incognit incognit komentáře u knih

Tajemství Dračí stěny Tajemství Dračí stěny Jozef Žarnay

Na svou dobu výborná a chytrá sci-fi pro starší mládež. Pamatuji si, že jsem jí byl tak v 10 letech okouzlen. Je pro mádež napsaná a má být mládeží čtená a my starší na ní musíme tak i pohlížet. Kdyby mi bylo destet sáhnu po ní zas všemi deseti!

09.02.2024 3 z 5

Amadeus Amadeus Peter Shaffer

Dobrá hra, ale to, co z ní udělal Forman je k nepřekonání.

09.02.2024 4 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Okouzlí atmosférou, krásnáým jazykem, napětím i čtivostí.

08.02.2024 5 z 5

Básnické dielo Básnické dielo Miroslav Válek

Miroslav Válek je výjimečná zjev ve slovenské literatuře.Do této knížky se vešlo vše, co kdy napsal. Jedna kniha, to není moc, ale ta koncentracesíly slova uvnitř, to je tedy něco!

13.03.2024 5 z 5

Africký zápisník Africký zápisník Ľudo Ondrejov

Jako devítiletý kluk jsem Africký zápisník a Horami Sumatry doslova zhltl. Krásně napsaná dobrodružně-naučná knížka, která kluky podobného věku musí nadchnout.

13.03.2024 4 z 5

Čenkovej deti Čenkovej deti Fraňo Kráľ

Ano, je to prosociální sentiment 30 let, ale dobře napsaný. Cílí na emoce čtenáře a zasahuje je docela spolehlivě- ve mně to dokonce místy vyvolávalo opačný efekt, tedy sebeobranu proti dráždění citů, které mi chce někdo naordinovat, ale nešlo to - příběh byl silnější. Současně je to (mírně tendenční- a trochu plakátově jednostranná) výpověď o době, která není zas až tak vzdálená a ve které bylo všechno jinak, než dnes a jinak , než se nám teď zdá. Četl jsem ji jako povinnou četbu někdy v 11 letech a už tehdy jsem chápal, že vzbuzuje velké emoce a že funguje. Za pročtení stojí!

03.03.2024 3 z 5

Hraje Bůh kostky? Hraje Bůh kostky? Ian Stewart

Takhle si představuji popularizaci vědy (podobně to kdysi dělal Carl Sagan). Poměrně složité matematické úvahy, jsou zde podány způsobem, kterému porozumí i poučený, nebo alespoň "poučení-chtivý" a "poučení-hodný"čtenář.

03.03.2024 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Luis Buñuel

Nemám rád životopisy (hlavně když jsou podle skutečné události), s autobiografiemi je to už trochu lepší, ale tato knížka (dnes už pro mnohé možná nekorektní, jelikož její autor adoruje cigarety a alkohol) mne samozřejmě nadchla, jak upřímností, tak i obsahem.

02.03.2024 5 z 5

Terasa Terasa Jean-Claude Carrière

Ukázka brilantně napsané moderní situační komedie - takové, jakou máme rádi ve francouzské kinematografii 60-90 let. Výborně napsané dialogy nejen posouvající děj, ale i dokreslující atmosféru, nosné a dvácky i inscenačně vděčné, situace, které skýtají překvapivé zvraty, dobře zvolené tempo a samozřejmě výborný námět. V takové komedii by se každý herec viděl rád a ještě větší radost by z jejího dobrého inscenování měl divák.

21.02.2024 5 z 5

Humor pre hlupákov Humor pre hlupákov Arkadij Timofejevič Averčenko

Svěží humor, blízký Čechovovi, krásný jazyk, prosté vedení děje a krásná charakteristika postav přes dialog a jednání, navíc výborně přeložná Janem Štrasserem- je to vysloveně jeho parketa. Noc složitého a přesto je pod smíchem a nadsázkou ukryt hlubší podtón. Stojí za pročtení - pobaví i pohladí.

20.02.2024 4 z 5

Estetika dramatického umění Estetika dramatického umění Otakar Zich

Ucelený a funkční koncept teorie divadla- velice koncizní, praktická, pro každého kdo chce uvažovat o dramatickém díle, o jeho interpretaci a o vztahu mezi literární formou a konkrétní inscenací.

18.02.2024 4 z 5

Preklady Preklady Alexandr Sergejevič Puškin

Výborné překlady poměrně náročných předloh.

