handulli Online handulli komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Můj první román od autorky - Hana - mě zasáhl, hloubkou příběhu i zvoleným historickým obdobím. Když jsem si kupovala knížku Tiché roky čekala jsem literárně dobře napsaný příběh, ale nečekala jsem, že mě opět tolik zasáhne jako Hana. Skvěle vykreslené postavy, uvěřitelný příběh, prolínání komunistické éry, kterou jsem sama nezažila a o to víc mě určitým způsobem fascinovala, a neméně zajímavou "současností". Ke konci jsem nevěděla, koho mám litovat víc - zda Svatopluka nebo Bohdanu. A u poslední stránky ukápla i slzička za zmařenými roky a pohnutými lidskými osudy.
Silný a uvěřitelný příběh, který nutí k zamyšlení, a za který autorce děkuji.

20.08.2019 5 z 5

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Tak 3,5* ale nakonec zaokrouhluji nahoru.
Moc mě nebavily ty květnaté pasáže, v nichž se popisovala minulost. Nebyly napsané špatně, ale víc mě zajímala přítomnost a vtipné dialogy mezi Faith a Levim. U některých pasáží jsem se zasmála i nahlas.
ÚRYVEK: Jeho povoláním je chránit a sloužit, a tím sloužit se myslí "sloužit", a ne "souložit". :D
Taková romantická oddychovka. :)

18.08.2019 4 z 5

Vůně Francie Vůně Francie Amanda Hampson

* 3,5
Od knihy jsem očekávala něco jiného, proto jsem byla zpočátku překvapená a trochu zklamaná. Po polovině knihy jsem si na autorčin styl psaní zvykla a závěr se mi moc líbil. Jen ten začátek byl takový nijaký.

21.07.2019 3 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Toto je první kniha, kterou od registrace na databázi, neohodnotím. Protože nevím, jak správně ohodnotit 77 stran hutně protkaných pestrobarevnými ilustracemi od pro mě dosud neznámého autora. Protože nad tím příběhem stále přemýšlím. Chvíli jsem uvažovala nad tím, co si dotyčná přála. Vymyslela jsem dva docela dobré tipy, a pak mě napadlo, jestli právě to není posláním knihy - zamyslet se. Jestli ano, tak u mě bylo poslání naplněno.
V závěru povídky jsem se s Murakamiho postojem k narozeninám ztotožnila.
Povídku jsem si přečetla jen kvůli výzvě. A nelituji. Povídka je krátká, rychle a dobře se čte, ale pokud se čtenář nezamyslí nad tím, co asi autor chtěl tímto vyprávěním říci, pak to bude dost plochý a nudný příběh, který rychle upadne v zapomnění.

16.07.2019

Mrtvou neměl nikdo rád Mrtvou neměl nikdo rád Eva Tvrdá

ČV 11/2019
Do knihy jsem šla s nepříliš velkým očekáváním. Možná i proto mě nakonec překvapilo, že to nebylo zas tak špatné. Ikdyž tedy ten začátek, kdy je na několika stránkách představeno snad 20 postav najednou, mě málem odradilo. Taky jsem v nich pak měla víc než půlku knihy naprostý hokej a občas jsem se vrátila na začátek, abych si připomněla o koho se jedná. Jako detektivka je to podprůměrné dílko, ale přečíst se dá.

09.07.2019 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Knihu jsem si chtěla přečíst už nějakou dobu, ale nakonec mě k tomu "dokopala" až čtenářská výzva.
A za to jsem opravdu ráda. Nejdřív jsem tedy měla problém se začíst, ale zhruba po 70. stránce se to zlomilo a s napětím jsem četla, co bude dál. Poslední stránky jsem proslzela. Hned na to jsem si pustila film. Oceňuji, že se od knihy téměř neodchýlil. A pobrečela jsem si znovu.
Doporučuji!

