Haduwig Haduwig komentáře u knih

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Jedná se o moje první setkání s touto dvojicí detektivů i dílem JKR mimo Harryho Pottera. Bohužel mě to moc nenadchlo - většinou jsou osobní životy detektivů jen pozadím a vedlejší dějovou linkou ke zločinům, ale tady se autorka asi nemohla rozhodnout, jestli píše detektivku, nebo román. Bohužel ani jedno moc nedopadlo - zločin není nijak originální, jen uměle zkomplikovaný, a vztah Robin a Cormorana se nijak zvlášť neposune. Rozhodně si přečtu další knihy o této dvojici, ale Smrtící bílou s klidem odkládám.

15.10.2019 3 z 5

Mise Hygge Mise Hygge Caroline Franc

Hledáte oddychové čtení na dva dny? Bingo. Příjemný, odhadnutelný příběh plný svíček, sušenek a úsměvů, který Vám sice navodí dobrou náladu, ale nějaké hlubší myšlenky, poznatky nebo snad polemiky tu nečekejte.

08.09.2019 3 z 5

Stejně jako u prvního dílu nám Alison Weirová předkládá historicky poměrně přesné a zároveň poutavě vylíčené osudy jedné z Jindřichových žen. Ač je znát, že k Anně nechová autorka stejné sympatie jako ke Kateřině, stejně nám umožní pochopit, z jakého prostředí pocházela, jaké mohly být její motivace a že i ji můžeme obdivovat.

03.09.2019 5 z 5

Mrtví umí mluvit Mrtví umí mluvit A.K. Turner

Jak již zaznělo - Cassie je velmi sympatická postava, kterou si oblíbíte, protože je chytrá, přirozená a má velké srdce a zajímavé zaměstnání. Zhruba do poloviny knihy jsem byla naprosto nadšená čtivým příběhem lehce okořeněným pár větami mrtvých, jenže pak se to zvrtlo a na mě už bylo rozuzlení příliš překombinované a přepálené. Pokračování si ujít nenechám, ale na plné hodnocení to není.

29.07.2022 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Příjemné oddychové čtení, které čtenáře zavede do Brna 14. století a dá nahlédnout do života různých společenských vrstev.

Rozhodně by neuškodilo, kdyby byly jednotlivé příběhy více propojené, přeci jen je děj roztříštěný na vícero postav a osudů. Ale čtivé to je, tak proč ne.

27.07.2022 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Jedná se o čtivý příběh s kapkou napětí a detektivní zápletkou, nechybí tu velmi sympatické postavy, jejich zamotané životní příběhy, ani poutavý vhled do každodenního života poloviny 14. století, a to napříč společenskými vrstvami. A ač to mám do Brna přes celou republiku, moc ráda se do jeho středověké podoby opět vrátím.

Co celou knihu trochu sráží je fakt, že tak dobrý příběh by si zasloužil o něco lepší formu vyprávění - chtělo by to ubrat vedlejších postav, a to o hodně, a neobjasňovat nutně životní příběh každé z nich, příběh to nikam neposune a čtenáře jen zahltí. A zároveň mi moc nevyhovovalo kouskování děje - co chvilku bez většího významu skočíme k jiným postavám a na další stránce už zase jinde jsme, je to jiná vesnice. Zkrátka to působí tak, že by se autorka potřebovala trochu vypsat, pak to bude dokonalé.

13.06.2022 4 z 5

Dokud žijí motýli Dokud žijí motýli Hanni Münzer

(SPOILER) Já se omlouvám, ale mě kniha nijak výrazně neoslovila. Zkombinovat ztrátu dítěte, nevyléčitelnou nemoc, milostný románek, vyšetřování vraždy, drogy, holocaust, otázku týrání dětí spolu s odkazy na filozofii a řeckou mytologii je na jednu knihu prostě moc. U všeho se tak klouže po povrchu a všechny ty nesourodé epizodky působí prostě rušivě a navíc někdy opravdu naivně a hloupě (Vyšetřování vraždy? Vážně?)

Dalším problémem je způsob, jakým se snažili všichni vytrhnout Penelopu z jejího zármutku, který mi přišel dost násilný - je tedy pravda, že s ničím podobným zkušenost naštěstí nemám. Jenže Jason mi celou dobu připadal nehorázně drzý, vtíravý a nesnesitelný, takže místo toho, abych s Penelopou hledala katarzi, tak jsem doufala, že mu pěkně nahlas zabouchne dveře před nosem.

