Hypatia1010 Hypatia1010 komentáře u knih

Jak si najít zámožného manžela snadno a rychle Jak si najít zámožného manžela snadno a rychle Sophie Irwin

Zajímavá obálka a poutavá anotace byly důvodem, proč jsem po knize sáhla. Ovšem docela dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy dokázala ponořit, takže přiznávám, že mě kniha zas tak moc nenadchla. Teprve v okamžiku, kdy si Kitty a Radcliffe začali vzájemně vyhrožovat, dostal děj alespoň nějaký spád. Pak už jsem si příběh užívala o něco víc. Do té doby jsem Kitty vnímala jen jako zlatokopku, i když s dobrým úmyslem zajistit sebe a své sestry. Od začátku mi sice imponovala svým odhodláním, ale teprve v tu chvíli jsem v ní viděla hlubší charakter. Dojem na mě udělala také svou smělostí a šarmem. A ještě víc si mě získala, když se dokázala zamyslet nad svým jednáním a chybami, dokázala si přiznat, že byla zaslepená svým posláním až přestala vnímat své okolí a ignorovala přání nebo potřeby svých blízkých, a snažila se vše napravit.
Radcliffe se zpočátku jevil jako odtažitý a trochu arogantní, prostě šlechtic každým coulem. Ale i on měl své kladné vlastnosti, jimiž zcela splňoval představu hlavního hrdiny.

06.12.2023 3 z 5

Kdysi dávno jsem tento útlý svazek četla v prvním českém vydání a pamatuji si, že jsem tehdy byla z knihy nadšená. Po letech jsem se ke knize vrátila v rámci čtenářské výzvy a sáhla jsem po novějším a zrevidovaném vydání. A musím říci, že jsem byla docela zklamaná. Nemyslím, že by se ze mě mezitím stal o tolik náročnější čtenář, ale kdoví. Možná mi prostě jenom nesedlo to upravené vydání - někdy úpravy nadělají víc škody než užitku. Abych to mohla posoudit, musela bych si asi znovu přečíst i to původní vydání. Třeba se k tomu ještě někdy v brzké době dokopu.
Četla jsem docela dlouho, protože jsem si chtěla dát prostor, abych se nad jednotlivými kapitolami zamyslela a snad pochopila, co tím chtěl autor říci. Některé kapitoly mě přiměly také zavzpomínat, jiné zase vykouzlily na mé tváři úsměv. Například u kapitoly Pastelky jsem vzpomínala, jak můj syn ve věku asi tří let měl období, kdy neustále kreslil mapu k pokladu a jednou ji v nestřeženém okamžiku načmáral na bílou zeď našeho obýváku. :-)
Kniha je plná postřehů a zamyšlení z běžného života. Některé kapitoly mě tudíž oslovily více, jiné méně. Kromě Pastelek patří mezi mé oblíbené také Mořská panna, Kaluže a samozřejmě Pampelišky. I naše zahrada je plná pampelišek, navíc také kopřiv a dalších plevelnatých rostlin. Třeba na jaře se můj syn musí při sekání vyhýbat hlavně plácku s rozkvetlými kopretinami (ale kvetou nám tam i fialky a orseje).

06.11.2023 3 z 5

Šachmat Šachmat R. L. Mathewson

Tohle jsem si opravdu užila. Příběh zapřisáhlých nepřátel, kteří jsou nyní donuceni spolupracovat na společném projektu. Rory a Connor si už od školky vyvádějí samé naschvály a celé městečko si na jejich "řádění" už tak zvyklo, že všichni prchají z jejich dosahu, jakmile je vidí poblíž sebe. Do některých místních restaurací a podniků mají dokonce zakázán vstup. Teď však musí zakopat válečnou sekeru a začít spolupracovat na významné zakázce.
Děj příběhu má spád, špičkování a jiskření mezi oběma hlavními hrdiny tomu dodává šťávu. Celý koktejl vyvažuje i romantika s erotickým nábojem. V příběhu se prostě pořád něco děje a to mi naprosto vyhovuje. Akorát ten konec byl možná trochu přitažený za vlasy a až moc nepravděpodobný. Ale jinak za mě čtivý oddechový příběh pro pobavení a odreagování od všednodenních starostí.

