IreneP IreneP komentáře u knih

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Jak mi bylo z těch podbrdských žen smutno! A to ze všech, nejen z hlavních hrdinek spjatých s muži a hospodářstvím a jednou starou, vlhkou chalupou. Cítila jsem s Mírkovou mámou, s Milkou nejvíc, Jana mi trochu lezla krkem, i když tam její podřízené chování chápu. Mojí hrdinkou byla Milka. Projela sice svůj život jako ostatní, ale u ní byla určitá snaha se své špatné volbě vzepřít. Ale úplně mě fascinovalo, že si všechny nechaly tak moc kálet od chlapů na hlavu (od tchánů, manželů, synů, spolužáků....).

22.05.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Tentokrát je tématem především násilí na dětech a autorka naštěstí nevěnuje samotným vraždám explicitní popisy, to bych asi nedala. I proto mám knížky od YRSY ráda. Samotné pátrání je napínavé a dost komplikované, aby se člověk nenudil, ale také srozumitelné a logické. Poslouchala jsem jako audioknihu a od Vilmy Cibulkové je to načtené skvěle.

03.11.2022 4 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Díl, který mě zatím zaujal nejvíc. Nejspíš kvůli tématu šikany, kterému bylo věnováno hodně místa a z toho mi šel mráz po zádech. Více než z těch vražd. Pátrání mě bavilo a vztah mezi Freyjou a Huldarem mi zatím nekazí požitek z krimi, protože mu není (naštěští) věnovaná přemíra stránek.

03.11.2022 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Tedy pěkně strašidelný příběh. Poslouchala jsem ho se synem jako audioknihu a byla jsem místy docela vykulená. Ale taky jsou tam zábavné chvíle. Moc povedená knížka, ze které se ježí chlupy.

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Jeden z nejlepších případů oddělení Q, které opět dokáže propojit několik starých případů, ve který se vyskytuje NaCl. Po předchozích dílech, které byly hodně osobní, co se týče pracovníků oddělení Q, tentokrát vyšetřování "slaných" případů neodhaluje nic z minulosti postav. Nechci tu prozrazovat něco víc, ale musím napsat, že ta skupina žen, která se mstí za prohřešky proti slušnému chování, ta mě bavila. Navíc se opět vracíme i k případu s nastřelovačkou, a to dost zajímavým obratem ve vyšetřování. Knížku jsem poslouchala opět jako audioknihu, kterou doporučuji. Už se nemohu dočkat dalšího dílu, protože jedno, pro oddělení Q vlastně nejdůležitější, téma zůstalo otevřené.

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Po poslechu knížky Nejlepší pro všechny jsem musela poslechnout i tuhle dětskou část Kdo zabil Snížka. A dobře jsem udělala. Knížku zatím nemám ozkoušenou na synovi (10), ještě tak rok dva počkám. Mě, jako dospělákovi, se líbila moc. Je to klasická Soukupová. Realistická ve vztazích i v dětském světě. Někomu se to líbit nemusí. Ale mě ta skupina dětí, která pátrá ve vesnici po tom, kdo zabil problematického psa Sněha, bavila. A je jasné, že při pátrání se vleze i tam, kam se nemá. A že se děti mohou mstím a mít pitomé nápady. Ještě si pamatuju, co jsme dělali my, a svým dětech bych se za příklad nedala. Tohle je literatura pro děti. Jsou v ní pravé děti. Se svými pocity, nápady a jiným viděním světa, než mají rodiče. Samozřejmě.

30.10.2022 4 z 5

Nový pohled na dění ve Třetí říši. Už od prvních kapitol poutavé. K audioknize jsem se dostala úplnou náhodou a téma drog ani nevyhledávám, ale tady to bylo skvělý. Takové zneužívání farmak, to člověk tedy často nevidí (nebo o tom neví). Zajímavé, kniha pěkně odsýpá a fakta překvapují.

19.08.2022 4 z 5

Loterie a jiné povídky Loterie a jiné povídky Shirley Jackson

Znepokojivé povídky. Líbily se mi skoro všechny. Loterie, podle které nese název, byla až mírně hororová. Ostatní strašily spíš tím, co se ukrývá v běžném životě - odsudky, rasismus, samota, využívání, touha po lásce. Velice povedená sbírka, která nutí k zamyšlení a navozuje až zadumanou a posmutnělou náladu.

09.08.2022 4 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Příběh spíše tajemný než vysloveně strašidelný. Dvojice vodáků, řeka Dunaj před více než sto lety, tajemné zákruty řeky mezi Bratislavou a Komárnem (to mě překvapilo!) a vrby. Vrby. VRBY! Do toho trošku povodeň a hodně silný vítr a osamělé nocování na ostrůvku mezi všemi těmi vrbami, před kterým vás místní - dokud jste ještě byli v nějaké civilizaci - varovali. Všechno je tak divné a dějí se zvláštní věci. Je to stará jednohubka, ale nic neztratila ze své svěžesti. Stojí za přečtení a navíc má i ilustrace, které skvěle pasují k textu.

27.04.2022 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Horu mezi námi jsem poslouchala jako audioknihu a opravdu mě bavila celou dobu od počátku až do skoro úplného konce. Nechci spoilerovat, tak budu psát obecně, ale posledních pár kapitol ze soukromí obou hrdinou a taky konec, to bylo tedy zklamání. Celou dobu to bylo dost sladké na to, že ztroskotali ve sněhu v horách míle a míle od civilizace, ale po skončení jsem měla pocit, že nakonec mě hodili vysloveně do cukrové vaty. Je to spíš taková jako romance než drama.