V knize ukrývá spousta pěkných myšlenek a životní moudrosti, ale já je pod tím nánosem výše zmíněného hledat nechci.

24.04.2022 2 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

(SPOILER) Jak tak koukám, tak budu hodnotit proti proudu, ale mě kniha vůbec nezaujala - přiběhem, postavami, vztahy, ani atmosférou.

Co mi vadí asi nejvíc je, že je to celé přiliš roztříštěné a uměle natahované - domnívám se, že vyšetřování by bylo normálně poměrně rychlé (kamera v depu, otisky na noži, síla a směr úderů, elektronická konverzace...) a tady se z toho stane kolotoč střípků opakujících se výslechů, vedlejších postav a podivného vyšetřování, které nikam nevede. Navíc je to překombinované až hrůza. Když to shrnu, tak většinu knihy mi bylo úplně jedno, kdo to udělal a když jsem to zjistila, tak cítím jen úlevu, že to mám za sebou a můžu číst něco jiného.

15.04.2022 2 z 5

Manželka Manželka Alafair Burke

Já se tedy začetla a nemohla přestat. I přes to sdílím pocit mnohých, že by děj mohl odsýpat rychleji. Všemožné drobné nuance vysvětlující motivace postav byly opravdu zpracované mistrně a já tak krom Jasona a Angely fandila vlastně i Corinne s Brianem.

Jednu z nejvýraznějších výtek tak mám k anotaci, která v podstatě prozradí děj 2/3 knihy a k přirovnání Za zavřenými dveřmi - to je opravdu zavádějící a člověk čeká na něco, co nepřijde.

Určitě si od autorky přečtu i další knihy, a pokud někomu sedí převratné odhalení na konci knihy, pak zkuste Michaela Bussiho.

11.03.2022 4 z 5

Výměna Výměna Beth O’Leary

Jedná se o naprosto klasický romantický oddechový příběh, který Vás potěší, když jste třeba nemocní, nebo nechcete nic složitého. Občas Vás pobaví, některé momenty zahřejí u srdce a říkáte si, že by možná bylo fajn takhle vycházet se sousedy, mít tolik dobrých nesobeckých přátel, a takhle správnou babičku (tu mám).

Na druhou stranu hned od začátku víte, kdo s kým skončí, a není tu ani náznak náznaku, že by to mohlo dopadnout jinak. A s Leenou jsem se musela trochu sžít, nějak mi ten její přístup "máte štěstí, že jdu kolem, teď vám to tu všechno zorganizuju, protože beze mě jste ztracení" neseděl.

Takže sama za sebe kniha celkem funguje, po přečtení jsem spokojená, ale vím, že se k ní už nevrátím, protože není důvod. Hlavním problémem tak bude srovnávání se Spolubydlící(mi), první kniha je zkrátka lepší - vtipnější, lehčí, propracovanější, a nasazuje očekávání vysoko. A k této laťce se Výměna prostě nedostala. Budu tedy čekat a doufat, že se to povede dalšímu příběhu.

10.03.2022 4 z 5

Orlovo proroctví Orlovo proroctví Simon Scarrow

Opět tu máme všechno - tajný úkol, nemilosrdného nepřítele, podlého velitele, napětí, že by se dalo krájet, a k tomu lidské, zábavné a sympatické centuriony Catona a Macrona. A to vše je zasazeno do neokoukaného prostředí římské flotily.

Jediné, čeho se bojím, je ta nekončící série s Catonem a Macronem v hlavní roli - ano, mám je ráda a fandím jim, ale bojím se, aby ta jejich dobrodružství časem nepřesáhla (samozřejmě velmi sníženou) hranici jakéstakés uvěřitelnosti, a aby se to jejich kouzlo časem nevyčerpalo. Uvidíme.

10.03.2022 4 z 5

Aplikace lásky Aplikace lásky Tash Skilton

Jedná se milý romantický příběh, kde neschází vtip a velmi příjemně se čte. Sice je tu spousta věcí, co by se mu daly vytknout, ale čert to vem. Není to hloupé ani plytké, a v kategorii oddechových romantických komedií je to z těch nejlepších.

