IVANA0123 IVANA0123 komentáře u knih

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Stejně drsný a dechberoucí jako vždy. Možná tentokrát vážnější díl - trochu mi chyběly veselé Asadovy průpovídky, kterými se malinko šetřilo. Celkově se mi zdálo, že Asada i Rose bylo v knize méně, což mi bylo líto, ale jako celku to knize neublížilo. Jako vždy kniha běžela ve dvou rovinách, na což jsem si u Olsena už zvykla a nerušilo mě to. Námět byl hodně aktuální a rozhodně nutil k zamyšlení. Závěr jako vždy strhující a i přes drobné výtky je kniha skvělá a zaslouží si plný počet. 5*

23.05.2022 5 z 5

Berte život z té lepší stránky Berte život z té lepší stránky neznámý - neuveden

Milá a pozivní knížka, kterou stojí za to si prolistovat. A nemůžu si odpustit alespoň malou ochutnávku.

Každý den přináší šanci se nadechnout, odkopnout boty.... a tančit. Oprah Winfrey

Natočte tvář ke slunci a stíny padnou za vás. maorské přísloví

Některé dny jste mouchou, některé dny jste čelním sklem. Price Cobb

10.05.2022 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Viktorie Kaprálová alias Vitka byla takovou nespoutanou neřízenou střelou, hvězdou, která krátce zazářila a zmizela. Učarovala svou nekonvenčností, živelností a kuráží. Ale především talentem, protože pokud je něco opravdové a skutečně dobré, prosadí se i přes počáteční nedůvěru okolí. Nebýt Kateřiny Tučkové, možná bych o této nadané umělkyni nikdy neslyšela a to by byla škoda.
Samotná hra je svižná a živá, stejně jako byla její hrdinka. Skvěle se čte. Doporučuji, 5*

03.05.2022 5 z 5

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Pro mě bude Londýn rozhodně nezapomenutelnou knihou a to nejen pro svou fyzickou velikost - počet stránek a malinká písmenka, ale hlavně obrovským historickým záběrem. Kniha se nedala jen tak proletět. Množství rodů a postav, které se neustále proplétaly, vyžadoval moje permanentní soustředění a nebýt přiloženého pavouka rodokmenů v knize, asi bych se občas i ztrácela. Co bylo fajn a celkem i vtipné, byly charakteristické fyzické nebo i povahové vlastnosti, které se v jednotlivých rodech dědily a napomáhaly tak zařazení postav do jednotlivých rodin.
K čemu vás tato kniha rozhodně donutí je rozšířit si vědomosti. Alespoň já jsem neustále visela na googlu a dohledávala další a další informace historického, ale i zeměpisného rázu. Pravdou je, že z učiva historie Anglie si toho ze školy pamatuji pramálo a tady se to bralo hodně podrobně. Co mi v knize trochu scházelo, byly fotografie míst, o kterých se psalo, podrobnější a hlavně přehlednější mapy Londýna, popř. pavouk vládnoucích rodů - autor pravděpodobně počítá s tím, že čtenář ví... A moc se mi líbila autorova předmluva, hlavně část o původu jmen - stojí za to si ji přečíst. Celkově jsem z knihy nadšená a jen mě mrzí, že si jednotlivé části Londýna nemůžu projít osobně a že ji budu muset brzy vrátit. Mít ji doma určitě bych do ní čas od času nahlédla. Za mě 5*

30.04.2022 5 z 5

O knihovnickou sovu 2021 O knihovnickou sovu 2021 * antologie

Tato ekniha mě hodně překvapila a hodně bavila. Příběhy jsou krátké, některé úsměvné a většinou dobře napsané. Je vidět, že nadaných lidí je hodně a u některých škoda, že toho od nich není ke čtení víc. Rozhodně jsem se nenudila a můžu jako kratičkou oddechovku jen doporučit. 4,5*

28.04.2022 5 z 5

Bylo nebylo Bylo nebylo Božena Němcová

Klasické pohádky jsou nejhezčí a tady se projilo dílo skvělé spisovatelky a úžasné ilustrátorky . Knížka je moc pěkná. Docela mě ale překvapilo, jak se tyto klasické pohádky někdy liší od těch novějších, upravených verzí. Třeba v pohádce "O perníkové chaloupce" po peci a lopatě není ani stopa... 5*

07.04.2022 5 z 5

Draci na hradě Ruinově Draci na hradě Ruinově Terry Pratchett

Možná je to kniha pro děti, ale já jsem se bavila. Na některé knihy je dobré mít to správné naladění a mě si tato kniha našla v ten pravý čas. Samozřejmě jsou tu povídky lepší i horší, ale jako celek se dětem musí libit určitě. Pro mě nej jsou Příběhy kobercových lidí a Velké smítko, ale v každé povídce bylo vždy něco - námět, hláška, jména postav... Rozhodně velká pochvala patří panu překladateli. Až mi zase bude smutno, budu se vracet. 4,5*
(3/21)

