HáMaPé HáMaPé komentáře u knih

Dotkni se nebe Dotkni se nebe Ludmila Vaňková

Zakončení série, konec jednoho neuvěřitelně naplněného života. Příběh milujícího otce, který maximálně zametá cestu svému prvorozenému synovi, synovi s patologickými známkami chování, dává tušit, že existence římského císařství dosáhla svého vrcholu. Konec jednoho harmonického manželství, které přes propastný věkový rozdíl je naplněné láskou a odměněné vytouženými dětmi. Konec, který přináší zasloužený pokoj jedné lidské duši.

09.06.2022 4 z 5

Druhá císařovna Druhá císařovna Ludmila Vaňková

Tento díl se mi líbil nejvíc, hlavně díky Elišce Pomořanské - dívce naprosto originální nejen ve své době.

27.03.2022 5 z 5

Od moře k moři Od moře k moři Ludmila Vaňková

Nejkrásnější léta Karla IV. po boku milované Anny, od Boha poslaná podpora neúnavného mírotvůrce v Evropě. V Evropě, kde jak v historii tak i dnes, bylo a je příliš mnoho zájmů a příliš mnoho "Rudolfů" či "Janů”, ale jen zřídka kdy opravdová osobnost, která by měla schopnosti a vůli udělat vše (aspoň něco) pro blaho Evropy.

19.03.2022 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Opravdová láska, opravdový život v té nejsyrovejší podobě, idealizace osvoboditelů, zmařené naděje a zbytečná smrt.

25.02.2022 5 z 5

Orel a had Orel a had Ludmila Vaňková

Při čtení tohoto dílu si člověk uvědomí, že nic v životě není zadarmo. Ať už v postavě "tribuna", tak v postavě římského císaře.
Jak nesnadné a často i nemožné je uskutečnění snu - byť je to sen plný humanismu.
Že neštěstí chodí po lidech a nevyhýbá se ani těm NEJÚSPĚŠNĚJŠÍM.
A že láska a přátelství hory přenáší.

24.02.2022 4 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Skutečná historie ve strhujícím příběhu, součástí kterého se snadno stane i čtenář.

30.10.2021 4 z 5

Sběratelé ostatků Sběratelé ostatků Vlastimil Vondruška

Příjemné oddychové čtení do sychravých dnů. Ostatně jako všechny příběhy od pana Vondrušky.

09.10.2021 5 z 5

Chléb vezdejší Chléb vezdejší Carl Hendrik Knuth Becker

Obsáhlý román, ve kterém jsou dopodrobna vykresleny postavy, doba i prostředí. Do závěru knihy jsem si nemohla zvyknout na styl, jakým je kniha psána - přímé řeči jsou plné teček, hm, ...e... Působí to trochu těžkopádně.
Celkově na mě kniha působila smutným dojmem. Otec a jediný živitel rodiny je vyhořelý, životem zklamaný člověk. Po ztrátě statku se snaží živit jako obchodní zástupce, později obchodník, ale nehodí se na to. Neumí jednat s lidmi. Jeho žena matka čtyř dětí je dětinská, líná a hloupá (možná se takovou stala až změnami po porodech). Je absolutně závislá na svém muži, kterého bezmezně obdivuje. K dětem má neutrální až negativní vztah. I když finanční prostředky jsou hodně napnuté, paní domu má služebnou, která se stará o děti i domácnost. Kaj přijde na svět po dlouhém vyčerpávajícím porodu, který oba jen tak tak přežijí. Od mimina to je nechtěný zlý kluk. Jediní lidé u níž nalézá oporu jsou služebná a babička, která se brzy po porodu k rodině přistěhuje. Kaj je hodně živý kluk s obrovskou fantazií, který nikdy nepoznal teplo rodinného krbu. Výchovné chyby rodičů vrcholí umístěním Kaje v ústavu pro chlapce se zlodějskou a násilnou minulostí.

07.10.2021 2 z 5

Tereza Etiennová Tereza Etiennová John Knittel

Kvalitní počtení.

29.05.2021 4 z 5

Dům se zeleným stromem Dům se zeleným stromem Kelvin Lindemann

Kniha se mi líbila, byla poučná - řada historických a geografických reálií, které jsou ovšem přirozenou součástí děje. Co mě oslovilo, bylo uvědomění si sobeckého využívání kolonií evropskými zeměmi.

29.05.2021 3 z 5

Tři lásky Tři lásky Archibald Joseph Cronin

Chvilinku mi trvalo než jsem se začetla, ale nelitovala jsem. Velmi silný a poučný příběh. Psychologický propracovaný příběh o tom, co ve jménu lásky člověk může vydržet a co všechno může zničit, když je jeho láska taková, že dusí.

29.05.2021 4 z 5