12.01.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

(SPOILER) Mě se to dost těžko hodnotí, protože posledních 20 stran jsem regulérně probrečela a všechno se to krásně spojilo, ale aby mi asi polovinu knihy trvalo, než si k postavám najdu cestu, je přeci jen trochu moc. Nakonec 3 hvězdičky, protože se tu autor dost nápadně snažil zkopírovat Oveho, ale to se nepovedlo. A na Parvenah stejně nikdo neměl.

A SPOILER!!: wors podle mě stejně umřel na tu naprosto děsivou stravu. To mi nikdo nevymluví.

15.09.2020 3 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Asi na stejné úrovni jako Losos - je to milá oddechovka, co se rychle čte. Ale. To skákání z minulosti do budoucnosti, z jedné postavy na druhou a k tomu se měnící fonty jsou fakt na palici a ne k užitku. Celé je to pak dost roztříštěné a všemožných neuvěřitelných zvratů až moc. Vize budoucnosti mi nevadila, přišlo mi to o dost lepší než nebe z Lososa. Špatná kniha to není, ale upřímně se divím, že má hodnocení přes 80 %.

08.08.2020 3 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Velká škoda je, že celá zápletka měla velký potenciál, který zůstal trestuhodně nevyužit, takže z toho vychází takový slabý průměr.

Mimochodem, na co měl teda Hakan tu druhou místnost v tom sklípku?

20.07.2020 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Příjemné čtení na letní odpoledne, které mě několikrát rozesmálo a občas mi Bára mluvila z duše. Nic víc jsem ani neočekávala, jinak bych mohla být zklamaná postavou Milady, která se z moudré babičky stává poněkud nekonzistentní nesympatickou skoro-puberťačkou. Ale co se mám co divit, ono i to nebe bylo takové blboučké a naivní. Podruhé to číst nebudu, ale Panda už na mě čeká v knihovně.

12.07.2020 3 z 5

Než odejdeš Než odejdeš Clare Swatman

Na začátek předesílám, že je to nenáročná romantická oddychovka a jako takovou ji také hodnotím. Nepotřebuji vědět jak a proč Zoe dostala druhou šanci, vezmu to jako fakt a uvidíme, co se stane dál. Jenže.... v podstatě stačí přečíst prvních a posledních 20 stran a to mezi tím je zbytečné. Pořád nechápu, proč Zoe skoro celou knihu skáče v čase, když nezmění nic důležitého? Typický příklad - jeden den jako starší verze sebe sama učiní důležité rozhodnutí, ale druhý den se její mladší já chová opět "podle původního plánu", což starší Zoe zjistí s odstupem několika měsíců? Nejspíš nám autorka chtěla přiblížit celý společný příběh Zoe a Eda, ale vybrala si k tomu nejhorší možný způsob. Takže z původních 3 hvězdiček, s nimiž jsem začala psát tohle hodnocení, snižuji na 2 a raději už končím, jinak by to také mohlo spadnout na 1.

27.02.2020 2 z 5

Půlnoční modř Půlnoční modř Simone van der Vlugt

Čtivý příběh o nevšedních zážitcích jedné talentované ženy. Oceňuji "neokoukanost" prostředí a svižné tempo knihy. Jen se nedejte zlákat tvrzením na zadní straně knihy, že příběh "obsahuje prvky thrilleru", možná jsou tu občas napínavé chvilky, ale thriller tato kniha potkala možná na vedlejší polici.

30.01.2020 4 z 5

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

Životní příběhy hlavních postav jsou rozhodně kvalitní základ pro silný příběh se vším všudy. Problémem je, že od prvních stránek víte, kam příběh směřuje, a jen musíte zjistit, jak se tam postavy ocitnou. Pak se na tuto cestu podíváte z pohledu Mary a následně Percyho, což je škoda, protože Percy po dvou stech stranách musí opakovat to, co už víme. Možná kdyby se perspektivy jednotlivých postav střídaly častěji, byla by kniha vyváženější. O dalších dílech této ságy neuvažuji.

30.08.2019 3 z 5

Němý svědek Němý svědek Caroline Mitchell

Co může čtenáře nalákat více, než pohřbený milenec, který zmizí? Bohužel očekávání se nenaplnilo. Byť je autorčin styl psaní čtivý a začátek Vás chytne, postupně kniha ztratí tempo. Emma ve mě mnoho sympatií nevzbudila, žádný význačný zvrat se nekoná a gradace příběhu selhává. Němý svědek není špatná kniha, ale po pár dnech nemáte důvod si na ni vzpomenout.

30.08.2019 3 z 5