HoneyH HoneyH komentáře u knih

Advent Advent Jarmila Glazarová

Do knihy jsem se zamilovala, i když je autorka komunistka a i když už je asi knížka stará. Sama pocházím z hor, kde se ještě dnes v mnohém zachovává "postarší" myšlení. Obdivuji ale sílu vůle a odhodlání hlavní hrdinky. Myslím si, že Glazarová opravdu dobře vystihla atmosféru a těžký život v horách.

20.08.2020 5 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Zajímavá kniha plná rozporu, jejíž čtení ztěžují metafory. Od čtenáře vyžaduje určitou dávku schopnosti přijímat chaos a nonsens, a především se jich nezaleknout.

10.07.2020 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Myslím si, že Máchu i Erbena si přečte skoro každý, ať už kvůli maturitě, vlastnímu zájmu nebo z jiných důvodů. Podle mého názoru čtou ale lidé často jenom slova. Situace se většinou mění s přibývajícími zkušenostmi, které napomáhají k porozumění hlubokých vnitřních pochodů a hlavně k pochopení konfliktů a težkých životních situací, ve kterých se postavy nachází. Jsou to básně, ke kterým se člověk vždy může vrátit, a pokaždé v nich nalezne něco jiného.

03.07.2020 5 z 5

Gabrielovo inferno Gabrielovo inferno Sylvain Reynard

Kniha není špatná. Je to takový průměr, který je vylepšený latinskými slovy v textu, citáty od Dantea a jiných básníků. Celá kniha poté působí na oko daleko lépe, než jenom obyčejná, průměrná, romantická story. Viděla jsem první film a na popud toho jsem knihu následně přečetla. Jen jsem od toho čekala trošku více, i když mi bylo už předem jasné, jak to skončí.

Čteno v originále.

03.07.2020 3 z 5

Tolkien je klasika, která nestárne.

19.06.2020

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Knihu jsem četla na popud toho, že jsem uviděla plakát seriálu. Rozhodla jsem se, že se mi nechce čekat, a chci si ji přečíst dříve než seriál vyjde. Prvních sto stránek jsem se trochu ztrácela, ale potom. Kniha se četla sama. Věřím, že si v ní každý něco najde. Je skvěle promyšlená a příběh mě fakt dostal. Vřele doporučuji celou sérii.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Čtivé a nepoplatné své době. Kundera si jede svoje bomby a spojuje filozofii s odlišnými úhly pohledů lidí na jednu a tutéž situaci na pozadí jejich životních osudů.
"Muss es sein?"
"Es muss sein!"

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Podle mně nejlepší kniha série. Všechno do sebe začne zapadat a najednou to není jenom převyprávěná Kráska a Zvíře, ale mnohem více.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Člověk si říká, takový naivní příběh... Jo, Kráska a zvíře... to už tu bylo tolikrát. A pak Vám najednou na konci knihy S. J. Maas vytře zrak a obrátí o 180°.

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Zajímavá kniha, která podává neobvykle kritický pohled na společnost, církev. Její náplň mnohdy přesahuje fantasy žánr a jde až do jádra základně lidských a společenských hodnot. Má být sice pro děti, ale podle mého názoru, je pro dospělé. Celou sérii stojí za to si přečíst i proto, že byla na seznamu zakázané literatury ALA 100.

19.06.2020 5 z 5

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Skvělá satira, která pobaví a nestárne.

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Úchvatná kniha o neobyčejných osudech, proviněních a hlavně o odpuštění. Zanechala ve mně navždy hlubokou stopu a změnila moje smýšlení.

Kolik příležitostí má růže Kolik příležitostí má růže Jan Skácel

Jan Skácel je jeden z nejlepších básníků, které znám. Jeho básně mají hloubku. Jeho poezie ticha se odráží v duši a působí na ni. Zpívám si je často v hlavě společně s hudbou Hradišťanu. Vřele doporučuji.

Šarlátové písmeno Šarlátové písmeno Nathaniel Hawthorne

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vypravěč záměrně nedodává všechny detaily. Osud ženy je vykreslen na pozadí puritánské kolonie v Novém světě v Americe. Kniha je překvapivě čtivá (alespoň pro mě byla) a lze ji aplikovat i na dnešní společnost a její principy, především úzkoprsost. Čteno i v orginále i v překladu.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Dílo, k němuž je třeba dozrát, udělat si na něj čas a číst ho s otevřenýma očima. Překrásná a jedinečná kniha.

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Jak je to bizarní, tak je to skvělé. Dílo, u kterého se člověk dokonce i zasměje, což bych ani nečekala.

Lešetínský kovář Lešetínský kovář Svatopluk Čech

Není to špatná kniha. Svatopluk Čech je taková klasika, která neurazí.

15.06.2020 3 z 5

Vyšehrad Vyšehrad Julius Zeyer

Nádherná kniha, překrásné verše. Opravdu stojí za přečtení, i když je možná náročnější na porozumění, protože od čtenáře vyžaduje soustředěnost.