jan7118 jan7118 komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Naštěstí nám toto dílo ve škole nevnucovali, proto jsem si k němu vytvořil pozitivní vztah. Chápu že když učitel řekne dětem, že to číst MUSÍ, logicky si k dílu nevytvoří pozitivní poměr. Měl jsem díkybohu štěstí na dobré pedagogy, kteří si s námi ve škole četli jen malé úryvky a nenutili nás z díla vypracovávat složité elaboráty, takže veškerá moje láska k Babičce je nenucená. I ty popisy pro mne mají zvláštní kouzlo. Co je mi ale na díle nejmilejší, je jeho velká lidskost. Babička všem pomáhá, je laskavá ke svým vnoučatům, k dceři, k okolí. Příběh nešťastné Viktorky je Němcovou podán dramaticky a velkoryse. Je důmyslné, že autorka nevměstnala její osud do jediné kapitoly, ale její tragickou smrt vylíčí až ke konci knihy, takže se čtenář přes některá dlouhá líčení přenese k závěru. Prostě je to velmi pěkná knížka a čas od času se k ní vracím.

21.01.2017 5 z 5

Prodaná nevěsta Prodaná nevěsta Karel Sabina

Karel Sabina, jeden z mála českých literátů své doby, kteří ocenili Máchův Máj, má trvale vyhrazené místo jak v dějinách české literatury, tak i hudby. Oproti Tylovým papírovým postavám typu: krajánek nadšený pro českou věc x poněmčelá pražská honorace staví Sabina lidi z venkova, kteří svoji českost nezdůrazňují frázemi, ale prostě mluví o svých životních starostech a radostech a činí tak způsobem, že cizí diváci, kteří na operu jdou ani nepotřebují vědět, že se jedná o Čechy a Češky ale už z pouhé deklamace postav dokáží jednotlivé postavy hry národně specifikovat.

12.05.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kultovní dílo

21.01.2017 5 z 5

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Josef Kajetán Tyl

Nemá smysl louskat knihu, už kvůli tomu, že se jedná o FRAŠKU SE ZPĚVY, které složil Škroup. Radši si kupte právě vydané Cd na Radioservisu. Dílo jsem slyšel na Čr3 Vltava, zaujalo mě víc hudbou než textem, Strakonický dudák je určitě lepší.

21.01.2017 3 z 5