23.03.2022 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Pro mě milé ohlédnutí v čase. Ani se nedivím, že jsme knihy tohoto autora přímo hltaly. Hrdinky rozhodně nejsou dokonalé, spíš trochu praštěné, občas bezradné a trapasy se to v jejich životech jen hemží. A Kateřina je přímo ukázkový případ. Ta těch kopanců zvládá udělat hromadu. A proto byly tyhle knihy tak oblíbené. Každá z nás se v někom našla a hlavně si nepřišla tak marná. Jestli mají co říct i tem našim "drobečkům" si jistá nejsem, ale myslím, že i dnešní mládež se v těch vztazích občas plácá... Ale asi budou hledat ponaučení jinde. Já jsem se ale opět dobře bavila, a i když je Kateřina občas na pořádnou ránu, dávám jí 5*
(3/22)

17.03.2022 5 z 5

Knihomol Knihomol Stefan Zweig

Vídeňská kavárna, zastrčený stolek a Jacob Mohl "registratura všech knih" se svou "vznešenou monomanií, která je ve svatém svazku s šílenstvím." Krásně napsaná kniha - povídka - o lidské vášni a světě, který dokáže ublížit ve své zaslepenosti i úplně neškodnému, nevinnému člověku. Moc pěkně napsané.

19.02.2022 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Čarodějky jsou jedinečné. Jedna velká smršť, banánové dejjikry, umění hlavologie, bláznivá Magráta, okouzlující Silver. Jejich cesta "jak zachránit Popelku" byla prostě skvělá, obzvláště část u trpaslíků. A jaké to je, když na vás spadne dům v podání těch tří... prostě opět jsem se neuvěřitelně bavila. Jsem ráda, že si nemusím vybírat, kterou mám nejraději, protože ty tři se neuvěřitelně doplňují a každá by v příběhu chyběla. Takto je to dokonalé. Jenom závěr v Genově byl na Pratchettovu knihu možná zbytečně vážný. I tak 4,5* a velká spokojenost.

15.02.2022 5 z 5

Antistresové omalovánky pro dospělé Antistresové omalovánky pro dospělé Jolana Daňková

Tato kniha omalovánek je krásná, ale já jsem si ji nekoupila kvůli malování. Koupila jsem si ji kvůli druhé autorce knihy Lence Tréglové. Na její pondělní sloupky a články jsem se pravidelně těšila na začátku každého týdne. Byly vtipné, pozitivní a dodávaly člověku naději, že v tom bláznivém světě nikdy není sám. A stejně tak v této knížce těch pár psaných stránek člověka potěší a povzbudí. Tentokrát nejsou možná až tak třeskutě vtipné, ale zahřejí a možná na chvilku zpomalí. A to je fajn... Zastavit a přivonět ke květině... a nebo vymalovat obrázek. Doporučuji 5*

07.02.2022 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Vždy, když začnu číst další knížku od Pratchetta, tak si říkám, proboha do čeho jsem se to zase pustila. Je to bláznivé zamotané šílené... a ve výsledku skvělé. A když jsou u toho Čarodějky, je to to nejlepší. Samotný příběh je v těchto knihách vlastně druhořadý, spíše to množství bláznivých postav a jejich ještě bláznivějších dialogů je skvělé. Obzvláště hašteření čarodějnické trojice nebo spíše dvojice a někdy i jen té jedné, protože bábi Zlopočasná si občas vystačí i sama. Prostě příjemně strávené chvíle u knížek, které nikdy neomrzí. Za mě 4,5*

05.02.2022 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Tato kniha má velice dobré hodnocení, proto mě překvapilo, že jsem s ní skoro do půlky docela bojovala. Kniha má rozhodně své kouzlo. Příběh jako takový se mi líbil a také většina postav byla sympatická. Obzvláště "postavička" Fermína byla zlatým středem, která knize dodala kouzlo, svéráznou "moudrost" i špetku humoru. Bohužel ale musím říct, že začátek knihy byl pro mě zbytečně pomalý a rozvláčný a některá období Danielova života - hlavně druhá kapitola - by se dala zestručnit, vzhledem k tomu, že na vlastní příběh neměla příliš vliv. Naštěstí ve druhé půlce knihy už se celý příběh rozběhl a jednotlivé části do sebe s každou novou výpovědí začaly zapadat a vykreslily zajímavý, i když tragický příběh. Možná mě překvapilo i autorovo ukončení. Knihu jsem nakonec dočetla na jeden zátah, přesto musím říct, že i když nebyla úplně špatná, čekala jsem víc. Co ale musím ocenit je pozadí příběhu - popis tohoto nelehkého období španělských dějin. Do dalších dílů se zatím pouštět nebudu. Za mě 3,5*, za Fermína trochu přidávám.

