Igwarr Igwarr komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Napriek tomu, že som chalan, rozhodol som sa prečítať toto dielo na odporúčanie mojej priateľky. Musím povedať, je to veľmi pekná kniha a asi jedna z najkrajších, aké som kedy čítal. Pokiaľ si pozriete film, nevcítite sa toľko do deja ako keď si priamo prečítate knižné vydanie. Autorka C. Bronteová veľmi pekne opísala život sirôtky Jane. Túto knihu odporúčam všetkým mladým i starším milovníčkam romantických príbehov okorenených o rôzne zápletky. Taktiež si myslím, že by niečo také mohli vyskúšať aj chlapi. Je to niečo iné, ale stojí to za to.

07.07.2021 5 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Na západe nič nové je dielo, ktoré sme mali na strednej ako povinné čítanie. Už vtedy ma zaujalo ale v tom čase som sa takým knihám vyhábal. O rok neskôr som sa rozhodol prečítať túti knihu a musím povedať, vôbec ma to nesklamalo. Autor prenáša svoj pacifistický postoj k vojne do diela, ktoré opisuje vojnu z prvej osoby. Počas čítania sa dozvieme veľa o stratenej generácií, , nad čím premýšľali, čím si prechádzali na frontoch. Knihu som dočítal s rovnakým pocitom, akým som ju začal čítať. Je to vynikajúce dielo, ktoré by si mal prečítať každý, kto si nemusí uvedomovať závažnosť vojny.

Matka Matka Karel Čapek

Kniha sa jednoducho čítala a prekvapilo ma, ako dobre bolo toto dielo napísané. Nesie silnú myšlienku a počas čítania je často ťažké zadržať emócie. Veľa z nás uznáva ľudí, ktorí položia život za svoje presvedčenia. Máloktorí však pomyslia na trápenie manželiek a matiek. Je to veľmi dojímavé dielo a mal by ho prečítať každý človek, ktorý si nemusí uvedomovať, aký je život z pohľadu matiek.

Posledné želanie Posledné želanie Andrzej Sapkowski

Ak mám úprimne povedať, mal som trochu predsudky predtým než som prečítal túto knihu. Je to v celku zaujímavá kniha. Dej je pútavý, čítal som ho rád a nemôžem povedať, že by som oľutoval kúpu tejto knihy. Myslím si však, že to, čo trochu uberá na kvalite deja, sú trochu priveľmi zjednodušené emócie a konanie Geralta i iných postáv medzi sebou. Miestami mi to prišlo trochu umelé a bijúce do očí. V každom prípade si myslím, že je to pekne napísane dielo a neomrzí.

07.07.2021 4 z 5

Grécky poklad Grécky poklad Irving Stone (p)

Dostal som túto knihu ako darček od mojej priateľky, keďže vedela, že sa zaujímam o históriu. Táto kniha je veľmi pekne písaná a pri čítaní som sa ponoril do príbehu spoločne s postavami. Prežíval som s nimi smútok i radosť. Schliemann bol skutočne zaujímavá osoba a jeho žena veľmi trpezlivá.

09.07.2021 5 z 5

Grécky zázrak Grécky zázrak Vojtech Zamarovský

Grécky zázrak je skutočne zázračné dielo. Zamarovského schopnosť opísať dejiny tak, akoby bol sám ich pozorovateľom v čase, keď sa diali je neoceniteľná. V knihe je možné sa dozvedieť mnoho informácii o gréckej mytológii, vzniku gréckeho národa a ich dejín v priebehu času. V diele sú taktiež spomenuté významné osobnosti a udalosti, ktoré prispeli k formovaniu indentity gréckeho národa. Knihu hodnotím veľmi pozitívne.

Dějiny Česka Dějiny Česka Jiří Štaif

Táto kniha ma úprimne sklamala. Spočiatku ma skutočne vtiahla do svojho obsahu. Ako slováka ma skutočne zaujímalo, aké zásluhy mali českí králi pri formovaní dejín budúcej Českej Republiky. Postupne táto nadšenosť knihy začala upadať. Povedal by som, že posledných 50 strán bolo skutočne bolestných. Text bol neskutočne nezaujímavo písaný a mnohé udalosti 20 storočia z Česko-Slovenska neboli ani spomenuté, iné zase z môjho pohľadu prekrútené, so snahou zahaliť skutočné dejiny. Ku koncu knihy som mal zmiešané pocity. Táto kniha môže byť celkom užitočná pre základné vedomosti dejín Česka, ale ani z ďaleka nie je taká dobrá, ako mohla byť.

