IHT IHT komentáře u knih

Katyně Katyně Pavel Kohout

Precteno v roce 1990 a byla to laska na cely zivot. Podruhe jsem cetl v roce 1998 a ted jsem si s gustem vychutnal audio zpracovani Ceskeho rozhlasu. I po ctvrtstoleti jsem si pamatoval dej, sceny i nektere hlasky.
Smekam pred Autorem a jeho vytrvalosti, se kterou toto dilo psal. (Pekny komentar ManOfSteel)

14.11.2023 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Zpocatku slibne, zajimave, vtipne. Nicmene od odhaleni identity pachatele uz to byla spise nezajimava "rutinni" zalezitost. Napinave to nebylo, coz je skoda. zkusim dalsi dil, uvidime ;)

10.10.2023 3 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

poslechnuto - velmi prijemna nostalgicka vzpominka :)

30.08.2023 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Jonassonovska klasika.
Opet je hlavnim hrdinou outsider, kteremu je udelano prikori a ktery s pomoci svych pratel (jinych outsideru) dosahne pomsty a velikeho uspechu. Je to hezke, dobre se to cte, ale je treba Jonassonovy knihy prokladat jinymi autory a zanry.
Mne osobne uz se ponekud zajidaji ty odbocky k politice - mnohem vice se mi libi civilni linky "no-name" obycejnych lidi. Ti jsou mili, bezelstni a sympaticti. Realne postavy uz tak cernobile byt nemuzou, takze obvykle sympaticky nevystupuji (aspon ne v tom prostackovsky sympatickem duchu).
Mila oddechovka

15.01.2023 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

film jsem nikdy nevidel a ze skoly si pamatuji, ze slo o popis psychozy tehotne zeny.
no, tak uplne prilehava charakteristika knihy to teda nebyla!!
poslouchal jsem nacteno Pavlou Beretovou. Ma moc pekny hlas, ale myslim, ze se k nacteni nehodila. Tim svym rozjasanym zpusobem (moc milym) cetla uplne vse. Dobre se hodil k naivni Rosemary. Ale cetla tak nejen zacatek knihy, ale i posledni casti. I dramaticke situace. Nejak to postradalo ten mrazivy podton, ktery na knize vetsina lidi vyzdvihuje...
JInak ale moc pekny pribeh :)

19.09.2022 4 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Kdysi jsem cetl blog v realnem case a smal se az brecel.
Ted jsem si dal repete a smal se bez breku.
Paradni, pane Ostravaku, pridal jste mi nekolik let zivota. DEKUJI!! :-)

18.06.2022 5 z 5

Ptačí způsoby Ptačí způsoby Jennifer Ackerman

Vynikající kniha, která musí nadchnout každého milovníka přírody. Máte dojem, že toho o ptácích víte docela dost? Že znáte naše druhy a víte, jak hledají potravu, jak vychovávají mláďata a jak si hledají partnera? Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že mimo Evropu je vše úplně jinak. :)
PS: Autorku hned řadím do svého seznamu Oblíbených!

19.01.2022 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Precteno jednim dechem. Porad dobre, ale uz mi to prijde trochu sablonovite a predvidatelne - hlavne pocty mrtvych v zaveru. A co to vymeneni tehotne policistky za jinou tehotnou policistku? To se jako autorce natolik zalibil tento charakter, ze se jej nechtela vzdat? Porad to je prima, ale jednicka mi asi prisla nejlepsi - i kvuli nekomplikovanemu vztahu Luca a Avy.

12.10.2021 5 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Naprosto nechapu, proc neni vice knih od de Waala prelozeno do cestiny. Je to skoda, protoze pise naprosto skvele. Jeho styl ma hloubku, ma vasen a ma argumenty.
Tato kniha je o emocich u zvirat a jejich souvislosti s nasimi emocemi. Je to vskutku emotivni text, ale zaroven takovy, ktery Vas nejen chytne za srdce, ale take oslovi Vas rozum :) Ve srovnani s Goodallowou (ktera pise paradne) mi de Waal prijde nalehavejsi, protoze si myslim, ze se vice drzi na uzde a nepopusti tak casto uzdu vasni (a emocim :D).
Skvela kniha pro vsechny milovniky zvirat!

26.08.2021 5 z 5

Tajný život krav Tajný život krav Rosamund Young

Hodnitti tuhle knihu je dost nevdecne, protoze ve mne vzbuzuje rozporuplne pocity.
Zacnu temi negativy - uvod je desny, ty "vysvetlujici" pasaze a citace z jinych (popularnich) knih vzbuzuji (opravneny) dojem, ze autorka neni vedec a ma jen mlhavou predstavu o tom, jak ma vedecky text vypadat. Pak prichazeji biograficke kapitoly, ktere jsou nesoumeritelne. Zde jde videt totalni rezignace redaktora, ktery mel autorku donutit k nejakemu jednotnemu stylu. Nektere kapitoly maji pouhy jeden odstavec, nektere kapitoly maji priserne dlouhy nazev (prakticky pul vety - te vety, kterou zacina text), jine jsou pojmenovane dle konkretni kravy (Amelie se v knize objevuje jako nazev kapitoly dokonce vickrat), Zaverecna tretina knihy uz jsou "jen" kapitolky, ktere uz se nesnazi nevypadat antropomorfne a jednoznacne popisuji mysleni a pocity zvirat... Casto jsem si pri cteni vzpomnel na "Lesni noviny" - taky takovy soubor kratkych pribehu ze zivota zvirat (odborne se jim rika anekdoty), nekterych lepsich, jinych dost desnych.
A ted pozitiva - ten text je proste bajecne ctivy, emotivni, lidsky a hrozne pravdivy. Naprosto jsem autorce vsechny nesvary prominul a cteni si skvele uzival. :)
Snad se to povede i Vam.

