iskrizka iskrizka komentáře u knih

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

Toto je opäť jedna kniha, pri ktorej mám pocit, že som čítala niečo iné ako ostatní, keď pozerám na vysoké hodnotenia z goodreads a instagramu.

Knižku som síce prečítala na jedno posedenie, no napriek tomu nemôžem povedať, že by autorkine písanie bolo nejaké prevratne pútavé. Skôr naopak. Nečíta sa zle, ale má nulovú atmosféru, a thrillerový nádych dejovej línie tým trochu trpí.

Sprvu pôsobí kniha ako denníkový záznam hlavnej postavy, mieri trochu k psychologickému románu. Niekde v polovici sa dej zaujímavo zvrtne a veci naberú rýchlejší spád. Pár scén je celkom vydarených, ale očakávala by som trochu viac napätia.

Najväčším problémom boli pre mňa postavy a ich rozhodnutia. Nepôsobili na mňa ako ozajstní ľudia, ale len ako bábky, ktoré autorka presúvala po javisku podľa potreby a bez logiky. Nerozumela som im, a žiaľ, ani som nechcela, lebo žiadna nebola dvakrát sympatická.

U mňa teda Pomocníčka nezabodovala, ale ak hľadáte veľmi nenáročný thriller, pri ktorom môžete vypnúť mozog, toto je asi vhodná kniha.

17.04.2023 3 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Po príbehoch detektívky Eriky Fosterovej som sa rozhodla skúsiť aj autorovu druhú krimi sériu v hlavnej úlohe s vyšetrovateľkou Kate Marshallovou. Po dočítaní prvého dielu som veľmi rada, že som sa do nej pustila, pretože som si jej čítanie veľmi užila.
Takto nejako si ja predstavujem dobrý krimi thriller.
Hneď v úvode na čitateľa autor zhodí bombu, ktorú v ďalších kapitolách rozvinie do dobre premysleného príbehu. Čítanie má presne to správne tempo - plynie hladko, takou rýchlosťou, aby čitateľa udržalo v napätí, ale aby zároveň nestrácal niť.
Postavy sú opísané vierohodne, sú ľudské a ich konanie zodpovedá opisovaným emóciám.
Ak sú tam nejaké drobné nedostatky, nechce sa mi ich hľadať a zbytočne vyrývať, lebo kniha sa mi tak dobre čítala, že si nezaslúži, aby som jej čokoľvek vytýkala.
Ak máte radi Eriku Fosterovú, tak už viete, čo od autora čakať a z tejto série iste nebudete sklamaní. Kate Marshall som si ja osobne obľúbila ešte viac než Eriku a už sa teším na jej ďalšie prípady.

17.04.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Výborné. Josie Quinn ma ako postava veľmi baví a v tomto diele odhalíme jej temné detstvo, z ktorého sme sa už čo-to dozvedeli v predošlých častiach.
Dej románu je tak, ako aj pri Miznúcich dievčatách a Dievčati bez mena, hladký, plynulý a vďaka krátkym kapitolám a početným dialógom veľmi dynamický.
Pátranie tentoraz zachádza ďaleko do minulosti a Josie sa ocitne v jeho strede. Oporou sú jej kolegovia z oddelenia a mňa teší najmä Noah Fraley, ktorý, ako pevne verím, časom začne hrať v Josiinom živote aj inú úlohu. Je to správny chlap a verím, že takým aj ostane.
Samotná zápletka je dobre vymyslená, napínavá, a čo sa mi na sérii najviac páči, že aj keď opisuje odporné ľudské činy, darí sa jej to bez toho, aby skĺzla do nechutnosti či nevkusu.
Dúfam, že séria bude pokračovať rovnako kvalitne a že si nájde aj v našich končinách dostatok čitateľov, aby sme sa dočkali prekladu celej série.

27.10.2021 5 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Odmalička ma to lákalo na sever, Island nevynímajúc. Neviem, či sa mi tam niekedy podarí dostať, ale Yrsa Sigurdardóttir ma tam vzala už v druhej knihe a bola taká presvedčivá, že ju musím zaradiť medzi svojich obľúbených autorov.
Korisť je skvelá kniha. Atmosferická, napínavá, pútavo napísaná. Odohráva sa v drsnej islandskej zime kdesi v divočine a zo stránok na Vás dýcha chlad, štípe mráz a do kože sa Vám zatína zimomriavkovité napätie.
Niekoľko rôznych postáv a časových rovín posúva román rýchlo vpred.
Mne osobne sa kniha čítala výborne, autorkin štýl mi sadol a užila som si aj samotný príbeh. Jeho mysteriózny charakter a záver, ktorý mňa osobne celkom prekvapil, boli príjemným bonusom.