20.04.2022 3 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Jako vdaná žena 40+ se dvěma dětmi jsem hlavní hrdince rozuměla a místy jí i záviděla (první kapitola hlavně :-)). Elena Ferrante umí psát, věty a jazyk se přesně trefují, jasně formulují - a to i v případě, kdy děj a myšlenky hlavní hrdinky jasné a přehledné nejsou. Někde níž jsem četla, že je nesympatická a hysterická. Zápletka nepravděpodobná. Nemyslím. Samotná žena na dovolené přitahuje různé typy lidí a nemyslím jen ty typické beachboye. Přijde mi uvěřitelné, že naváže určitý druh vztahu s jinou skupinou, když spolu tráví den za dnem hodiny vedle sebe. Co se mi na knížce ale líbilo nejvíc je, jak hluboko si Ferrante dovolí šťourat v mateřství, ve všech těch "krásných" pocitech od těhotenství, přes porod i to, co následuje. A to i přes pubertu dětí až do jejich dospělosti. Jak děti matku nevidí jako ženu, ale spíš jako automat na plnění přání a řešení bolestí. A je jedno, jestli jim je 5 nebo 25. I v manželství se pošťourala, ale v tom tu jde až v druhé řadě. Mateřství ve své radosti i hrůze je primárním tématem. Ať už je člověk matkou sám, nebo na svou matku a její matku vzpomíná.

18.03.2022 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Jedna z těch nejlepších knížek o strašidelných domech od Darcy Coates. Dokonce jsem se chvílemi i bála, atmosféra byla pěkně vytvořená. Závěr mi přišel trochu rychlý, ale zase lepší než nějaké překombinované hlouposti.

23.02.2022 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Potřebovala jsem něco oddychového, při čem nebudu muset moc zapojit mozek a tohle byla ta pravá volba. Pobavila jsem se chybami v překladu, nejvýraznější byla asi "ženatá Hannah", i těmi nejvíc nejnepravděpodobnějšími zápletkami a úplně mizernými postavami. Lidé zlatí, tahle knížka za moc nestojí, ale na některé dny je jako dělaná. Mně přinesla přesně to, co jsem očekávala a v tu chvíli chtěla. Hodnotím literární kvalitu, proto 3 hvězdy.

10.02.2022 3 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Zajímavý životopis sester Bronteových i jejich nezdárného bratra Branvella. Knížka se čte sama, všem členům rodiny je věnováno dost prostoru. Můžu doporučit podobnou knížku od Daphne du Marier - Přízračný svět Branvella Brontea.

26.01.2022 4 z 5

Frantina Frantina Karolina Světlá (p)

Jsem opravdu mile překvapená. Světlé jsem se roky obávala, ale taky mě přitahovala. Jsem ráda, že jsem začala kratší Frantinou. Okouzlilo mě to. Ta silná ženská hrdinka, vztah k přírodě, životu, právům člověka a lásce. Ten kontrast Frantinina životního názoru, který si sama vytvořila, a na druhé straně papouškování naučené víry, nulové vlastní myšlení a shrbené hřbety. Ano, je tam silné morální poselství, je to idealalizované, ale je to krásné.

05.01.2022 5 z 5

Malá Malá Edward Carey

Úžasně čtivě napsaná knížka vypráví v pravdě bizarní životní příběh Malé, nebo-li Marie, která se jednoho dne stane slavnou Madame Tussaud. Její cesta ze švýcarské vesnice do Londýna - s nejdelší zastávkou v Paříži i ve Versailles - je plná zvláštní osob, neuvěřitelných náhod, historie a hlav. Je to tak dobré! A vlastně i smutné, protože Mariin život není snadný a zásadní kus se ho odehrává i v krutých časech revoluční a porevoluční Francie, kdy sice není nouze o hlavy, ale o (dobrý) život určite. Tohle stojí za přečtení.

06.12.2021 5 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Mám ráda divoké ptáky a sýkorky obzvlášť, takže je jasné, že můj názor je tím hodně ovlivněný. Knížka je to krásná, ale místy dost smutná. Lenin život byl zvláštní a pro mě ne úplně pochopitelný, zvlášť její vazby s lidmi. Takového chladu v jejím okolí. Ale život se sýkorami koňadrami, tam bylo všeho dost.

16.11.2021 5 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Kouzelný příběh, kouzelné Japonsko (chrámy, příroda, umění...), hluboké pocity a prožitky. Tohle je láska.

16.10.2021 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Sedmikostelí čtu už podruhé. Poprvé se mi dostal do ruky, když vyšel poprvé a myslím, že byl prvním románem od Miloše Urbana, který jsem četla. Naprosto mě okouzlil, hlavně tím, jak se postavy pořád pohybovaly na mých oblíbených místech a také takovou tou detektivní linkou. Teď je se k němu dostala přes Rozhlas, kde byl výběr z románu načtený. Poslechla jsem si ho a znovu přečetla. A líbí se mi pořád. I ta myšlenka. :-)

02.09.2021 4 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Piranesiho jsem se bála tím víc, čím víc chvály jsem na něj slyšela. A pak takové ty řeči, že se to nedá vyprávět atd. Ale není se čeho bát. Jen je třeba se pustit do čtení a číst a vnímat, i když z počátku to nedává žádný velký smysl. Ale s každou stránkou se člověk víc ponoří do toho divného světa Domu a nakonec se opravdu všechno vyjasní. Není to román bez ukončení. Je úžasný a krásný.

02.09.2021 5 z 5