Hobo Hobo komentáře u knih

Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Keith Lowe

Nejobjektivnější kniha o následcích 2. sv. války, jakou jsem četl. A přitom neobyčejně čtivá.

24.11.2023 5 z 5

Svět viděný z Řípu Svět viděný z Řípu Petr Robejšek

V roce vydání bych přidělil plný počet *, ale časový rozestup již odkrývá nedostatky a chyby. Např. Rusko, ale nejen. Právě to ovšem dobře ukazuje, kam a kudy se vývoj ubírá. Trošku mám dojem, že autor je takový malý český Kissinger.
Za přečtení ovšem kniha stále stojí.

14.11.2023 4 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Začal jsem číst pod dojmem Formanova filmu, viděného před pár lety, a dlouho jsem si myslel, že Forman asi točil podle jiného díla, než jsem se dostal ke Coalhousovi Walkerovi...
Kniha je svou šířkou tedy výrazně rozlehlejší než film, ale jednomu formátu to neuškodilo.

12.11.2023 5 z 5

Příběh johanitského komtura řečeného Dalimil Příběh johanitského komtura řečeného Dalimil Tomáš Edel

Podle řečeného i neřečeného stopován autor i okolnosti sepsání kroniky, její účinek v dané době, vedoucí ke státnímu převratu.

10.11.2023 5 z 5

Tisíciletý vývoj architektury Tisíciletý vývoj architektury Josef Pechar

Kniha, která prochází mým životem jako nejlepší informátor o architektuře.

09.11.2023 5 z 5

Na jihozápadním směru 2 Na jihozápadním směru 2 Kiril Semjonovič Moskalenko

Zatímco 1. díl končil vítěznou stalingradskou operací, 2. díl začíná přípravou operace v Kurském oblouku a končí - samozřejmě - v Praze.

04.11.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Uf. To je jiný šálek čaje než pochybný Listopád.

30.10.2023 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Tak to je hodně pomalé čtení! I četl jsem pomalu a pomalu si to užíval.

29.10.2023

Poslední civilista Poslední civilista Ernst Glaeser

Neskutečné překvapení. Autor popisuje svou současnost a činí tak neobyčejně věrohodným způsobem, s dobrým slohem a burcujícím závěrem.

26.10.2023 5 z 5

Atlas záhadných míst Atlas záhadných míst Jennifer Westwood

Sice obsahuje jen všeobecně známá záhadná místa, ale většině jiných publikací chybí tak dokonalá obrazová část.

25.10.2023 5 z 5

Na jihozápadním směru 1 Na jihozápadním směru 1 Kiril Semjonovič Moskalenko

Čtivé a obsažné.

19.10.2023 5 z 5

Třikrát hlavní viník náhoda Třikrát hlavní viník náhoda Pierre Boileau

Nejlepší mi příšla třetí povídka, nejslabší první, takže dobře vygradováno.

10.10.2023 4 z 5

Špioni v diplomacii Špioni v diplomacii Miroslav Polreich

Svým významem hodnotím knihu ještě o něco výše než H. Kissingera Uspořádání světa, bohužel hvězdičky už přidat nelze.
Publikace odráží mé životní zkušenosti, doplňuje mé vědomosti o událostech, které se kolem mne děly v průběhu celého života. Je bezesporu velmi objektivní, nikomu nestranící; v této míře jediná, vůči níž nemám žádné, ale opravdu žádné výhrady. Myslím, že její čas teprve přijde.

24.09.2023 5 z 5

Jiné dějiny Římského impéria Jiné dějiny Římského impéria Alexandr Tamanskij

Těch pět hvězd je spíše za odvahu podívat se na dějiny jiným způsobem. Nápad je nosný, byť mnohé se zdá být neuvěřitelné. V každém případě to nelze zavrhnout. Bůhví co ukáže budoucnost.

21.09.2023 5 z 5

Vysoké okno Vysoké okno Raymond Chandler

Nejlépe si odpočinu u dobré americké detektivky, zvláště po takových knihách jako Česká cesta z covidu...

18.09.2023 5 z 5

Česká cesta z covidu Česká cesta z covidu Robin Čumpelík

Význam publikace je zcela zřejmý z hodnocení. Žádný střed.

18.09.2023 5 z 5

Cesta z nevolnictví Cesta z nevolnictví Petr Hampl

Brilantní. Sociologické dílo mimořádného významu.
Sněhové vločky mě uchvátily.

10.09.2023 5 z 5

Vodárna Vodárna E. L. Doctorow

Souhlasím, čtenářský zážitek, natož nezapomenutelný, se nedostavil. Četl jsem knihu hodně dlouho, vydržel jsem vždy nejvýš jednu kapitolu.

07.09.2023 2 z 5

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

Jen jednoduchý čtenář chápe román jako odsouzení totality. Koneckonců autor sám zůstal přesvědčeným marxistou. Jde o živý a do hloubky jdoucí popis situace v SSSR ve 30. letech, tedy v době poměrně krátce po skončení občanské války a zahraniční intervence. Je to popis toho, jak získávala převahu tupá byrokracie, která - jak dnes víme, nakonec SSSR zničila.
Osud románu i Jiřího Weila ukazuje na základní chybu, kterou nositelé ideologií dělají: místo, aby se zamysleli, zavrhnou. Smutné. Poučíme se někdy?

05.09.2023 5 z 5

Odstíny změny: Evropská krize a české národní zájmy Odstíny změny: Evropská krize a české národní zájmy Petr Robejšek

Novinové texty z let 2010 až 2017, tedy z období sedmi let. A už jen z tohoto rozsahu je zřetelně vidět, jak se doba měnila. A jak se měnil autor z publicisty na politika. Osobně myslím, že publicistika mu sluší víc, ten intelektualismus (v co nejkladnějším slova smyslu) není dobrý základ pro politika. Jsou to dobré texty, byť pomalinku zastarávají. Pět let, které uplynuly od vydání, přineslo takový vývoj, že je to ještě zřetelnější. Nicméně nechytily autora na švestkách, autorova slova jen potvrzuje.

30.08.2023 5 z 5