Hypatia1010 Hypatia1010 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

(SPOILER) Tuhle knihu prostě miluju, je úžasná. Už jsem ji četla tolikrát, že některé pasáže znám nazpaměť. Je to nádherná filosofická pohádka, kterou mohou číst děti i dospělí. Ačkoliv kniha vlastně končí smutně, je to napsáno tak citlivě, že to ve mně zanechává spíše pozitivní pocity. Autor v díle zapracoval několik velice hlubokých myšlenek a celkově je Malý princ prostě nadčasová kniha.

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."
"A pro ten čas, který jsi té růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá."
"Lidé zapomněli na tuto pravdu, ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži."

07.08.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Musím říci, že se mi kniha nečetla lehce. Ale nebylo to tak, že by kniha nebyla čtivá, naopak. Jen to téma je pro mě hodně těžko stravitelné - ve své podstatě jsem pacifistka. Jedná se o silný a emotivní příběh mladinkého Paula, který spolu se svými spolužáky narukoval do války. Syrové a realistické líčení válečných hrůz a pocitů chlapců, o nichž se stěží dá říct, že jsou dospělí, mě často nutilo knihu odkládat a čtení dávkovat po troškách. Mám syna právě v tomto věku a představa, že by musel prožívat všechno to, co románový hrdina, mě přímo děsí a způsobuje noční můry. Ačkoliv vyprávění má chvílemi pozitivní až vtipný ráz, dílo jako celek rozhodně nemohu považovat za optimistické. Paul postupně přichází o všechny své kamarády a díky těmto ztrátám i samotným válečným zkušenostem (dnes známé pod posttraumatickou stresovou poruchou) ztrácí naději ve vlastní budoucnost. Je si vědom, že se již nedokáže zařadit do běžného života a v podstatě si přeje vlastní smrt.
Rozhodně si myslím, že se román právem řadí mezi oslovované tituly a je dobře, že patří mezi doporučenou četbu k maturitě. Dílo je krásné ve své opravdovosti a má vypovídající hodnotu, jež je i v dnešní době stále aktuální.

"Jak nesmyslné je všechno, co kdy bylo napsáno, vykonáno, objeveno, když se může dít něco takového! Všechno je to lež a podvod, marnost nad marnost, když lidstvo nedokázalo po tolik tisíciletí zabránit tomuto nesmyslnému prolévání krve, vzniku těchto žalářů muk."

18.10.2023 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Trochu jsem se tohoto titulu obávala, přestože mi ji hned několik lidí z mého okolí doporučilo. Nakonec jsem se odhodlala a do knihy jsem se pustila. A překvapivě jsem nelitovala. Sice jsem ji občas musela odložit, protože chvílemi to bylo celkem depresivní čtení, ale příběh byl velmi fascinující a téma bylo dobře zpracované. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

01.08.2022 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

V dospívání byla tato kniha jednou z mých oblíbených a četla jsem ji několikrát. Po letech jsem se k ní vrátila v rámci čtenářské výzvy a pořád mě hodně bavila. Navíc mě přiměla s nostalgií zavzpomínat, jaké kousky jsme v té době vyváděly s mými kamarádkami (a že občas byly opravdu hodně ztřeštěné). :-)
Katka mi připadala jako fajn holka, která se chovala přiměřeně svému věku. Snaha působit dospěle a vyzrále se střídá s okamžiky dětinského chování a nejistoty - prostě puberta, no. Katka se v knize potýká se svou první zamilovaností doprovázenou žárlivostí a pocity vlastní nedostatečnosti.
Trochu mi v knize chybělo podrobnější vykreslení Petrova charakteru - zřejmé bylo akorát, že je dobře vychovaný a zdvořilý, ale jinak rysy jeho povahy zmíněny nebyly.
Každopádně autor uměl svým poutavým vyprávěním zaujmout.

06.12.2023 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tragický příběh první lásky dvou mladých lidí z naprosto odlišného prostředí, kteří by se za normálních okolností ani nepotkali. Ale v komplikované době první světové války bylo všechno jiné než normální. Oba hrdinové se sotva přehoupli do dospělosti a začali se seznamovat se světem kolem, když do jejich životů vstoupila válka. Petr právě obdržel povolávací rozkaz a je nešťastný, protože si uvědomuje, že se z fronty nemusí vrátit a přitom si ze života ještě příliš neužil a hlavně nepoznal lásku. Právě v této době potká Lucii. Samozřejmě se do sebe zamilují. Jenže v této době je snad ani nemůže potkat šťastný konec.
Je to dojemný příběh, psaný čtivou formou. Nicméně některé pasáže mi připadaly nedotažené a charakter hlavních hrdinů málo propracovaný. Na druhou stranu sbližování a postupně se probouzející láska mezi protagonisty bylo vykresleno velice citlivě a celkem uvěřitelně.

