janca6129 janca6129 komentáře u knih

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

Upřímně nevím, co si o knížce myslet. Pokud k ní budu přistupovat jako k prvotině a k "dětské", pohádkově laděné knížce (věkově bych to dala číst tak 12-13letým), možná bych o jednu hvězdičku přidala. Kouzelné prostředí města čarodějů, Univerzity i ztraceného města se mi moc líbilo, vytvořené reálie či školní předměty jakbysmet. Navíc se to hezky a rychle četlo - styl psaní byl velmi jednoduchý, což ale zároveň bylo tou největší slabinou celé knihy.

Víc u mě - bohužel - převládají negativa. Za úplně největší slabinu považuji dialogy. Ty byly snad všechny nepřirozené a dost usekané. Pak trochu nepochopitelné chování hlavní hrdinky - zaprvé mi nepřišla jako sedmnáctiletá, pro její mluvu a někdy i chování bych jí klidně pár let ubrala. A zadruhé, upřímně – to jí nepřišlo divné stýkat se s cizím chlapem, o kterém nic nevěděla? Který byl navíc minimálně o dekádu starší než ona?

Za další minus považuji překlepy, chybějící znaménka a zejména rychlé přechody v ději. Dost často mi to přišlo skokové a opět nepřirozené. Jako by se autorka snažila na krátké místo narvat co nejvíc zajímavých situací, bohužel to ale příliš nefungovalo.

Co se týká konce samotného, nepřekvapil. Tak nějak jsem to čekala. Nebylo to úplně zlé ukončení, spíš takové jakoby bez nápadu, bez gradace, ušité rychlou nití.

Nicméně jako celek to tak hrozné nebylo. Knížka má krásné ilustrace, krásný svět i zajímavý, pěkně popletený příběh. Věřím, že kdybych se k Erilianu dostala o pár let dřív, hodnotila bych ho lépe. Docela mám - i přes všechna zmíněná negativa - chuť si přečíst i další díly. :)

15.03.2022 2 z 5

Harrow Devátá Harrow Devátá Tamsyn Muir

Jestli někdo umí překvapit a totálně navnadit, dokonce navodit pocit, jestli jste se náhodou nezbláznili, tak je to rozhodně Tamsyn Muirová.

Harrow Devátá je oproti Gideon temnější, zamotanější, tajemnější a celkově prostě "divnější". To vše umocňuje forma vyprávění, která se moc často nevidí (mám takový pocit, že jsem se s tímhle pohledem ještě nesetkala), a už od začátku navození zmatení nejen hlavní hrdinky, ale i čtenáře.

Já to ale žrala. Od první stránky do poslední si to udržuje určitou gradaci, která vás donutí číst dál a dál. Hltat. Snažit se přijít na ty podivnosti, kdy vám některé možná dojdou, u jiných ale nemáte šanci.

Těším se na další díl. Jsem zvědavá, jak moc se bude lišit. V čem nás autorka ještě překvapí, protože tak odlišné pojetí navazujících dílů se jentak nevidí.

09.03.2022 4 z 5

Ti předurčení 2 Ti předurčení 2 Nikol Wolfová

Pokračování magické série o pohanech ve světě křesťanů, o pochodních, které přírodě udávají řád, či tajemném Stvořiteli, o němž netušíte, co si myslet, slibuje notnou dávku akce, lásky i zamyšlení se nad životem.

Při čtení zjišťujete, že ne každý člověk je jen dobrý nebo jenom zlý, poznáváte odvrácené i nečekané stránky hrdinů, zamýšlíte se nad skrytými moudry a přemýšlíte, zda byste dokázali žít v krutém období středověku, který mi tento svět připomíná. Životy hrdinů jsou protkané všemožnými strastmi, lovy, válkami, smrtí i každodenním bojem o svobodu.

