HanKasp HanKasp komentáře u knih

Krajiny Františka Kavána Krajiny Františka Kavána Miloslav Bureš

Básně Miloslava Bureše o krajině Vysočiny a o malování. Básně jsou protkány malbami Františka Kavána, konkrétně: Železné hory (Frantova náladička), Zima, Po západu, Předjaří na Chrudimce, Železné hory, Předjaří u Vitanova, Předjaří na Chrudimce, Předjaří s potokem.

17.07.2017 5 z 5

Watsonovi Watsonovi Jane Austen

Watsonovi je příběhem půvabné dívky Emmy Watsonové, která po příjezdu domů okouzlí téměř všechny muže kolem sebe. Nicméně jako jiné hrdinky je Emma vzdělaná a jen tak se nenechá polapit do sítě, i když je do vdavků tlačena svojí švagrovou a bratrem. To by nebyl román Jane Austenové, aby hlavní hrdinka neměla svou hlavu. Dialogů je v knize o poznání méně a je to dáno také tím, že autorka knihu nedokončila. Tím dochází také v závěru knihy k velmi rychlému spádu bez dialogů a ztrácí se propracovanost začátku knihy, kde vystupuje nesčetně postav a čtenář má krapet potíž se ve jménech vyznat. A tak jsem sek začátku knihy po jejím dočtení opět vrátila a některé momenty mne i překvapily.

Pohodové čtení pro volné chvíle.

27.06.2017 4 z 5

Já mám kolo, ty máš kolo Já mám kolo, ty máš kolo Pavel Žiška

Velmi vtipně pojatá kniha obsahující krom básní také příběh jedné rodiny. Kniha obsahuje zdařilé ilustrace Rudolfa Lukeše.

Kniha je plná poučného textu o tom, jak bychom se měli chovat na kole. Co mě ale velmi mrzí, některé z básní jsou paradoxně zaměřeny nepřímo na podporu aut, neboť poučují děti, že si nemají hrát na ulici a silnici. Z mého pohledu je třeba děti učit právě tomu, že ulice tu nejsou pro auta, ale právě pro lidi. Že sice na nich mají být děti opatrné, ale je to právě o tom, že bychom měli naučit děti vnímat své okolí jinak - využívat udržitelné druhy dopravy, stavět ulice bezbariérově, pro volný pohyb lidí, hraní si dětí s míčem v obytných zónách apod.

Z tohoto pohledu (přiznám pohledu člověka věnujícího se právě veřejným prostranstvím, dopravě a obecně urbanismu) mě kniha trochu zklamala. Avšak při vědomí těchto nedostatků věřím, že dokáže předávat dál poselství toho, že kolo je běžnou součástí života každého z nás, ať žijeme na vesnici, či ve městě, nebo někde na samotě.

22.06.2017 4 z 5

Ovčák v Radhošti Ovčák v Radhošti Eva Kilianová

Útlá knížka ze stručnými příběhy z Valašska vhodná pro děti ke čtení před spaním.

14.06.2017 5 z 5

O prasátku Lojzíkovi – Jak vycvičit vrabce O prasátku Lojzíkovi – Jak vycvičit vrabce Pavel Ondrašík

Další z příběhů o prasátku Lojzíkovi. Ilustrace jsou příjemné a milé. Co mi ale na pohádce nesedělo, bylo nesladění alespoň částečné autentičnosti přírody. Jestřáb by vrabce prostě snědl a nikdy by se nestalo, že by všichni seděli spolu.

Souhlasím, pohádky mají obsahovat nadsázku. Ale v současné době, kdy mám pocit, že se lidé trochu víc odchylují od přírody a ne vždy jsou k úctě k ní vedeny, bych toto očekávala aspoň v dětských knihách. Zejména, když příběhy pochází z této oblasti.

27.05.2017 4 z 5

O prasátku Lojzíkovi – Cesta za nosem O prasátku Lojzíkovi – Cesta za nosem Pavel Ondrašík

Příběh o prasátku, které se tak trochu lišilo. Prasátko je šikanováno svými sourozenci až jednou se mu rozhodne pomoct vrabec Čepeřák a vydávají se propátrat ZOO.

Další z vydařených knih vydaných nakladatelstvím Petrkov.

27.05.2017 5 z 5

Rozhovory s Miesem van der Rohe Rozhovory s Miesem van der Rohe Moisés Puente

Mieseho myšlení shrnuté ve třech (čtyřech) rozhovorech. Kniha je opatřena předmluvou Jana Sapáka a shrnutím myšlenek Mieseho Inaki Abalosem profesorem z Madridu. Pro ty, co mají rádi architekturu Ludwiga Mieseho van der Rohe, je příjemným zpestřením či doplněním informací.

Kniha obsahuje fotografie Mieseho staveb.

05.05.2017 5 z 5

Králíček sebevrah se vrací Králíček sebevrah se vrací Andy Riley

Tak trochu nestandardní pojetí sebevražd králíčka. Kniha téměř bez písmenek plná ilustrací do doby, když na vás všechno padá. Zaujme svou obálkou, kdy na první pohled se domníváte, že se jedná o knížku pro děti. A ono to tak úplně není.

