Hledam94 Hledam94 komentáře u knih

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Titulní povídka nebo novela poslouchána jako audiokniha v ČRo. Nejsem velkým fanouškem sci-fi a byl jsem zvědavý hlavně na formu prehistorické civilizace. Ta mě velmi překvapila. Příběh mi připomínal trochu Julese Verna pro dospělé, ale jazyk a styl vyprávění je výborný. Nedávám plný počet, ale byl jsem spokojen a mile rozrušen.

22.08.2023 3 z 5

První stopa První stopa Markéta Peggy Marvanová

Velká gratulace za úžasný sportovní nebo cestovatelský výkon. Text se mi nezdál úplně dokonalý a čtení občas trochu drhlo, ale vážím si autenticity. V knize je ale pár pasáží, které jsem si doopravdy zamiloval - například v úvodu první setkání s Alexem.
V narážce na komentář Pajaroh, přechody mi blízké nejsou, ale knihu jsem si užil.

24.07.2023 4 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Posloucháno jako audiokniha. Příběh je ze své podstaty smutný, ale oslovila mě značná empatie vůči hlavním postavám, kouzelné líčení přírody a především neotřelé téma.

Přináší mi to nový pohled na Josefa Čapka hlavně v tom, jak dovedl (nejspíš) vybočit z nějakých očekávání a psát o kontroverzních tématech (podobný námět by byl nejspíš kontroverzní i dnes).

03.07.2023 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

(SPOILER) Přečteno v dětství, teď připomenuto jako rozhlasová hra.
Jula Verna si vážím, ale tato kniha patří mezi ty slabší a málo nápadité. I rozboru Ondřeje Neffa prokazuje, že objevy zde uvedené nejsou nijak převratné. Postavy takové podivné, zajímavý byl tak pouze Nik Dek a baron Gorc.
Jedna z mála zfilmovaných knih, kde se mi film Oldřicha Lipského líbil mnohem více.
Rozhlasové zpracování hodnotím také dobře, ale vytvořit podle špatné předlohy dobrou adaptaci je obtížné a povedlo se spíš Oldřichu Lipskému.

09.06.2023 1 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

(SPOILER) Posloucháno jako rozhlasová hra. Překvapilo mě, co relativně moderních myšlenek se v knize objevuje (cestování rychlostmi blízkými rychlosti světla), krutost válek (bitva u Hradce Králové). Oceňuji celkem přízemní a logické vyústění celého příběhu. Doplnil jsem si dalšího klasika, ale top kniha to není.

09.06.2023 2 z 5

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

Posloucháno v rozhlasovém zpracování. Vážný a krutý příběh, ale vyprávěný krásným básnickým jazykem.

17.04.2023 3 z 5

Marná lásky snaha Marná lásky snaha William Shakespeare

Posloucháno výborné rozhlasové zpracování. Nutné pochválit i úžasný překlad Martina Hilského. A i samotná hra je úžasná. Možná má stylem blízko k dalším autorovým komediím (znám hlavně Zkrocení zlé ženy a Kupce benátského), ale to nic nemění.

17.04.2023 5 z 5

Česká pře Česká pře Alexej Pludek

Kniha má určitě několik zajímavých prvků.
Prvním je jazyková stránka, do textu je zapojeno hodně citátů z bible a latinských výrazů, obratů a živých slov (naštěstí s vysvětlivkami). V dané době to asi bylo mezi vzdělanci běžné, ale u člověka s komunistickým přesvědčením překvapivá.
Druhým bodem je orientace na duchovní stránku husiství, díky této knize jsem více pochopil některé dobové problémy např. smysl přijímání podobojí a s ním spojený spor o transsubstanciaci (zda se opravdu víno a hostie přemění na krev a tělo Krista, či zda je to jen symbolický obřad).

Bohužel i nekvalit je řada. Postavy nejsou příliš životné, chybí jim nějaký lidský cit, zajímavost atd. Zvláště romantická linka je uhozená.
Kniha navíc pohlíží na husitství poměrně schematicky (ve srovnání s Táborskou republikou Václava Kaplického, která vyšla popré o 20 let dříve). Příliš ukazuje husity jako první komunisty.
Korunu všemu přidává anachronysmus s fazolemi (ty pocházejí z Ameriky).

Celkově nic moc.

14.04.2023 2 z 5

Ostrov pokrytců Ostrov pokrytců John Galsworthy

Posloucháno jako četba na pokračování v podání Luďka Munzara, kterého musím velmi ocenit. Příběh je poměrně komorní, což je vhodné pro rozhlasové zpracování.

Kniha samotná se mi zdála nadprůměrná, ale sága o Forsytech mě zaujala více.

04.04.2023 4 z 5

Knížata: Historické drama o šesti jednáních Knížata: Historické drama o šesti jednáních Jaroslav Vrchlický (p)

Posloucháno jako moderní rozhlasová hra a musím ocenit i předlohu. Příběh je dosti krutý, ale takto se nejspíš udál.

