icewind icewind komentáře u knih

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Pfff.....tohle tedy nebyl takříkajíc můj kýbl písku, přitom začátek s Cechem vrahů fakt dobrý, ale pak mě ten příběh tak nějak inhumoval. Přiznám se, že místy jsem nějak vůbec nestíhal resp. nechápal, ztrácel se nebo mi přišlo, že to psal někdo pod vlivem čehosi co právě přifrčelo přímo z nějaké Ankh-Morporské nálevny. Sem tam to zachránil největší matematik, ale to bylo nějak málo. Nu což, i tak vzhůru na další díl :)

08.11.2022 2 z 5

Emil Běžec Emil Běžec Pavel Kosatík

Poslouchal jsem jako audio, resp. četbu na pokračování v podání Ivana Trojana, doplněnou autentickými nahrávkami největších závodů včetně několika pasáží vyprávění samotného Emila. Ale jak už bylo několikrát zmíněno, zhusta tyhle nahrávky nekorespondovaly časově s tím kdy se zrovna děj příběhu odehrával, několikrát jsem znejistěl jestli jsem náhodou neusnul a něco mi neuniklo :) Jinak sportovní část zná snad skoro každý a přesto si myslím, že znovu se vrátit do atmosféry zejména olympiády v Helsinkách má prostě svoje kouzlo a moc příjemně z toho mrazí i s takovým odstupem času....bohužel Emilova etapa života po r. 1968 na mě působí strašně smutně, stejně jako v knize Dnes trochu umřeme, je mi to líto jak s takovým člověkem a se spoustou dalších lidí režim zametl.

26.09.2022 4 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Asi takhle.....s běháním jsem začal relativně nedávno, tenhle sport jsem přitom nesnášel už na základce a i při fotbale jsem se vždycky hrnul do branky abych nemusel moc běhat. Teď už si svůj život bez běhu neumím moc představit, stejně jako jsem dřív nechápal jak někdo může uběhnout v kuse 5 km nebo 10 natož půlmaraton nebo celý nebo ještě něco dalšího.....troufám si s určitou pokorou tvrdit, že teď už to chápu a tahle kniha mi v některých věcech potvrdila to, co jsem tak nějak začínal tušit. Že běh se může stát naprosto přirozeným pohybem stejně jako chůze, jen tu hlavu je někdy potřeba přesvědčit aby si to myslela taky :) Odvaha není v tom běhat rychle....kdo si běh zamiloval najde tady spoustu myšlenek, které dovedou vystihnout to, proč tenhle sport provozuje tolik lidí. Přiznám se, že na běhání bos jsem tedy asi nějak ještě úplně nedozrál a nejen při představě jak ťápnu někde bosou nohou na slimáka nebo nedejbože na něco ještě horšího :) Ale celkově mi tohle prostě sedlo.....nebo spíš čtení uteklo - snadně, lehce, rychle.....

11.09.2022 5 z 5

Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda Jan Horník

Tak záchrana lidstva...přiznám se, že vysvětlení příčin a zejména motivů Hitlerova jednání a myšlení, které autor nabízí pro mě bylo hodně zneklidňujicí. Zejména když si pak přečtu Darwinovy teorie, kde najednou celé věty a pasáže vypadají, jako by je diktoval sám Hitler resp. si je později vypůjčil pro formulaci svého světonázoru..... Práci Darwina o Původu člověka jsem znal jen zběžně jako asi drtivá většina lidí a tohle srovnání mi přijde místy až neuvěřitelné - samozřejmě i v kontextu dalších opěrných bodů (rasa, árijci, severská pracovní teorie...). No byla to teda síla nebo vlastně je obzvlášť když snahu o záchranu lidstva nebo prosazení nějakého vyššího dobra nebo čehokoliv co je přece pro lidstvo dobré a jen hlupák to nechápe, je možné pozorovat v podstatě dnes a denně a ono když přijde na věc je asi jedno jestli se jedná o "ochranu" rasy, náboženství, zdraví, korektnosti...planety.... Pozoruhodná kniha, která čtenáři ovšem na klidu nepřidá a souhlasím s příspěvkem níže, že je rozhodně o čem přemýšlet.

