JajaD13 JajaD13 komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Babičku buď milujete nebo nesnášíte. Patřím mezi ty první. Babička je pro mě studnice klidu a moudrosti, byť s některými jejími názory nesouhlasím. Je to moudrá žena, která si v životě prošla lecčím, a navzdory všemu nezatrpkla a je dobrá a laskavá. Krásný příklad pro všechny...

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Jedna z mých nejoblíbenějších knih ever. Uchyluju se k ní vždycky, když je mi do ouvej. Miluju hlavní hrdinku, její bábinku, sarkastickou sestru Mary, stovky kuřat a zejména drsnou a vulgární paní Kettlovou s její soustavou břich a žaludků, ženu s obrovskou rodinou a zlatým srdcem. Její "my máme rádi maso vopravdu dobře udělaný" používám velmi často, když se někdo snaží "zavraždit" křehký stejk tím, že ho udělá well done. :-)

08.04.2021 5 z 5

Skvěle napsáno! Anna Boleyn patří mezi nejkontroverznější a nejzajímavější ženy v historii Anglie, a nejen Anglie. Žena, která dokázala uchvátit krále Jindřicha VIII. natolik, že kvůli ní pohnul doslova nebem a zemí. Inteligentní, vzdělaná, šaramantní Anna nedala Kateřině Aragonské šanci...
Doplácí na to, že nedokázala dát Jindřichovi syna, a po vykonstruovaném procesu končí jakožto první anglická královna na popravišti.
Alison Weir je výborná autorka a detailní popis popravy Anny B. dokázala podat natolik živě, že jsem nedokázala zadržet pláč.

15.07.2021 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Knihu jsem četla v nemocnici na JIPce, což tomu dodalo ještě hororovější rozměr... A vyprávěla ji na pokračování sestřičkám.
King umí vybudovat atmosféru a pracovat s tím, co není vidět...
Stejnojmenný film je skvělý, byť jsem byla nejdřív úplně v šoku, kdo že to tam vraždí... (Nechci spoilerovat.)

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Čtivě napsaná autobiografie velké české prvorepublikové hvězdy. Krásná žena s cynickým pohledem na svět a mozkem velmi drsného pragmatického chlapa popisuje svůj život a nebere si servítky. Kniha se čte jedním dechem a zákulisní drby nejen pobaví, ale člověka i lehce zamrazí.
Kdykoli teď vidím ve filmu jinou skvělou herečku Jiřinu Štěpničkovou, koukám na ni Adininýma očima a říkám si: "Maryša! Ať hraje, co hraje, vždycky z toho vyjde Maryša!" :-)

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Pro mě je Jana Seymourová ženou, která vystoupala vzhůru po zádech své předchůdkyně. A mám jí to za zlé, byť Anna Boleynová udělala totéž.
Nicméně díky umění Alison Weir se pro mě Jana stala laskavou ženou, která aspoň na chvíli dala vrtkavému a paranoidnímu králi klid. A co víc, dala mu syna...
I když mi Jana původně připadala nudná, kniha ji popisuje natolik poutavě, že těch 480 přečtěte jako nic.

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Drsné prostředí, drsná kniha, jednoduchý styl vyprávění, plasticky popsané postavy spoluvězenkyň. Zachovat si v takovém prostředí glanc a zdravý rozum je pro mě nepředstavitelné. Paní Kantůrková, klobouk dolů.
Kniha mě vedla k přemýšlení, jak bych to v takovém prostředí zvládla já... Nevím, asi by mi s prominutím jeblo...b
Stejnojmenný seriál stojí za vidění, herecké výkony jsou top.

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Ne vždy se povede film i kniha. Tady to vyšlo. Brečela jsem jako želva u obou. A taky se smála. Tohle citlivě vyvážit neumí každý autor. Tady se to podařilo.
Jedna z těch knih, kterou dočtete a je vám líto, že skončila.

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Pánové Burian a Augusta stojí za mou posedlostí paleontologií. Jako malé dítě jsem měla sešitek, kam jsem si zapisovala jednotlivé dinosaury, včetně jejich znaků, potravních zvyklostí a různých zajímavostí.

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

S Kathleen Winsor mám problém. Její hrdinové mě neskutečně iritujou. Ambru bych občas za její názory kuchla. O Brucovi nemluvě. De facto v knize není nikdo, koho bych si pozvala domů na pokec.
Ale příběh je tak fascinující, vše barvitě a plasticky popsáno, hrdinové bezcharakterní, ale tak uvěřitelní, že celou knihu přečtěte jedním dechem. A ještě se bezděky poučíte o dvoře anglického panovníka Karla II. Hodně dekadentním dvoře...