Co bych chtěla nejvíc ocenit, jsou jednotlivé charaktery. V tomto podařeném pokračování, kdy jsem nechtěla knihu odložit ani na sekundu (byť jsem musela), se postavy rozvíjí, překvapují nás slovy i činy a rozhodně nejsou černobílé. Každá z nich má svá pro i proti. Jednu chvíli je milujete, druhou proklínáte, pak je chápete a pak zase ne...

I když se říká, že pokračování za moc nestojí, v tomto případě to rozhodně neplatí. Jestli jednička byla skvělá, tak dvojka Předurčených je ještě o laťku výš.

06.12.2021 5 z 5

Dotek viatáru Dotek viatáru Kristina Waagnerová

Za mě je tento díl o něco málo lepší než první -určitě víc akčnější a emočnější. Od začátku do konce je příběh nabitý intrikami, akcí a překvapivými zvraty. Jednotlivé linky se tu a tam zajímavě prolínají, celkově děj dokonale graduje až k nečekanému konci, který vám rozhodně vezme dech.

Pro mě jsou Zlatá Grai a Dotek viatáru jedněmi z nejlepších českých fantasy, které jsem v posledních letech četla. Byla by škoda, kdyby se o nich nedozvědělo více lidí - já se totiž na další pokračování vyloženě třesu!

16.09.2021 5 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Ani nevím, jestli mám chuť se pouštět do dalších dílů...

Stránky světa jsou knížkou plnou skvělých a zajímavých nápadů, ale tak nešikovně pospojovaných - místy to působilo dost překombinovaně.

Začátek mě těžce nebavil. Nedokázala jsem se začíst, a to i přesto, že spousta nápadů (psaní Fantastica, bibliomantika, dušeknihy...) se mi dost líbila. Přišlo mi to podivně nudně psané, dialogy byly příšerné a hlavní hrdinku bych nejradši něčím bavila. Třeba knihou.

Protože se ale můj seznam nedočtených prodlužuje, vydržela jsem ten hrozný začátek (v duchu sice několikrát proklela Furiu a její nepochopitelné chování a jednání), dostala se přes méně nudný prostředek až ke konci, který mě na knize bavil ze všeho nejvíc.

29.08.2021 2 z 5

Světy J. R. R. Tolkiena Světy J. R. R. Tolkiena John Garth

Tahle nádhera by neměla být opomenuta jediným fanouškem Tolkienova díla. Velmi zajímavý počin vyprávějící o inspiracích jednoho z nejvýznamnějších autorů fantastiky doprovází krásné fotografie, ilustrace či doprovodné texty. Pro mě osobně jedno z nejvýznačnějších "must have" v posledních letech.

19.08.2021 5 z 5

Neviditelné město Neviditelné město Monika Peetz

Na Neviditelné město jsem se těšila. Nalákala mě krásná obálka a zajímavá anotace, nicméně asi už nejsem cílovka, protože mě to prostě a jednoduše nebavilo. Postavy nijaké, nedokázala jsem si snad k žádné najít vztah, příběh pomalý, bez akce, prostě nudný.

Osobne bych to zařadila někam na pomezí pro děti a YA. Mladší čtenářky pod 15 by to mohlo bavit, u těch starších už pak záleží na vkusu.

09.08.2021 2 z 5

Žena ve fialové sukni Žena ve fialové sukni Nacuko Imamura

Velmi zajímavá novela se zvláštním koncem.

Myšlenkové pochody vypravěčky mě děsily od začátku do konce, i u těch vtipných poznámek mi občas přišlo nemístné se smát. Bylo to celé mrazivé, šílené, protkané stalkingem, závistí, manipulací a nespravedlností... - přitom psané jednoduchým a čtivým jazykem.

15.07.2021 5 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Všechny skryté dary jsou rozhodně zajímavým počtením. Čtenář se noří do hlubin podivných událostí, které vyvolá zdánlivě obyčejný balík tarotových karet a vyřčení nevlídných slov bývalých nejlepších kamarádek.

