iam.sokol iam.sokol komentáře u knih

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Pražská zima není úplně klasická autobiografie, jako spíše mozaika složená ze vzpomínek a nově nalezených informací o rodině Korbelových, které jsou zasazené do historického kontextu druhé světové války a období po ní. Velký respekt především zasluhuje rozsáhlá příprava podkladů a rešerše, při níž Madeleine Albrightová postupně odkrývala veškeré detaily o původu a osudu její rodiny, což samo o sobě muselo být psychicky náročné. O to více si cením toho, že se rozhodla celý příběh publikovat veřejně. Za to jí patří velký dík a můj obdiv. Z celého obsahu knihy se spolu neshodneme na jedné jediné kauze, a to je role Emila Háchy v době Protektorátu, ovšem to beru - jakožto rodák z Trhových Svinů - jako jen čistě subjektivní záležitost.

09.01.2021 5 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Po několika měsících jsem se vrátil zpátky k Temné věži. Předposlední díl může sice působit chaoticky, ale pokud člověk dává pozor, všechny dějové a časové linky do sebe krásně zapadají. Zpěv Susannah je tak krásnou předehrou k závěrečnému dílu, který tentokrát nebudu odkládat a vlítnu rovnou na něj.

07.03.2024 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Nikdy bych nečekal, že se zrovna v Temné věži dočkám odkazů na úplně jiné knihy či filmy z diametrálně odlišného žánru a období nebo dokonce zmínky děl samotného autora. Ale vlastně u Stephena Kinga by mě to nemělo vůbec překvapovat. Vlci z Cally jsou si v mnohém podobní s předchozím Čarodějem a sklem, jen jsou méně rozvláční a namísto vyprávění jsem se dočkal dalšího vývoje hlavních postav. Chvílemi je to opět totální mindfuck (jakože Zlá Tonka, Salem...), na což si už asi začínám i zvykat. Jen si říkám, čeho se dočkám v dalším dílu, Hobbitů, Darth Vadera nebo Kleopatry?

06.11.2023 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Po rozjetých Pustinách se rozhodl King trochu zpomalit v cestě ka-tetu k Temné věži a sepsal poměrně rozsáhlé intermezzo, které pojal formou milostného románu s nádechem westernu. A vlastně proč ne.
P.S. Stále mě fascinuje to, že člověk nedokáže odhadnout období, v němž se nachází Rolandův svět, kde lidé zapomněli, jak fungují stroje, kde lidé znají naftu, ale neví jak ji rafinovat atd. Snad se v následujících dílech dozvíme něco více o tom, jakým způsobem se svět hnul.

07.10.2023 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Pokud první část Temné věže byla taková... trochu wtf, tak Tři vyvolení už měli konečně ten drive, který jsem očekával. King zde úplně odhazuje veškeré zábrany a nebojí se kombinovat různé žánry, což kupodivu funguje velmi dobře. Děj má svižný spád a doufám, že se stejně dobře budou číst i další díly a nesklouznou zpět k rozvláčnosti Pistolníka.

09.08.2023 4 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Třetí díl Nadace, opět dvě části. První povídka týkající se Mezkova pátrání po Druhé nadaci mi svým psychologickým soubojem dvou entit připomínala Spasitele Duny. Trochu jsem se při čtení navazující povídky s dobrodružstvím Arkádie Darellové obával, aby akce nezastínila celý ten psycho vibe z první povídky, ale naštěstí Asimov prostě věděl, co píše a naservíroval nám další wtf momenty. Začínám mít pocit, jestli není vzdáleným příbuzným Agathy Christie, která ve svých knihách také do poslední chvíle mlžila a mlžila.

12.03.2023 5 z 5

Já, Iulia Já, Iulia Santiago Posteguillo

Po dvou dílech Claudia od Roberta Gravese jsem se rozhodl ještě chvíli zůstat ve starověkém Římě a přečíst si dílo o jiné císařské dynastii. Respektive o ženě, jejíž ctižádost zapříčinila občanskou válku a vznik nové římské éry. Posteguillo pojal vyprávění podobně jako Graves, ovšem díky podrobnému popisu občanské války a jednotlivých částí konkrétních bitev měla kniha dynamičtější spád, takže se četla velmi prakticky sama. Základní historická fakta, alespoň co se týče dějinných událostí a osudů císařů, pak vykreslil autor poměrně dost přesně. Zaznamenal jsem, že v roce 2020 byl vydán druhý díl (prozatím jen ve španělštině) obsahující události po ustavení Severovské dynastie a už teď se těším na jeho český nebo anglický překlad. A jak poznamenal v historickém dovětku i Posteguillo, podle tohoto námětu by se dal natočit epický historický seriál, takže Netflix, šup šup.

