jahlina jahlina komentáře u knih

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Ke čtení mě nalákala především zajímavá zápletka. Přiznám se, že celá problematika palestinsko- izraelských sporů mi přijde značně komplikovaná. Takže mi vyhovovala forma grafického románu, která mi umožnila na relativně malé ploše pojmout celý příběh a poskytla mi zjednodušený náhled na celou situaci. Mohla jsem jen obdivovat odhodlání Amina, s jakým se pustil do pátrání i za cenu vlastního ohrožení. Sám musel přehodnotit vlastní předsudky a pohled na realitu.
Zároveň je tu ta lidská rovina, kdy se Amin musí poprat s bolestí, zklamáním a zmatkem v duši ve chvíli, kdy zjistí, že člověk, se kterým sdílel život, byl někým jiným. Tahle rovina příběhu možná v komiksové podobě tolik nevyniká. Ale přesto z toho byla cítit.
Jsem moc ráda, že jsem si Atentát ke čtení vybrala a rozhodně tento komiks doporučuju. Možná vás naláká i k přečtení románové předlohy.

20.07.2023 4 z 5

Byt v Paříži Byt v Paříži Lucy Foley

Po Štvanici a Seznamu hostů byla pro mě další knížka Lucy Foley velmi očekávaná. Brousila jsem si na ni zoubky hned, jak jsem ji zahlédla v edičním plánu. Trochu mě zaskočila špatná hodnocení na DK, ale o to víc jsem na knížku byla zvědavá. A jak to nakonec dopadlo? Byt v Paříži je malinko jiný než předchozí dvě knížky, a to hlavně atmosférou, která je zde místy až hororová. Já byla ve výsledku spokojená.

Autorka si tentokrát pro dějiště svého románu nezvolila žádné odlehlé místo, ale dům v luxusní čtvrti Paříže. Hlavní hrdinka Jess se ocitla v nesnázích. Je bez práce, bez peněz a nemá kam jít. Útočiště hledá u svého bratra Bena, který má byt v Paříži. Ten ne příliš nadšeně svolí, aby u něj nějakou dobu pobyla. Když však Jess k bratrovi dorazí, on je pryč. Jess se snaží zjistit, kam zmizel. Postupně se seznamuje s ostatními obyvateli domu, kteří zdá se, nemají zájem Bena hledat. Navíc má Jess podezření, že neříkají všechno, co vědí.

I v téhle knížce pracuje Lucy Foley s uzavřenou skupinou lidí. Jednotlivé kapitoly jsou vyprávěné střídavě z pohledu klíčových postav. Všichni jsou jednoduše divní. Příliš sympatická není ani samotná Jess. Zvláštní je i dům, který má spoustu tajemných a skrytých zákoutí. To vše tvoří podivnou ponurou atmosféru a předzvěst skrytých tajemství. Jess se snaží něco zjistit. Brzy se začne obávat, že Benovi někdo ublížil, ale podezřelí jsou tady úplně všichni.

Autorka si pro čtenáře připravila několik zajímavých odhalení a zvratů. Neříkám, že jsem dopředu vůbec nic netušila, něco bylo větší něco menší překvapení, ale parádně to do sebe zapadalo. Kapitoly jsou krátké, každá přinese vhled jedné z postav, a tak se děj posouvá svižně dál. Akční scény zde nenajdete. Vše je založeno na postavách a na tom, co skrývají.

Těžko se mi knížka porovnává s předchozími, pro mě vede asi Seznam hostů. Ale i Byt v Paříži jsem si moc užila a věřím, že fanouškům Lucy Foley se bude také líbit. A nejen jim.

18.07.2023 4 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Celá atmosféra knížky je taková temná, hutná…To se mi líbilo. Zajímavé pro mě bylo prostředí španělské policie, resp. zvláštní jednotky. Vyšetřování má trochu jinou dynamiku, než jsem zvyklá. Autoři zabrousili i na pole závažnějších témat jako je rasismus, rozdílnost kultur, korupce, schopnost vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka…

Kamenem úrazu pro mě byly postavy, hlavně tedy obě ženské postavy. Inspektorka Elena Blancová si nese trauma ze ztráty syna, své trable řeší popíjením grapy a promiskuitou. Proč zase tenhle zajetý vzorec, proboha? No, a její tvrďácká kolegyně Chesca, která je rozzlobená na celý svět, mi také moc k srdci nepřirostla.

Celkově se ale knížka četla dobře, čtenáři krimi si přijdou na své. Myslím, že i přes své výhrady budu zvědavá na pokračování. Ačkoliv byl případ vyřešen, jsou otevřené různé otázky, které bych měla ráda zodpovězené.

12.02.2023 3 z 5

Případ přelétavého starožitníka Případ přelétavého starožitníka Miroslav Macek

Případ přelétavého starožitníka je první knížkou, kterou jsem si od Miroslava Macka přečetla. Očekávala jsem detektivní jednohubku, a tak jsem po dočtení spíše zklamaná. Anotace slibovala nečekaný zločin, nekonvenčního vyšetřovatele,… To bylo v obou bodech splněno. Ale vyšetřování tam příliš nebylo.