18.10.2023 4 z 5

Odvážná volba Odvážná volba Kate Bateman

(SPOILER) Podle anotace jsem se na knihu hodně těšila. Ale nějak jsem se ze začátku nemohla do příběhu začíst. Přitom potenciál od začátku měl díky vtipným pasážím a i děj měl spád. Přesto nemohu říci, že bych od začátku četla knihu jedním dechem. Naštěstí se to zhruba po první třetině knihy změnilo a pak už jsem si příběh Madeline a Gryffa opravdu užívala. Jiskření mezi nimi částečně způsobené letitou rivalitou jejich rodin a částečně vzájemnou přitažlivostí dodal příběhu šťávu. Jejich špičkování mě donutilo se usmívat. Madeline byla sebevědomá, odvážná, chytrá a na tehdejší dobu emancipovaná. Gryff byl trochu rošťák, ale milý a sympatický, nešlo si ho nezamilovat. Společně tvořili opravdu zajímavý a roztomilý pár, dokonce by se dalo říct i dokonalý. Navíc v příběhu nechybělo napětí, takže si na své mohli přijít i čtenáři, kteří obvykle dávají přednost dobrodružnějším příběhům. Co se týče smírčího soudce spolčeného s pašeráky, vůbec mě to nepřekvapilo a vlastně jsem mu moc přála, že ho velitel celníků nechal zavřít.
Doufám, že se brzy dočkám pokračování série, kde se dozvím o osudech dalších rodinných příslušníků: Harriet, Carys, Tristana, Morgana a Rhyse. Rozhodně si to nenechám ujít.

14.09.2023 4 z 5

Pět polibků Pět polibků Rachael Anderson

(SPOILER) Taková čtivá jednohubka z žánru historických romancí, jde však o poměrně neotřelý příběh, který dokáže vykouzlit úsměv na rtech, protože některé scény jsou opravdu vtipné, hlavně když máte živou představivost.
Sarah je hodně zajímavá postava. Jako mladinká naivní dívka se zamiluje do muže, který si s jejími city pouze pohrává, protože chce vzbudit žárlivost u své skutečné lásky. Když to Sarah náhodou zjistí na společenské akci pořádané samotným princem, zareaguje proti všem zásadám společenského chování a falešného nápadníka fyzicky napadne. Teprve následně si všimne, že její akt pomsty neunikl pozornosti přítomných a tak si vyslouží přezdívku "Slečna Saň". Nápadník její sestry pan Gyles vymyslí plán, aby získal souhlas otce své milé k jejich sňatku a přinutí Iana Colluma, aby se začal Sarah dvořit. Ten nakonec souhlasí, ačkoliv se mu to nelíbí. Navíc po seznámení se Sarah rychle pochopí, že krásná dívka je inteligentní, přímočará a má smysl pro humor. Jenže patří k aristokracii a on je pouhý obchodník, navíc jeho původ není zrovna ideální, aby mohl doufat ve šťastnou budoucnost po boku této úžasné dívky. Jeho city vůči Sarah sice nabývají na síle, ale stále nedokáže přiznat pravý důvod, proč se jí začal dvořit. A když to Sarah nakonec zjistí od sestřina nápadníka, nezůstane své pověsti nic dlužná.
Sarah jsem si od začátku oblíbila a Ian byl prostě dokonalý. Vynalézavé způsoby jeho dvoření musím ocenit na jedničku s hvězdičkou :-) Je jasné, že se do něj Sarah musela zamilovat.