31.07.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Opet jsem se nechal "polapit". Pribeh je vystaven velmi hezky, charaktery postav dobre rozebrane, zapletka primerene sokujici a prekvapiva (vrah lze uhodnout pomerne lehce, pokud pouzivate desatero patera Knoxe). Shari je podle me top ten mezi soucasnymi autory thrilleru a detektivek, uz se velmi tesim na dalsi kousek :)

PS: uvodni pasaz psana vrahem je naprosto senzacni (nelze brat za spoiler - je to prvni strana! :D)

29.07.2020 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Prijemne prekvapeni, nic zasadniho jsem necekal, ale dostal jsem hezky verohodny pribeh z exotickeho prostredi - uzil jsem si to!

29.05.2020 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Kniha me naprosto nadchla. Nic moc jsem od ni necekal, ale o to vice jsem se nechal pohltit. Vyborne detailne vykreslene postavy, uveritelna jednani, verohodne (i kdyz necekane) zapletky - podle me paradni dilo, ktere bude casem zarazeno v povinne cetbe pro stredoskolaky. Tak, jako jsem ja mel povinne cist Steinbecka, Parala, Stendhala, Merleho, Huga... - proste pekny pribeh o obycejnych lidech.

23.01.2020 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Zapletka byla zajimava a verohodna, ale... Hlavni postava byla sice realisticky vykreslena, ale desne nesympaticka a dost pitoma (minimalne prvni dve tretiny). Jeji psychicke pochody, uvahy a premitani byly popsany hodne podrobne - az moc. Celkove to pusobilo kontraproduktivne a tyto pasaze (plus nektere podrobnosti o vybaveni lodi) zavdavaly pricinu si myslet, ze autorka jen natahovala text... urcite si ted dam od autorky pohov.

10.10.2019 3 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Nu, ze serie kousek spise podprumerny. Prekvapive se rozuzleni nedockame diky detektivni praci Mii a Holgera, ale spise navzdory ni. Kazdopadne vsak dilo stoji za precteni a urcite ctenare neurazi. Motivace pachatele je neuveritelna v rozumne mire (jak je u krimi a thrilleru zvykem), takze prijemne pocteni s tim, ze dej si stejne po par mesicich pamatovat nebudu. :)
slabe 4 hvezdy

03.09.2019 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Pekny pribeh. Ale jeho vypraveni je dost ... narocne.
To, co jsem obdivoval na Divce ve vlaku (tri vypravene pribehy) se v Do vody autorce lehce vymklo z rukou - vypravecu je na deset. Pamatovat si postavy a orientovat se v nich mi trvalo minimalne tretinu knihy. Behem te doby jsem se snazil usilovne cist, abych udrzel v pameti "who is who"...
Celkove je vsak zaplatka i pribeh velmi pekny, a mate-li dost casu na cteni (treba dovolena), vrele doporucuji!

02.07.2019 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

parada! Jan zpocatku vypadal naprosto necitelne, nepristupne, ale postupne se ctenar krucek po krucku seznamuje s jeho minulosti a chape jeho motiv a zvedavost. Urcite tohle patri k silnemu nadprumeru a prestoze to neni ani krimi, ani thriler, je to napinavejsi, nez prumerny vzorek zminenych zanru :)

26.05.2019 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Genialni. Fakt knizka, kterou by si mel precist kazdy. Psano ctive, pristupne, jednoduse, ale pritom uderne. Srovnavani se simpanzi sice s opakovanim ztraci na vtipnosti a dalo by se psychologicky vysvetlit i jinak (neznam-li spravnou odpoved, vybiram radeji stredni cestu, a vy?), nicmene poselstvi knihy je naprosto bez vytky. Doslov je dojimavy a umocni poselstvi knihy.
Libil-li se Vam Racionalni optimista, Faktomluva Vas taky nadchne :)

23.12.2018 5 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

musim priznat, ze ja se bavil kralovsky. fantasticky skvela parodie a styl humoru, ktery me vazne bavi.

21.04.2017 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Pekna detektivka a povedene zpracovani CRo.
V predchozim dilu mi vadil autoruv pristup k minule dejove lince - tam ji protagonista popisoval dle svych vzpominek a bylo to hodne neverohodne. Tady pan autor sahl k osvedcenejsimu pristupu - stridani dejovych linek plus zapisky z denicku. Parada.
Jinak velmi hezka zapletka, rozlustit se dala celkem brzo, ale autor to zvladl hezky. Plusove body za vysvetleni zpusobu vrazdy! ;)

03.05.2024 5 z 5