21.08.2022 5 z 5

Z křišťálové studánky Z křišťálové studánky Josef Václav Sládek

Najednou se objevila, s věnováním od mámy k tehdejším šestým narozeninám.....nejdokonalejší stroj času :)

28.04.2022 5 z 5

Jaroměř – Vyprávění o historii města Jaroměř – Vyprávění o historii města Pavel Mertlík

Nelze než souhlasit, není to úplně běžná a suchopárná historiografie, ale vše se dozvídáme formou rozhovoru dvou spřízněných duší včetně několika virtuálních výletů do vybraných historických období, které přibližují tehdejší reálný život místních obyvatel. Příjemné a zajímavé čtení (nejen) pro všechny, kteří aspoň na chvíli spojili svůj život s Jaroměří a okolím.

16.03.2022 5 z 5

Ernettiho stroj Ernettiho stroj Roland Portiche

Tématicky je mi to hodně blízké, tady asi nemám co vytknout, kniha navíc vychází z reálných postav a samozřejmě předpokládá, že přistoupíte na fikci, kterou nabízí resp. jste v podobných záležitostech na stejné vlně. Brown to rozhodně není, Bond už tuplem ne, možná lehce Egeland, ale hodně lehce (svitky od Mrtvého moře).....nicméně na tom, že jsem se docela dobře bavil, pravda, někdy možná nechtěně, to vcelku nic nemění. Krátké kapitoly rychle navazují, o Ernettiho existenci a spekulacích o existenci tohoto stroje jsem dosud vůbec netušil, z fyzikální pohledu nemám co hodnotit, protože tomu prostě nerozumím :) Jako oddychovka na pohodu je to příjemná záležitost a na nic jiného si tenhle příběh snad ani nehraje, až na tu lehce úsměvnou anotaci, která byla ovšem podezřelá už sama o sobě :)

02.03.2022 3 z 5

Berlín 1936 Berlín 1936 Oliver Hilmes

"Podivná kniha, skoro až nebezpečná..." zapsal by si možná do deníku Joseph Goebbels. Olympijská fasáda propagandy je zde zachycena ve všech pěti provázaných kruzích, na druhou stranu...přiznám se, že ta atmosféra co tuhle akci doprovázela byla nejspíš pro lidi co nechtěli vidět nebo prostě režimu podlehli naprosto fantastická. O to víc mrazí z kontrastu příběhů těch, kteří nejen viděli, ale měli i tu smůlu, že zároveň režim viděl je. Fascinující zachycení všech šestnácti dnů v knize s působivě zvolenou obálkou mě doslova pohltilo a zároveň donutilo k zamyšlení jak moc je provázaná oblast sportu, politiky, propagandy.....stejně jako ty olympijské kruhy.

16.02.2022 5 z 5

’84 ’84 K.elkir (p)

Vítejte ve světě kde losos je ve skutečnosti treska a humr je krab a nad tím vším se vznáší silhueta Gustáva Husáka tančivše v rytmu staccatových veršů Ľubomíra Feldeka. K tomu podávaje strigy občerstvení v podobě plného plateau brambor s vajíčkem, halušek eventuálně československých výběrových zákusků. A nezapomeňte si pro hlubší zážitek připnout na zadek kovové kancelářské sponky! Cha, cha chaa, zahuhlal otec, dejte to přečíst tomu dítěti.
Vyskytnuvše se v budoucnu thema v čtenářské výzvě na knihu s největším počtem přechodníků, tohle je horký kandidát čemuž se snad vyrovná pouze četba Vinnetoua v originále. Nicméně k věci - některé situace mi opravdu připomněly kupříkladu to nekonečné čekání u televizních novin než přijde na řadu sportovní rubrika a stále se jen objevovala nekonečná řada příspěvků kdejakého okresního Pláteníka ze sjezdu lokálního významu. Stejně tak občanská výchova nebo dějepis v duchu výkladu socialistického školství, jinak tedy úplně nevím co bylo vlastně cílem tohoto příběhu nebo, že by i cesta měla být cíl? Záleží co si z toho vezmete, zda ty pocity nudy, šedi, toho, že se nic neděje, že jste možná zažili něco podobného nebo vás začne desgustovat někdy naprosto šílený slovosled s již zmíněným graciózních počtem různých přechodníků, slov psaných v podobě, které se už dávno nepoužívají nebo mají naprosto jiný význam a něco jako pokus o filozofický přesah v podobě úvah dvanáctiletého dítěte, které čte ve volných chvílích Schopenhauera. Možná budete při čtení potřebovat zachránit i vícekrát než jen třikrát :)