12.08.2023 4 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

Typická oddechovka, plně v módu předchozích knih ze série. Takže taková poměrně jednoduchá jednohubka, u které se odreagujete a zasmějete. Hlavní hrdinka je tentokrát opravdu něco! Tváří se jako největší tvrďák a misantrop, ale uvnitř ní se ukrývá křehká duše poznamenaná svou výchovou. Seznámení Lilith s novým sousedem Liamem a jejich počínající vztah suprově oživoval její sarkasmus a břitký humor. Liam byl zlatíčko a fajn chlap, který se nezalekl ani zvláštního chování a sarkastických poznámek Lilith, naopak dokázal nahlédnout pod její tvrdou slupku a viděl v ní její pravou podstatu. Jejich společný plán na pomstu Celii, hlavně ten závěrečný poslední "hřebíček do rakve" byl nápaditý a originální.
Četbu tohoto příběhu jsem si užívala. Kniha splnila, co jsem od ní očekávala a chtěla. Vypnout a oprostit se od starostí všedních dnů a koloběhu práce-domácnost-rodina.

27.06.2023 4 z 5

Věštkyně Věštkyně Barbara Wood

(SPOILER) Sice nejsem věřící, nicméně určité povědomí o počátcích křesťanství a církvi samozřejmě mám. Jako dítě jsem dokonce občas musela navštívit římskokatolickou mši. Nicméně mám na tuto instituci dost podobný názor, jaký často projevovala i hrdinka knihy doktorka Kateřina. Takže jsem jí od samého začátku velmi fandila a držela jí palce.
Doktorka Kateřina je velmi chytrá a nezávislá žena, která by mnohé mohla inspirovat svým odhodláním jít si za svým cílem navzdory všem překážkám, které musí překonat. V tom jí, možná překvapivě, pomáhá kněz Michael Garibaldi. Kateřinin záměr navíc ohrožuje bezskrupulózní miliardář Havers, který chce svitky nalezené Kateřinou zařadit do své soukromé sbírky a neštítí se kvůli nim jít i přes mrtvoly. Kateřinina cesta za sedmým svitkem je tudíž plná napětí a skrývání.
Příběh je velice zajímavý a čtivý, ačkoliv začátek byl možná malinko nudnější. Od autorky jsem už pár knih četla a zatím jsem nebyla žádným dílem zklamaná.

30.03.2023 4 z 5

Hacker Hacker M. K. Hardy

(SPOILER) Docela povedený, čtivý příběh s méně obvyklým tématem hackerství, který by ovšem mohl být ještě o něco více rozpracovaný. Každopádně bych pár výhrad měla, ale celkově jsem s dílem byla spokojená. U autorčiných děl nejvíc oceňuji, že se nesnaží zapírat své kořeny a své příběhy zasazuje do českého prostředí nebo alespoň do souvislosti s ním.

SPOILER: Jessica, novopečená vysokoškolačka, je kontaktována hackerem. Místo, aby vše nahlásila, začne si s ním dopisovat, protože si myslí, že zná jeho totožnost. Po čase jí však dopisování přestane stačit, protože si uvědomí, že se do něho zamilovala a začne pátrat po hackerově skutečné totožnosti. Vyzkouší několik triků k jeho odhalení, ale žádný se nesetká s úspěchem. Navíc zjišťuje, že to určitě není spolužák, kterého původně tipovala. Když se na praxi dostane do sporu se spolužákem Jirkou, hledá útočiště u dalšího spolužáka Johna a brzy jí dochází, že on je její hacker.

Musím říct, že se mi Jess hodně líbila. Její břitký humor a to, že si nic nenechala líbit a současně se byla ochotná postavit i za méně průbojnou spolužačku mi bylo velice sympatické. John možná na první pohled mohl působit poněkud nevstřícně a nepříjemně, ale po čase se z něj vyklube opravdu fajn kluk s úžasným smyslem pro humor.

Prvek tajemství dodává příběhu zvláštní kouzlo a náboj. Děj sice chvílemi malinko pokulhává a nejsem si zrovna jistá reálností některých aspektů vysokoškolského vzdělávání v ČR, nicméně celkově bych knihu hodnotila jako příjemné a pohodové čtení, ačkoliv za mě nebude patřit k autorčiným nejlepším dílům. Přesto autorka znovu dokázala, že má potenciál a dokáže napsat zajímavý příběh.

