habs habs komentáře u knih

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Nechal jsem se chytit a už se těším na další díly.
Knížka je hodně čtivá, zpočátku sem si musel zvyknout na hodně postav.
Přemysl Otakar byl schopnostmi a ambicemi předurčen vládnout a pokud mu někdo stál v cestě, tak ať už mu byl či nebyl příbuzný, se zlou se většinou potázal.
Získal jsem i představu jak byl konec 12.století co se týká moci světské i církevní zamotaný, jak probíhaly křížové výpravy a jaké byly ve středověku vztahy s Němci.

20.11.2016 4 z 5

Přečteno během chvíle, nicméně v hlavě zůstane dlouho. Zátopek zasluhuje obdiv nejen za to jak dřel, především v trénincích, ale hlavně za pasáž kdy jsem se dozvěděl, že na svou zlatou olympiádu do Helsinek málem nejel.
Doufám, že bude i druhý díl mapující jeho i Daniny osudy po jejich zlaté olympiádě. Vzhledem k tomu jak se zastal "Jogurta", určitě bude o čem psát a kreslit.

07.10.2016 4 z 5

Mám rád historii, přesto jsem byl příjemně překvapen jak čtivá knížka byla, Hlavních postav je tak akorát aby se mezi nimi člověk neztrácel. Rod Prokopů se pěkně po království rozptýlil a už se těším jak se budou jednotlivé větve rodu vyvíjet v dalších dílech.
Co jsem se dozvěděl o počátku 15.století v Čechách:
Neúroda způsobená počasím a morové rány způsobovaly hodně škod na životech.
Spory na universitě kvůli Wyclifovu učení, pálení jeho knih a přenos sporu mezi obyvatele především ve městech. Spory by se daly i jako češi (kacíři) versus němci.
I za drobné prohřešky jako krádeže, účast na demostraci, ... hrozil trest smrti.
Na druhou stranu dokonce i rytíři se živili loupežemi, přepadáním, dobýváním hradů, ... což dělali ve jménu krále.
Král Václav neměl moc velkou moc, nevycházel se svým bratrem Zikmundem, německým císařem a především panská jednota mu dávala zabrat. Papežské schizma situaci moc neusnadilo.
Hus byl velice výrazná osobnost se spoustou příznivců(včetně královy manželky), ale i odpůrců.
Všichni byli hluboce věřící, chodili do kostela, ale práce na poli nebo obchod měla vždy přednost. Z hříchů se vždy vyzpovídali aby měla dušička klid, nicméně cizoložství bylo hodně běžné, i u kléru.

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Amerika 70. let jak ji neznáme, i když podobný příběh by se mohl odehrát kdekoliv.
Mám rád knížky v kterých se několik více méně nezávislých postav a dějových linek na závěr spojí, v tomto případě šlo o hodně tragické postavy a vyústění. Četlo se výborně, před autorem smekám, že byl schopen vymyslet takovou bandu desperátů.
Každopádně doufám, že se pustí do pokračování - jedna postava mu ještě zbyla :-).

09.09.2016 4 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Znal jsem autora z několika videí na youtube, tak jsem se na knihu moc těšil a nezklamala.
Jde o velmi čtivě zmapované osudy rodu Homo Sapiens napříč tisíciletími. Harari zajímavě komentuje poznatky z mnoha oborů lidské činosti a jejich vývoj - náboženství, zemědělství, průmyslu, geografické objevy, ekonomie, filozofie, sociologie, politiky, ...
Zaujal mě názor, že nejlíp nám bylo jako lovcům a sběračům, a že od neolitické revoluce kdy začal růst počet lidí na světě už se člověk musel začít více ohánět abychom se všichni uživili.

08.02.2016 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

První knížka do letošní výzvy :-). Sranda jako u aristokratek to sice nebyla, ale knížka se mi líbila víc, hlavně kvůli té duchařině. Rád bych si pár nocí na takovém zámku vyzkoušel přečkat, jestli bych se nepo.... . Navíc motivu kastelána vypadnout z Prahy docela rozumím.

07.01.2016 4 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Paráda, některé povídky byly perly co se četly jedním dechem. Nejvíc mě bavily krátké poznámky o inspiraci k napsání povídky. Závidím mu jeho fantazii, kdy dokáže napsat skvělou povídku jen z toho, že ho zaujme nějaká věc či člověk a už se mu v hlavě odvíjí příběh.

03.02.2017 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Čtivě napsaný příběh jedné tokijské noci. Osoby a dialogy jsou uvěřitelné, akorát linka krásné Mariiné sestry Eri mi přišla trochu zbytečná. Oceňuji tipy na hudbu a určitě si přečtu dalšího Murakamiho.

22.12.2016 4 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Marjane měla ohromné štěstí v tom, že se narodila v dobře zaopatřeným a liberálním rodičům, kteří pro ni udělali a umožnili jí opravdu hodně.
V úsměvných příhodách je popisovaný islámský režim tvrdší a drsnější než byl ten komunistický u nás, různých příkazů, zákazů, zatčení, poprav, zničených kariér ... bylo v komiksu opravdu hodně. V "evropské části" zase život přistěhovalkyně v Rakousku taky nebyl žádný med.

