iskrizka iskrizka komentáře u knih

Lepší krev Lepší krev Michael Bennett

Potešilo ma neokukané prostredie Nového Zélandu a netypický antagonista. Taktiež komplexnosť postáv a zakomponovaný život a tradície maorských kmeňov, ako aj ich súčasné postavenie v spoločnosti.
Pútavé čítanie. Z textu cítiť že autor je scenárista, pretože na mňa celá kniha pôsobila ako film. Myslím, že to umocnilo môj celkový zážitok z nej.

14.04.2023 4 z 5

Prokletí hrobky Prokletí hrobky Gill Paul

Autorka vo svojom románe beletrizuje život lady Evelyn Beachampovej, ženy, ktorá bola pri objavení Tutanchamonovej hrobky. Nesústreďuje sa len na samotný objav hrobky, ale aj na Evelynine vzťahy s rodičmi, s manželom a neskorší život. Spája fikciu s historickými faktami a robí to tak šikovne, že keď nemáte život lady Beachampovej naštudovaný, vôbec neodhalíte, kde si autorka dopomohla fantáziou viac a kde menej.
Zároveň je to pomerne "light" historický román, nenáročný na premieru faktov, napísaný ľahko čitateľným, nevtieravým štýlom, ktorý hladko plynie. Hoci tempo nie je rýchle, nenudí. Postavy sú uveriteľné a román je aj vďaka nim príjemným čitateľským zážitkom.
Odporúčam priaznivcom historickej beletrie.

29.09.2022

Dračia hliadka Dračia hliadka Brandon Mull

Toto pokračovanie série Fablehaven svojmu predchodcovi hanbu nerobí.
Dej odsýpa rýchlo a autor servíruje veľa akčnych scén, ale dozvieme sa aj plno nových informacií o fungovaní sveta čarovných bytostí.
Osobne mám z knihy dobrý pocit a ako rozjazd novej série funguje výborne. Postavy si držia svoj štandard a príbeh tiež. A keďže posledná kapitola skončila dost otvorene, už som veľmi zvedavá na pokračovanie.

15.06.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Na ďalší diel série o detektívke Josie Quinn som sa veľmi tešila, pretože mi táto séria a jej postavy prirástli k srdcu.
Autorka Lisa Regan touto časťou opäť potvrdzuje svoj rozprávačský talent a čitateľovi na stránkach svojej knihy predostrie ďalší skvelý kriminálny prípad.
Ako sme u autorkiných kníh zvyknutí, príbeh má dynamický spád, je plný zvratov a odhalení a zároveň bojom o čas.
Samotný dej je premyslený a prípad, ktorý Josie rieši, do detailov dotiahnutý.
Priznám sa síce, že som tentoraz dosť vecí pomerne rýchlo prekukla a niektoré motívy konania postáv ma až tak nepresvedčili, ale nad tým veľmi rada prižmúrim očko, pretože ako celok kniha skvelo funguje a veľmi ma bavila.
Lisa Regan má totiž schopnosť vtiahnuť Vás do deja a nepustiť do poslednej strany. Až mi je trápne, ako rýchlo som knihu prečítala. Autorka, prekladateľka a všetci ľudia, čo sa zaslúžili o to, aby sa mi kniha dostala do rúk, sa na nej namakali, a ja som ju mala prečítanú v priebehu chvíľky. Čo s tým však narobím, keď sa tak výborne číta?
Je to namotávka.
Za mňa veľmi príjemný čitateľský zážitok. A to sa v krimi žánri nijako zvlášť nevyžívam...toto ma však naozaj chytilo, takže už sa teším na ďalšie Josiine prípady

05.05.2022 4 z 5

Tajomstvá dračej svätyne Tajomstvá dračej svätyne Brandon Mull

Ak hľadáte pútavú midle-grade sériu, Fablehaven je tá správna voľba.
S každým ďalším dielom ma neprestáva udivovať autorova vynaliezavosť, vďaka ktorej je dej svieži a pútavý.
Ako to dopadne? Ako to hrdinovia zvládnu? Veď z tohto sa nedá vykrútiť!
A predsa, Branon Mull z každej situácie vykľučkuje a prevedie svoje postavy cez krkolomné dobrodružstvá, pri ktorých sa čitateľovi tají dych.
Okrem toho v každej novej časti pridá aj nejakú jednu-dve postavy a predstaví nám magické bytosti či predmety, ktoré dodajú príbehu na príťažlivosti.
K tomu všetkému sa jeho štýl číta ľahko a ak sa sem-tam nájdu drobnosti, čo na mňa osobne zapôsobili rušivo (sem-tambol miestami použitý výraz, ktorý u danej postavy pôsobil nevhone), skôr sa asi jedná o problém prekladu alebo vec osobného vkusu.
Za mňa super a teším sa na finále!

10.03.2022 4 z 5

Pekáreň s vôňou škorice Pekáreň s vôňou škorice Ruth Kvarnström-Jones

Pekáreň s vôňou škorice je na jednej strane typický ženský román o dievčine, čo sa po sklamaní v láske vráti do rodného mesta. Hoci je sprvu nesťastná, po chvíli sa rozhodne otvoriť pekáreň po starých rodičoch, oživí staré priateľsvá a nájde si aj novú lásku.
Zápletka má však viacero vrstiev, vraciame sa do minulosti, ktorá ovplyvnila životy hrdinov zo súčasnosti.
Páčila sa mi najmä tá historická linka, ale ani dej zo súčasnosti sa nečítal zle. Myslím, že sa autorke podarilo vystavať príbhe, ktorý má hlavu aj pätu a vyznieva uveriteľne.
Taktiež postavy stoja za pozornosť. Hlavná hrdinka je síce trochu trdlo, čo robí sem-tam blbé rozhodnutia, ale je to vlastne celkom sympatické, lebo kto z nás ich nerobí?
Výborne som si pri tejto knihe oddýchla.
Dokonca to ani nie je až tak červená knižnica, ako som predpokladala, ale skôr pekná rodinná dráma.
Ak máte chuť na nenáročné čítanie s pekným príbehom, pripravte si niečo sladké, kanvicu čaju a pustite sa do tejto knižky.

23.02.2022 3 z 5

Čaroles Čaroles Brandon Mull

Prvý diel série Fablehaven ma celkom príjemne prekvapil. Nepredpokladala som síce, že to bude zlá kniha, ale páčila sa mi asi viac, ako som očakávala.
Číta sa ľahúčko, je celkom zábavná a námet je skvelý. Rezervácia, v ktorej žijú čarovné bytosti, sľubuje kopu možností, a autor ich neváha využiť. Knižka je na začiatku trošku tajomná, postupne sa dej rozbehne a "zakčnie", ale nájde sa v nej dosť priestoru aj na oddychové pasáže, pri ktorých spoznávame Čaroles, jeho úlohu vo svete a spôsob, akým funguje.
Výborne zvolená je aj dvojica hrdinov v zložení chlapec a dievča, ktorí sú navyše aj súrodenci, takže medzi nimi dochádza k celkom vtipným stretom, ktoré knižke dodavajú komický element.
Škoda, že už nie som vekovo cieľová skupina, pretože v detstve by sa mi táto fantasy dobrodružná knižka páčila ešte viac.
časti.

28.10.2021 4 z 5