Autorovi se ani nedá upřít umění psát. Jen si s Viktorem více než vyšetřování užijete jeho lásky ke starým věcem, ve kterých se skutečně vyzná. Stejně jako se vyzná v krásných ženám, které mu díky jeho šarmu doslova padají k nohám. A v neposlední řadě můžete obdivovat jeho vytříbený vkus, co se týče dobrého pití a jídla. Záhada s nožem se nakonec nějak rozmotá, ale toho vyšetřování je tu opravdu poskrovnu.

Celý příběh působí tak nějak staromilsky, ačkoliv by se to snad mělo odehrávat v současnosti. Atmosférou mi knížka připomněla krimipříběhy Perryho Masona od E. S. Gardnera. Na své si zde ale přijdou hlavně milovníci starožitností, jejich popisu se autor věnuje poctivě. Detektivku v pravém slova smyslu však nečekejte.

12.02.2023 3 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Autorka zde čerpá z vlastních zkušeností z prezidentské kampaně, kde pracovala právě na pozici tiskové mluvčí. Zároveň zná ze své praxe i práci v médiích, z televizního zpravodajství. To vše zúročila ve svém románu, u kterého si celou dobu kladete otázku, zda se jedná opravdu o fikci. Vše mi přišlo uvěřitelné, i když zároveň šokující. A opravdu doufám, že té fikce je tam hodně a že autorka některé věci nadsadila.
Přiznám se, že Dominice jsem příliš nerozuměla. Byla vykreslená jako zásadová, pracovitá a také zkušená reportérka. Takže jsem se obtížně snažila pochopit, proč podstupuje to všechno, přechází tolik podrazů a riskuje svůj vztah i reputaci.
Z většiny lidí, které v románu vystupují jsem měla osypky. Fandila jsem hlavně dceři Vranského, kde se autorka dotkla tématu LGBT. Jo, a věděli jste, co je misofonie? Tak i s tímto jevem se v knížce seznámíte…
Ačkoliv na sympaťáka v této knížce jen tak nenarazíte, knížka se čte sama. Byla jsem napnutá až do konce, jak se bude vše vyvíjet a také, jak dopadnou volby :-).

18.01.2023 4 z 5

Zkuste to doma sami - Veganská kuchařka Zkuste to doma sami - Veganská kuchařka kolektiv autorů

Nejsem VEGAN ani VEGETARIÁN, přesto mě v nabídce titulů nakladatelství KAZDA zlákala právě tato veganská kuchařka z řady Zkuste to doma sami. Jak to, proč? Snad za to mohla lákavě udělaná obálka, při pohledu na níž se mi začaly sbíhat sliny nebo možná myšlenka, že by bylo fajn zařadit do jídelníčku něco netradičního, více rostlinného,…Každopádně jsem byla zvědavá , co mi může tato knížka nabídnout.

Knížka není „jenom“ obyčejnou kuchařkou, tedy veganskou kuchařkou. Knížka ukazuje, jak připravovat rostlinnou stravu bez použití průmyslově zpracovaných produktů. Dává jednoduché návody, jak si připravit alternativy masa, mléčných výrobků a vajec doma z regionálních surovin. Zároveň dává inspiraci, jak při přípravě veganských pokrmů nerezignovat na výraznou chuť a vůni.

Pokud si myslíte, že veganská strava je hlavně o sóje a tofu, tak s touto knížkou přijdete na to, že veganská kuchyně může být daleko rozmanitější a zajímavější, přitom výživově dostačující.

A pokud již jste vegani, ale často si povzdechnete, proč jsou v obchodech prodávané výrobky tak drahé, tahle knížka vám nabídne zdravější a chutnější alternativy připravené doma za podstatně méně peněz.

Já tuhle knížku beru jako inspiraci a seznámení se s potravinami, které jsem třeba úplně neznala. Není to z mé strany propagace veganství, ale způsob, jak vést život udržitelnější a „zelenější“ cestou je mi rozhodně sympatický a podpory hodný.

08.09.2022 5 z 5

Černá káva Černá káva Charles Osborne

Jako audioknihu jsem poslouchala zpracování divadelní hry. Poslechově to bylo moc hezky provedeno, se skvělým obsazením. Hercule Poirot opět ukázal svůj důvtip.

17.02.2021 4 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Tento přídad Hercula Poirota je opravdu velmi povedený. Poslouchala jsem jako audioknihu a nemám, co bych vytkla.

04.02.2021 5 z 5

Pohádky z lesa Pohádky z lesa Lenka Jakešová

Moc pěkná knížka pro děti spíše předškolního věku. Příběhy o stromových skřítcích a vílách budu bavit jak holčičky, tak kluky. A ještě se při tom děti něco doví o stromech, které rostou v lese. Třeba, že modřín na zimu opadává, lipový květ léčí nachlazení, borovice mají dlouhé jehličí atd... Navíc se seznámí s rodinkou datlíků... Knížka je doplněná milými ilustracemi.