Vedle zajímavého příběhu, kdy se trojice kamarádů snaží zachránit ztracenou dívku a přijít na kloub záhadné Hospodářce, nám kniha nabízí i pohled na problematiku současného světa. Náboženské sekty nebo nesnášenlivost všech, kteří se nějakým způsobem odlišují.

Postavy jsou sympatické a reálné. Hlavní hrdinka není žádná Mary Sue, bojuje jak sama se sebou, tak s chybami, které učinila.

Kniha se četla dobře, příběh plynul a nezadrhával se. Zároveň v sobě skrývá mnohá poselství a útrapy života, s nimiž se každý z nás musí denně potýkat.

14.07.2021 4 z 5

Město knih Město knih Akram El-Bahay

Kniha mě zaujala krásnou obálkou i zajímavou anotací. Příběh jako takový se mi líbil, se stylem vyprávění jsem ale trochu bojovala.

Začátek se tak nějak divně táhl a já se nedokázala začíst, chvílemi jsem chtěla knihu odložit a ne vracet se k ní. Naštěstí jsem to vydržela, protože mě přece jen zajímalo, jak se to bude dál vyvíjet.

Někde v polovině se to zlomilo a nakonec jsem se nedokázala odtrhnout. Navíc bylo zajímavé nahlédnout i do jiné kultury, pohádkové bytosti byly více než pozoruhodné.

Město knih určitě stojí za přečtení, i navzdory pomalému a nepříliš poutavému začátku a místy zbytečně rozevlátému vypravěčskému stylu.

Každopádně na další díl se těším.

11.07.2021 3 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

(SPOILER) Vazač vzpomínek mě zaujal hlavně svou anotací. A i když jsem si představovala trochu něco jiného, rozhodně nemohu tvrdit, že bych byla zklamaná. Příběh se i navzdory méně akce četl skvěle, dokázal mě do sebe vtáhnout - i přesto, že LGBT literaturu nevyhledávám a nečtu. Tady to ale fungovalo skvěle - dva mladíci, kteří se do sebe zamilují v době, kdy to není úplně košér, a jsou proto donuceni zbavit se vlastních vzpomínek.

Pokud čekáte příběh nadupaný akcí a fantaskních motivů, tak si z Vazače moc neodnesete. I já čekala trochu víc fantasy i akčnějších scén, Vazač vzpomínek mi i přesto nabídl vcelku skvělé a oddechové čtení. Mně se to líbilo.

28.06.2021 4 z 5

Fialová Fialová Anna Šuláková

Fialová se četla jedním dechem. Nenáročný jazyk, který je mladým čtenářům více než přístupný. Líbil se mi vcelku slušně vystavený postapo svět a nadchla mě zajímavá myšlenka Labyrintu. Postavy jsou sympatické, zaporák super.

Začátek skvěle odsýpal, prostředek byl trochu nudnější, ale rozhodně jsem neusínala. Závěr zajímavý a nabádající k choutce přečíst si pokračování.

Trochu mě zklamala "milostná linka", která by tam dle mého názoru ani nemusela být (nebo naopak by jí prospělo lepší propracování), neboť jsem to tam prostě "necítila".

Jinak k příběhu nemám výhrady. Asi by prospělo trochu víc popsat samotný proces Labyrintu, v tomto případě mi přišlo líto nevyužitého potenciálu (ale to bude můj problém - co jsem postřehla, Fialové předchází ještě jeden příběh, který jsem nečetla, což se chystám si vynahradit).

Jinak jako celek to nepůsobí vůbec zle a jsem ráda, že se mi Fialová dostala do rukou. :)

23.06.2021 3 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Kladně hodnotím námět, celkovou čtivost a odsýpání příběhu i některé postavy.

Za mě to ale bylo zbytečně překombinované, až opravdu slátanina. Svět by si zasloužil lepší propracování, nějak jsem ani nechápala tu zbytečnou vsuvku s božstvem, ani milostná linka mě nijak neuchvátila.