18.09.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Návrat k sérii s Kate Marshallovou v hlavnej úlohe ma potešil, lebo Kate je zaujímavá postava. Sympaťáčka, ktorú však stále máta ťaživá minulosť a démon závislosti od alkoholu, s čím denno-denne bojuje. Nie je to typická hrdinka, je však veľmi ľudská a ľahko si ju človek obľúbi. Séria je iná aj v tom, že Kate a jej spolupracovník Tristan nepatria k polícii, ale pátrajú ako súkromné osoby, čím ich vyšetrovanie dostáva iný rozmer. Ráta sa mi aj prostredie na juhu Anglicka, ktoré autor zvolil.
Prípad sám o sebe je dobre vymyslený aj vystavaný, je dynamický a má spád, čomu určite pomohlo aj striedanie uhlov pohľadu zo strany viacerých postáv. Nenudí a nemá hluché miesta. Okrem krimi linky dostane priestor aj do deja šikovne zapracované súkromie postáv a my tak sledujeme nielen Kate, jej zložitý vzťah so synom, a jej boj s alkoholom, ale autor nám tentoraz ponúkne aj bližší náhľad do Tristanovho života. Chválim prostredie vodnej nádrže, ktoré mi pripomenulo inú skvelú kriminálku - kórejský román Sedm let temnoty - a celkovo v rámci svojho žánra knihu vnímam ako vydarený kúsok.

17.04.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Moja obľúbená séria ani tentoraz nesklamala.
Lisa Regan vie chytľavo písať, vymýšľa pútavé príbehy a svojej hlavnej hrdinke v nich vdýchla takú životaschopnosť, že sa do nej nedá nezamilovať.
Tak ako aj v predošlých dieloch, detektívna práca je dynamicky opísaná. Strany plynú rýchlo, dej je hustý, ale tak akurát, aby sa človek nestrácal a dokázal si užívať to tempo.
Pri zložitom prípade ešte dostane priestor aj osobná rovina postáv a vyriešia sa nevypovedané záležitosti z predošlého dielu. Som rada, že na scénu sa vrátia všetky obľúbené postavy, a ešte viac ma teší, že autorka sa neuchyľuje k prehnane dramatickému zauzľovaniu vzťahov len preto, aby ich mohla komplikovane rozplietať v nasledujúcich knihách, a že tak nerobí zo svojich postáv zbytočné kráľovné a kráľov drámy.
Ja som spokojná. Tento diel som si naozaj užila a už sa teším na ďalší.
Pritom vôbec nie som fanúšikom zdĺhavých sérií, ale pri Josie mi to vôbec neprekáža. Verím autorke, že si udrží úroveň, a že na Josie čaká ešte mnoho zaujímavých prípadov.

16.03.2023 5 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Polnočná knižnica nie je zlá kniha.
V jej príbehu sa nájde asi každý človek, ktorý si aspoň raz za život predstavoval, aká mohla byť jeho budúcnosť, keby nejaké zo svojich minulých rozhodnutí robil inak.
Knihe samotnej sa nedá uprieť, že sa dobre číta. Dej plynie hladko a ani sa nenazdáte a ste na konci.
Zároveň je však dosť predvídateľná. Mne osobne to nevadilo, ale trochu tomu čítaniu chýba čaro, keď Vás kniha ničím neprekvapí, nie?
Viac ma však rozladilo, že som po celý čas mala pocit, akoby som takýto príbeh s nejakou drobnou obmenou už kdesi videla/čítala/počula. A nie raz. Skrátka mi do života nedal nič nové, a keďže ma z nôh nezrazil ani štýl, akým je Polnočná knižnica napísaná, hodnotím ju ako priemer.
Od románu, čo sa stal víťazom kategórie beletria portálu Goodreads 2020, som čakala omnoho viac...