Ještě malá poznámka ke knize: Hodně taky dělá překlad - četla jsem vydání z r. 2014 přeložené p. Žáčkem a líbilo se mi to mnohem víc než vydání z r. 1997 od p. Chlouby (to jsem si stáhla do čtečky, ale nakonec z něj přečetla jen pár kapitol).

26.06.2019 5 z 5

Volný pád Volný pád Jessica Barry

Dobrý námět, dobré zpracování, čtivé, ke konci napínavé a závěr nebyl tak artisticky překombinovaný jako několik thrillerů, které jsem předtím četla.
Doporučuji.

17.06.2019 5 z 5

Ztichlý dům Ztichlý dům Jenny Blackhurst

Zpočátku jsem měla velký problém se začíst. Ale nemám ve zvyku rozečtené knihy odkládat a navíc jsem se na tuto knížku docela těšila, a tak jsem jí ještě dala jednu šanci a urputně se prokousávala 150 stranami, které mě nebavily.
Prolínání dvou časových rovin mi běžně až tak nevadí, ale tady to byl vždycky takový skok jinam jako kdybych četla zároveň dvě knížky, a pak měla problém si vzpomenout u čeho jsem skončila v té druhé knize. Teprve až za půlkou knihy začaly ty 2 časové roviny dávat smysl.
Hlavní hrdinka mi byla nějakým způsobem protivná a její naivní a leckdy iracionální jednání mi lezlo na nervy - třeba když se po propuštění upne na zcela cizího člověka a naprosto mu důvěřuje.
Nápad jako takový nebyl špatný, ale ten závěr byl už moc překombinovaný .

Nenadchlo, ale číst se to dalo .... možná ještě dám autorce šanci, když tohle dílo byla prvotina.

07.06.2019 3 z 5

Pronásledovaní Pronásledovaní Mark Edwards

Zpočátku mě kniha opravdu chytla a takové 2/3 jsem četla jedním dechem. Poslední třetina mi ale přišla jako jedna velká konspirační teorie a knížku už jsem dočetla spíš z povinnosti. Škoda toho neuvěřitelného překombinovaného závěru.

25.04.2019 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

* 3,5 Tak jsem z knihy dost rozpolcená. Na začátku mě naprosto chytla, přečetla jsem v zátahu půlku, chvílema jsem napětím málem nedýchala, zhruba od té půlky už to začínala být nuda a já si vzpomněla na knihu Stařec a moře, kterou jsem kdysi povinně přelouskala před maturitou a ani po přečtení jsem nechápala, jak se autorovi podařilo v podstatě o ničem popsat přes 100 stran. Načež přišel závěr a já si uvědomila, že to čtu s obočím vystřeleným skoro do půlky čela. Trošku mi to přišlo jako kdyby přišel dramaturg a scénář na konci seškrtal a donutil scénáristu k radikálnímu přepsání. Poslední stránky se mi obočí vrátilo do původní polohy a já zjistila, že mi ze skvěle rozehraného příběhu plného napětí zůstala na jazyku zvláštní pachuť. Trhlina pro mě je o něco lepší (u ní jsem to měla naopak - skoro nudný začátek vycpaný vatou vynahradil následný děj a finále).

20.03.2019 4 z 5

Bestie v sametu Bestie v sametu Jack Yeovil (p)

Měla jsem problém zorientovat se v množství postav, takže mi občas unikaly souvislosti - možná moje nepozornost. Za mě takový průměr, předchozí knihy se mi líbily o něco víc.

