Holmann Holmann komentáře u knih

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Moje 1. verneovka a vůbec první kniha, kterou jsem hltal v 2.-3. třídě pomaličku, stránku po stránce. Úžasný vstup do světa Literatury. :-)

06.05.2019 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Originalni, historické, čtivé, zemité přesně jak dnešní trh si žádá.

22.08.2017 5 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Jako číst se to dá, ale z autorových knih je to výrazně slabší káva. Škoda - české pověsti mají pro pořádnou fantasy mnoho námětů a možností.

21.08.2017 3 z 5

Symbolismus lidského těla Symbolismus lidského těla Annick de Souzenelle

Z Malvernu mi přijde kniha dobrá. Její hloubka a vhled autorky jen touží, provokuje a vyzývá k hlubšímu studiu daných témat a souvislostí. Ponoření se do sebe. Osobně se ke knize budu často vracet. Jednoznačně nejlepší dílo autorky.

16.08.2017 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Snaha k dobrému tématu, ale těm postavám nějak nejdou věřit jejich role.

16.08.2017 2 z 5

Divoké kameny Divoké kameny Fernand Pouillon

Úžasné dílko s velkou hloubkou a je tam cítit i jistá životní zkušenost autora. Musím říci, že v pojetí osobnosti hlavního hrdiny se mi to líbilo více než Jméno růže od Ecca. Kniha jakoby běží svým tempem, mimo čas a prostor. Nebo spíše se prolínají čas a prostor jako dva hadi v jednom hnízdě. Opravdu neskutečný zážitek a osvěžení v jinak dosti brakové tvorbě poslední doby na podobná témata. Asi to není pro každého a pro každou situaci/náladu, ale kdo se knize podvolí a nechá se unášet... neměl by litovat.

20.06.2019 5 z 5

Templáři Templáři Barbara Frale

Krásně a jednoduše shrnutá hlavní fakta o tomto, dnes módním, řádu. Mohu jen vřele doporučit. Nejvíce se mi líbila autorčina sonda do hlubiny duše rytíře a jeho volby stát se členem řádu a vůbec středověký majstrštych při skloubení krvelačného světského válečníka 12.stol s asketickým mnichem přísné řehole. S autorčinou erudicí zajímavá studie po všech stránkách.
Jediné co bych knize snad mohl vytknout je její krátkost...

09.02.2022 5 z 5

Vita Anskarii Vita Anskarii Rimbert

Pěkná práce autora a překladatelky. Prostě působící, ale hloubkou oplývající sonda do christianizace Skandinávie i úlomky její společnosti v 9.stol. po Kristu.
Samotné dílo je strohé, přesné, bohaté a bohumilé...
Přiměřený poznámkový aparát a jako velký bonus i originální latinský text v jedné části knihy.
Nelze než doporučit!

08.03.2021 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Tohle asi znova číst nebudu. Ale pořád na trhu nemá konkurenci.

02.05.2019 3 z 5

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti Marie Šedivá Koldinská

Koldinská mě zatím nezklamala :-)

02.01.2019 5 z 5

Ježíš Nazaretský I. Ježíš Nazaretský I. Joseph Alois Ratzinger

Tak to je síla! Už se těším na další díly. U Benedikta XVI je jedna věc jistá, výživné čtení, které se tráví pomalu a dlouho. Úžasný člověk.

23.05.2018 5 z 5

Soběslav I. Soběslav I. Vratislav Vaníček

Autor opět nezklamal má očekávání. Rozšíření informací a skvělá syntéza dané doby a situace. Opět příjemné narušení zažitých stereotypů o středověké společnosti a době, které v poslední době asi díky zvýšenému zájmu o toto téma, všude na mě vyskakují. Zároveň příjemná rehabilitace Soběslavovi vlády a snaha o pochopení jeho možností a situace. Jen doporučuji!

19.01.2018 5 z 5

Život ve staletích - 12. století Život ve staletích - 12. století Vlastimil Vondruška

Historie je moje srdeční záležitost, ale tady hlavně oceňuji snahu o pěkné ilustrace. Obsahově tak 1 max 2*

16.08.2017 3 z 5

Věk katedrál Věk katedrál Georges Duby

Jsem zatím v první části knihy a je to skvělé, klasický Duby bez bázně a hany. Akorát občas mi probleskne myšlenka, že předkládané teorie již trošičku pokrývá jemná vrstva prachu.

Nejvíce mě do očí bije stále omílaná teorie vyděšeného a strachu plného člověka středověku. Toto si my dnes taky můžeme myslet o rovníkové Africe a hle oni ti lidi tam žijí šťastné životy bez strachu a hrůzy.
Tohle osvícenské očernění klasického evropského středověku mi právě ve stínech dvou světových válek a permanentní apokalypsy studené války přijde velmi nemístné a dnes již překonané.

Knihu určitě doporučuji!!!

01.12.2022 5 z 5

Templáři a Kristův rubáš Templáři a Kristův rubáš Barbara Frale

První kniha autorky o Templářích se mi líbila více. Je zde více veřejně líbivých spekulací a teorií, ale rozumějte mi dobře stále je to vysoce kvalitní kniha na témata Templu na současném knižním trhu. Barbara opět naspala čtivou a poutavou věc.

09.02.2022 4 z 5

Stav a perspektivy naší společnosti Stav a perspektivy naší společnosti Petr Piťha

Je to výživné, přímé a silné čtení. Postavené na životní zkušenosti, moudrosti a lásce. Doba se line svým směrem, ale zastavit se přemýšlet o věcech co se kolem nás dějí přináší hlubší pochopení. Pochopení toho neklidu co uvnitř společnosti i jedinců kvasí, narůstá. Lehce znepokojující dílo plné naděje a lásky. Asi jedna z nejlepších knih autora.
Skvělé dílo. Kdo chce ocenit práci Prof. Piťhy nechť prosím objednává přímo přes nakladatelství Poustevník.

17.02.2020 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Přes to že se jedná o klasiku autora. Ta tato kniha mě zas tolik nebavila.

06.05.2019 4 z 5

Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Thorleif Larssen (p)

Klasika mé puberty doplňující Conana, Zaklínače a Pána Prstenů :-) Prima jednoduchá pohodovka, ke které se v dobách chaosu možná i nostalgicky vrátím.

02.05.2019 4 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Taková ne-hloupě napsaná historická skoro detektivka v duchu předchozích dílů.

02.05.2019 3 z 5

Život ve staletích - 16. století Život ve staletích - 16. století Vlastimil Vondruška

No 3* na hraně. Opět tak nějak zvláštně - Vondruškovsky podaná verze historie. Obrázky pěkné, fotky no dobře i ze současné fotky města snad nějakou info dostanu. Základní info o zločinech "zlé církve" je naservírováno. Ale zase je to takové nemastné, neslané a stále se opakující. Chvílemi jsem měl pocit, že pro nedostatek času autor sáhl do učebnic předlistopadové éry. :-)