14.03.2023 4 z 5

Dokonalá hra Dokonalá hra Vi Keeland

(SPOILER) Obě autorky jsem si už stihla oblíbit ať už jako dvojici nebo samostatně. Proto jsem neváhala a začetla se do dalšího jejich společného díla. A opět mě nezklamaly. Je to příjemné a pohodové čtení, když chcete prostě jen relaxovat a zapomenout na starosti všedních dní. Autorky opět dokázaly, že umí napsat poutavý a zajímavý příběh. Do úplné dokonalosti tomu sice něco málo chybí, ale jinak jsem se u knihy báječně pobavila.
Příběh Presley a Leviho mě pohltil od samého začátku a s nadšením jsem sledovala jak se jejich vzájemná interakce rozvíjí. Když se na scéně objevil "napravený" Leviho bratr, který si konečně uvědomil, že nechce ztratit svou rodinu a snažil se Presley přesvědčit, aby mu dala ještě šanci, byla jsem napjatá, jakým směrem se příběh bude dál ubírat, přestože jsem samozřejmě tušila, jak to skončí. A měla jsem radost, že jsem se zase jednou dočkala toho správného happy endu.
Líbilo se mi, jak se k celé té zamotané rodinné situaci postavil Presleyin syn Alex. Epilog ve mně vzbudil naději, že i Leviho bratr se nakonec dokázal postavit čelem ke své zodpovědnosti a zachoval se jako správný chlap.

13.02.2023

Tři týdny do svatby Tři týdny do svatby Ella Quinn

Kniha mě trochu překvapila. Zajímavý příběh, čtivý styl a sympatické postavy, nejen ty hlavní. Ovšem úplně si takový scénář v reálném životě nedovedu představit, tím spíše v době, do které je děj zasazený.

21.08.2022 4 z 5

Domek u jezera Domek u jezera Jasinda Wilder

Trochu mi to připomínalo knihu P.S. Miluji Tě, ale příběh Nadii, jejího nevyléčitelně nemocného manžela, který se chce o svou milovanou postarat i po své smrti a jeho kamaráda, který se snaží dostat přes smrt své ženy, je přece jen jiný. První část knihy byly dojemná a dost smutná, i přes některé vtipné vsuvky. Ačkoliv jsem romantického založení, úplně si nedovedu představit, že bych se tak zhroutila, kdybych ztratila milovaného člověka. Nicméně příběh byl dojemný, zprvu smutný, i nějaká ta slzička ukápla, ale nakonec se vše v dobré obrátilo a skončilo očekávaným happy endem. Autorčin styl psaní se mi moc líbil, četlo se to skoro samo.

06.08.2022 4 z 5

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

Byla to první kniha autorky, po které jsem sáhla vlastně čirou náhodou. Ale příběh se mi moc líbil. Mám ráda historii a děj zasazený do prostředí Skotska je pro mě prostě dokonalá kombinace. Téměř se zatajeným dechem jsem prožívala radosti i starosti hlavních hrdinek i jejich protějšků. A už se těším, až se pustím do dalších knih této autorky.

03.08.2022 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

První kniha autorky, která u nás byla vydána mě zaujala už svou neotřelou obálkou i anotací. Z navazujících titulů jsem přečetla ještě asi dvě nebo tři další a žádná z knih mě zatím nezklamala, i když bych všem příběhům nepřidělila v hodnocení stejný počet bodů. Nicméně Moje (tak trochu) utajené dítě jsem zhltla během pár dnů a byla jsem docela nadšená. Příběh už od svého začátku je svižný, vtipný a nepostrádá určitý zvrat, který děj okoření. Hlavní hrdinka mi imponovala svým mnohdy impulzivním jednáním.