13.03.2023 3 z 5

Dramata Dramata Federico García Lorca

Hodnotím pouze Marianu Pinedovou.

Jedná se o smutný příběh vyprávěný pěkným jazykem a veršovanými replikami. Posloucháno jako rozhlasová hra pro pamětníky, která mě ale příliš neoslovila.

07.03.2023 3 z 5

Mariana Pinedová: Lidová romance o třech obrazech Mariana Pinedová: Lidová romance o třech obrazech Federico García Lorca

07.03.2023 3 z 5

Toulky českou minulostí 18 Toulky českou minulostí 18 Zdeněk Volný

Důstojné rozloučení s edicí. Tato kniha se mi líbila více než některé předchozí díly, hlavně díky zvoleným osobnostem, které většinou měly i zajímavý osobní příběh, a to jsem na Toulkách vždy oceňoval.
Trochu mi mrzí, že se do glos nevešlo více např. o jednolivých uměleckých směrech nebo některých netradičních knihách (Nezvalova kniha Moderní básnické směry). Ale to jsou jen mé nápady, možná zcestné.

13.02.2023 4 z 5

Kdo s koho Kdo s koho Václav Kaplický

Je to moje druhá kniha od Václava Kaplického, ale po Táborské republice jde o zklamání.

Kniha má spoustu dobrého - nenásilnou archaizaci jazyka, který ale zůstává čtivý a srozumitelný; spoustu postav z různých vrstev společnosti a určitě i pochopitelnou motivaci většiny z nich.

Bohužel kniha nemá nějaký sevřený příběh a její dost velká část je jen jakousi statickou vztahovou šachovnicí. Nechci spoilovat, ale vyústění knihy mi přišlo takové nucené; jakoby bylo vyžadováno tehdejší (cca 1979) politickou situací.

Čtení to nebylo špatné, ale autor napsal i mnohem lepší knihy.

01.02.2023 3 z 5

Synáček / Vlčí kůže Synáček / Vlčí kůže Jaroslav Havlíček

Zatím jsem četl pouze Synáčka.
Povídka je výborná, trochu podobná Petrolejovým lampám, ale Synáček se mi líbil mnohem více. Je daleko kratší, sevřenější a mně se i lépe četla.
Knihu bohužel kazí nakladatelská práce, chyběl mi hlavně obsah.

20.01.2023 4 z 5

Každý něco pro vlast Každý něco pro vlast Václav Kliment Klicpera

Posloucháno jako rozhlasová hra pro pamětníky na Vltavě - natočená 1952. Kvalita záznamu i výkony herců jsou výborné.
Bohužel hodnotím hlavně samotnou hru a ta je pro dnešního posluchače poměrně jednoduchá a dost předvídatelná.

07.12.2022 2 z 5

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

(SPOILER) Román s jednoduchým a přímočarým dějem, který se orientuje na myšlenkový vývoj titulního hrdiny od dětství po smrt. I přes časté užití archaismů a nářečních výrazů je jazyk čtivý a velmi srozumitelný. Na příběhu jsem oceňoval spíše detaily z tehdejšího života venkovanů než nějaké hledání pravdy - která z povahy věci těžko může být nalezena. Je škoda, že takový schopný a přirozeně inteligentní člověk jako Šmatlán nevěnoval více své energie zlepšení svých životních podmínek - viz třeba, že pracoval celý život stejně bez nějakého zvýšení produktivity. Tady mě napadá, že podobný pohled často vidím i dnes.

28.11.2022 3 z 5

Takových tisíc let Takových tisíc let Alexej Pludek

Kdyby povídka vyšla v roce 1960, stala by se nejspíš zjevením. Vždyť jaký skandál způsobili Zbabělci, vydaní o dva roky dříve.

I tak je kniha velmi čtivá a velmi originální. Jednu hvězdičku jsem musel strhnout za závěr, který se mi nezdál úplně pravděpodobný.

Jak píše komančéro, Alexej Pludek je ze dvou důvodů podezřelý autor. Je to tak - ale napsal i výborná díla, jako je toto.

18.11.2022 4 z 5

Lužanská mše - Musis amicus Lužanská mše - Musis amicus Valja Stýblová

(SPOILER) Opět výborná kniha, i když oproti předchozím dílům trochu smutnější než předchozí, ale takový je život. Hodně se odehrával v lázních, a já ho také v lázních četl, tak se to hodilo.

01.09.2022 5 z 5

Tank mířil na Kafku Tank mířil na Kafku Heinrich Böll

Poslouchány úryvky jako audiokniha. Jde o dosti neobvyklý pohled na konec pražského jara. Zajímavé jsou i autorovy sympatie k československému reformnímu komunismu.

21.08.2022 5 z 5