HAL HAL komentáře u knih

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Krásný love letter akčním filmům ve všech jejich podobách. Který se ani náhodou nesnaží jít do takové hloubky na kterou je člověk zvyklý od filmových rozborů Bordwella nebo Eberta, a ani náhodou se nepokouší shrnout úplně všechno co se v žánru kdy urodilo, ale naprosto dokonale funguje v tom hlavním - pokaždé když Encyklopedii Akčního filmu otevřu, tak dostanu chuť si nějaký z těch filmů okamžitě pustit. Ať už z těch které jsem viděl desetkrát, nebo z těch které jsem neviděl nikdy (i takové tam kupodivu jsou), vždy na ně kniha dokáže hezky nalákat, a nebo v případě těch které nejsou kvalitativně zrovna chvályhodné, o nich aspoň říct něco zajímavého kvůli čemu i tak stojí za to věnovat jim pozornost. Funguje to perfektně, a za to patří Vašku Rybářovi a Matěji Svobodovi velký dík (a také za jejich stejnojmenný youtube kanál, kde přece jen mohou jít u svých rozborů do větších podrobností)

07.01.2021 5 z 5

Ghost in the Shell 1 Ghost in the Shell 1 Masamune Shirow (p)

Konečně, první u nás vyšlá manga která je opravdu dobrá a zajímavá. Ba co dobrá, je to naprostá dokonalost, zaslouženě kultovní základ cyberpunku. Tím víc důležitý, čím víc se postupně stává realitou.

30.06.2017 5 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Dokonalost!
Pravděpodobně nejvtipnější kniha jakou jsem kdy četl. Must have pro každého, kdo se kdy probral ve dvě v noci u wikipedie s tím, že ví všechno o vzniku života v Prekambriu, když přitom jen v osm večer chtěl najít recept na kuře na paprice.

26.01.2017 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Směska průměrných Zaklínačských povídek spletených do jakéhosi příběhu nepříběhu. Pro ty, kteří byli zklamaní románovou pentalogií, to jistě svou přímočarou jednoduchostí bude příjemné překvapení, ale já už od Sapkowského očekávám něco víc. Silnější příběh, i hlubší myšlenky v něm ukryté.

A hlavně čekám že ty příběhy budou o Geraltovi - chlapovi s rozervanou duší, který se nechová hloupě, zůstává neutrální, a nemá zbytečné skrupule - ne že se jako pitomec vrhá zachraňovat každého losera který projde kolem. A je tu bohužel pomálu i Sapkowského dokonale vypointovaných dialogů, i nápaditého těžení z bohaté slovanské mytologie a pohádek, takže k Bouřkové sezoně se, na rozdíl od jeho starších knih, tolikrát vracet už asi nebudu.

(s tím že celou dobu srovnávám s ostatními knihami o Zaklínači - tedy s pro mě naprostým vrcholem fantasy žánru vůbec - takže na poměry jiných běžných fantasy je to pořád hodně dobré) 7/10

24.11.2014 4 z 5

Násilí bez předsudků Násilí bez předsudků Jan Těsnohlídek ml.

Za mě teda jo, sorry :(

02.12.2013 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Je to hnusný a zlý a dokurveně dokonalý.

06.04.2012 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Bavil jsem se velmi.
Gaimanovo opus magnum je jinde (ehm, Sandman neasi, ehm), a je hodně vidět že on je hlavně povídkář - a na mírně nesoudržném příběhu knihy se to podepisuje, a své koncepty má pořád stejné a jen je variuje - což je problém, když jste od něj četli už všechno ostatní.

Ale pořád je to spisovatelský bůh a urban fantasy guru, a nikdo na něj dnes nemá.

25.06.2018

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nejsem si jistý jestli knihu opravdu napsal Oscar Wilde.
Jsem si ale jistý že u ní masturboval.
(přecejen, je to obsahově i myšlenkově na Wilda poněkud plytké, byť zábavné)

30.10.2015 3 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Sice by mělo platit to okřídlené "darovanému koni na zuby nehleď", ale ďuro je beztak zvyklý že jsem rýpavý parchant, tak nějakou tu kritiku ode mne přežije: Toto byla kupodivu má první kniha od něj, na to že ho znám roky, ale není se úplně proč divit, ani fantasy (obzvlášť to sword and sorcery), ani historické, a ani detektivní knihy nejsou tak úplně "mé" žánry, vlastně si nevzpomínám kdy naposledy jsem četl nějakou tu čistou detektivku, snad jen Doylea v dětství, takže to co mi nesedělo na "Mrtvém" mohou klidně být pouhé výhrady k celému žánru.