16.02.2024 5 z 5

Štruktúra umeleckého textu Štruktúra umeleckého textu Jurij Michajlovič Lotman

Úplně geniální teorie uměleckého textu! Pro mne úchvatná kniha o umění jako prostředku komunikace, které je tedy možné chápat jako zvláštním způsobem organizovaný strukturovaný jazyk. Umění jako jazyk pak užívá znaků, které tvoří jeho „slovník“, a obsahuje pravidla pro kombinaci těchto znaků.
Vzhledem k jazykům přirozeným a umělým je umění jazykem sekundárním a umělecké dílo pak lze chápat jako text v tomto jazyce.
Protože struktura básnické řeči je složitější než struktura přirozených jazyků, nese ve srovnání s nimi i větší objem informace pokud by tomu tak nebylo, ztratila by právo na existenci (Pro mne geniální obhajoba jedinečného smyslu umění). Neexistuje žádná forma odtržená od obsahu jen jejich průnik který tvoří ideu. Ta se realizuje jen a pouze v adekvátní struktuře a vně této struktury neexistuje. Změněná struktura přináší odlišnou ideu, V uměleckém textu tedy nejsou „formální prvky“ v obvyklém slova smyslu. „Umělecký text je složitě konstruovaný význam a všechny jeho prvky jsou prvky významovými. Za mne geniální.

16.02.2024 5 z 5

Sídlo Mansfield Sídlo Mansfield Jane Austen

Miovníci Austenové mne asi ukamenují, ale i s přihlédnutím k době vzniku je to pro mne to jen docela dobře napsaná červená knihovna. Nepopuzuje mne, protože styl vyprávění je zvolen dobře a nečte se špatně, jen si (jako ostatně u všech Austenových děl) říkám, "proč?". Není to pro mne nuda- považuji to za dobré svědectví o době v níž knížka byla napsána, jen mi je trochu záhadou, co nabízela soudobým čtenářkám a čtenářům v praktikách vztahů své doby jistě dobře zorientovaných.

13.02.2024 3 z 5

Budkáčik a Dubkáčik Budkáčik a Dubkáčik Jozef Cíger Hronský

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knížek. Chytrá a zábavná analogie o světě prasátek ve světě lidí, s neopakovatelnou atmosférou, psaná s lehkou nadsázkou, až ironií.

13.02.2024 5 z 5

Zajíček hrdina Zajíček hrdina Jozef Cíger Hronský

Na téhle knížce jsem se naučil doopravdy číst knížky a vytvářet si své dětské paralelní světy ve kterých mi bývalo tak dobře, že jsem zapomněl na písmenka a mohl jsem konečně žít příběhy ukryté za nimi.

13.02.2024 4 z 5

Gábor Vlkolinský Gábor Vlkolinský Pavol Országh Hviezdoslav (p)

Je zřejmé, že Hviezdoslav by mohl být dobrým epikem, dokonce možná i dobrým dramatikem, kdyby si sám sobě neházel pod nohy klacky v podobě vlastního "trans-realistického" pseudopoetického jazyka (to v čem jsou jeho díla psané, není slovenština kodifikovaná, ani spisovná, ani slovenština kterou by v jeho době, natož dnes mluvil kterýkoli slovenský region je to uměle vytvořený jazyk snažící se dokázat to, co v jeho době už bylo dávno zřejmé, a suce, že jazyk "umožňuje „poňať i pomenovať všetky veci i všetky polohy ľudského ducha". To jeho veršovanou epiku sice dělá experimentálně zajímavou a originální, ale současně ji znepřístupňuje běžnému čtenáři, nebýt Slovák v poezii kovaný, tak ji nedočtu. Odhlédnouc od toho jazyka, děj, zápletka i úvahy na děj navázané nejsou zlé a v kontextu doby bych je považoval dokonce za novátorské.

11.02.2024 3 z 5

Ze života žížal Ze života žížal Per Olov Enquist

Krásná jemná hra pro velké herce. Moc zajímavý a dramatický pohled na touhy Hanse Christiana Andersena.

09.02.2024 5 z 5

Rozhlasové hry Rozhlasové hry Samuel Beckett

Měli jsme tuto knížku doma, když jsem, byl malý, dostal jsem se k ní až když jsem povyrostl- nejvíce mne okouzlilo Aškenázyho Bylo to Na váš účet a Beckett. Výběr je dost nevyvážený a vlastně ho nespojuje ani žádné téma či styl- snad jen ten žánr rozhlasové hry, která ovšem může být jakákoli a o čemkoli. Ale pročíst se dá všechno, co je v ní. Aškenázyho Bylo to na váš účet musí uchvátit snad každého. Komu se nechce číst ať si poslechne výbornou Hořčičkovu dramatizaci s Vladimírem Brabcem v hlavní roli ze 60. let.

09.02.2024 4 z 5

Něžná / Krotkaja Něžná / Krotkaja Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Bude to znít možná divně, ale ze všech Dostojevského děl mám zrovna Něžnou nejraději. Možná proto, že je tak něžná, subtilní a krásná, že jde pod povrch a do hloubky, aniž by to dávala na odiv.

09.02.2024 5 z 5