21.04.2017 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Pustila jsem si ji jako audioknihu (údajně zkrácená verze oproti knize). Zpočátku jsem byla překvapena barvitým jazykem autora a délkou vět, ale následně se mi podařilo do audioknihy zaposlouchat. Příběh byl milý a rozhodně odvážný na to, že jej autor psal na počátku 20. století (1912).

26.02.2017 4 z 5

Výpravy opačným směrem - Pobaltí Výpravy opačným směrem - Pobaltí David Šťáhlavský

Kniha zahraničního zpravodaje Davida Šťáhlavského o Baltských státech - Litvě, Lotyšsku a Estonsku obsahuje jak kratičké příběhy o jeho výpravě do Pobaltí a Ruska, tak shrnutou pohnutou historii této země.

Smysl knihy popisuje sám autor v závěru: "Prostě jsem si tuto část Evropy jen zamiloval. Pokud máte i vy, milí čtenáři, nyní pocit, že se tam musíte také vypravit, vězte, že to byl smysl této knihy. A pokud se tam dostanete dříve než já, pozdravujte tam."

Od knihy jsem očekávala více. Je fakt, že v úvodu se člověk dozví hodně dat o Baltských zemích. Některá tato fakta se pak opakují v závěru knihy, kde jsou opět popisovány výpravy Davda Šťáhlavského. U výprav jsem čekala více výpravnosti a pointy příběhů. Těch se však knize nedostává. Autor se snaží popsat i dějiny těchto zemí. Samo o sobě je obtížné, jak složité dějiny Baltských zemí byly - Prusko, Rusové, Němci a stále dokola. V knize uvádí velké množství reálií, ale neumí je propojovat tak, aby byla kniha čtivá.

Do Pobaltí se chystám (ne kvůli této knize), a tak jsem hledala jiné informace, než jsou v průvodcích. Více méně jsem je našla, avšak pocit mám rozpačitý. Kniha mi přijde mírně tendenční. Je faktem, že kniha vyšla v roce 2002 a David Šťáhlavský v ní shrnuje své 15 leté působení na Východě. Kdo by si tak chtěl osvěžit, jak to vypadalo v 90. letech jak v Pobaltí, knihu si jistě přečtěte. Mně připomněla naše 90. léta.

26.02.2017 2 z 5

Záhada Tizianovy fresky Záhada Tizianovy fresky Iain Pears

Detektivní příběh odehrávající se převážně v Benátkách, ale i v Římě, Padově, Milánu a ve Francii. Jak napovídá název, detektivové odhalují záhadnou vraždu kunsthistoričky a jejích kolegů.

V knize naleznete italskou lehkost a určitou ledabylost jako narážku na fungování italské policie a vůbec fungování státu, na hýření s prostředky.

Klasická oddychová detektivka, kterou je možné přečíst poměrně rychle. Kdo byl v Benátkách, snadno se dokáže vžít do bloudění postav a putování vaporettem a do nepříjemného benátského deštivého počasí.

02.02.2017 5 z 5

Trans-Atlantik Trans-Atlantik Witold Gombrowicz

I přes negativní hodnocení zde, plánuji časem dílo přečíst a vkládám sem malé doporučení. Domnívám se, že pro pochopení tohoto díla je vhodné si nejprve přečíst knihu Vzpomínky na Polsko, ve které se autor tomuto dílu věnuje a dovysvětluje jej.

01.02.2017

Vzpomínky na Polsko Vzpomínky na Polsko Witold Gombrowicz

Poměrně složité dílo na čtení a to v mnoha ohledech - rozkolísaný duch autora a mnoho historických (literárních) postav pro mne ne tolik známých.

První dva texty - Huba a tvář a Rozhlasová diskuse, která se neuskutečnila - mne příliš nezaujaly. S neznalostí autora mi vyvstávaly myšlenky: " "Chudák" spisovatel, on to má tak těžké". Ale bylo to spíše mým nepochopením jeho osoby. V poslední době jsem totiž četla knihy z dob války (z ghett) a pohledu na ni ze strany Židů. Proto mi nářky autora Gombrowicze přijdou až malicherné.

Gombrowicz je k polskému lidu velmi kritický. Pramení to z jeho nevyrovnanosti. Přijde mi, že sám se nikdy ve skutečnosti neukotvil. V textu jsem mnohdy nechápala důvody jeho chování, a následně na to přišlo z jeho strany vysvětlení. Co se týče kritiky, kterou kolem sebe šíří, je směřována k nadřazeným vrstvám obyvatelstva. Co je mi sympatické, jeho vztah k Židům. Avšak mi z líčení jeho příběhů nepřišlo, že by kdy nějakému pomohl. A proto mi přijde, že se choval stejně jako ti, které kritizoval. Což sám mnohdy v knize uváděl.