Ale hlavně co mi na něm naopak sedělo, a co je přitom dost zásadní - je to extrémně čtivé a hodně zábavné, tak svižně napsané že by to nebyl velký problém dát i na jeden zátah. Historiky asi potěší i práce s reáliemi, nu tu já ocenit příliš nedokážu, být tam místo turků třeba skuruti tak to pro mne vyjde nastejno.

Proč ale vím že se k tomu asi už nikdy nevrátím (což je pro mne u knih dost nezvyk, může to vypadat jako rýpání, ale prostě je nutné si přiznat že Červenák není Eco) - i tím jak je to svižné je to kniha jen na jedno použití, jednohubka kterou lehce zaujatě proletím za dvě odpoledne a pak už si na ni nevzpomenu.

Děj je, i přes svou na první pohled komplikovanost, v podstatě přímočaré vršení zvratů a dalších a dalších nově odhalených záporáků, které ke konci nabere až obludně paranoidních rozměrů, přitom ty postavy jsou často všechny dost zaměnitelné a nevýrazné, nějaký odhadnutelný a propracovanější charakter tu má jen dvojice hlavních postav - která přitom vystihuje klišé archetypy "hnusnější Geralt bez charisma a chytřejší Marigold bez vtipu". Ale což, u nich alespoň číst jejich občasné vzájemné špačkování a získávání vzájemného respektu je dost zábava.

Zbytek detektivních dialogů se pak odbývá spíš stylem "řekni co víš nebo ti ufiknem koule (a možná ti je i tak ufiknem)", jinak se aktivita hrdinů vymezuje spíš na konstantní přesuny mezi několika málo lokacemi, kde se pak "něco" děje spíš bez jejich přičinění, než díky jejich "pátrání a odhalování záhady" (o čemž takto ony samy mluví tak často, až mám pocit že se to snaží čtenáři přímo vnutit, aby jako náhodou nezapomněl že čte detektivku), takže ke konci je to spíš už unavující než aby to dynamicky vygradovalo. Navíc tím jak je "záhada" komplikovaná, tak ji postavy neustále znovu a znovu vysvětlují, což je sice z hlediska čtenáře nutné, ať v tom nemá takový bordel, ale taky ne zrovna ideální - vždyť už ani ty hlavní postavy ke konci nemají pořádně jasné čeho vlastně chtějí primárně dosáhnout. To kdo zabil ono titulkového "Mrtvého na Pekelném vrchu" je nejpozděj od půlky knihy vlastně už úplně nepodstatný detail, na který svorně autor, hrdinové a i čtenáři z vysoka kašlou - zhruba jako když ve Hře o Trůny je zpočátku těžkým šokem a záhadou kdo otrávil králova pobočníka, a v půlce čtvrté série to pak odhalí úplně mimochodem mezi řečí, takže si toho vlastně ani není proč všímat.

Z knihy zkrátka nemám pocit kompaktního vygradovaného příběhu, spíše jen seznámení s hlavními postavami kterým je předhozen zašmodrchaný případ, tak ho napůl detektivně a napůl akčně z nesčetných (a přitom si tak podobných) uzlů rozmotají, a na konci je jim nadhozen v jemném cliffhangeru případ další.

Eh, no jo, je to detektivka.

23.07.2014 3 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Obyčejná dobrodružná kniha z prostředí "alternativních" velrybářů, pirátů a lovců pokladů. Bílá Velryba, Poklad na ostrově, Robinson Crusoe, Černý Korzár, to všechno tu Mieville intenzivně parafrázuje (obzvlášť ta obsese ala kapitán Ahab je v jeho světě tak rozšířená, že se z ní stala norma pro každého kapitána)... jenže při tom parafrázování zapomněl že by měl vymyslet i nějaký svůj vlastní silný příběh, a ten je tu tak velmi primitivní a nestojí příliš za zmínku. Jen random honička po světě s dost bizarním vyvrcholením.

Zajímavý se místo toho snaží být na první pohled lákavým zasazením do postapo-futuretro světa, kde místo moře je obří kolejiště, místo korábů jsou obří vlaky, a místo velryb a žraloků obří krtci a žížaly. Jenže je to převedení námořního světa na koleje tak doslovné, že to zajímavé po pár stránkách není vlastně vůbec. Což obzvlášť u Mievilla hodně zamrzí, on se vždy dřív vyznačoval okouzlující imaginací na vytváření velmi zajímavých světů, a tenhle způsob vytváření "originálního" prostředí je ve srovnání s jeho předchozími knihami prostě líný a nudný. Nějaký smysl pak ten jeho svět samozřejmě nedává vůbec, je to prostě fantasy.

Výhodou knihy pak je že není dlouhá a jak je u literatury pro mládež tradiční se čte velmi lehce (až na otravné používání "&" místo "a"), takže se jí dá proletět během pár hodin.