28.10.2021 3 z 5

Niet úniku Niet úniku Yrsa Sigurðardóttir

Ak ste niekedy túžili zbaliť sa a odsťahovať niekam na samotu uprostred ničoho, po prečítaní tejto knihy Vás to isto prejde...
V románe Niet úniku zohráva výraznú úlohu práve miesto odlúčené od sveta - statok na islandskom vidieku, kde najbližší sused je na kilometre a ak budete kričať, nezačuje Vás nik.
Asmosféra tohto miesta podčiarkuje mrazivý thrillerový koncert, ktorý autorka na stránkach tjeto svojej knihy rozohrala.

Dve navzájom sa striedajúce rozprávania z časových rovín "pred" a "po" postupne odhaľujú smutne-trpký a tragický príbeh. Ako sa brutálna niekoľkonásobná vražda a pátranie po jej páchateľovi pomaly rozplieta, zoznamuje nás autorka aj s trojicou protagonistov série Čierny ľad, ktorú otvára práve tento prípad.

Pútavo napísaná kniha, hlavne pasáže z pohľadu Soldís, pomocníčky zo statku, na ktorom sa vraždy odohrajú, boli veľmi presvedčivé. Dokonale som sa dokázala vžiť do jej situácie a pocitov.
Línia policajného vyšetrovania v tomto románe je trochu menej dynamická, než to v kriminálkach často býva, ale možno práve preto pôsobí omnoho realistickejšie, než časté závody s časom a zbesilé dedukcie v iných krimi románoch.

Ak ste už nejaké autorkine knihy čítali, viete, čo od nej môžete čakať. Za seba vravím, že touto knižkou autorka žiadneho fanúšika nesklame a že sa prečítať oplatí.

27.02.2024 4 z 5

Zmiz, dokud můžeš Zmiz, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Laurel Snow prichádza už podrukýkrát s prípadom zo zasneženého štátu Washington, v ktorom opäť vyčíňa sériový vrah. Na päty jej pritom dýcha jej nevyspytateľná nevlastná sestra Abigail a Laurel to neuľahčujú ani pocity k Huckovi, ku ktorému ju to neustále tiahne.

Kniha je dynamická a akčná, avšak ťažko sa mi hodnotí, pretože to nie je typ kriminálky, akú vyhľadávam. Táto séria je skôr romanticky ladená, vhodná pre čitateľky, ktoré si chcú prečítať niečo z červenej knižnice, a pritom chcú dostať aj trochu napínanavejší príbeh. Ak sa k nim radíte, tak ste s touto sériou trafili kliniec po hlavičke.
Ak však, tak ako ja, preferujete skôr krimi/detektívky s dôrazom na autencitu procerdúr, tak táto knižka pre Vás nebude úplne to pravé.
Ako oddychovka to však celkom funguje, číta sa ľahko a hlavné postavy sú veľmi sympatické.
Ja sa určite pustím aj do ďalšieho dielu, pretože nutne potrebujem vedieť, čo má tá Abigial vlastne za ľubom.

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Isabella Maldonado v románe Sokolník potvrdzuje svoj rozprávačský talent a schopnosť vytvoriť skvelú kriminálnu zápletku. Páchateľ, po ktorom vyšetrovatelia pátrajú tentoraz, sa inšpiroval staroegyptskou mytológiou, a svojim konaním pripravil tímu okolo agentky Niny Guerrerovej poriadne krušné chvíle.
I tento diel je dynamický, dej plynie rýchlo a nie je tam jediná nudná strana. Presne ten typ prózy, ktorá sa ťažko púšťa z rúk, ak sa do nej pustíte.
Pátranie vyznieva veľmi realisticky a napínavé vyvrcholenie má charakter akčného filmu. Nadôvažok autorka šikovne prepojila s vyšetrovaním aj Ninin osobný život a ako utekajú strany, sledujeme jej emocionálny rozvoj.
Zlhtla som ho v priebehu niekoľkých hodín.
Celú túto sériu by som rada odporučila krimi fanúšikom ako pútavé, a pritom pomerne nenáročné čítanie.

