jan7113 jan7113 komentáře u knih

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Velmi dobrý detektivní thriller. Jen mám pocit, že autorka je zastydlá feministka se sklony k módnímu aktivismu. Kladné postavy jsou bez poskvrnky (pardon, pár skvrnek na oblečení tam je), navíc jako dobrovolníci pomáhají charitě a pro samé emoce by ty, které považují za zlé, nejradši pozavírali bez soudu na doživotí. Naproti tomu ti "zlí" jsou rovnou nazýváni úchyláky, co by měli v kriminále shnít zaživa (na co nějaké soudy), nemají prý žádné emoce a jsou až tak zkažení, že dokonce pohrdají i, považte, Evropskou unií! Za každým prdem je minimálně rasismus a genderově to celé vyvažuje gay-komunita v Brightonu (která v ději význam má) a lesbická kolegyně (která je tam skutečně jen pro tu "vyváženost") .
Nebýt těchto otravných výdobytků současného světa, dal bych asi plný počet bodů.

09.05.2023 4 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Děj je zajímavě zasazen do reálného historického prostředí Ruskem okupovaného Polska na začátku 20. století. A i když se jedná o fantasy román plný magie a démonů, tak mám pocit, že propojení s politikou a polsko-ruskými vztahy není vůbec na škodu. Spíš naopak. Kniha je čtivá a otevřený konec vyzývá k pořízení dalšího dílu. Tak uvidíme

27.04.2023 4 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Souhlasím s mnohými dalšími hodnotiteli, že thriller to opravdu není. Spíš poklidně plynoucí celkem slušná detektivka s trochu (ale opravdu jen trochu) akčnějším závěrem. Žádná bomba, ale odpad rozhodně ne.

22.04.2023 4 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Příběh sám o sobě je velmi slušný (i když zrovna titulní hrdina je více než nesympatický), jen by mu prospělo výrazné zeštíhlení. Ty desítky průlivů, desítky ostrovů, ale hlavně neskutečně nudná vyprávění o spoustě předchozích polárních výprav - a v nich desítky průlivů, zálivů, ostrovů...
Zkrátka jsem rád, že jsem se ke knize dostal, ale ještě radši, že jsem ji zdolal.

16.02.2023 3 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Oproti předchozímu dílu, který připomínal výpravu vlnitých plechů na diskotéku (podle jednoho starého vtipu), kdy na sebe hlavní postavy nabalovaly další a další včetně konvertovaných původních nepřátel, až už nebylo koho přidat a vše skončilo, tato kniha má myšlenku. Sice se zase v průběhu celé knihy hrdinové scházeli jako švábi na pivo a na úplném konci se sešli všichni, ale musím říct, že tentokrát mě to opravdu bavilo. Duch-mstitel má něco do sebe. Padouši byli potrestáni, dobro zvítězilo a tak to asi má být. A kresby Zdeňka Buriana jsou přímo geniální!

05.11.2022 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Tak se nám tu nakonec po vlažnější první půlce rozjel solidní hororový sci-fi thriller. Konec sice šťastný v podobě setkání, ale jinak naprosto beznadějný v podobě získaných informací. Opravdu bych nechtěl být v kůži hlavního hrdiny. Poutavé napínavé čtení, které narušuje snad jen nekonečné opakování slova "neskutečně". A ten "oxid uhelný" v (asi povinné) ekologické vsuvce.

23.07.2022 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Když jsem měl Werthera číst před třiceti lety, vyhnul jsem se tomu a referát jsem opsal (učitelka to stejně poznala). Mám tedy po letech splněno. Kniha je psána krásným poetickým jazykem, což mi ovšem úplně nesedí. Vím, že se jedná o klasiku a že kniha je určitě výborná... jen není pro mě.