28.11.2016 5 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Četl jsem ji celkem dávno - z jeho předpokladů mi zůstalo v hlavě, že Ukrajina jako samostatný stát nebude mít dlouhého trvání a že kvůli přetlaku v muslimských zemích dojde ke stěhování na západ. Oba dva předpoklady se vyplňují.

12.10.2016 4 z 5

Evoluce svým vlastním tvůrcem: Od velkého třesku ke globální civilizaci Evoluce svým vlastním tvůrcem: Od velkého třesku ke globální civilizaci Miroslav Veverka

Neuvěřitelný, jak jeden člověk, navíc právník, je schopen dát dohromady informace z tolika vědních oborů. Navíc napsané velice čtivě. Určitě se k ní jednou vrátím.
Z poslední, značně pesimistické části ohledně dalšího vývoje na zeměkouli jsem měl deprese.
Jediné co mi chybělo byl seznam použité literatury - ten by byl asi hodně dlouhý.

10.08.2016 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

O této knize jsem dlouho slýchával jako o grálu knih osobního rozvoje. Jde o logický systém kdy jednotlivé návyky do sebe pěkně zapadají. Nejdříve si ujasníme své vlastní hodnoty a následně se podle nich chováme jak vůči sobě tak i ve vtahu k okolí a přitom je na každém jak má své hodnoty nastavené.
Samozřejmě že zavedení těchto návyků do praxe není jednoduché, ale proč to nezkusit ...

06.03.2016 4 z 5

Paměti Hitlerova tlumočníka Paměti Hitlerova tlumočníka Paul Schmidt

Bylo zajímavé vidět popis války z druhé strany včetně zákulisních jednání popsaných přímým účastníkem na německé straně. I když se autor měl spíše za obdivovatele demokracie než nacistu.
Pro mě byl nejlepší popisovaný rok 1938 - bylo poučné vidět co předcházelo Mnichovské dohodě - jak Angličané a Francouzi se s Hitlerem snažili za každou cenu dohodnout jen aby předešli válce. Napadení Polska pak už pro ně byla jen pověstná poslední kapka.

17.03.2017 4 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

.... aneb jak neznámý falzifikátor může ovlivnit dějiny. Škoda že v románu je Praha jen jako konspirační místo a děj se v ní neodehrává.
Zajímavým způsobem vyprávěné, četlo se dobře. Akorát jsem po ruce měl wikipedii, abych se orientoval v jednotlivých postavách.

17.03.2017 3 z 5

Mistr a Markétka: grafický román Mistr a Markétka: grafický román Andrzej Klimowski

Bylo to asi hodně velké sousto převést Mistra a Markétku do komiksové podoby. Na rozdíl od knihy mě komix moc nenenadchl, je příliš zkratkovitý.

17.03.2017 2 z 5

Heydrich - konečné řešení židovské otázky Heydrich - konečné řešení židovské otázky Edouard Husson

Spíš než o Heydrichovi to bylo o konečném řešení židovské otázky a konferenci ve Wansee. O tom jak v jednotlivých fázích války židy likvidovali a co to obnšelo. Drsný bylo Jak museli s Himmlerem nutit Wehrmacht k zabíjen židů což bylo Himmlerovi proti srsti a měl kvůli tomu značné psychosomatické potíže.

03.02.2017 4 z 5

Signál a šum Signál a šum Nate Silver

Hned první kapitola o vypuknutí finanční krize mne zaujala.
Celá kniha je srozumitelně napsáno, že i laici jako já pochopí vyzdvihovanou Baesovu větu.
Autor popsal jak pomocí statistiky spočítat výskyt a sílu zemětřesení, pravděpodobnost teroristických útoků, jak se má správně sázet na výsledky zápasů či voleb, jak na profesionální hraní pokeru, atd. atd.
Navíc v každé kapitole je názor nějakého "insidera", který téma pomůže osvětlit.

20.11.2016 4 z 5

Co s námi bude? Co s námi bude? Milan Vodička

Hodně zajímavé čtení, knížka nutí se zamyslet k čemu ten neustálý vývoj a růst směřuje a co se světem jednou bude. Mám za to, že na hodně věcí v knížce dříve či později dojde, nicméně z předpovědi na rok 2016 vyšlo snad jen to, že ve Francii bylo ME ve fotbale, v Riu olympiáda a v Americe prezidentské volby.

20.11.2016 3 z 5

Střed těla – core trénink Střed těla – core trénink Hollis Lance Liebman

Praktická knížka pro toho, kdo se chce doma protáhnout, nebo si zlepšit fyzičku. Obsahuje přes 100 cviků které je možné provádět doma. Každý cvik je popsán, je ukázáno které svalové partie posiluje/protahuje a na co si dát pozor.

07.10.2016 4 z 5

Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Pavel Kosatík

Líbil se mi seriál, líbí se mi i komiksy. Především tento díl bych dal jako povinnou komiksovou četbu pro deváťáky - mohlo by zaujmout, jaký měly máničky podíl na sepsání Charty 77.

09.09.2016 5 z 5