17.04.2023 4 z 5

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Čisto romantické knihy už čítam zriedka, ale tento ma zaujal popisom a popravde, len čo som zbadala na obálke to idylické zátišie s písacím strojom, tušila som, že pôjde o zaujímavý príbeh. A nemýlila som sa.
Príjemne napísané, pútavé a dynamické. Mám slabosť pre príbehy, ktoré sa týkajú iných príbehov, kníh a tajomstiev, a to všetko tento román ponúka. Síce nie v hojnej miere, pretože predsa len sa jedná primárne o ľúbostný príbeh, takže vo svetle reflektorov stojí najmä rozvíjajúci sa vzťah hlavných protagonistov, našťastie sa však autorke podarilo zachovať balans medzi scénami, vďaka ktorým sa postavy zamilovávajú, a scénami, ktoré rozvíjajú dej a odkrývajú tajomstvá z minulosti. S vyvrcholením príbehu som bola spokojná, pretože potvrdilo moju teóriu, ktorú som od istého okamihu začala rozvíjať.
A hľadáte niečo oddychové a romantické, ale potrpíte si pritom aj na zaujímavý príbeh, táto knižka by mohla splniť vaše očakávania.

24.01.2024

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Josie Quinn a jej prípady sú mojou najobľúbenejšou krimi sériou. Vždy sa veľmi poteším, keď výjde nový diel a doteraz som ešte ani raz nebola sklamaná. Som preto rada, že ma sa tak nestalo ani pri siedmej časti, a za seba môžem povedať, že sa mi páčila asi najviac od Matkinho hrobu, čo je z zatiaľ môj najobľúbenejší prípad.

Vo Vražednej temnote pred nami však autorka Lisa Regan postupne rozplieta ďalšiu veľmi zaujímavú zápletku, ktorú som s napätím a zvedavosťou hltala stranu za stranou. Tentoraz sa podarilo ma na plnej čiare dojať aj linkou z Josiinho súkromia a jej rozuzlením.

Kniha má, tak ako aj jej predchodkyne, dynamické tempo, je pútavo napísaná a dostanete od nej presne to, čo od dobrého krimi thrilleru očakávate. Bonusom sú, samozrejme, obľúbené postavy Josie, Noaha a ostatných z dentonskej polície.

Neviem, či príde deň, keď sa mi Josiine prípady omrzia, no keď budú aj všetky nasledujúce diely takéto nadupané, tak o tom pochybujem.

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Tajomstvo od britskej autorky Kathryn Hughes je príbeh o manželoch, ktorí hľadajú darcu obličky pre svojho syna. V blízkej rodine sa však nenašiel vhodný darca. Chlapcova mama Beth nikdy nespoznala svojho otca, a tak sa pokúsi ho vypátrať, pretože dúfa, že by sa kompatibilný donor mohol nájsť na jeho strane rodiny. Popritom odhalí dlho ukrývané tajomstvo o svojom pôvode.
Znie to asi trochu telenovelovo, ale autorke sa podarilo vymyslieť inteligentnú zápletku a napísať príbeh, ktorý zhltnete na posedenie.
Dve dejové línie sa na konci nádherne prepoja a poskytnú Vám príjemný zážitok z čítania.
Je to napísané chytľavo a nenáročne a z nejakého dôvodu mi to pripomenulo knihy Jojo Moyes.
Super oddychovka s pekným príbehom. Ak hľadáte niečo ma tento štýl, Tajomstvo rada odporučím.

30.11.2021

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Príbeh o chlapcovi, ktorý sa vyberie do krajiny stratených vecí hľadať svoje plyšové prasiatko, je dojímavo milá záležitosť, ktorá bude baviť deti aj dospelých.
Priznám sa, že mi aj pár sĺz kvaplo od dojatia, lebo je to naozaj emotívna knižka.
Okrem toho veľmi dobre napísaná a taká... správna. Je v nej všetko, čo má v dobrom príbehu byť, nič neprevyšuje ani nechýba, a nakoniec sa všetko pekne uzavrie.
Na dôvažok sa autorke podarilo do príbehu zakomponovať súčasné témy (rozvod rodičov, sťahovanie, nová škola, nevlastný rodič/súrodenec), v čom sa môže mnoho detí nájsť.
Ak by som ju mala porovnať s autorkinym Ikabogom, určite by vyhralo Vianočné prasiatko, ale nie je úplne namieste tieto dve knižky porovnavať, lebo sú úplne z ineho súdka. Lepšie pocity však vo mne vyvolalo Prasiatko.
Podľa odporúčania je táto knižka vhodná pre deti od šesť rokov, ale myslím, že ju zvládne aj trochu mladšie dieťa. Je to úplne ideálna knižka na predčítanie na pokračovanie večer pred spaním.

