Jan_Moravec Jan_Moravec komentáře u knih

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Mnohem víc než jen sci-fi, je to jeden z několika vrcholů anglického humoru plný geniálních originálních nápadů. Takže vřele doporučuju i těm, kterým žánr sci-fi skoro nic neříká. Určitě stojí za přečtení alespoň 1. 2 díly. Jen teda škoda, že Douglas už nemůže napsat nové díly, že to v jeho případě není dočasné jako u jedné jeho postavy Cikorky Desiata :( Ale už jsem našel a začetl se do knihy Wesmírný omyl. Zatím to vypadá na zajímavou českou obdobu, takže doporučuji všem fandům Stopařova průvodce galaxií.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Fantasy sice není můj nejoblíbenější žánr, ale tuhle knihu fakt zbožňuji a všem doporučuji. Kam se u mě hrabe Tolkien a Rowlingová. Pratchett má originální humor, který z fantasy dělá něco úplně jiného. Mnohem všeobecně přístupného. Zanechal nám po sobě geniální dílo.

08.03.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Sice to prý napsal na popud Churchill a napodoboval ruského Zamjatina, ale nevidím v tom chybu. Protože je to nadčasová myšlenek plná vrcholná antiutopie a vrcholná díla se hold o něco opírají. Jen teda nechápu, kam jsem to chodil do školy, že kantor tuhle záležitost přeskočil :( To je skoro nějaká konspirace.

08.03.2015 5 z 5

Wesmírný omyl aneb Někde to začít musí Wesmírný omyl aneb Někde to začít musí Sebastián Wortys

Souhlasím s LordSnape, že Wesmírný omyl si zaslouží víc čtenářů. Vlastně vůbec nechápu, že jich nemá víc, když fandů knih Stopařův průvodce galaxií jsou mraky a pokud je něco český Stopař, tak Wesmírný omyl. Nic takového jsem snad dosud nečetl. Je tam strašně moc zajímavostí a myšlenek a nevím, jak to popsat. Mohlo to být sice trochu méně anarchistické s víc uceleným příběhem, ale to samé platí o Adamsově bestselleru. A na to, že to Wortys psal na střední škole, to je perfektní výkon.

03.04.2015 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Kniha, která uceleně shrnuje řadu jiných a obsáhlejších a navíc přístupnějším způsobem se spoustou ilustrací. A kdyby pro někoho i těch 272 stran bylo moc, pro toho autor vytvořil bodová shrnutí kapitol. Nebo pokud máte pocit, že se vás prokrastinace netýká, tak vás mohu ujistit, že to rozhodně není jen o tom, jak se zbavit prokrastinace. Je to o tom, jak vést a udržovat svůj život s ohledem na klíčové poznatky třeba i z přírodních věd. Kultura se mění, ale pořád zůstáváme lidmi a na tom je potřeba stavět to vědění, které by každý z nás měl mít.

26.09.2022 5 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Je to takový originální antiutopistický román, do jaké hrůzy by se naše společnost mohla vyvinout, kdyby neodbočila na Sametovou revoluci. Pochmurné i temně humorné. Příběh pro autora nebyl prioritou a důležitější je zamyšlení o společnosti. Třeba popis omezených alternativních možností víceméně tehdejšího undergroundu, i když se to odehrává v budoucnosti. Na druhou stranu se říká, že underground je minulost, ale slyšel jsem, že dnes pořád existuje. Myslím ty celkem chudé lidi, kteří žijí na venkově, straní se technologiím a mají minimálně tři děti na rodinu. To je úplně jiný svět než ve městě a panuje tam strach z přemnožených úředníků. Jo a nechápu, proč jsme se o Bondym ve škole neučili. Ani na střední. To abychom náhodou nenarazili na nějaké vulgarismy? Snad už se to změnilo, nebo brzo změní.

14.03.2019 5 z 5

Vtiposcifilo-z/s-ofie - Předkrm povídek a myšlenek Vtiposcifilo-z/s-ofie - Předkrm povídek a myšlenek Sebastián Wortys

Kniha si sama říká o zpětnou vazbu. To mi připadá fajn. Navíc většina autorů kvůli penězům drolí své nápady do mnoha knih, ale Wortys je naopak neuvěřitelně shlukuje a každej si v tom asi najde něco svého.

Big Brother blízké budoucnosti, milióny let izolovaný filozofující počítač, vesmírná mediální bublina, spojení lidstva do jednoho těla, fantasy vymyšlené pomocí sci-fi... Nebo využití státního crowdfundingu jako přímá demokracie, nástroj osobního rozvoje i řešení technické nezaměstnanosti a tak

Kdybych měl něco vytknout, tak že ta poslední část je až moc inteligentní a něco pochopí asi jenom nějaký géniové. Ale není to důvod knihu zavrhnout.

Děkuju autorovi, že mi knihu daroval jen za slib, že jí okomentuju do 16.11. :D

22.11.2016 4 z 5

Doctor Who - Shada: Ztracené dobrodružství Douglase Adamse Doctor Who - Shada: Ztracené dobrodružství Douglase Adamse Douglas Adams

Už jsem skoro nedoufal, že tu narazím na něco v češtině od Douglase Adamse, co jsem ještě nečetl, tak mě to dost potěšilo. Navíc je to spojení dvou mých oblíbeností. Doctor WHO a Douglas Adams. Prostě doporučuji.

25.08.2016 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Knihu jsem si přečetl, protože přetváření lidí na pohonný a stavební materiál mi přišlo jako zajímavý nápad. Ale na můj vyšinutý vkus to mohlo být rozvinuté ještě o trošičku víc. I když vím, že pro mnohé by to bylo zas moc a je tam víc originálních zvrácených nápadů a humoru, než v některých jiných knihách co jsem četl. Jen teda nejsem fanda akčních scén, koncem knihy mi to úplně nesedlo a trochu mi vadí, že mnozí čeští autoři fantastiky to rvou do všeho, aby se to prodávalo. Ale na to, že úplně nepatřím do cílové skupiny mě to spíš dobře překvapilo než naopak.

16.03.2015 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Četl jsem to jako povinně volitelnou četbu. Zprvu jsem se trochu bál, ale přijde mi to jako celkem dobré okno jak se žilo tenkrát a mnohem lepší než spousta knih z té doby. Koho ale minulost nezajímá, tomu to moc nedoporučuji.

12.03.2015 4 z 5