31.01.2022 4 z 5

Moje sestra Tilly Moje sestra Tilly Hans Weber

Knihu jsem četla poprvé jako náctiletá, tak to bylo takové nostalgické ohlédnutí. Až na pár drobností to špatné nebylo. Lerchovi jsou rodina, kde nikdo nikdy není sám a to nejen fyzicky. Všichni všechno chtějí vědět a do všeho mluvit. Prostě takový malý blázinec. Ale všichni jsou milí a soudržnost a rodinná podpora je obdivuhodná. A to se mi líbilo. Prostě taková nenáročná oddechovka, kterou kdybych nečetla, tak by se nic nestalo, ale možná bych se ochudila o pár životních mouder fyzikáře Famose a to by byla škoda. 3,5*

25.01.2022 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Svým způsobem alarmující kniha. Tři příběhy, které probíhají v různých časových rovinách a jemně se protnou až v závěru knihy. Téma mě zaujalo. Společenství včel je fascinující, dokonalé a precizní. A možná proto i křehké a lehce zničitelné. Pravdou je, že jsem si nikdy neuvědomila, jak pevně je provázána existence lidí a těchto malých tvorečků. Můžeme jen doufat, že nedojde k takovým situacím, které jsou v knize popsány. Celkově hodnotím knihu velmi kladně. Skvělý námět a zároveň velké množství informací srozumitelných i pro laiky. Co mi jen občas vadilo, bylo neustálé přeskakování mezi příběhy a mírná rozvláčnost příběhů. Přesto podle mě stojí za to, knihu přečíst. 4,5*

17.01.2022 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Doposloucháno a musím říct, že se mi kniha líbila. V podání pana Písaříka se poslouchala skvěle. Kniha mě zaujala již obalem. Počátky policie, která původně měla sloužit spíše k potlačování nepokojů, náboženské rozpory mezi katolíky a protestanty, irští migranti a všudypřítomná chudoba, bída a často nulová hodnota lidského života - to vše je vměstnáno do této historické detektivky. Sám příběh je čtivý, ale pozadí historického New Yorku je pro zážitek z knihy to nejzajímavější. 4,5*

06.01.2022 4 z 5

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Patřím ke stejně závislým jako pan Nepil. To období svíček, adventních věnců a stromečku miluju. Loni mi ta atmosféra nějak chyběla, a tak jsem si to letos chtěla pojistit a sáhla po vánoční knize a lépe jsem si snad ani vybrat nemohla. To vánoční kouzlo, které z povídek pana Nepila dýchá je nakažlivé. Obzvláště příběhy jeho dětství mají tu krasnou pohodovou atmosféru, která z nás alespoň na tu chvíli dělá lepší a milejší. Za nejhezčí bych vybrala medvěda Krumlíka a zimní příhodu Františka v overálku, ale víc prozrazovat nebudu. A teď už mi nezbývá, než se těšit a doufat, že i pod mým stromečkem bude Dárek dárků. Určitě víte o čem mluvím.... 4.5*

19.12.2021 5 z 5

Mezi dobrem a zlem Mezi dobrem a zlem Marek Hnila

Zajímavá knížka. Všechny povídky donutí člověka k přemýšlení a možná i něco začít dělat jinak. Víc se rozhlížet a víc vnímat svět kolem sebe. Nutí koukat pod povrch, protože nic není jen černé nebo bílé, a právě proto je občas tak těžké se rozhodnout, co je vlastně správné.... Některé pasáže mi přišly maličko krkolomné, ale vzhledem k obsahu to autorovi ráda odpustím a určitě si některou další jeho knihu přečtu. 4,5*

16.12.2021 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Povídková kniha o válce. O té první, i když to je asi jedno. O její nesmyslnosti. O tom, jak celá jedna generace přišla o své mladí a své životy. O tom, jak z nich byli vytrženi a někteří vrácení, ale nikdy ne úplně. Střípky hrůz, které prožili jim zůstali pod kůží. Zůstává jedna otázka.. Proč? Opravdu války někdy někomu pomohly..? Autor jako vždy dokázal vykreslit atmosféru doby a míst dokonale. Jen to možná není úplně knížka na předvánoční čas. 4,5*

09.12.2021 4 z 5

Vánoční bestiář Vánoční bestiář John Kenn Mortensen

Po přečtení této knížky bych v některých zemích během Vánoc asi vůbec nevycházela z domu. Třeba takový Island se příšerami doslova hemží a o setkání s nimi tedy rozhodně rozumný člověk nestojí. Trochu mě mrzelo, že mám jen e-knihu, protože listování touto obrázkovou knížkou by byl jistě větší zážitek, než si ji jen sjíždět ve čtečce. Na zimní večery a čekání na Vánoce je tato kniha ideální a jsem ráda, že u nás je těchto bytostí podstatně méně - asi by mi na chystání dobrot pro všechny ani nestačilo nádobí. Jenom mi teď tak trochu uniká, že má někdo problém s českými čerty, protože proti zahraniční konkurenci jsou to vlastně takoví milí chlapíci... 4,5*

04.12.2021 4 z 5