16.11.2021

Diabolský plod Diabolský plod Tom Hillenbrand

Páčilo sa mi prostredie, v ktorom sa kniha odohráva. A to nielen profesne, ale aj geograficky. Román je zasadený do Luxemburgu, ale dostaneme sa s ním aj do Francúzska a Švajčiarska.
Autora musím pochváliť za opisy prostredia. Vďaka nim mi Luxemburg takmer ožil pred očami, hoci som tam nebola a ani som si ho nepamätala z obrázkov, ale keď som si následne gúglila fotky, ostala som prekvapená, ako veľmi dobre som si mesto na základe autorových opisov dokázala predstaviť.
Rovnako prostredie haute cuisine opísal veľmi vierohodne.
Samotná zápletka je takisto podarená, pomerne napínavá, schopná udržať si čitateľovu pozornosť do poslednej strany. No hoci sa mi príbeh aj spôsob, akým je napísaný, páčili, kniha na mňa zapôsobila trochu sterilne. Nevyvolala vo mne žiadne emócie. Niežeby sa postavy chovali roboticky, ale niečo im chýbalo. Aspoň ja som to tak vnímala.
Inak je to však fajn čítanie, ak máte chuť na niečo netradičné.
Celé je to tak trochu chuťovka, a na dôvažok je román prešpikovaný jedlami a spôsobmi prípravy rôznych pokrmov, takže občas som pri čítaní mala chuť urobiť nájazd na chladničku, ale keďže je kniha pomerne krátka, dalo sa to prežiť.
Ako osvieženie čitateľského jedálnička to vôbec nebolo zlé.

15.11.2021 3 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Víno&čary je ľahká oddychovka napísaná príjemným štýlom. Hoci je miestami trošku predvídateľná a určite sa na nej dá nájsť aj zopár chýb, na prvotinu je to, podľa mňa, veľmi slušná kniha.
Ak Vám výroba vína vždy tak trochu pripomínala mágiu, určite oceníte jej spojenie s čarovaním. V románe Víno & čary sa prenesiete do francúzskych viníc, kde žijú vínne čarodejnice - ženy s magickou mocou, ktorú využívajú pri práci vo vinohradoch.
Hlavná hrdinka tejto knihy je jedna z nich a jej príbeh sa začína v momente, keď prelomí kliatbu, ktorá ju na sedem dlhých rokov premenila na žabu. Hľadá vinníka zodpovedného za svoje prekliatie a pritom sa snaží vinicu, v ktorej vyrastala, zbaviť zhubných kúziel.
Román je pomerne akčný, hoci začiatok plynie pomalšie, ale potom sa to už rozbehne a ani sa nenazdáte a ste na konci. Svoje miesto má v príbehu aj romantika, netvorí však gro príbehu a skôr sa odohráva kdesi na pozadí. Jemne sa rozvíja a pekne opĺňa hlavnú dejovú líniu.
Mňa osobne si však kniha získala najviac podmanivou atmosférou starej francúzskej vinice, ktorú sa autorke veľmi šikovne podarilo preniesť na stránky svojho románu.
Plusom je aj skutočnosť, že sa nejená o YA, čo je pre mňa celkom príjemné osvieženie.
A hoci je súčasťou série, výborne funguje aj samostatne. Ak však u nás výjdu aj ďalšie diely, nenechám si ich újsť.

09.11.2021 3 z 5

Smrt mezi řádky Smrt mezi řádky Alice Slater

Toto je taká divnokniha, ktorá sa nebude páčiť každému, ale ak Vás chytí, určite na ňu len tak nezabudnete. Nie je to pekná kniha, ani postavy nie sú dvakrát sympatické, no je na nej niečo fascinujúce.

Za mňa výborné, veľmi pútavo napísané a obrazotvorné. Autorka skvelo pracuje so slovami, vďaka jej opisom si viete predstaviť každý detail, vôňu a pach.
Dejovo je to miestami veľmi komorná kniha, veľa priestoru dostáva aj vnútorné prežívanie postáv, a až k záveru sa z pozvoľnej drámy stane thriller.
Celé je to dobré, no záver, ktorý autorka zvolila, je vynikajúci.

Každá z postáv má svoj vlastný hlas a striedanie POV medzi nimi je prirodzené. Postava Laury mi v niečím pripomenula Mirandu zo Zberateľa, a vlastne som pri čítaní mala mnohokrát podobný pocit, ako pri Zberateľovi. Nie kvôli námetu, ale zrejme vďaka nálade a atmosfére celého románu.