03.04.2022 3 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Některé thrillery jsou spíš vlažné, zato z jiných (a tato kniha je zářným příkladem) akce přímo stříká. A tady doslova stříká i krev, a to zdaleka ne jen krev nepřátel. Autor musel svého nesmrtelného hlavního hrdinu od samého počátku dost nenávidět, soudě podle toho, jak se na něm vyřádil - průstřel, zlomené žebro, bodnutí nožem, pořezání od skla atd. Prostě pohádka pro dospělé, ovšem výborně napsaná a výborně čtivá. Jen se obávám stejného osudu, jaký v české kotlině potkal podobně akční hrdiny jiných autorů. V originále vycházejí další a další pokračování, v češtině jsou zatím tři.

07.02.2024 4 z 5

Běsni a zuř Běsni a zuř Becky Masterman

Opravdu úplně jiná detektivka. Jiná ve více ohledech, ale v dobrém. Za prvé: vyšetřování provádí bývalá agentka FBI, nyní v civilu, bez pravomocí a navíc tak trochu na útěku. Za druhé: hlavní hrdinka je celkem drsná, dodržováním předpisů si život příliš nekomplikuje (zato si ho někdy komplikuje až amatérskou blbostí). A za třetí: není to jen o vyšetřování, ale i o komplikovaném osobním životě (někdy spíš neživotě) někoho, kdo viděl a zažil tolik hrůz.
Kniha je výborně čtivá, neboť nepostrádá akci, napětí, ani vtip. Celkově vzato velmi slušné.

25.10.2023 4 z 5

Zlatá sopka Zlatá sopka Jules Verne

Čistě dobrodružná verneovka bez sci-fi prvků (tedy až na tu vodu v sopce). Dočkáme se zase spousty putování, ale geografické popisy tentokrát autor udržel v mezích zdravé normy, takže byly přínosem a ne přítěží. Jako tradičně se setkáme s výjimečně charakterními, čestnými a poctivými lidmi (obyčejně to bývají Francouzi, tady výjimečně Kanaďané) a vynechat nelze ani výjimečně bezcharakterní padouchy. K tomu trocha romantické naivity. A celé to uzavírá happyend jako prase. No, neberte to!
Může to vypadat, že se knihu snažím shazovat, ale není tomu tak. Naopak, bavila mě. Bavilo mě prostředí Klondiku i sám příběh. Suprové oddechové čtení.
Teď si dám pár novodobých thrillerů a pak hurá na další verneovku. Ještě mi jich hodně zbývá...

12.10.2023 4 z 5

Ohňová země Ohňová země Pascal Engman

Výborně napsaný (a tudíž i výborně čtivý) thriller. Člověk hltá stranu za stranou a nemůže se odtrhnout. Líbí se mi ta "nekorektnost" hlavní hrdinky spočívající ve spolupráci se zločincem. Jak se totiž ukázalo, i zločinec může být charakterní a i policajt může být hajzl. Už se těším na druhou knihu této série.
P.S. Jediné, co mi trochu vadilo, je ta jasnozřivost všech postav - kouknou a okamžitě vědí, co kdo zamýšlel, kam půjde a co udělá.

03.06.2023 5 z 5

Hon na vittry Hon na vittry Johan Theorin

Tak tohle je opravdu jiné kafe než první díl. Víc dějových linek, spousta nových ras a tajemných bytostí, zrada, prozření... a navíc zjištění, že všechno je možná úplně jinak, než jak se na začátku zdálo. Jsem rád, že jsem se nenechal prvním dílem odradit, a zároveň doufám, že se nebude opakovat ten "hezký" český zvyk vydat v překladu jen část nekolikadílné řady.

