icezero icezero komentáře u knih

Císařovy nové šaty Císařovy nové šaty Hans Christian Andersen

Co říct o notoricky známém díle.. za mě je asi nejzajímavější skutečnost, jak je i dnes, v úplně jiné době, docela jednoduché zmanipulovat dav tak, aby si některých skutečnosti hodně dlouho nevšímal. Kdo pak ale bude tím dítětem, díky kterému ostatní procitnou?

23.07.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Naše společná šifra, má drahá, je Nemesis...

V rámci letošní výzvy jsem sáhl po dalším příběhu slečny Marplové. Musím říct, že ač ze začátku mi to přišlo jako příšerný chaos, vydržel jsem a nelituji... Hledej když nevíš co ani kde, je docela blbý téma, ale nakonec se z toho námětu vyklubala jedna z hodně povedených detektivek. Slečna Marplová je mi asi milejší než Poirot, a tak snad najdu další z jejích dobrodružství

03.05.2020

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

co říct o fantasy jejímž hlavním hrdinou je alkoholik v důchodu. Mě série docela bavila a jen člověk nesmí podlehnout nápadu, že s flaškou vodky jde zvládnout všechno

01.03.2020

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

mě z téhle knihy a stejně tak i filmového zpracování zůstala v hlavě především věta "Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie."
Občas mi knížka přišla až hrozivě zdlouhavá a to mi celkový dojem dost kazí. A taky to že to rozhodně není dílo, které se dá číst na jednou.

29.02.2020 3 z 5

i já mám z knížky rozporuplné pocity... prostě to nebylo úplně ono, ale nakonec jsem se celou knihou přece jen prokousal.
podle mě byl seriál, ač nemá úplně super hodnocení, lepší než kniha

07.02.2020 2 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

kdysi jsem viděl film Devátá brána, který je podle této knihy natočený... takže jsem věděl, co od knížky čekat. A nezklamala.
ten příběh na pozadí je pro mě možná zajímavější než hlavní téma. Zajímavé pro mě byly ty informace od Dumasovi,
Do výzvy 2020 si zařazuju právě kvůli oboru, ve kterém se Corso točí. Staré tisky knih případně rukopisy by mohly být hodně zajímavá práce, ale vím, že se k nim běžný člověk prakticky nikdy nedostane - takže nesplnitelný sen :D
za mě 5/6 snad i proto že se mi knížka líbila víc, než docela oblíbený film

07.02.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

o samotné předloze pro hlavní objekt příběhu - vilu Tugendhat toho něco málo vím, i když ač z Brna neměl jsem to ětěstí se ještě dovnitř podívat. Po přečtení příběhu v knize docela chápu, proč se od něj skuteční majitelé vily distancují. Být v jejich kůži, příběh by se mi asi taky úplně nelíbil :D

10.11.2019 2 z 5

Hlavolam Hlavolam Håkan Nesser

Mě docela zaujal hodně zajímavý způsob vyšetřování... Nevím jestli by to takhle mohlo fungovat, ale zase je pravda že pro čtivost a zajimavost románu je možné použít prakticky cokoliv. A tak nakonec hodnotim knihu jako celek pozitivně. Napínavě a čtivě napsáno

05.11.2023 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Přečteno po večerech na ostrově Rhodos při dovolené. Po tom jak příběh končí, bych byl docela zvědavý na další díl.

07.10.2023 3 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Při čtení druhého dilu trilogie jsem hodně dlouho koketoval s myšlenkou, že knihu odložím. Snad prvni čtvrtina mi přišla divná a nějak moc mě nebavila... Pak uz to bylo OK ale i tak je první díl pro mě o něco málo lepší. Nepřehledná pro mě byla i spousta latinských citátů, a pak neustálé přeskakování na konec k vysvětlivkám, případně k mobilu, aby si člověk našel význam. Před závěrečným dílem si dám chvíli pauzu

21.02.2023 3 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Zajímavě sepsaný příběh odehrávající se na pozadí vražd spáchaných v roce 1888 Jackem Rozparovačem. Dárek jsem přečetl asi za čtyři večery. Některé úseky mi trošku zaváněly červenou knihovnou, ale to je prostě tím jak se autorka přibližuje představám doby ve které se příběh odehrává. Jo a na vraha jsem měl tip asi v půlce knihy... Za mě osobně slušná detektivka na jejímž pozadí je rozhodně ještě zajímavější příběh o "známém" sériovém vrahovi

