hana6324 hana6324 komentáře u knih

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Na toto téma doporučuju spíš Život po životě, kde jsou srovnány zážitky více lidí, často mnohem zajímavější. Autorka se dostala pouze do první fáze NDE (neprošla ani tunelem) a vyvozuje z ní dalekosáhlé závěry. Každopádně je pozoruhodné, že se díky tomuto zážitku uzdravila z rakoviny a věřím, že její příběh může někoho inspirovat.

28.01.2021 2 z 5

Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Alan Watts

Kniha obsahuje zajímavé myšlenky (byť podobné jako v jiných knihách tohoto typu) a se vším, co je tam napsáno, se dá jistě souhlasit, ale četla se mi trochu hůř, člověk si to musí dávkovat po částech, aby se mu z toho nezavařil mozek :)

28.01.2021 4 z 5

Knihu jsem si koupila proto, že mě zaujaly články od jejího autora (resp. jejich překlady) na webu psychologie.cz, takže mě neodradil její vulgární název. Myslím, že hlavní přínos knihy je v tom, že dokáže člověka nakopnout a otevřít mu v mnoha věcech oči, přestože vyvrací všechna klišé motivační literatury a neopírá se přitom ani o žádné náboženství. Je určená spíše "obyčejným" lidem, intelektuálové budou hledat inspiraci jinde, což je v pořádku.

Myšlenky z knihy, které mě nejvíce zaujaly:

"Touha po pozitivnějším zážitku je sama o sobě negativním zážitkem. Paradoxně přijetí negativního zážitku a zkušenosti je vlastně pozitivním zážitkem a zkušeností."

„Naše kultura dnes zaměňuje velkou pozornost s velkým úspěchem a předpokládá, že je to totéž. Ale tak to právě není.“

„Lidé se prohlašují za experty, vývojáře, vynálezce, inovátory, individualisty a kouče bez jakýchkoliv životních zkušeností. Nedělají to proto, že si myslí, jak jsou ve skutečnosti lepší než ostatní. Dělají to proto, že si myslí, jak MUSÍ BÝT LEPŠÍ k přijetí ve světě, jenž uznává pouze výjimečnost.“

10.04.2020 5 z 5

Všechno je v pr**li Všechno je v pr**li Mark Manson

Autorovu první knížku zbožňuju a baví mě i jeho příspěvky na internetu, ale myslím, že tuhle knihu uspěchal. Možná na něj po úspěchu jeho prvotiny tlačil vydavatel, aby zase něco napsal, ale měl to raději nechat chvíli uležet. Nedočetla jsem.

29.01.2021

Život po životě Život po životě Raymond A. Moody

Kniha mě mile překvapila. Nesnaží se z nashromážděných faktů udělat senzaci, ale přistupuje k nim vědecky (byť ne na úkor srozumitelnosti). Sděluje, kolik lidí popsalo to a to, nabízí různá možná vysvětlení i argumenty proti nim. I tak je velmi přesvědčivá a dokáže dát člověku naději, že smrt není konec...

13.04.2020