06.02.2022 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Po dlouhé době a hlavně po tom kdy Manželé odvedle bylo pro mě dost velké zklamání jsem našel odvahu a vzal do ruky další kousek....tak jistý posun tu je, postavy už se nevyjadřují stylem jako když zkřížíte Oldřicha Nového s mileniálem, zápletka mi rozhodně nepřišla úplně pitomá i když originalitu aby jeden pohledal. Nicméně jako oddychovka je to naprosto v pohodě, konec mi teda přišel jaksi useknutý resp. ne úplně dokončený, působilo to na mě dojmem, že tam něco někde chybí nebo mi prostě tenhle styl zakončení jen nesednul, ale to je čistě věc názoru.....Chválím styl krátkých kapitol, to zase frčí docela rychle i včetně toho pocitu - ještě jednu, ještě jednu a fakt už poslední... :) Tak uvidíme, pokud bude mít každá další knížka z mého pohledu nějaký bodík navíc, může z toho nakonec pro mě být celkem příjemné překvapení.

21.01.2022 3 z 5

Kdy umírá vojevůdce Kdy umírá vojevůdce Miroslav Ivanov

Takové téma a tak málo komentářů....tak jeden přidám. Po vstřebání díla o Žižkovi od p. Čorneje nastala ideální chvíle pro prodloužení husitské jízdy a pro naplnění pořekadla, že nejen každá chvíle, ale i kniha má svůj čas. A že ten čas utekl naprosto fantasticky což se tedy dá říct v podstatě o všech autorových knížkách zaměřených zejména na historické pátrání. I sám Žižka by se jistě divil v jakých souvislostech a na jaká místa se jeho pravděpodobné ostatky všude dostaly :) Tolik práce, tolik pátrání, tolik hypotéz....věřím výsledkům, věřím, že slovo pravděpodobné lze v této souvislosti vypustit a zároveň mi přijde až neuvěřitelné, že to tak opravdu je. A pochopil jsem kdy vojevůdce neumírá.....

09.01.2022 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Mordyjé, toť ale kniha! Dalo mi to zabrat jako křižákům pohyb v bahně u Sudoměře....moje první komplexnější setkání s husitskou historií, vyzbrojen znalostmi z Vávrových filmů a Oprásků sčeskí historje jsa při četbě u vytržení jak pravověrný katolík při Husově bohoslužbě. Naprosto famózní záležitost, měl jsem obavy jak se to vzhledem k rozsahu a spousty historických a dobových odboček včetně množství postav bude číst, ale obavy se rychle rozplynuly. Začal se objevovat poměrně plastický obraz zatuchlých středověkých uliček, obchodních cest a lesů plných lapků a desperátů, politické a církevní pletichy, atmosféra bojů, očekávání, zarputilé víry ale i totální destrukce a pach spáleného masa....a mezitím postava člověka, který musel mít neuvěřitelné charisma, který byl v mnoha směrech brutálnější než byla sama brutalita jeho doby a který tolik ovlivnil historii své doby i tu následující......
Historie podaná v podobě, která prostě baví a ať už si o husitství a Žižkovi myslí každý cokoliv, tohle zkrátka stojí za to.

11.12.2021 5 z 5

Mnichovský komplex Mnichovský komplex Jan Tesař

Nejspíš jsem měl podstatně větší očekávání než čeho se mi poté dostalo....celé to na mě působí dojmem, že je to jakási interpretace událostí z čistě subjektivního pohledu autora, která nemá nějakou zásadní oporu ve faktografii, zdrojích...Celé je to završeno jakýmsi kouzlem nechtěného přidáním dalších autorových prací, které časově předcházely hlavnímu tématu a kde autor zastává poměrně diametrálně odlišné postoje než ke kterým po dalších 20 letech došel....
Navíc stylizace textu je poměrně těžkopádná, protkaná různými filozofickými odbočkami a zejména vlastními myšlenkovými konstrukcemi. Takže hodně opatrně s tímhle....beru to jako takový svérázný alternativní pohled na historické události, nic víc, nic míň.