20.07.2020 5 z 5

Horečka Horečka Megan Abbott

Do knížky jsem začítala hodně špatně. Trvalo mi než jsem se zorientovala v postavách. A celkově mi přišlo, že vše plyne moc pozvolna a pomalu. Čekala jsem trochu větší drama. Poslední třetina knížky se rozjela, a pak už jsem četla se zatajeným dechem. Celou knížku jsem dokázala ocenit až úplně na konci, kdy začalo dávat smysl většina věcí, která se udála od začátku knížky.
Knížka je více než cokoliv jiného, co můžete dle anotace očekávat, vhledem do života středoškoláků, jejich vyrovnávání se s problémy, jejich pocity, zmatek spojený s dospíváním, svou roli hraje i jejich komunikace prostřednictvím mobilů....

28.03.2020 3 z 5

Dvojí život Dvojí život Flynn Berry

Do knížky jsem se začínala pozvolna. Ani později děj nedostal rychlejší spád. Přesto jsem se nakonec dokázala začíst. Hrdinka mi byla celkem sympatická, přestože nebyla ničím zvlášť zajímavá. Přišlo mi, že přestože si nese životem břímě, působí klidně a vyrovnaně. Postupovala systematicky a cílevědomě při svém pátrání. Byla jsem zvědavá k jakému zjištění nakonec dojde. Byl její otec skutečně vrah, kam zmizel a jaký byl motiv zločinu. Náhled do života vyšší vrstvy byl zajímavý. Trocha akce mi však chyběla.

11.01.2020 3 z 5

Trenér Trenér Martin Kodýdek

Po knížce jsem sáhla ze zvědavosti jako matka dvou malých fotbalistů. Knížka je napsaná v lehké nadsázce, ale přitom se zde píše i o vážnějších věcech kolem mládežnického fotbalu.
Ač nejsem skalní fanda fotbalu, tak mě knížka chytla a já se přistihla, že fakt držím palce týmu Spartaku pod vedením Prokopa.

09.11.2019 5 z 5

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Líbila se mi zápletka, přišla mi originální. Nějak mě to ale nedokázalo vtáhnout, k hrdinům jsem si nedokázala vybudovat žádný vztah, jako by to celé klouzalo po povrchu.
Obvykle se nerýpu v případných chybách v textu, ale tady mi to přišlo až zarážející.

08.11.2019 3 z 5

Bludiště cti Bludiště cti Jan Kment

Knížka mě moc nebavila, asi jsem čekala trochu něco jiného. Děj byl takový střípkovitý, občas mi unikaly návaznosti. Na druhou stranu zde byly vykresleny zajímavé aspekty té doby.

15.10.2019 3 z 5

Na rozcestí ke štěstí/od štěstí Na rozcestí ke štěstí/od štěstí Daniela Krolupperová

Moc hezká knížka pro děti s poučením. Na jednoduchých příbězích z každodenního života se seznamujeme se špatnými lidskými vlastnostmi. Jednou dopadnou dobře, podruhé špatně. Ideální ke společnému čtení s rodiči či prarodiči, dovedu si ji představit i ve výuce ve škole.

13.07.2019 4 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Z knížky jsem nadšená. Určitě se k ní budu vracet.

08.02.2019 5 z 5

Jasnozřivost Jasnozřivost Irena Obermannová

Mě detektivka bavila. S hlavní postavou se už znám z Dobrých duší a prostě mi přijde zajímavá, nad jejími úlety se usmívám. Některé situace jsou vážně komické.

12.01.2019 3 z 5

Falešný román Falešný román Magdalena Mintová

Po počátečních rozpacích jsem se do knížky docela slušně začetla. Jakmile jsem pochopila, že je potřeba brát vše s nadsázkou, k čemuž vybízí jak neuvěřitelná postava Emy Studené včetně jejího jména nebo např. jméno rodiny jejího nastávajícího, kteří se jmenují Svíčkovi. Brzy jsem začala být zvědavá, jak se bude postava hlavní hrdinky vyvíjet. Vzhledem k tomu, že knížka končí otevřeným koncem, a to doslova, určitě si přečtu pokračování. Kdo očekává, že se bude za břicho popadat, tak bude asi zklamán. Úsměvné to ale je. Stylem jazyka a atmosféry mi to slabě připomíná Aristokratku, snad mi za to přirovnání nebudete nadávat.

17.10.2018 3 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Bábovky a Osm se mi opravdu líbily. Teď jsem přečetla Dobře mi tak. Považuji ji za slabší. Ze začátku jsem se nemohla začíst, asi v půlce mě to chytlo, ale konec mě zase tak nějak rozhodil. Celkový dojem nic moc.

29.09.2018 3 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Knížka se mi četla dobře, je psaná úsporně a tento styl mi vyhovuje. Nikdy mě nepřestane udivovat, jak se člověk může nechat od jiného nechat zadupávat do země. Brašov je prototyp arogantního hajzla, který si myslí, že mu může všechno projít a do poslední chvíle si nepřipustí, že by i na něj mohlo dojít. Trochu mě rozčilovalo hazardování jeskyňářů nejen s vlastním životem, ale to asi k adrenalinovým sportům patří...

25.09.2018 4 z 5