18.03.2019 3 z 5

Budu vším, čím mě chceš mít Budu vším, čím mě chceš mít Mindy Mejia

Na knihu jsem se chystala už delší dobu, a když se na ní konečně dostalo, pustila jsem se do čtení s nepříliš vysokým očekáváním. Kniha měla ale překvapila. Myslím, že v sobě skrývá větší potenciál, než se na první pohled může zdát. Neřekla bych, že se jedná o klasickou YA literaturu, přestože v hlavní roli vystupuje náctiletá Hattie. Hattie, která umí hrát - nejen ve školním divadle. Hraje sociální role natolik dobře, že skoro přichází o svoji identitu. Kdo vlastně ta Hattie je? Je tím, čím jí chtějí mít ostatní. A tak Hattie hraje přesně to, co od ní ostatní čekají. Hodnou dceru, chytrou studentku, hrdou patriotku, přestože venkov nesnáší a sní o New Yorku. Až se jí hra vymkne z rukou.
Kniha mi trošku připomněla Do vody - minulost se prolíná s přítomností a Hattien příběh je vyprávěn z pozice několika vypravěčů. Ale na rozdíl od knížky Do vody se tahle čte lehce a děj smysluplně svižně ubíhá, a navíc mi připadal i uvěřitelný.

08.03.2019 5 z 5

Vražedné struny Vražedné struny Oscar de Muriel

Skvěle napsaná historická detektivka. Nenudila jsem se ani minutu. Škoda, že česky zatím další díly nevyšly. Určitě bych si je ráda přečetla.

26.02.2019 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Musím souhlasit s LadyCarousel. Zpočátku mě kniha úplně pohltila, v jednom zatáhu jsem ji přečetla do půlky, ale pak se něco zlomilo. Kniha byla pořád hodně čtivá, ale to počáteční kouzlo se vytratilo. Ale i tak to byl pořádný nářez od začátku do konce. A zvlášť konec mě překvapil. Epilog jsem si musela přečíst dvakrát, abych ho pochopila a opravdu mě dostal. Nebýt těch, chvílemi dost těžko uvěřitelných, akčních scén ve 2/3 knihy, tak by to bylo na 5 hvězd. Ale přesto doporučuji ke čtení. Už dlouho se mi nestalo, že jsem se nemohla od čtení odtrhnout, a poté co jsem si řekla, že už opravdu musím jít spát, přečetla ještě další 2 kapitoly :)

26.01.2019 4 z 5

Čokoládový průšvih Čokoládový průšvih Petra Hülsmann

Přečetla jsem v rámci výzvy a určitě nelituji, naopak - odpočinková kniha, která se četla sama. Trošku mi to připomnělo tvorbu Lanczové :)

12.01.2019 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Anotace mě navnadila, ale samotné čtení mě nebavilo, nedokázala jsem se začíst.

03.01.2019 1 z 5

Žabí polibek Žabí polibek Garth Nix

I když jsem už hodně mimo žánr dětských knih, rozhodla jsem se knihu nejdřív přečíst než jí koupím jako dárek pro neteř. Když přihlédnu k tomu, že je to spíš dětská kniha, tak je to 3,5*, ale nakonec jsem to zaokrouhlila nahoru. Přecijen má kniha nápad, spád a až na ten úvod, který mě nebavil než se vydali na Výpravu a závěr, ve kterém se i na YA fantasy poměrně snadno vypořádali s Rikardem, se mi příběh líbil.

28.10.2018 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přečíst si něco od Christie jsem měla v plánu už dlouho. Díky výzvě jsem konečně plán realizovala a nemohla jsem začít lépe. Z počátku jsem byla zmatená z množství postav, protože jsem si nepamatovala, který příběh ke komu patří, ale to se postupně usadí i díky letmé rekapitulaci, proč dotyčnou např. tíží svědomí. Od knihy jsem se skoro nemohla odtrhnout a ten závěr ... to bylo brilantní. Určitě to není moje poslední setkání s autorkou. A teď už se můžu podívat na ten miniseriál, který podle knihy natočili :)

02.09.2018 5 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Kniha mého dětství. Ale coby dítě mě přeci jen fascinovala víc :)

20.08.2018 4 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

5.díl s názvem Devil's Daughter vychází v USA 26.2.2019.
Je to příběh o Westovi a Phoube ( dcera Evie a St. Vincenta z Čekanek). Do komentářů to asi nepatří, ale mě tohle zjištění tak potěšilo, že jsem se musela podělit. :)

17.08.2018 5 z 5