08.04.2021 5 z 5

Tady si tedy Alison Weir dovolila pustit fantazii na plné obrátky. Ale není to na škodu věci! Kniha plasticky popisuje život zdánlivě neúspěšné Jindřichovy manželky, která, jak historie ukazuje, byla vlastně velmi úspěšná. Vždyť která z jeho manželek skončila jako jeho oblíbená kamarádka a bohatá a nezávislá žena? A co víc - s hlavou na krku...
A Alison dokázala téhle zpočátku nemotorné vlámské princezně vdechnout život.

15.07.2021 5 z 5

Čtyři tankisté a pes 1. Čtyři tankisté a pes 1. Janusz Przymanowski

Moje guilty pleasure z dětství. Strom na dětském hřišti se kouzlem proměnil v tank a já, copatá nohatá holka, v krásnou Marusju. A můj Janek byl taky parádní borec.
Ke knížce se vždycky ráda vracím, připomíná mi kouzelnou dobu, kdy se každý venkovský voříšek jmenoval Šarik.

08.04.2021 5 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Skvělý seriál a skvělá kniha. (K novějšímu filmovému pokračování se odmítám vyjadřovat, jsem slušné děvče. Omezím se na pouhé konstatování na téma "dvakrát do jedné řeky"...) Původní seriál je boží a kniha jakbysmet. Nevím, jak u vás doma, ale my citujeme celé pasáže.
Osobně miluju tu s "Aglajou Vopajšlíkovou". :-)

08.04.2021 5 z 5

Kateřina Aragonská patří k mým nejoblíbenějším ze šesti manželek Jindřicha VIII. Královna každým coulem, milující a oddaná králi a Anglii.
Žena, která měla smůlu, že nedala králi dědice mužského pohlaví... Stárnoucí královna je nahrazena jinou ženou, ale o práva svá a své dcery bojuje až do hořkého konce.
A Alison Weir to umí neuvěřitelně živě popsat. Četla jsem od ní už několik tudorovských knih a opět nezklamala.

Z hlubin pravěku Z hlubin pravěku Josef Augusta

Jedna z knih, která formovala moje dětství. Díky panu Augustovi a Zdeňku Burianovi nekoukám na Jurský park jako totální ignorant.

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Stejně jako u mnohých jiných u mě Augustovy knihy nastartovaly celoživotní zájem o paleontologii. A ty Burianovy ilustrace! To je skvost!

08.04.2021 5 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Mladá, naivní, plná života... Takovou jsem si Kateřinu Howardovou představovala na základě všech knih, které jsem četla, a filmů, televizních seriálů a dokumentů, které jsem viděla.
A Alison Weir ji takto plasticky vylíčila. Kateřina patří mezi ty z Jindřichových manželek, ke kterým nemám zvláštní vztah. Nepatří jí moje obzvláštní sympatie, spíš soucit s jejím koncem, zvlášť tváří v tvář faktu, že skončila na popravišti tak mladá.
Kolikrát jsem si o ní říkala, že tomu všemu šla vlastně dobrovolně naproti! A přesto vypravěčské umění Alison Weir dokázalo, že jsem se na konci knihy zoufale rozplakala. Dobrá práce, Alison.

Králova přízeň Králova přízeň Philippa Gregory

Philippa umí. Plasticky líčí příběh, který je všeobecně známý, ale tentokrát z pohledu Mary Boleyn. Mary, která ač chudší a zavržená od dvora, rozhodně ve finále prožila šťastnější život než její sestra Anna...
Filmové zpracování považuju za hollywoodský spektákl na téma "Jak si my v Americe představujem, že Jindra Osmej balil Anču B.". Fajnšmekrům doporučuju BBC verzi z roku 2003 "To druhé Bolejnovic děvče".

08.04.2021 5 z 5

Tři královny - Boj o tudorovský trůn Tři královny - Boj o tudorovský trůn Philippa Gregory

Philippa Gregory patří mezi mé oblíbené autorky, byť se v tudorovských skupinách na fb lidé smějí těm, kdo o sobě říkají "vím vše o Tudorovcích, četla jsem knihy Philippy Gregory".
Philippa píše čtivě a živě a ráda používá svou fantazii. Nicméně vychází z historických faktů a to, že dokáže zpopularizovat anglickou historii širšímu okruhu čtenářů, je skvělé.
Ani tento román, psaný z pozice Jindřichovy sestry Markéty Tudorovny, není výjimkou. Markéta, ovládaná do značné míry svými city a s tendencí vybírat si komplikované partnery, soupeří se svou o mnoho krásnější sestrou Marií a královštější švagrovou Kateřinou Aragonskou, aby ve finále zjistila, že jejich soupeření nemá vítězku... Úžasná kniha o třech pozoruhodných ženách, které toužily po obyčejném štěstí.

16.07.2021

Čtyři tankisté a pes - 2. díl Čtyři tankisté a pes - 2. díl Janusz Przymanowski

Druhý díl mé milované knihy z dětství. Dodnes se k ní ráda vracím. Čas jí neublížil.