hatikva hatikva komentáře u knih

V náruči mužů V náruči mužů Camille Laurens

V této knize autorka rekapituluje své vztahy a adoraci mužského pohlaví, vrací se do období svého dětství, dospívání, přemýšlí nad svým vztahem k otci, příteli své matky, složitých rodinných vazbách a manželství, které prochází krizí. Prolíná se zde několik dějových linek, autorka píše velmi intuitivně a nebojí se otevřít svou třináctou komnatu i v oblasti milostných vztahů a smrti dítěte. Kniha, která evokuje mnoho zajímavých podnětů. Vyžaduje však podle mě příhodný okamžik a soustředění se.

05.03.2020

Život po francouzsku Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

(SPOILER) Životní bilance muže, který na pozadí politických a společenských dějin Francie 20. století rekapituluje svůj život od dětství, které bylo ovlivněno smrtí jeho bratra, celoživotního vzoru, přes sexuální revoluci 60. let, studia sociologie na univerzitě, první milostné vztahy, až k nepovedenému manželství a postupnému odcizení od svého okolí. Útěchou se mu kromě novinářské profese stává svět fotografie, kde nachází životní harmonii. Osobitá bilance muže, která je dokladem jedné éry francouzských dějin. Doporučuji.

26.02.2020

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

(SPOILER) Oceněná novela nabízí jako tradičně u toho autora hluboký vhled do psychologie hlavních postav. Nad hrobem společné důvěrné přítelkyně se setkávají dávni přátelé,slavny hudební skladatel a oportunisticky založený novinář. Postupně se před čtenářem odkrývá široká paleta motivů lidského egocentrickeho jednání, která vyústí ve vzájemnou sebevraždu, symbolickou katarzi. Doporučuji

Bílá kniha Bílá kniha Han Kang

Tato tenká kniha je spíše zamyšlením, meditací nad symbolikou bílé barvy v našich životech, nabízí nevšední pohled na věci všedních dní spojené s touto barvou. Krátké, inspirující

Superpozice Superpozice Kat Kaufmann

Kniha této autorky mě zaujala nejen svým nosným tématem, ale především způsobem jeho zpracování. Pojednává totiž o tom, s čím mnoho dospívajících jedinců dnes bojuje, totiž se snahou nalézt svou identitu, své autentické já, v dnešní postfakticke době a především místo ve společnosti . Zde je hledání vlastního já ještě zkomplikovane původem hlavní hrdinky, ve kterém se spojuje starobylá židovská a ruská kultura v konfrontaci s německou kulturou 90.let...Kde jsou mé kořeny, co utváří můj život a kam mám směřovat, to jsou otázky, které si autorka prostřednictvím hlavní hrdinky klade a nabízí zajímavý výklad. Kniha je hodně o pocitech, dojmech, to však neubírá na její ctivosti.

Mandaríni Mandaríni Simone de Beauvoir

Opus magnum slavné francouzské profesorky filosofie a intelektuálky. V provonání s ostatní tvorbou této autorky bych Mandaríny označil za její umělecký vrchol, ve kterém se spojuje hluboká znalost psychologie, filosofie, politiky. Tento román líčí osudy francouzské levicové inteligence po skončení druhé světové války, jejich naděje, plány, avšak také drsnou realitu vedoucí k deziluzi a hledání morálních východisek. V ústřední postavě psychoanalytičky Anny, jedné z nejlépe vykreslených postav románu, autorka promítá své životní zkušenosti a světonázor

18.09.2019 5 z 5

Věnujte mi valčík Věnujte mi valčík Zelda Sayre Fitzgerald

Zelda Fitzgeraldová je českým čtenářům dobře známá nejen prostřednictvím svého slavnějšího manžela Scotta, ale i z románů Alabama song či Z jako Zelda, které se soustředí na psychologickou a společenskou sondu. Jediný dokončený román této autorky je dalším poutavým svědectvím éry jazzového věku, světa krásných a prokletých, evokuje dobovou atmosféru a mnoho autobiografických prvků Zeldina života. V postavě Alabamy se obráží mnoho charakterových vlastností autorky, která nám touto knihou plnou barvitých metafor podává svědectví o svém nesporném literárním talentu předčasně ukončeném sebedestruktivními sklony.

25.08.2019 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Křehký příběh z pera dnes již českým čtenářům známého autora, tématika psycho-socio-sexuálního zrání, vyrovnávání se s traumatem z minulosti, smířením , osudovými křivdami a nacházením nových cest a naděje.

27.07.2019 4 z 5

Pan Bovary Pan Bovary Zsigmond Móricz

román čerpající námět z tradice francouzského kritického realismu, konkrétně z opus magnus Gustava Flauberta. Bovarismus zasazený do reálií maďarského venkova. Jako vstup do tvorby tohoto velikána maďarské literatury doporučuji společně s knihou Buď dobrý až do smrti..

02.04.2018 3 z 5

Chceme žít Chceme žít Karel Nový (p)

Sociální román s ideovym podtextem líčí období před 2. světovou válkou spojené s hospodářskou krizi a bojem o holou existenci. Autor se zaměřuje na vztah dvou chudých milenců, kteří jsou nuceni čelit životní bídě. Některé pasáže jsou velmi dobře popsané, zejména po stránce vnitřního prožívání postav. Závěr vyznívá spíše jako předzvěst budovatelského typu románu.