21.08.2022 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Poprvé jsem knihu četla v pubertě. Už tehdy mě příběh zaujal. I když jsem zpočátku nemohla panu Darcymu přijít na chuť. Znovu jsem se ke knize vrátila nedávno. A přestože nyní v dospělosti asi přistupuji k příběhu kritičtěji, stále mě tato nesmrtelná klasika baví a určitě to nebylo naposled, co jsem po knize sáhla. Od autorky jsem už četla tři tituly a čtvrtý mám rozevřený, ale Pýcha a předsudek je za mne určitě její nejlepší román.

31.07.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Musím říct, že tento žánr moc nečtu, ale u královny detektivek vždycky ráda udělám výjimku. Kniha je napsána čtivou formou a je v ní vše, co má správná detektivka mít, včetně napětí prakticky od začátku do konce. Příběh je dostatečně akční, aby se čtenář nenudil. Postavy jsou charakterově velmi vytříbené a uvěřitelné. Ocenila jsem, že se na vyšetřování podílela celá skupina "obyčejných" lidí.
Nicméně jsem vraha odhadla brzy, takže mě nemile překvapila jeho smrt. Ale nakonec se vše vysvětlilo, takže jsem se ujistila, že jsem se nespletla. Akorát jsem se nedokázala úplně smířit s vrahovým motivem. Myslím, že by žádný člověk neměl brát spravedlnost do vlastních rukou a trestat, tím spíše smrtí, jiného člověka bez soudu. Na druhou stranu je asi pochopitelné, že nepotrestaní viníci, vzbuzují v okolí touhu učinit spravedlnosti za dost.

23.08.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) Za mě tedy rozhodně skvělé čtení. Líbilo se mi poměrně neobvyklé prostředí vědeckých pracovníků a studentů postgraduálu. Olive mi připadala opravdu úžasná, trochu potrhlá, ale každopádně velice laskavá, obětavá a s dobrým srdcem. Koneckonců právě tyto vlastnosti stály za tou šarádou s randěním s Adamem. Není divu, že se Adam do Olive zamiloval hned při prvním setkání. I jeho jsem si rychle zamilovala. Přestože měl u studentů postgraduálu spíš negativní pověst k Olive se od začátku choval moc hezky a neustále se jí snažil pomáhat.
Velmi jsem si oblíbila také Olivinu kamarádku Anh a sympatický mi byl i její spolubydlící Malcolm nebo Adamův kolega a kamarád Holden.
Příběh samotný je vtipný, zajímavý a velice dobře se mi to četlo. Určitě se ke knize v budoucnu vrátím. A protože jsem se u téhle knihy tak dobře bavila, moc se těším i na další autorčina díla.

15.02.2024 5 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Četlo se to skoro samo. Zajímavý příběh (vlastně dva), velmi pěkný styl psaní a pro mě navíc hodně přitažlivé téma. Prostě jsem si to opravdu moc užívala, bylo to skvělé. Kniha mě zaujala svou anotací a také zajímavou obálkou. Vlastně jsem se skoro nemohla odtrhnout a litovala každé povinnosti, která mě přinutila knihu odložit. V knize se prolínají dva příběhy z různých časových období. V současnosti se odehrává příběh Mii a Haakona, kteří spolupracují na archeologickém výzkumu na pozemcích ve Švédsku, které zdědila Mia po své babičce. Společně tak odkrývají milostný příběh z dávné minulosti, jenž se odvíjí mezi vikingským jarlem Haukrem, který při nájezdu na vesnici ve Welsu zajme Ceridwen, sestru náčelníka a odveze ji do své vesnice. Přestože se oba citům zpočátku brání, je jen otázkou času, kdy se do sebe zamilují naplno. Musí překonat mnoho obtíží a překážek, než mohou svou lásku veřejně projevit a naplnit.
Příběh Mii a Haakona v podstatě evokuje příběh Ceridwen a Haukra, protože mezi oběma dvojicemi bylo až příliš mnoho společných rysů, než aby to mohla být jen náhoda.
Všechny čtyři hrdiny jsem si zamilovala. Akorát u Mii jsem měla dojem, že až příliš dlouho přehlížela chyby svého britského snoubence. Na to, jak byla v jiných věcech energická a sebevědomá, se vedle Charlese chovala nepochopitelně, skoro nejistě až podřízeně. A přitom on si ji vůbec nezasloužil, byl to sobec a egoista, pro kterého byly důležité jen jeho kariéra, peníze a prestiž. Naštěstí si Mia uvědomila včas, že se k sobě vůbec nehodí. Haakon byl pro ni naprosto ideální.