31.07.2022 5 z 5

Watsonovi Watsonovi Jane Austen

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem, koneckonců se jedná o útlý svazek, přesto k ním mám pár výhrad. Lehký a ironizující styl Jane Austenové jasně patrný v první části knihy mě docela navnadil. Bohužel si nemyslím, že by L. Oultonová tak úplně navázala ve stejném duchu, a ačkoliv věcně možná ctila autorský záměr Austenové, styl byl úplně jiný. Navíc zakončení příběhu mi připadalo nepropracované až uspěchané. Pokud by dílo dokončila sama Jane Austenová, pravděpodobně bych ho zařadila mezi její nejpovedenější díla (za mě určitě Pýcha a předsudek, Rozum a cit a možná Anna Elliotová).
Hlavní hrdinka Emma mi byla sympatická, ačkoliv se mi zpočátku nezdála jako osobnost příliš výrazná. Rozhodně si mě získala, když šla tančit s desetiletým Charlesem, když ho jeho původní taneční partnerka odmítla. Musela jsem obdivovat s jak silnou vůlí a hrdostí odmítla výhodnou nabídku k sňatku, protože byla zamilovaná do někoho jiného. A navíc tak učinila i přesto, že ji rodina (nejstarší bratr a švagrová) do takového svazku tlačila.
Celkově se novela četla dobře, ale nemyslím, že se k ní budu chtít někdy v budoucnosti vrátit.

18.10.2023 3 z 5

Skandální podvod Skandální podvod Lynn Messina

(SPOILER) Druhý díl nebyl tak poutavý jako předchozí, ale pořád velmi čtivý a příjemný. I tentokrát jsem se zatajeným dechem sledovala pátrání Beatrice a vévody po vrahovi. Akorát první kapitolou jsem se musela prokousat, protože byla malinko rozvláčná a zbytečně se tam několikrát opakovalo shrnutí událostí z předchozího dílu s důsledky pro rodinu Hyde-Claireových a hlavně pocity Beatriciny tety Very. Veřiny snahy zbavit se Beatrice a provdat ji za prvního podřadného úředníka, o kterého by snad jen náznakem Beatrice projevila zájem jsou sice celkem úsměvné, nicméně pro příběh samotný nijak zvlášť zásadní a chvílemi dokonce spíš rozčilující (ačkoliv to byl možná autorčin záměr). Beatrice se těmto záměrům pokouší zabránit a vymyslí plán, který ji dovede do redakce novin, a právě když je na odchodu, vpadne dveřmi muž a svalí se jí k nohám. I tentokrát se stane Beatrice terčem útoku v rámci vyšetřování, ale z vévodovy reakce lze odvodit, že vůči Beatrice možná chová určité city. To možná uvidím v dalším díle. Těším se na další pokračování, už aby vyšlo.

11.09.2023 4 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

Vzhledem k tomu, jak moc se mi líbil předchozí díl, jsem se na tento hodně těšila. Bohužel má očekávání nesplnil. Námět je opět velice zajímavý, líbí se mi, že se autorka nebojí netradičních a občas ve své podstatě palčivých témat jako jsou rasismus, LGBT problematika nebo život s vážnou nemocí. Autorčin styl psaní je také celkem čtivý. Ale tentokrát byl vývoj vztahu-nevztahu mezi Cassie a Aurim opravdu hodně vleklý až to bylo na škodu. Cassie mě trochu štvala svou váhavostí, ačkoliv jsem se snažila její obavy a nejistotu chápat. Jenže se mi to příliš nedařilo. Na druhou stranu její očekávání podpory ze strany Auriho jsem chápala dokonale. Že ji zranilo, když se jí nezastal proti svému bratranci, jen aby si před ním zachoval tvář, je naprosto pochopitelné. Konec příběhu byl ovšem roztomilý a potěšil mě. Akorát bych také moc ráda věděla, jaký význam mělo jejich společné tetování. ;-)