Knihe možno vytknúť pomalšie tempo a je mi jasné, že nejeden akčnejší čitateľ by ju skrátil na polovicu, ale ak si radi užívate pokojnejšie plynutie deja, skúste ju.

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Román Ta z katovny ponúka príbeh s veľmi jemnou duchárskou atmosférou, ktorú zvládne aj najväčší bojko.
Autorka vo svojej prvotine kombinuje prvky tajomna, histórie a vzťahovej drámy a nechýba ani štipka paranormálna.
Omnoho viac než nejaký gotický román či horor je to však príbeh o jednej mladej žene, ktorá si potrebuje sama v sebe vysporiadať traumy z detstva a nájsť životnú rovnováhu.

Knižka je napísaná pomerne minimalistickým štýlom, tempo je rýchle, neprešľapuje na mieste.
S rozhodnutiami a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky sa niekedy ťažko stotožuňuje, ale nakoľko je to hrdinka s bolestivou minulosťou, ktorú prenasledujú vlastní duchovia, myslím, že duševná rozháranosť a nezrelé reakcie sú na mieste.

Hoci som od knihy očakávala skôr niečo viac strašidelné a napínavé, ani tak to nebolo zlé. Je síce trošku cítiť, že sa jedná o prvotinu a miestami pôsobí trochu youngdadultoidne, ale je to skôr NA rozvíjajúca aj niekoľko vážnych tém.

18.07.2023 3 z 5

Momentálně nedostupná Momentálně nedostupná Valentina Farinaccio

Náhodný výber mi priniesol knihu, ktorá ma príjemne prekvapila. Príbeh je vlastne len okrajovo o nezdravom vplyve sociálnych sietí na naše životy, a skôr sa zameriava na nevyriešené traumy, ktoré si so sebou hlavná postava nesie už od detstva.
Hovorí o nezdravom vzťahu k jedlu, ktoré človeku často dočasne nahrádza pocit prázdnoty alebo potláča problémy, s ktorými v danom momente nedokáže bojovať.
S rozprávačkou Vittoriou sa dá veľmi dobre súcitiť a vcítiť sa do jej problémov, aj keď sú možno diametrálne vzdialené od našich vlastných. Je na nej však niečo veľmi reálne, chceme jej pomôcť odraziť sa z dna a nájsť svoju vlastnú cestu.
Napísané je to veľmi chytľavo, súčaným jazykom, a autorka píše tak, ako to mám rada - nepodá nám všetko olúpané na zlatom tanieri, no prostredníctvom situácií ľahko pochopíme, čo sa snaží povedať.
Tématicky zaujímavá kniha, ktorá dokáže podať presvedčivý príbeh aj na krátkom rozsahu.
Ak máte radi knihy s motívom mentálneho zdravia, román Momentálne nedostupná môže byť tou správnou voľbou.

05.07.2023 4 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Máte radi príbehy o rodinách, ktoré sa rozpínajú desaťročiami?
Tak sa zoznámte sa s Bennettovcami - s rodinou s kopou tajomstiev čakajúcich na odhalenie.

Černý dort je veľmi chytľavo napísaný román s multikultúrnymi postavami a prostredím, a rozoberá rôzne náročné témy (identita, neuplná rodina, sexualita, diskriminácia, znásilnenie, nútená adopcia...). Viacero uhlov pohľadu a striedajúce sa časové roviny obzvláštňujú už tak zaujímavý príbeh karibského dievčaťa menom Covey, ktorý postupne zapadne do životov kalifornských súrodencov Byrona a Benny.
Hoci postavy majú tajomstvá a niektoré sú šťavnatejšie než samotná čierna torta, po ktorej román dostal meno, autorkiným cieľom nie je čitateľov nimi šokovať. Odhaľuje ich postupne, bez veľkej drámy a skôr sa sústreďuje na ich psychologický dopad na postavy.
Ako celok je kniha napísaná pekne, na debut dokonca vynikajúco.
Kto má rád spoločenské romány, tento by si nemal nechať újsť minimálne pre zaujímavé pozadie postáv. Patrí k tým knihám, vďaka ktorým do seba spolu s príbehom nasajete aj kultúru iných národov a pričuchnete k ich dejinám a spôsobu života.

20.06.2023 4 z 5