ibs ibs komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

No takto. Vdacna tema pre velku odozvu u citatelov. Urcite smutne, urcite polutovaniahodne, ale tieto pribehy sa v nasej spolocnosti deju a diat budu. Kniha by sa vsak mala hodnotit ako kniha, nie ako velmi je pribeh smutny a cloveka sa dotkne. Nechala som si to ulezat par dni. Prve dve tretiny boli vynikajuce, citalo sa to samo, vzdy tam bola ta tuzba vediet viac, ako sa to zamota-rozmota-domota, ako sa to vyvinie... Potom to zrazu bolo, nechcem to tak zhodnotit, ale az nudne predvidatelne? Kazdopadne ten jazyk, ten styl, to je uplna pecka a pre mna urcite jedna z najvycibrenejsich ceskych autorov sucasnosti. Pat hviezdiciek som dala Slepej mape a Hane, tie zarezonovali na velmi dlho...tak tu je to 4-4,5.

20.04.2023 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Sialene dobre.

18.10.2020 5 z 5

Svetlo, ktoré nevidíme Svetlo, ktoré nevidíme Anthony Doerr

Dej vyborny, len tie tazkopadne opisy, to tomu vela ubralo v hodnoteni. Napad zapletky super, ziadna klasicka romantika. Velmi dobre, nesadol iba styl pisania.

11.08.2020 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Ono sa to citalo akoby to clovek realne prezil. Fakt pobavilo, aj prislo luto.

28.01.2020 4 z 5

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Vynikajuce zamyslenie sa nad clovekom ako takym, pribeh zbehne stranku po stranke, nacrtnutej fikcii je velmi lahke uverit, jedine malinke minus, ktore irituje prvych par desiatok stran, je ta sialena interpunkcia a gramatika, ktora k tomu pribehu ale uplne patri.

25.10.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Vynikajuca, mozno menej “ctiva” nez dej u Mornstajnovej knih, ale o to lepsie na zamyslenie sa.

16.08.2019 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Vynikajuca vec, velmi posobivy dynamicky styl pisania a velmi, velmi priznacna tema dnesnej dobe. Toto chcete mat vo vladtnej kniznici doma:)

25.10.2018 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Ishiguro nepise knihy, ale “literarne diela. Styl pisania, prace s textom a vobec vyjadrovania sa je nenapodobitelny (inak velka poklona prekladatelke).

16.12.2023 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Madl vazne prekvapil. Dostala som sa k nej uplne nahodou, vravim si - zo zaujimavosti - skusim trochu z nej precitat, co je to za literarny pocin. Zaciatok knohy je na urovni pubertalneho vylevu, az prilis sexu v online chate, zrazu sa vsak vela vysvetli a uz sa to vyborne zamotava, deje sa prelinaju, sucasnost a minulost, on a ona, ale ten styl - ten styl ubieha rychlo a cita sa skvele. Vsetko ostava otvorene, maloco Madl napise priamo, pri citani ide hlava na 100 percent. O tom romany predsa su - premyslat o pribehu. Mozno trochu prilis vsetkeho a primalo ineho, rozumiem vsetkym komentom predo mnou, ale aj tak to bolo na par miestach az vynikajuce citanie. Minochodom, velmi to stylom pisania pripomina Sally Rooney - Normalni ludia alebo Osamelost prvocisel.

23.03.2023 4 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Uplne banalne uvahy, zabity cas.

07.10.2021 1 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Ak toto je literarny debut - na obalke uvedene “inteligentny” roman, tak asi nie som cielova skupina. Uz Obycejni lide bolo tak jedna k jednej, moze - nemusi sa pacit kazdemu, ale toto je strata casu.

25.05.2021 1 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Motovacne citaty a svojska kopia temy Maleho princa. Dala by som hviezdicku, ze ano take mile okej. Ale KRTKO a jeho kolace, ten tomu dal na tych par strankach uplne iny usmevny rozmer!

26.02.2021 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Genialne.

06.01.2021 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

No take tazke citanie o tazkom zivote v tazko psychicky poznacenej rodine v Idaho. Nic poeticke, ako pise recenzia v uvode tejto stranky, som tam nenasla. Taka americka mormonska zivotna drama s domacim nasilim a psychickym terorom - ale to dnes leti...

21.12.2020 2 z 5

Majster šarkanov Majster šarkanov Khaled Hosseini

Pribeh vyborny, i ked zo zaciatku take pateticke, ale potom uz sa to rozbehlo. Stale ma fascinuje mentalita a kultura tychto krajin, z extremu dobreho do extremu zleho.

02.07.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Som rada, ze som to po prvych 50 stranach neodlozila. Vyborne, len sa dostat do toho stylu pisania trvalo.

18.10.2019 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Pise vynikajuco, niet co dodat. Tato ako aj dalsie jej knihy su pozitkom pre citatela.

31.07.2019 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Taky typicky ISHIGURO styl - bud to mas rad alebo nie, pre mna pise famozne “inak” nez bezna romanova beletria, to sa mi paci.

09.06.2019 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

"Papier je trpezlivejsi viac nez ludia." Je to velmi zvlastna kniha, nie je to romanova literatura ani zivotopis, netreba od toho cakat spoved ako Mengeleho dievca a ine obdobne knihy. Zarazajuce je, kolko zvlastnych myslienok a postrehov si okrem klasickych dennikovych poznamok 13-rocnej slecny Anna poznacila. Za mna 80 percent.

12.11.2018 4 z 5