honzahamouz honzahamouz komentáře u knih

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Joe to zase dokázal. Ano, je to pořád dokola, jenže… Já snad neznám jiného spisovatele, snad kromě G. R. R. Martina, který by dokázal stvořit tak plastické postavy se všemi jejich neduhy a vrtochy. Prostě se to čte samo a člověk jim nemůže nefandit. Je ale pravda, že to prvotní nadšení z původní šestice knih trochu opadlo. Sice nám tu probíhá jakási průmyslová revoluce, ale vlastně v příběhu nehraje až zas takovou roli. To ovšem nic nemění na tom, že počtení je to skvělé a nemůžu jinak než za plné hodnocení. Dobře, 95 %…

30.04.2021 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Fajn oddechovka:) Jen konec mi přišel zbytečně zbrklý a kosa jako zbraň veskrze nepraktická. Pánové ovšem byli opravdu sympatičtí, ačkoli mi Clay Cooper dost připomínal Logena Devítiprsťáka Joea Abercrombieho… Ale vem to čert, bavil jsem se a držel jim palce až do konce:) A několikrát se nahlas rozesmál, což se mi často nestává. Klasa:)
--- 80 % ---

04.09.2019 4 z 5

Stín bohů Stín bohů John Gwynne

Co se mi líbilo moc, byla výborně navozená atmosféra chladného severu a popis běžného života válečníků. Jinak mi bohužel silně splývaly linie Varga a Elvy, jelikož se v obou případech jednalo o tlupu pohybující se odněkud někam (ale to je samozřejmě i chyba mě samotného a mého (ne)soustředění. Orka mi byla svým přímočarým, předvídatelným chováním ve stylu "zabít všechny" poměrně nesympatická a obecně mi chyběl nějaký vývoj postav. Jedna jde za pomstou, druhá za slávou, ale vnitřní dynamika tomu chybí. Potřeboval bych ústřední trojici víc vidět do hlavy. A pak jsem měl ještě pocit, jako by v celém tom rozlehlém světě byly jenom tři naše party a všichni se se všemi znali, což světu trochu ubíralo na velkoleposti. Posledních 100 stran ale celou knížku hodně zvedá a skoro bych dal 4 hvězdy, což by mi ale přišlo nefér vůči knížkám, u nichž jsem o 4 hvězdách nepochyboval:) Ale četlo se to moc fajn a dvojku si dám rád, to zase jo:)

06.04.2023 4 z 5

Skvělé a fascinující. Opět jsem se dozvěděl jednu věc: víme vše, totiž že nevíme nic… Tuhle knížku dát dohromady muselo dát strašnou práci a přesto, že autor občas trochu nesouvisle skáče od jednoho k druhému, čte se to výborně a člověku nezbývá než zírat se zavřenými (!) ústy, s čím vším dech souvisí. Rozhodně doporučuji.

02.11.2021 5 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Joe je můj oblíbený spisovatel. Skvělá stylistika, text krásně plyne, postavy, které si člověk nemůže neoblíbit, i když se někdy chovají jako idioti (a kdo z nás ne?), dialogy mající hlavu a patu, výborně popsaná akce. To všechno tu najdeme plus excelentní westernová atmosféra, která mě nadchla. Ve třech čtvrtinách knihy jsem byl přesvědčen, že to bude za pět hvězd, ale konec knížky byl podle mě zbytečně natažený a najednou se tam dělo příliš mnoho věcí, jen aby se všechny linky příběhu uzavřely. Působilo to na mě lehce překombinovaně, ale i tak to je super čtení:)
--- 85 % ---

15.11.2019 4 z 5

Záhada Sfingy Záhada Sfingy Josiah Bancroft

Musím dát "jen" 4, a to z prostého důvodu - za mě dvojka nedosáhla na jedničku. Možná je to tím, že napoprvé byl pro mě vstup do Bancroftovy věže natolik ohromující a originální (a napodruhé už jsem tedy věděl, co čekat), spíš si ale myslím, že příběhu trochu ubralo rozdrobení pozornosti na jednotlivé postavy. I tak se to ale čte prostě skvěle a imaginace autora je neuvěřitelná. Jen škoda, že se kniha u nás tak špatně prodává a že si poslední dva díly tetralogie budeme muset nejspíš přečíst v originále. Za mě je hrozná škoda, že takto skvělým knihám není věnována zasloužená pozornost. Pro mě zůstává JB se svým Babylonem jednou z nejoriginálnějších věcí, co jsem kdy četl.

22.10.2021 4 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Bylo to… hodně dobré. Dlouho se mi zdálo, že to bude jen dobré, ale poslední zhruba pětina knihy má velikou sílu, jednotlivé linie se chytře propletou a závěr je vskutku skvělý. Postavy a jejich motivace příjemně uvěřitelné.
Co se týče textu jako takového, mám radši košatější styl, než N. K. Jemisin používá, ale to je subjektivní záležitost.
Co mi trochu vadilo, byla gradace děje pomocí každého slova věty na novém řádku. Poprvé jsem myslel, že je to chyba sazby, ale není tomu tak. Druhou takovou věcí byla spousta novotvarů, přičemž v některých případech se mi zdálo, že by se dal bez problémů použít zavedený termín. Také skloňování některých jmen (Živec) občas bilo do očí, což ale rozhodně není chybou překladu jako takového, ale naší krásné češtiny:)
Každopádně určitě doporučuji, svět je velmi originální a magie také. Těším se na druhý díl!
--- 85 % ---

18.10.2018 4 z 5