23.05.2023 3 z 5

Nevhodné! Nevhodné! Vi Keeland

Začátek byl super, pak to trochu začalo skřípat, ale pořád to bylo fajn. Je to spíš oddechové čtení zcela ve stylu lehce erotické romance. Příběh Ireland, která díky intrikám svého šovinistického nadřízeného přijde o práci a v alkoholovém opojení napíše rozhořčený mail nejvyššímu šéfovi společnosti, kde pracovala. A tak se pomalu začíná odvíjet příběh mezi Ireland a Grantem. Vhledy do Grantovy minulosti často přimějí když rovnou k slzám, tak rozhodně alespoň k zatajení dechu. Přestože jsem předem tušila, že osud Grantova prvního manželství a hlavně jejich dcery Lilly bude hodně tragický, pár slz jsem uronila.
Každopádně ráznou a mírně přidrzlou Ireland jsem si oblíbila od samého začátku a Grant byl prostě drahoušek, jen se potřeboval vyrovnat s minulostí. Hrozně se mi líbil také Grantův děda. Přestože se potýkal s Alzheimerem, byl roztomilý.
Autorka opět nezklamala. Čtení jsem si užila.

30.03.2023

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Musím říct, že do třetí kapitoly to bylo naprosto o ničem. Zbytečné a zdlouhavé, a jak se později ukáže i zkreslené líčení pocitů, myšlenek, nadějí a snů hlavní hrdinky. Teprve u čtvrté kapitoly se to začalo pomalu měnit a od páté kapitoly už jsem poznávala typický autorčin styl, který jsem už v předchozích titulech velmi oceňovala. Pak už to bylo poutavé a docela řízné čtení, které jsem si užívala. Špičkování mezi Jasmine a Lukovem samozřejmě nemohlo dopadnout jinak. Oba dva jsem si od začátku oblíbila, takže jsem se těšila, jak se to mezi nimi vyvine. A nebyla jsem zklamaná, i když byl výsledek předvídatelný.
Dala bych tak 4,5 hvězdy za ten začátek, ale jinak se mi kniha moc líbila.

09.03.2023 5 z 5

Číst, snít a milovat Číst, snít a milovat Abbi Waxman

Začátek byl poněkud kostrbatější a skoro nezáživný, takže mi chvilku trvalo, než jsem se do knihy začetla. Podle názvu by to leckdo možná tipoval na běžnou "romanťárnu", ale není to tak docela výstižný popis. Ano, v díle je samozřejmě i romantická linka, nicméně hlavním tématem jsou mezilidské vztahy a hlavně ty rodinné, které jsou v tomto příběhu opravdu hodně spletité. Což mě dost potěšilo, protože moje vlastní rodina si s tou Reynoldsových moc nezadá. Prostě jsem se dobře bavila při všech Nininých setkání s nově objevenými příbuznými, jejichž povahy a bizarní chování vystihovaly širokou paletu lidských charakterů - psycholog by zajásal.
Celkově hodnotím dílo jako příjemné, oddechové čtení prodchnuté vtipnými scénami. Občas mě k úsměvu donutily také Nininy poznámky v diáři. Chápu její neochotu dát přednost jiné činnosti před četbou, protože někdy to mám úplně stejně. Navíc Nina jakožto introvert trpící úzkostmi má zpočátku problém si představit, že by do jejího života mohl zapadnout jakýkoliv partner. Nakonec ji však Tom dokáže přesvědčit, že někdy stojí za to vložit důvěru do rukou někoho, komu na vás záleží a chce s vámi sdílet i špatné chvíle.

25.02.2023 4 z 5

Nepoddajná touha Nepoddajná touha Julie Garwood

Mám kompletní sbírku historických romancí této autorky a některé z nich jsem četla už několikrát. Tento titul je sice z těch povedenějších, ale jiná její díla se mi líbila víc. Navíc Nepoddajná touha mi připadá hodně podobná Dámě z divočiny, takže jakoby se autorka trochu opakovala.
Karolína v úvodu vystupuje jako neohrožená, statečná a schopná mladá dáma, nicméně postupně se z ní stává zbytečně přecitlivělá slečinka, která snad ani neví, co vlastně chce. To mě trochu zarazilo. Ale jak se vypořádala s nuceným vyhnanstvím na Bredford Place z Jarodova příkazu, tomu jsem se upřímně zasmála.
Vedlejší příběh Charity a Paula se mi moc líbil a ocenila jsem hlavně jeho rozuzlení.

19.01.2023