05.12.2021 2 z 5

Zvon zrady Zvon zrady P. E. Caquet

Je skoro paradox, že takováhle záležitost vyšla z dílny britského autora....kniha tak zaručuje potřebný odstup, který ovšem nic neubírá na schopnosti interpretovat ony události takovým způsobem, že to doslova zhltnete. A emoce těch dnů, zejména to odhodlání a poté obrovské zklamání, které prostoupilo celou společnost, jsou zde zachyceny naprosto fantasticky.....

Za strašidly na hrady a zámky Za strašidly na hrady a zámky Petr David

Parádní zdroj inspirace jak si rozšířit obzory, poznání a nachozené kilometry. Opět doplněno nějakým příběhem nebo pověstí ke každému místu včetně praktických informací kam, kde, kdy, jak apod. Mám tyhle průvodce prostě rád :)

50 výletů do historie 50 výletů do historie Petr David

Výborný pomocník pro plánování výletů včetně příběhu nebo pověsti, které se k dané lokalitě vážou. Přitom některá zde uvedená místa mám relativně za rohem a dostal jsem se tam až díky tomuto průvodci, trasy některých výletů pro mě byly dosud vůbec neznámé....cíl je samozřejmě postupně projít všechny :)

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Některé věci a souvislosti i při veškeré snaze může fakt nejspíš pochopit jen Rus :) Ale celkově jo i když jsem pointu některých povídek úplně nepobral tak ty ostatní kde si troufám tvrdit, že jsem se chytal to celkem vynahradily. Motivy se tedy opakují, vodka, prezident, jednosměrný bílý telefon, korupce všude kam se podíváš.....Nejvíc mě asi pobavil příběh s výletem do Paříže, tam to teda sedlo perfektně :) A mihlo se tam i metro, takže vlastně spokojenost.

28.10.2021 4 z 5

Moje vlast!: Proč jsem byl neonacistou Moje vlast!: Proč jsem byl neonacistou Christian Ernst Weißgerber

Takhle by to možná vypadalo kdyby Adolf měl tu možnost napsat jakési poučení ze svého krizového vývoje, takový Mein Kampf naruby, místy teda vskutku těžkopádné blábolení zabalené do filozoficko-politologického obalu. Vůbec jsem nepobral co vlastně bylo tak fascinujícího setkávat se ve skupině podobně tlachajících neonazi typů.....a tím víc nechápu co fascinujícího bylo na tom původním nazi modelu, který byl zejména ohledně žvanění tedy mocnou inspirací. Jsem z tého knihy spíš zmaten a četlo se to teda fakt blbě......

22.10.2021 2 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Dočteno trochu se sebezapřením, čím více ke konci, tím více to byla celkem vysilovka na soustředění. Styl vyprávění mi čím dál více neseděl a některé věty jsem si musel přečíst i několikrát než mi došlo co tím (nejspíš) chtěl autor sdělit.... Ale svoji vypovídací hodnotu to má, ten popis starého Londýna, přístup tehdejších institucí, chování lidí, v něčem se to moc od dnešní doby nelišilo. Nadšení tedy nesdílím a to jsem se fakt těšil, ale kousal jsem to fakt těžce....

19.10.2021 3 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Obyčejní lidé v mezní situaci....tak jako chápu, že mezní situace dovede s člověkem udělat ledasco, ovšem tohle....navíc s každým krokem, co krokem, další stránkou se to nabalovalo tak, až tu máme uskakování před střelou a podobné atrakce. Mno..ovšem v zemi neomezených možností a nevyčerpatelné zásoby všemožných pošuků, kteří ovládnou okres s drobnou dopomocí dvou nejspíš incestních bratranců, je možné asi fakt všechno, včetně toho, že když se rozmůže takový nešvar a zmizí během nějaké doby taková spousta lidí, tak se na to co? Nepřijde..... Vážně se tenhle příběh fakt brát nedá, ale číst se to dá :)

25.09.2021 3 z 5