12.08.2020

Obchodník Obchodník Joseph O'Connor

Mistrně napsaná kniha, která je psychologickou sondou do duše může, který ztrácí své životní jistoty a je těžce poznamenán napadením své dcery 4 delikventy s vážnými zdravotními následky . Sleduje proto bedlivě soudní proces, který však není uspokojivý, jeden z hlavních členů gangu je totiž na útěku. Rozhodně se ho proto pronásledovat a vykonat akt pomsty a spravedlnosti. sám . Postupně formou dopisu dceři rekapituluje svůj život, partnerský vztah i jeho rozpad. Autor si pohrává s otázkou, zda má člověk zlo oplacet skutečně zlem a kde je vlastně hranice spravedlnosti a lidského pochopení.

24.07.2020 5 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

Plně souhlasím s předchozím komentářem. Tato nejnovější kniha makabrozniho autora představuje tentokrát lehkou a svěží satiru spojenou s tématikou brexitu v alegoricke podobě. Autor se odkazuje hned v úvodu na Proměnu a na jejím základě rozehrává stále tolik aktuální politickou hru vysoce postavených švábu.

25.03.2020

Světlo dne Světlo dne Graham Swift

Tato kniha anglického prozaika mě velmi zaujala a stala se úvodem do jeho další tvorby. Sledujeme zde retrospektivně příběh vraždy vyprávěný bývalým policistou, dnes soukromým detektivem, který se živí sledováním nevěrných manželů. Jedna z jeho zákaznic však radikálně poznamená jeho život svou zakázkou na sledování manžela, který právě ukončuje svůj milostný poměr s chorvatskou dívkou, která se stala členem rodiny. I když tento milostný vztah skončil, to hlavní po dějové stránce teprve na čtenáře čeká. Stáváme se tak svědky příběhu , který se nejprve může zdát chaotický tím, jak se zde prolínají časové roviny vyprávění, postupně však celý obraz děje zapadne a nabídne tak zajímavou psychologickou sondu do duše a jednání hlavních postav.

27.02.2020

Výrostek Výrostek Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Společensko-psychologický román, ústřední motiv morální krize mladíka posedlého fixní ideou získat majetek, společenské postavení a nezávislost , který naráží na okolní prostředí a dobové tendence. Hluboká sonda do duše a úvah hlavní postavy..

08.10.2019

Tajemství papyrů Tajemství papyrů * antologie

Tato utla knížečka nabízí detailnější pohled do duše starověkého člověka, přináší působivé náhledy na radosti a starosti všedních dní a ukazuje tak netradiční pohled na toto období, který zůstal ve slavných dílech antických klasiku mnohdy utajen. Je dokladem toho, že lidstvo řeší stále obdobný okruh problémů rodinného i společenského života. Ve své době vyšla jako členská prémie

24.09.2019 5 z 5

Sanatorium Arktur Sanatorium Arktur Konstantin Alexandrovič Fedin

Novela líčící životní osudy a vztahy tuberkulózních pacientů, kteří se zotavují v prostředí tohoto kdysi vyhlášeného sanatoria, které se dnes potýká s finanční krizí a odlivem pacientů. Autorovi se podařilo na pár stránkách vystihnout charakteristiku postav a prostředí sanatoria. Oddechová četba na jeden večer.

21.08.2019 4 z 5

Herbář Herbář Sándor Márai

Milé čtení, autorův morální a společenský kodex. Marai čerpal především z poznatků svých a antických filosofů.

21.08.2019 5 z 5

Planeta pana Sammlera Planeta pana Sammlera Saul Bellow

Kniha nabízí zajímavou sondu do duše stárnoucího židovského intelektuála, novináře, který většinu života prožil v evropském světě a jehož život byl poznamenám hrůzou nacismu. Na sklonku svého života, již usazen v Americe, hodnotí svůj dosavadní životní běh, vzpomíná na hrůzy nacistické diktatury, smrt své ženy, sleduje vývoj své dcery a bohatých příbuzných, pátrá po smyslu lidského života a ve svém svědectví a životním poselství nastavuje nemilosrdné zrcadlo současné americké kultuře 60. let 20. století. Román je nejen filosofický traktát, ale i zamyšlením se nad tím, jak život žít a ne ho jen přežít či prožít. Po trochu chaotickém úvodu čeká čtenáře zajímavá sonda do duše dalšího ze stárnoucím intelektuálů z pera tohoto klasika americké literatury.

10.07.2019 3 z 5

Lovefullness - Terapeutická metoda sebepřijetí Lovefullness - Terapeutická metoda sebepřijetí Jakub Tenčl

Vřele doporučuji všem zájemcům o tuto terapeutickou metodu, kniha je srozumitelná,čtivá a umožní tak snadno pochopit podstatu metody sebepřijetí. Ocenil jsem její kvalitní zpracování.

06.04.2019 5 z 5

Tajemství života: Jsi světlo a to je nezničitelná pravda Tajemství života: Jsi světlo a to je nezničitelná pravda Jakub Tenčl

Hledáte knihu, která vás po dlouhé době konečně inspiruje? Pak doporučuji tuto autobiografii známého hypnoterapeuta dr. J. Tenčla, která se jistě stane dobrým průvodcem na vaší duchovní cestě za podstatou vaší osobnosti a vaším pravým já. Kniha nabízí mnoho netradičních pohledů vnímání světa a umožnuje se tak hlouběji zamyslet nad jeho podstatou, která nám v dnešní postmoderní, postsekulární společnosti mnohdy uniká. Nalezněme znovu ztracený frommovský modus být, který byl vytlačen dominujícím materiálním pohledem na život. Tato kniha vám umožní pochopit mnohé, co vám ještě zůstalo utajeno. Vřele doporučuji

30.03.2019 5 z 5