08.04.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Tak tohle je opravdu báječná kniha. Na první pohled upoutá originální obálkou, navíc je to milé a dojemné čtení plné lidskosti. Rozmanitost postav, které spojuje láska ke knihám na mě učinila skvělý dojem. Samotný Knihonoš, neboli Carl Kollhoff, svým příjemným vystupováním, vytříbeným vkusem na knihy a umem rozpoznat preference zákazníků i oddaností ke svému poslání, mi byl velice sympatický. A malá Šaša byla naprosto úžasná - na svůj věk neobyčejně chytrá, zvídavá, podnikavá a stále dětsky upřímná.
Jednoznačně mohu toto dílo doporučit všem knihomolům. Přestože začátek byl malinko kostrbatý a snad i trochu nudný, ale brzy se to zlepšilo a já se do knihy úplně ponořila. Zbytek příběhu už jsem si vychutnávala a skoro mi bylo líto, že se s Šašou, Knihonošem a se všemi ostatními zajímavými postavami z řad jeho zákazníků musím rozloučit. Je mi jasné, že se knize zase někdy vrátím.

04.03.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Tahle divadelní komedie je prostě nadčasová. Takoví Harpagoni jsou i v dnešní době součástí lidské společnosti. Jeho potomků by mi mohlo být docela líto, naštěstí však za pomoci Elizina vyvoleného Valéra, který se záměrně stal Harpagonovým sluhou a získal si jeho důvěru, nakonec vše dobře dopadlo a navíc se sešli dávno ztracení sourozenci i se svým otcem. Velmi povedené dílo, právem patří mezi stále hranou klasiku. Člověk se u hry zasměje a nemusí o ničem hluboce přemýšlet.

09.08.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Jiná doba, ale jak mě byla hlavní hrdinka blízká. Kniha se četla skoro sama, přelouskala jsem ji za tři dny, přičemž jsem chodila do práce a samozřejmě musela zajistit chod domácnosti, ale každou volnou chvilku jsem věnovala knize. Opravdu jsem z ní byla nadšená. I když se v příběhu našla i hluchá místa, jako celek byla kniha poutavá a i humor se v ní vyskytuje v hojném množství. Animant by klidně mohla být mojí spřízněnou duší. Myslím, že se k této knize někdy v budoucnu ještě vrátím.

09.08.2022 5 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Zajímavý příběh, trochu magický a trochu strašidelný. Četlo se mi to velmi dobře, i když s některými pasážemi jsem měla občas trochu problém a musela se jimi prokousávat. Celkově se mi však příběh líbil, byl napínavý a rychle mě vtáhl do děje.
Jedna věc mě ovšem překvapila, čekala jsem, že se Xanthe dá dohromady s Liamem, ale autorka má zjevně jiný záměr.
Je to má první kniha od této autorky, ale další díly této série už na mě čekají v knihovně, takže doufám, že se k nim brzy dostanu.

18.02.2024 4 z 5

Princezna a hráč Princezna a hráč Ilsa Madden-Mills

Druhý díl série byl stejně skvělý jako ten první a já si ho užívala od první chvíle. Francesca byla úžasná. Ačkoliv se s ní už od raného dětství život zrovna nemazlil udržela si pozitivní přístup k životu. Díky své přátelské povaze kolem sebe shromáždila lidi, kteří jí nahradili rodinu. Tuck byl v podstatě zlatíčko, i když si také z dětství nesl trauma, které ho ovlivňovalo i v dospělosti. Od jejich prvního setkání v maskách jsem s velkým zájmem sledovala vývoj jejich vztah. Fran jsem si zamilovala okamžitě. S Tuckem to bylo sice malinko složitější, ale zaujal mě už v předchozím díle a brzy jsem si oblíbila i jeho. Přes jeho temnější chvilky byl vlastně docela fajn, jen se stále nedokázal vyrovnat se svým traumatem z dětství a matčinou nenávistí. Dost jsem si oblíbila také vedlejší postavy - všechny Franiny přátele a hlavně Tuckova spoluhráče a spolubydlícího Jaspera.
Příběh byl vtipný, svižný a přitom lehce pikantní. Četlo se mi to moc dobře a zvládla jsem ho přelouskat rychle. Vlastně se mi nechtělo ho vůbec odkládat, jenže povinnosti mají vždy přednost (bohužel) a bez spánku se také neobejdu (opět bohužel).