A ten konec...

11.12.2020 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tak nějak nevím, co si o Nevlastní sestře myslet. Ústřední myšlenka a poslání příběhu je super. Nápad představit nám příběh "ošklivých" nevlastních sester té krásné a milé Popelky je originální, dokonce i v žánru retellingů. Isabelle jsem fandila, i když jsem si ji nedokázala nějak zvlášť "zamilovat". Druhá sestra, která milovala vědu, ačkoliv si ji kvůli tomu nejeden člověk dobíral, mi byla sympatičtější. Přesto jsem se s Isabelle dokázala nějakým způsobem sžít a rozumět jí. To vše mě zaujalo, dotklo se mě to a byla jsem z toho nadšená.

Ovšem nadšení opadává u samotného děje. Přišlo mi, že se notnou chvíli nic nedělo, dokonce jsem se první polovinu, ne-li víc, nudila. Dávám tak 3,5 z 5. Za originalitu, nápad, pojetí vnější x vnitřní krásy a ošklivosti, vnitřním boji dospívající ženy, vnějším boji s okolím a hlavně boji za své vlastní "já".

18.09.2020 3 z 5

Finch Finch Jeff VanderMeer

Detektivky zrovna nevyhledávám, ale Finch pod rouškou fantasy, sci-fi, noiru lehce líznutého hororem zafungoval skvěle.

Pohltila mě nejen temná atmosféra houbami prorostlé Ambry, ale také vypravěčský Vandermeerův styl. Za mě jedna z nejslušnějších jízd tohoto roku.

25.08.2020 5 z 5

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Vůbec to nebylo špatné počtení. Námět skvělý, postavy dobře vykreslené, jen mi trochu vadily příliš květnaté popisy, někdy až zbytečně. Naštěstí časem opadly, takže jsem se mohla konečně pořádně začíst. :)

Zpracování motivů krásy a touhy být nejlepší se povedla. Postavy, ač byly jejich charaktery celkem obstojně propracované, jsem si nedokázala příliš zamilovat (snad až na Bree), zato jiné bych fackovala od samotného začátku (ty negativní byly v tomto příběhu vykreslené líp než ty "dobré"). Těším se na pokračování. :)

03.07.2020 3 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Tuhle knihu jsem dočetla jen z donucení - hlavně proto, že seznam nedočtených knih se mi nějak rozrůstá, což se mi nelíbí. :D

Příběh má dobrý základ - zajímavou a originální myšlenku. Tam to ale končí. Nevím, zda autorka píše tak hrozně nebo za to může odfláknutý překlad, ale... takhle bl*ě napsanou knihu jsem dlouho nečetla. Někdy až nesmyslné dialogy, nicneříkající postavy, celkově dějová linka byla taková... divná... No za mě strašný. Dlouho jsem u čtení tak netrpěla!

Hvězdičku dávám jen za to "něco", co tam na mě kdesi hluboko dýchalo, že by to mohlo být dobrý, kdyby to bylo napsaný jinak (a to hodně). A za obálku. Zase jsem se nechala nachytat krásným vzhledem.

Jinak ne-e.

21.06.2020 1 z 5

Ethiopská lilie Ethiopská lilie Jakub Arbes

Psáno krásnou starou češtinou, příběh - ač lehce složitější - konstruován (dle mého názoru) opravdu mistrně. Děj jako takový mě zasáhl, překvapil a za mě jedno z nejlepších děl 19. století. Arbesova romaneta zbožňuji.

17.03.2019 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Za mě jednoznačně nejlepší HP díl. Spoustu akce a samozřejmě nejvíc stránek! :D

18.10.2018 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Za tento rok rozhodně nejlépe čtivá kniha. Předčila mé očekávání a společně s prvním dílem se řadí mezi knihy, které si jednou za čas s chutí přečtu znovu.

18.10.2018 4 z 5