07.04.2021 2 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Velmi inspirativní a zábavné čtivo, obzvlášť pro nás duševně nemocné lidi co rádi vyrážíme na treky a při tom se mučíme kilogramy fototechniky v batohu navíc.

Jen, když už dělá svou knihu fotograf, tak by si měl dát trochu víc záležet i na její estetické stránce a prezentaci samotných fotografií. Sice chápu že budget u knihy vydané přes HitHit je těsný, ale na tomhle by se šetřit nemělo.

15.08.2020 4 z 5

Vox Vox Nicholson Baker

Tak akorát kratičké aby to ještě zůstalo zajímavé.

26.01.2017 4 z 5

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Mechaorgasmus!
Jodorowský je nejgeniálnější magor planety, a tak když mu nedovolili natočit nejlepší film všech dob (se Salvatorem Dalím, Pink Floyd, Mickem Jaggerem, Orsonem Walesem a H. R. Gigerem), tak si ho prostě napsal jako knihu - pravé opus magnum mezi komiksy. Místo Duny jsou to tedy Metabaroni, navíc mohutně inspirovaní Japonským morálním kodexem, Jodorowského perverzí, a dobou středověkého temna s konstantními boji o moc, krvavě semílajícími miliony duší.
S epickými příběhy o lásce a cti, s mimozemšťany velkými jako galaxie, a kresbou, beroucí si to nejlepší z Gigera i Moebiuse.

Povinnost pro všechny, kterým něco říká sci-fi žánr.

31.01.2016 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Vynikající, snad Kafkova nejlepší, kniha a dokonale ilustrace, za těch pár korun tedy rozhodně must have.

26.10.2015 5 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Červenákova vydrslejší odpověď na Zaklínače. Místo
abstraktního fantasy světa pevnější ukotvení v českých reáliích, a místo
„emo hlubokomyslností“ přímočará nekompromisnost hrdiny, který na úvahy o
neutralitě a předurčení odpovídá tasením meče a kydlením až mozky tečou a
sklivec čvachtá.
Čistokrevně zábavný brak v dobrém slova smyslu - asi hned zapomenu o čem to bylo,
ale další knihy ze série otevřu s chutí.

06.10.2015 4 z 5

Konec civilizace aneb Překrásný nový svět Konec civilizace aneb Překrásný nový svět Aldous Huxley

Taková hezká dokumentární knížečka. Poměrně výstižná, až na to zastaralé klonování.

05.12.2013 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Myšlenky v Nadaci jsou na svou dobu brilantními nápady které ve své nadčasovosti trefně vystihují společnost dnes jako tehdy - ale jsou všechny načrtnuté tak ve zkratce a povrchně, že nemají jak skutečně zapůsobit a dospět k něčemu podstatnému, než de facto jen parafrázovat úpadek římské říše a vzestup jejích nástupců. Rozhodně ale jde o nesmírně zábavné a svižné sci-fi.

31.08.2021 4 z 5

Lechtivé pohádky Lechtivé pohádky Marie Čechová

Co čekat od erotické sbírky pohádek kterou napsala zhruba sedmdesátiletá učitelka češtiny, nejspíš na přilepšenou k důchodu? Samozřejmě že je to literárně strašlivě prostoduché a spíchnuté asi za jedno odpoledne - klasické známé pohádky dějově osekané asi tak na jeden odstavec a doplněné o "erotičnost" ve smyslu že hlavní hrdinové se chtějí hlavně pelešit, a tak se peleší pořád a s každým, a skrze sílu svých mužství pak ke štěstí přijdou. Ale hlavně cudně, aby si knihu mohly číst i děti a jejich babičky, na nezřízené mrdání ve stylu Lady Fuckingham proboha hned zapomeňte.

A proč mi tohle plýtvání papírem vlastně leželo v knihovně? Nu darovanému koni se na zuby nekouká, obzvlášť když mi tohoto koně dala před lety jako dárek jedna velmi nadržená mladá slečna.

13.06.2021 1 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Nejlepší příběh jaký kdy Tolkien napsal.

26.01.2017 5 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Origin Červenákova superhero bijce z československých luhů a hájů ve "slovanském fantasy středověku".
A jako všechny superhrdinské originy - ukazuje o postavě Rogana právě to nejdůležitější a nejzajímavější, přerod z (relativně) normální lidské postavy v (zde doslova) poloboha.

Paradoxně i díky tomu nebije podobnost se Sapkowského Zaklínačem tak do očí - sice je inspirace jím i v úvodu přiznaná, ale přitom jde o postavu svým vývojem a pojetím dost svébytnou, v pokračování už jako "macho kouzlící řezník nad věcí" tak originálně nepůsobí. Plus, samozřejmě, už v nich nešuká se Smrtí.

15.03.2016 4 z 5