"Všichni máme temnou stránku. Lidi, které potkáváš na ulici, lidi, se kterýma pracuješ, lidi, který miluješ, lidi, který nenávidíš. Kde není temnota, tam není místo pro světlo. A když tě temnota zasáhne, a to se stane, záleží jenom na jedné věci. Musíš jít pořád dál, krok za krokem, dokud se nedostaneš zpátky na svoji cestu."

31.12.2023 5 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

(SPOILER) Příběh Novy a Ronana mě neskutečně bavil. Užívala jsem si každou chvíli, kterou jsem s knihou strávila. Oba hlavní protagonisté mi byli sympatičtí od samého začátku a jejich vztahu jsem moc fandila. Jasně, jedná se o klasickou romanťárnu s celkem jednoduchým příběhem, prostě milá a vtipná oddechovka. Ale v příběhu se dají najít i okamžiky k zamyšlení.
Nova se po nečekané smrti své matky vrací do rodného městečka, aby převzala péči o svou mladší sestru, která je autistka a má tudíž specifické potřeby. Tím byla Nova ještě víc sympatická, protože upřednostnila potřeby své sestry před svými sny a plány. Nova brzy zjistí, že jejím sousedem je muž, se kterým kdysi v New Yorku strávila jednu noc. Ronan zpočátku Novu nepozná, ale posléze zjistí, že už se setkali a společná noc ho přiměla změnit svůj život. Nyní v malém jižanském městečku trénuje školní fotbalový tým a čeká na větší příležitost. Jenže po setkání s Novou začíná pomalu přemýšlet, zda se jeho sny a plány mezitím poněkud nezměnily.
Úžasná byla také Sabine, mladší sestra Novy a vlezlá sousedka Lois měla také něco do sebe. Strašně jsem se smála při čtení scény, kdy Ronanovi svěřenci ukradli kozu-maskota nepřátelského týmu a jak to nakonec Nova zvládla napravit.
Kniha rozhodně splnila svůj účel, protože jsem se u ní dobře bavila i odreagovala a současně si přišla na své i má romantická stránka.

30.12.2023 5 z 5

Smlouva na lásku Smlouva na lásku Cassie Connor

(SPOILER) Za mě rozhodně skvělý příběh plný humoru a romantiky, prostě oddechová jednohubka. Trochu jsem se titulu obávala, protože pár podobných námětů už jsem četla. Ale nakonec jsem byla nadšená. Autorka sama v podstatě poukazuje na to, že se inspirovala filmovými romantickými komediemi - Dokonalá partie a Samotář v Seattlu, které patří i k mým oblíbeným.
Rebecca se vlastními schopnostmi a pílí vypracovala na vysoký post v právnické kanceláři, ale utrpěl tím její osobní život. Nemá čas na vztahy, ale nyní se dostala do situace, kdy by se jí přítel, třeba i falešný, náramně hodil. A tak uzavře smlouvu s Hudsonem, kterého potkala v hotelovém baru. Ona potřebuje doprovod na sváteční víkend s rodinou, kde se má oslavit zasnoubení její sestry s jejím bývalým, a Hudson zase potřebuje peníze. Jenže se to od začátku začne komplikovat a nakonec si Becca uvědomí, že se do Hudsona zamilovala.
Tuhle jízdu jsem si opravdu užila. Navíc, jak jsem pochopila se jedná o autorčinu prvotinu, takže klobouk dolů za to, jak se toho zhostila. Jen upozornění pro náročnější čtenáře - žádný hlubší smysl v díle nehledejte. Opravdu se jedná o poctu romantickým komediím, prostě odlehčený žánr pro relax a pobavení.

06.11.2023 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Tohle byl opravdu hluboký zážitek. Ačkoliv je kniha prezentována jako literatura pro děti, myslím, že i dospělým čtenářům má kniha co nabídnout. Textu sice opravdu není mnoho, ale je v něm skryto tolik moudrosti a některým hlubším významům děti možná ani neporozumí. Úžasné ilustrace doplňující celý příběh dodávají knize neskutečně pozitivní dojem. Dílo nutí čtenáře zpomalit a rozhlédnout se kolem sebe - to, co na první pohled nemusí vzbudit náš zájem, může na druhý pohled působit jako nejkrásnější věc nebo nejúžasnější událost. Celý život můžeme pojmout jako dobrodružství. Kniha také vybízí k zamyšlení nad tím, co je skutečně důležité a poukazuje na to, že přátelství je ta nejcennější věc, které je třeba si vážit.
Rozhodně se ke knize ještě vrátím (pravděpodobně i vícekrát).