07.01.2023 5 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Jednoduchý, stručný a výstižný příběh. Je to vlastně takový rychlý vražedný road trip na jedno odpoledne, což v případě Maria Puza je dost nezvyklé. O to více jsem byl ale příjemně překvapen, protože stejně jako u Šťastného poutníka, ani tady si nebral žádné servítky a bez jakýchkoli okecávek a odboček šel striktně za dějem, čímž se odlišuje od svých pozdějších mafiánských příběhů. Za mě super a jak už někdo tady zmínil, docela dobře bych si tuto knihu dokázal představit jako celovečerní akční film.

03.11.2021 4 z 5

Pandemie Pandemie Michal Kubal

Přečteno doslova jedním dechem, kdy člověku zpětně postupně dochází, jak všechna rozhodnutí a opomenutí do sebe zapadají v kontextu jarních událostí kolem koronaviru. Tajně doufám, že Michal Kubal s Vojtěchem Gibišem už připravují druhý díl, který bude bezesporu ještě výživnější a snad vysvětlí chování některých hlavních aktérů během léta a především podzimu s nástupem druhé vlny.

15.11.2020 5 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Kdo má rád starověkou, kór řeckou mytologii, ten bude v sedmém nebi. Skvělá dovolenková oddychovka, kterou jsem zhltnul za dva dny na pláži.

21.08.2023 4 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Závěr původní série o Nadaci byl snad ještě ukecanější než předchozí díl, což je škoda, protože jsem se těšil přecejen na akčnější a trochu grandióznější finále. Celá kniha je prakticky o souboji mezi individualismem a kolektivismem, který je bohužel vyjádřen donekonečna opakujícími se dialogy. Aspoň že ta odysea po vesmíru to tak trochu zachraňuje. A zatímco v předchozích dílech (především v prvních třech knihách) dokázal Asimov v samém závěru překvapit formou nečekaného dějového obratu, u Nadace a Země je to spíš takové vaření z ničeho, jakoby sám autor nevěděl, jak to má vlastně celé ukončit. Škoda. Sérii jako celek ale hodnotím kladně a až si dám od Nadace trochu oraz, vrátím se k jejím prequelům.

23.03.2023 3 z 5

Jindřich VIII. - Charismatický král, který vytvořil novou Anglii Jindřich VIII. - Charismatický král, který vytvořil novou Anglii Kathy Elgin

Původně jsem si v rámci čtenářské výzvy dělal zálusk na verzi o Jindřichovi VIII. od Alison Weir, ale ta je bohužel k nesehnání, proto jsem se uchýlil k této velmi stručné biografii. Kdybych si tuto knihu otevřel před 12 lety v období studia na maturitu, asi bych ji ocenil o něco více jako takový úvod do otázky číslo 13 - vývoj evropských mocností v 16. a 17. století. Ale protože od té doby už mám o Tudorovcích něco trochu načteno, tak jsem se až na pár zajímavostí nedozvěděl nic nového. Velké plus této knihy je ovšem bohatý obrazový obsah, který tvoří de facto většinu knihy.

05.03.2023 3 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Puzo je moje srdcová záležitost a v této knize spojil vše, co bych od "puzovské" zápletky očekával. Dostal jsem Hollywood, Vegas, násilí, sex, vášeň, lásku, vraždy, kaši z vystřeleného mozku a podobné libůstky tolik typické pro jeho díla. Chyběla mi tady Sicílie, ale tu mi vynahradil v následující Omertě. Ne, není to Kmotr a já jsem za to rád, protože rodina Corleone je jenom jedna.

10.01.2023 4 z 5

Paměti Paměti Jean Monnet

Skvělá autobiografie snad největšího Evropana 20. století. Jean Monnet popisuje svůj vliv v období obou světových válek a to, jak postupně a nenásilně nechal zakořenit v myslích tehdejších evropských politiků myšlenku integrace a jednotné Evropy, kterou následně ve spolupráci s nimi a dalšími kolegy rozvíjel. Nabízí také jiný pohled na známé premiéry a prezidenty, až je člověku trochu smutno při pohledu na dnešní světovou politickou reprezentaci. Za mě opravdu jedna z nejlepších biografií, která by měla být zároveň i povinnou četbou ve školách, aby si i ti největší antievropané uvědomili, na jakých základech stojí moderní Evropa a její síla. Prozradím, že "nic než národ" tím základem opravdu není.

15.11.2020 5 z 5