu odložit, nedělejte to. Toto krátké poselství se snaží hlavně ukázat, jak moc je důležité být na konci svého života smířen hlavně sám se sebou. Během své práce se také setkávám s lidmi, kteří nás brzy opustí. Sama nejsem věřící a o Bohu s nimi nemluvím, nicméně s paní Sieberovou máme stejný cíl - důstojný a smířený odchod pro každého člověka.

29.01.2022 5 z 5

Praha plná strašidel Praha plná strašidel Miloslav Švandrlík

Pěkné, oddechové počteníčko. Člověk se u toho culí, zvlášť, když zná ta místa, kde se strašidla vyskytují a představuje si je tam. Motivovalo mě to k nějaké víkendové vycházce po starém centru Prahy.

09.11.2021 5 z 5

Holubník na odvrácené straně Měsíce Holubník na odvrácené straně Měsíce Miroslav Skála

Tato malá knížečka je milým odpočinutím v rychlém životě. Některé povídky mají nakonec i celkem hluboká poselství, pokud chce člověk přemýšlet trochu více filozoficky. Poslední povídku bych označila určitě za nejlepší. Ostatní povídky ji jistě dělají důstojnou společnost.

27.01.2024 4 z 5