07.07.2021 2 z 5

24 hodín v starovekom Ríme 24 hodín v starovekom Ríme Philip Matyszak

Musím oceniť originálny spôsob spracovania knihy, ktorý ma ozaj prekvapil. Toto dielo je napísané jednoducho a prehľadne, aby sa do deja vedel zahĺbiť i človek, ktorý nečíta veľa.

Z názvu 24 hodín sa v knihe nachádza 24 kapitol, z ktorých každá sa venuje inej osobe s rôznych ekonomických i spoločenských vrstiev starovekého rimana. Prežijete teda s každou osobou jednu hodinu z ich bežného každodenného života, počas ktorej ju spoznáte nie len z hľadiska povrchného, ale i z hľadiska psychického. Dozviete sa aké má daný človek povinnosti, spôsoby, radosti i strasti. Okrem toho sa v kapitolách nachádzajú zrozumiteľné vysvetlivky i náučné okienka, ktoré Vám ponúknu informácie o danom povolaní, odohrávajúcej sa udalosti, predmete, tradícii alebo podobne. Preto si myslím, že autor si zaslúži veľký rešpekt.

31.07.2020 5 z 5

Za tajomstvom ríše Chetitov Za tajomstvom ríše Chetitov Vojtech Zamarovský

Jedno z mála diel slovenskej odbornej literatúry venujúcich sa národu chetitov. Vojtech Zamarovský, ako vždy, píše knihy svojim zázračným perom. Napriek tomu, že sa jedná o literatúru faktu, text je písaný zrozumiteľne so štipkou umeleckého citu. Obsah čitateľa skutočne stiahne na krásnu cestu poznávania. V samotnej knihe je možné dozvedieť sa kto boli chetiti, akým jazykom sa dorozumievali, a v čom boli výnimoční. Okrem toho kniha rozoberá aj nálezy archeológov, a taktiež aj zásluhy Bedřicha Hrozného, zakladateľa chetitológie. Ako celok kniha pôsobí veľmi prívetivo, text je sprevádzaný názornými obrázkami artefaktov. Jedinou nevýhodou tohto diela môže byť iba to, že v chetitológii sme sa za posledné roky o niečo posunuli a niektoré informácie tam tým pádom nie sú. Napriek tomu hodnotím toto dielo veľmi pozitívne.

08.07.2021 5 z 5

Bohovia a hrdinovia antických bájí Bohovia a hrdinovia antických bájí Vojtech Zamarovský

Veľmi pekné dielo. Vojtecha Zamarovského mám veľmi rád. Je to niečo iné od ostatných jeho kníh, kde sú často opisované dejiny národov a príbehy archeológov. Pre zmenu v tejto knihe je rozobraná každá mytologická postava z Gréckych a Rímskych bájí. Je to kompletný zoznam postáv. Dozvieme sa v akej báji daná postava / bytosť ododhrávala úlohu, čo bolo jej posolstvom v mytológii a často sa dozvieme aj nejaké pikošky. Ak má postava aj historický podklad, vieme sa dozvedieť aj niečo o tom. Zamarovský taktiež spomína a znázorňuje fotkami aj umelecké diela, v ktorých je daná postava / bytosť z antickej mytológie zakomponovaná. Dielo hodnotím ako veľmi dobré a odporúčal by som ju každému, kto by chcel mať prehľad jednotlivých postáv antickej mytológie.

Oceľové žezlo Oceľové žezlo Juraj Červenák

Je to druhá kniha, ktorú som od J. Červenáka prečítal. Musím uznať, že osadenie fantasy do historického prostredia Volžského Bulharska ( dnešné Rusko ) ma prekvapilo. Spočiatku som úplne nevedel, čo si o diele myslieť, avšak neskôr sa to rozbehlo správnym smerom. Príbeh Iľju je zaujímavý a fanúšikovia tohto žánru kníh ho určite ocenia.

Objavenie Tróje Objavenie Tróje Vojtech Zamarovský

Kniha je vynikajúco napísaná. Dostanete sa v nej k vedomostiam o ktorých by ste nečakali, že budú zahrnuté. Kniha nepodáva informácie čisto len o objavení legendárnej Priamovej Tróje. Nájdete v nej i čo-to o jej objaviteľovi H. Schliemannovi i jeho spoločníkoch a následníkoch, vysvetlenie priebehu desiateho roku vojny, spoznáte Homéra i kráľov Odysea, či Aganemnóna a jeho mesto Mykény. Toto dielo taktiež obsahuje i zhodnotenie udalostí z hľadiska vedy a faktov.