05.05.2023 4 z 5

Městečko Pines 2 Městečko Pines 2 Blake Crouch

První díl byl zajímavý svým tajemnem, tím, že byl čtenář dlouho udržován v nevědomosti, co že se to vlastně děje. Ale tento díl, to je nářez. Skvěle popsaný příšerný svět. Napětí úžasně graduje, od knihy se nedá odtrhnout. A ten konec? Ten přímo nutí k urychlenému přečtení třetí knihy. 100 %
P.S. Jsem hodně zvědavý na Theresu, jak z toho vybruslí :-)

02.11.2022 5 z 5

Planeta Lykantů Planeta Lykantů Jean-Pierre Garen (p)

Tak to bylo opět rychlé. Taková svižná jednohubka na jedno odpoledne (a to nepatřím mezi nejrychlejší čtenáře). V podstatě zůstává vše při starém, jen ty myslící bytosti jsou tentokrát chobotnice. Zase nějaký ten vesmírný pirát, nějaký ten únos a tradiční happyend se sklenkou whisky v ruce. Nemám co vytknout.

02.10.2022 4 z 5

Lágr vyděděnců Lágr vyděděnců Jean-Pierre Garen (p)

Mark s Rayem opět vypráskali vesmírné piráty, osvobodili neprávem odsouzené, zajistili zatčení a odsouzení gaunerů. Zlouni dostali na frak, dobro zvítězilo, spravedlnosti bylo učiněno zadost. Jednoduché, přímočaré, prostě super. Můžete namítnout, že v životě to tak nechodí. Ano, nechodí. A o to radši si o tom aspoň přečtu.

28.06.2022 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Dlouho mi trvalo, než jsem se srovnal s celkovým pojetím knihy. Hlavně mi nešlo do hlavy, jak se může děj završit už jen pohledem dále do minulosti. O to větší překvapení přišlo v posledních dvou kapitolách. Snad neprozradím příliš, když řeknu, že všechno je jinak. Hodní, zlí, oběti, zločinci - nic nemusí být takové, jak se zdá.

20.02.2022 4 z 5

Maják na konci světa Maják na konci světa Jules Verne

Jednoduchý dobrodružný příběh se šťastným koncem. Klasika s klasickými padouchy.
Teď "na stará kolena" doháním to, co jsem zanedbal v letech klukovských, pro něž jsou tyto knihy především určené. I tak ale kniha pobavila a další Verneovky již v knihovně čekají...

25.01.2022

Icehenge Icehenge Kim Stanley Robinson

Kniha je rozdělena do tří částí vyprávěných různými osobami v různých obdobích. Skoro to vypadá, jako by byly psané i různými autory. První celkem čtivá část, kde se toho ale moc neděje, působí jako příprava na rozjezd v dalších částech. Ovšem ten se nekoná. Místo toho se dočkáme nekonečných (a nekonečně nudných) filozofických úvah o smyslu dlouhověkosti. Trochu čtivější konec třetí části to už bohužel nezachrání.

22.01.2022 3 z 5

Chancellor Chancellor Jules Verne

Musím říct, že mě kniha příjemně překvapila. Napětí a drama od první do poslední strany, to u jiných verneovek (byť zajímavých a čtivých) nebývá zvykem. Pro mě tedy výrazně lepší než některé mnohem "profláklejší" verneovky.

03.02.2024 5 z 5

Mikronauti Mikronauti Gordon Williams

Jako podtitul bych možná dal "Ze života hmyzu". Je to totiž takové nezáživné putování zmenšených lidí zahradou, kde se potkávají (jako v pohádce) s jejími jednotlivými obyvateli. Jednou je to žížala, jindy štír, vosa, nebo čmelák a celé to vrcholí uprostřed mraveniště.
Postavy jsou vesměs nesympatické s nekonzistentním chováním. Takový "řezník" Chomič se z tupého oddaného chladnokrevného zabijáka pohrdajícího vzděláním najednou změní v citlivého plačícího charakterního lidumila, který riskuje vlastní život odmítnutím vykonat rozkaz. Profesor Bruce proti své vůli donucený účastnit se výpravy je najednou jejím horlivým loajálním členem.
Celkově vzato to cítím úplně stejně jako uživatel Adapa. Jen s tím rozdílem, že do druhého dílu pravděpodobně nepůjdu.

07.12.2023 3 z 5