Řekla bych, že knihu budou číst s nadšením spíše historici a literáti, kteří se ve světě literatury pohybují a vyznají se ve všech těch jménech, které v knize zaznívají. Z mé strany byla snaha se o literátech v knize uvedených dozvědět více, což vedlo ale k odkládání knihy. Také jsem od ní čekala trochu něco jiného. Kniha je autorovou autobiografií, resp. části jeho života odehrávající se ještě v Polsku, ze kterého vycestovává do Francie (Paříže), Rakouska (Vídně), nebo Itálie (Řím a Benátky, kde kniha končí).

Malé doporučení na závěr. Autor v knize popisuje své jiné knihy. Třeba i ty, které jsou zde v Databázi knih hodnoceny negativně (Trans-Atlantik, Ferdydurke). Možná, pokud si přečtete Vzpomínky na Polsko dříve, než jeho další díla, pochopíte i Gombrowiczova díla ostatní. Já to časem vyzkouším.

01.02.2017 3 z 5

Pohádka o tom, jak přišla kukačka o chocholku Pohádka o tom, jak přišla kukačka o chocholku František Hrubín

Jeden příběh z ptačí říše o svatbě havrana s vránou, kterým přišel na svatbu zahrát dudek, který si půjčil chocholku od kukačky.

Pohádka vhodná pro učení se čtení, má velká písmenka. Pohádka je veršovaná.

22.01.2017 5 z 5

Praktická příručka o kočkách Praktická příručka o kočkách Thomas Stearns Eliot

Kočičí příběhy podané formou poezie. Básně vystihují povahy jednotlivých kocourů a koček. Úvodní báseň vysvětluje, jaké dát kočce jméno, a že jsou tři typy jmen. Sám autor dává kočkám nevšední jména jako Mangodžery, Rumpelíza, Kočiáš, Myšilofeles, Thersipides a další. Básní je celkem 15. V závěru knihy je doslov Miroslava Jindry.

17.01.2017 5 z 5

Uspávanka s plavčíkem a velrybou Uspávanka s plavčíkem a velrybou Jan Skácel

Příběh o plavčíkovi s nečekaným koncem.
Vtipné podání námořní básně skloubené s překrásnými ilustracemi Pavla Čecha. Doporučuji malé kapesní vydání, které se hodí do rukou i malým dětem.

17.01.2017 5 z 5

Kocourek se vrací Kocourek se vrací Michaela Hrachovcová

Příběh malého kocourka od jeho narození po získávání prvních dovedností. V knize vystupují další zvířátka, například srnka, koloušek, sova, liška a veverka. Kocourek získává přátele, kteří mu pomáhají najít ztracenou cestu domů.

Knížka je vhodná pro malé čtenáře, neboť není rozsáhlá a písmenka jsou také větší. Kniha je plná krásných ilustrací.

15.01.2017 5 z 5

Benátky v zimě Benátky v zimě Emmanuel Roblès

Romantický příběh odehrávající se v Benátkách s detektivním nádechem, resp. nádechem teroristických útoků. Nicméně, kdo by v knize čekal rozuzlení úvodní vraždy a zakončení této linie táhnoucí se celou knihou, úplně se jí nedočká. Proto milovníky detektivek informuji, není to kniha úplně pro vás.

Na druhé straně se nejedná o klasickou love story vystřiženou jak od Danielle Steel, nebo Nory Roberts. Zamýšlela jsem se nad tím, zda by kniha nepomohla mnoha ženám, které ve vztazích zažívají příkoří, jsou ponižovány, je jim snižováno sebevědomí, nebo jsou dokonce bity. Mohla by být do jisté míry návodem, že se nemají bát svého muže opustit, že život mohou strávit i s člověkem, co si je bude vážit.

Pro milovníky Benátek, v knize jsou zmíněny místa - Benátky, jejich piazetta, cally, místní čtvrti, cesty vaporettem, okolní ostrovy. Pokud snad očekáváte, že si užijete popis zimních Benátek, budete také spíše zklamaní.

Na přebalu knihy je uvedeno, že byla kniha oceněná francouzskou kritikou za jeden z nejkrásnějších Roblesových románů. Nedokáži to posoudit, jeho jiná díla jsem nečetla. Nicméně musím dodat, že zpočátku jsem měla problém se vyznat ve jménech a zabrat se do děje knihy mi dělalo obtíže. Po jejich překonání už se kniha četla snadno. Nicméně hloubku jsem v ní nenašla. Přesto jako určitá oddechovka za přečtení stojí.

14.01.2017 4 z 5

Kočka v Zemi čísel Kočka v Zemi čísel Ivar Ekeland

Super knížka pro děti, ale i pro dospělé a učitele, která pomůže přiblížit dětem svět matematiky. A aby to nebylo jen o číslech, návnadou je tam kočka Kočka, kterou si oblíbí snad každý.

09.01.2017 5 z 5

Polský zápisník Polský zápisník Pavel Novák

Poutavá kniha plná tipů na výlety a dovolenou psaná formou kratičkých témat o místech v Polsku, Polácích a dalších zajímavostí. Poměrně útlá, a tak se dá vzít s sebou na cesty. Obsahuje nesčetně reálií, ale také pověr a pověstí. Doporučuji při jejím čtení minimálně klouzat prstem po mapě.

09.01.2017 5 z 5