01.02.2023 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě, ale rozhodně toho nelituji. Jde sice o předvídatelný příběh s klasickým klišé asistentka a šéf, ale okořeněný nemalou dávkou vtipů. Jak už zde zaznělo, neradno číst na veřejnosti, např. v MHD nebo ve vlaku.
Poppy mi byla hrozně sympatická od samého začátku a Ryan od okamžiku, kdy jsem pochopila, že jeho skutečná povaha se úplně liší od toho, co prezentuje před zaměstnanci. Navíc jsem si zamilovala i Ryanovu neteř Emmy. Eskapáda s podprsenkou byla skvělá. Ale humorných scén se mi v knize líbilo víc.
Každopádně doporučuji jako nenáročné čtení romantického žánru, plného vtipných situací. Přiznám se, že se mi kniha Mám tě ráda, nemám tě ráda, líbila ještě více, než titul od stejné autorky S láskou tě nenávidím, kterou jsem četla před delší dobou.

25.10.2022 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Toto ve své době určitě hodně kontroverzní a možná i opovrhované dílo už nějakou dobu dlelo na mém nočním stolku, neboť jsem ho začala číst už před nějakým časem, ale z několika důvodů jsem byla nucena ho prozatím odložit. Nyní jsem se kvůli čtenářské výzvě přinutila ho přečíst znovu pěkně od začátku a tentokrát až do konce. Nejde o to, že by dílo nebylo čtivé, naopak, čte se až překvapivě dobře a pro člověka, který má alespoň základní povědomí o evropské historii je i dobře srozumitelné. Ale ačkoliv je to útlý svazek, není zrovna žádoucí u něj jak se říká vypnout. Takže se rozhodně nejedná o četbu pro relax.
Také mě překvapilo, jak je dílo vlastně nadčasové, protože docela dost autorových myšlenek má přesah až do dnešní doby. Navíc je zjevné, že Machiavelli byl rozhodně dobrým pozorovatelem a znalcem lidských povah, které ve svém díle vystihl naprosto bez příkras. Současně je jisté, že autor díla je inteligentní, všímavý, chtivý vědění, ale také realista.
V kontextu dnešní doby mě jako běžného voliče zaujala věta: "Lidé rádi mění vládu v domnění, že si tím polepší, a teprve zkušenost je přesvědčí, že si vlastně pohoršili." Myslím, že k tomu není třeba žádný komentář. Přesto z pohledu tehdejšího (ale i dnešního) běžného občana se může zdát toto dílo vysloveně amorální, protože vládcům vlastně radí, aby se neohlíželi na čest a dané slovo, pokud se změnily podmínky, a aby upřednostnili své potřeby a jednali tak, aby své potřeby naplnily. Nicméně je dobré si uvědomit, jaký záměr sledoval Machiavelli sepsáním tohoto díla - získání přízně a přátelství nového vládce Florencie, Lorenza Medicejského. Proto je tento soubor rad koncipován tak, aby se Lorenzo mohl poučit a na základě Machiavelliho poznatků přijmout taková opatření, aby si udržel svou moc.
Když to shrnu kolem a kolem, musím říct, že tohle dílo je opravdu zajímavou sondou do historie, navíc úhel pohledu, který nám předestírá je ojedinělý a tím spíš poučný. Každopádně mohu Vladaře doporučit všem, kdo se zajímají nejen o historii, ale i politologii a další společenské vědy.

12.08.2023 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Kniha mě zaujala na první pohled. Četla jsem ji na dovolené a splnila mé očekávání. Vtipný a svižný příběh. Mezi hlavními hrdiny to jiskří od první chvíle, a protože nejsem puritánka a nebudu si tu hrát na pokrytce, erotické scény do této knihy prostě patří a já s tím nemám problém. Koneckonců bylo jasné, že střety a napětí mezi hrdiny musí vykrystalizovat, tak je celkem pochopitelné, že nakonec dojde i na sex.
Natasha byla okouzlující a upřímně si myslím, že ta její nešikovnost a sklon přitahovat drobné katastrofy ji činily zajímavou. A Bruce zase polidšťovala jeho obsedantně kompulzivní porucha.
Každopádně jsem si čtení tohoto titulu moc užila. Samozřejmě je to oddechový žánr, ale to je někdy právě potřeba, aby člověk vypnul a hodil na chvíli starosti všedního dne za hlavu.

23.08.2022 5 z 5