Túto knihu odporúčam všetkým, čo radi čítajú o staroveku a nechcú čítať nudný monotónny text, čo sa do Vás snaží dostať plno dátumov, mien,špekulácii a v realite Vám nič nedá.

31.07.2020 5 z 5

Skrotenie čertice Skrotenie čertice William Shakespeare

Na toto dielo som okrajovo narazil už na strednej. Len ten spomenutý úryvok z tohto diela ma navnadil tak, aby som ho túžil prečítať aj sám. Je to veľmi humorné dielo od Shakespeara. Mnohí ľudia si možno myslia, že Shakespear písal len tragédie a nič veselšie z neho nevyšlo. Opak je pravdou. Toto dielo je asi moje najobľúbenejšie z Shakespearoviek a počas čítania som sa viackrát zasmial. Shakespeare sa skutočne pohral so slovami a vymyslel vtipný príbeh o tom, ako sa vysporiadať s neporiadnou ženou.

Od Tróje k Termopylám Od Tróje k Termopylám Emanuel Jirkal

Veľmi informatívna kniha o histórii starovekého Grécka. Michal Habaj sa pekne pohral s faktami a podal ich čitateľovi spôsobom tak, aby to bolo jasne zrozumiteľné. Kniha rozoberá viacero dôležitých a zaujímavých tém, či už je to história Kréty a minojskej kultúry, vojny s Peržanmi, alebo aj napríklad úlohu žien v starovekom Grécku. Knihu by som odporučil ľudom, ktorí sa zaujímajú o dejiny Grécka v staroveku. Možno zistíte niečo, čo ste vôbec netušili.

Plešatá zpěvačka Plešatá zpěvačka Eugène Ionesco

Vďaka absurdite dialógov, ktoré sa nachádzajú v hre, vás dielo rozosmeje. Je to niečo zvláštne a iné od bežnej literatúry, a predsa je to pekné.

04.07.2021 4 z 5

Malé dejiny Rusínov Malé dejiny Rusínov Ivan Pop

Oceňujem autorovu prácu s informáciami. Kniha ponúka pohľad na historické udalosti z viacerých zdrojov a perspektív národov, ktoré majú účasť na dejinách Podkarpatskej Rusi. Kritike sa nevyhne ani samotné Československo. Fakty su podané stručne, jasne a autor veľmi neodbočuje od témy. Túto knihu by som odporúčil každému človeku, ktorý sa chce dozvedieť nejaké základné a dôležité informácie o rusínoch a ich zemi v priebehu času našej existencie.

04.07.2021 4 z 5

Feničania Feničania Michal Habaj

Kniha sa venuje národu, ktorý síce nevytvoril nič prelomné, neovládol obrovskú časť zeme ani neobjavil ako prvý dnes známe miesta. Napriek tomu je dôkazom, že feničania ako národ mali svoju kultúru, ovplyvnili viaceré národy vznikajúce po nich a ponechali nám toho mnoho. Dokonca ich niektoré zvyky do dnešnej doby používame.

Kniha sa ľahko číta. Michal Habaj píše veľmi zaujímavým štýlom, ktorý neunudí. Zaslúži si preto u mňa za to rešpekt.

09.07.2021 5 z 5

Pouštní přísaha Pouštní přísaha Oliver Bowden (p)

Ako celok táto kniha nebola zle písaná. Musím priznať, že ma bavilo ju čítať. Bolo zaujímavé znovu byť po boku Bayeka. Avšak musím povedať, že občas ma zarazilo, že niektoré detaily mi nie úplne súhlasili s tým, čo bolo uvedené v hre Origins.

Vzkriesenie Olympie Vzkriesenie Olympie Vojtech Zamarovský

Kniha nie je dlhá, oproti iným jeho knihám je o dosť kratšia. To však nič nemení na tom, že je to veľmi pekné dielo a príjemne sa číta. Vzkriesenie Olympie je krásnym príkladom toho, že Vojtech Zamaroský písať o dedinách ako nik iný. Čítajúci sa dozvie nemálo o vzniku olympijských hier, aké boli ich tradície, prečo zanikli, aké osobnosti pomohli k ich vzkrieseniu a ako je to s hrami teraz.

Trojkráľový večer Trojkráľový večer William Shakespeare

Trojkráľový večer je hra, ktorá človeka zabaví pri ceste vlakom. Osobne uprednostňujem iné Shakespearove komédie ale aj táto si zaslúži moju pochvalu.