24.08.2022 3 z 5

Šumavští převaděči Šumavští převaděči Pavel Moc

Zajímavá kniha o historii několika méně známých skupinek převaděčů uprchlíků před osudem a praktikami minulého režimu. Když dnes slyšíme o šumavských předvaděčích, vybaví si většina jen Krále Šumavy Kiliana Nowotného, méně pak Josefa Hasila... I tihle dva se v knize objevují, je ale jasné, že jich muselo byt mnohem vic. A právě osudy některých, jsou předmětem této knihy. Ne na všechny nakonec čekal vysněný život "za kopečky"... a ne všichni se stali hrdiny propagačních filmů o ostraze hranic před prohnilými praktikami imperialistů ze Západu

10.05.2022 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

U každého autora asi existují lepší a horší díla, to řekne každý. Ač je Agatha Christie u mě hodně oblíbená, zrovna tenhle příběh slečny Marplové mě tak úplně nechytil. Možná prostředím ve kterém se odehrává, možná že pro mě až příliš rychlým řešením podle maličkosti... Fakt netuším. Ale to nesnižuji umění autorky, je to jen můj pocit z knihy

30.01.2022 2 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

je zajímavé jak se v poslední době právě severská literatura dostala do kursu. Po začtení se do téhle knihy do dost dobře chápu. Skvěle napsáno, děj ubíhá a člověkovi se ani nechce odtrhnout. Nemuset taky tu a tam do práce asi bych si dovedl představit, že u téhle série strávím hodně dlouhou dobu nonstop. Rozhodně s ní budu pokračovat

19.12.2021 5 z 5

Památná místa Járy Cimrmana Památná místa Járy Cimrmana Radek Laudin

Co rict o knize mapující některá místa, kde se měl vyskytnout největší Čech... Dostal jsem k loňským Vánocům a dost dlouho trvalo se k ní propracovat. Stejně jako ostatní díla mistrova divadla, je milým čtením, třeba do nadcházejících podzimních večerů v teple domácího křesla. I tak si myslim, že na některých místech mistr nikdy nebyl

25.09.2021 3 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Za mě souhlas s tím, že zde filmové zpracování předčilo knihu... i když jinak mám vypravěčský styl pana Hrabala moc rád.
Některé pasáže se mi prostě neuvěřitelně táhly a to i přes lehkost a ohromnou slovní zásobu, kterou autor disponoval a vždy dokázal do děje tak nějak vtáhnout
Kniha přečtena v rámci výzvy 2021 při tématu zakázaných autorů. A že se autor minulému režimu tak nějak zprotivil až byl na indexu asi připomínat nemusím

04.03.2021 4 z 5

Dokonalý manžel Dokonalý manžel Lisa Gardner

Přečteno v rámci letošní výzvy... Původně jsem uvažoval o titulu v duchu Ještě větší blbec než jsme doufali, ale nakonec mi manželka poradila Dokonalého manžela...
Námět je rozhodně zajímavý ale myslím, že v dnešní době Velkého bratra už jen hodně těžce představitelný. Po odstříhnutí se od občas sadomasochistického pornosexu a některých odboček do rodinných vztahů, souhlasím s názorem, že by to možná byl dobrý námět na film.

25.08.2020 2 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Pro mě trošku rozporuplné... Začátek a konec super ale ten prostředek se fakt strašlivě táhnul a zrovna moc mě nebavilo. I když to neříkám často, tak tentokrát ilm, který jsem poprvé viděl kdysi dávno, byl pro mě lepší

17.05.2020 3 z 5

Kniha prokletých Kniha prokletých Jana Rečková

pro mě byla kniha docela neznámou ale zaujala obálkou a od autorky jsem krom pár povídek v časopisu Ikarie nic nečetl. Ale rozhodně toho času při čtení nelituju. Skvěle napsaný fantasy příběh, který se tedy rozjíždí poněkud pomalu ... za mě čtyři hvězdičky, právě kvůli obálce, ta je podle mě šílená a to je fantasy obrázků všude plno, mnoho z nich by se hodilo líp

02.04.2020 4 z 5

Sestřenky Sestřenky Andrzej Pilipiuk

Kdysi dávno jsem četl povídky v časopise Ikarie a pak se mi dostala do rukou tahle knížka, něco mi připomínala a nevěděl jsem co. Nakonec jsem se dopátral toho, že začátek vyšel v Ikarii jako samostatná povídka.
Námět s hledáním věčného života je hodně často zpracovávaný, ale občas mi některé autorovi konstrukce přišly vážně přitažený za vlasy...
Až později jsem někde četl, že alchymista Michal Sendzivoj byl skutečně žijící osobnost a údajně působil na dvoře Rudolfa II

01.03.2020 4 z 5