Habrovan Habrovan komentáře u knih

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Před časem jsem si jel knížku koupit do jakéhosi bazaru. Při zpáteční cestě jsem to v šalině nevydžel a začal číst. Napřed jsem se cudně usmíval, aby pak následoval v intervalech uvolněný smích. Tu a tam mne propíchly pohledy do mobilů dloubajících tupců, leč nedbal jsem a pokračoval v zábavě.
P.S. Vždy, když čtu o Vendelínovi, dostanu chuť na chleba se sádlem :-).

18.01.2023 5 z 5

Knížku jsem už četl za komančů, toto vydání z roku 1969 mělo více obrázků a vše bylo na lepším papíru. To, že se pak publikace povalovaly za nízkého zájmu čtenářstva v trafikách bylo nedůstojné. Těch pět hvězdiček tedy dávám za tu premiérovou edici. Dodnes nevím, čemu jsem se více smál, zda ilustracím či textu. Je tedy dobře, že zde neglosujeme film, ale jenom knihu.

15.03.2023 5 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Líbezná knížka, která umí podnítit fantazii a chuť k jídlu či pití. Současně pohladí po duši.

14.09.2022 5 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Vždycky kolem podzimu mi tahle knížka padne do ruky. Je to asi tím 9/1938. Pokaždé se do ní začtu, abych tam našel něco nového, nebo co mi časem doklaplo. Určitě bych knihu doporučil všem těm onásbeznásmistům, uvědomělým kapitulantům, odborníkům na útěk a mistrům v sebelítosti. Ne, vážně, moc takových publikací do novodobé historie této země není. Starej Schönfeld tohle zažil a podává z první ruky. A tohle po přečtení okecat nejde.

18.10.2022 5 z 5

Za Heydrichem stín Za Heydrichem stín Jan Drejs (p)

Tato kniha byla první, která popsala vše podstatné o tématice. Ty ostatní už trpěly balastem politiky, kultu, nadčlověčenstvím. Také vede k zamyšlení, proč se v Praze třeba po Jindřišce Novákové nejmenuje žádná ulice, za což se to jen hemží ukrajinskými bajkami.

Krvavé léto 1945 Krvavé léto 1945 Jiří Padevět

Kniha je vhodná jako dárek pro nenáročného čtenáře. Jde spíš o encyklopedii, nikoli o zdroj poznání.

16.06.2022 2 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Až začnu podsouvat knížky mladší generaci, tyto tituly tam zajisté budou.

18.01.2023 5 z 5

Historie trestu smrti Historie trestu smrti Martin Monestier

Ačkoli při čtení z knihy mrazí, určitě za přečtení stojí.

17.06.2022 5 z 5

Mnichovský komplex Mnichovský komplex Jan Tesař

Knížku jsem asi v polovině čtení hodil do popelnice. Od historika bych nečekal stále se opakující slova jako blbství, aniž by napsal, koho a proč. Tohle nestojí za pozornost a věnovaný čas.

16.06.2022 odpad!

Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945 Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945 Tomáš Pasák

Jeden by nevěřil, čeho byli (jsou) Češi schopní. A pan Pasák se tohoto popisu chopil velmi podrobně.

JUDr. Emil Hácha (1938-1945) JUDr. Emil Hácha (1938-1945) Tomáš Pasák

Kniha je o nedoceněm a neprávem opomíjeném člověku, o prezidentovi, který zachránil tisíce životů před jistou smrtí. A to se nedá říci ani o jednom z jeho předchůdců, natož následovníků.

16.06.2022 5 z 5

Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Jaroslav Čvančara

Není to sdělná kniha v pravém slova smyslu. Jde spíš o obrázkovou encyklopedii. Fotky jsou autentické, doposud mnohdy neviděné, tu a tam doprovozené textem. Kdo čekal čtivo, nové informace ( tím jsem byl já ), bude zklamán. Určitě už další díly kupovat nebudu, protože o listování v albech nestojím, neb mnoho informací nesdělí. Za výpravnost a originalitu dávám aspoň průměrnou známku. Kdo sháníte podklady pro diplomku, hledejte jinde.

06.09.2023 2 z 5

Dějiny antického Říma Dějiny antického Říma Michael Grant

Výborná kniha! Impérium zaniklo svou zdegenerovaností. Evropa v posledních letech již naskočila do stejného stádia, dnešní batolata se dožijí její likvidace východními kmeny. Holt, tato knížka by měla být povinnou četbou v poředvolebních kampaních chtivců moci, ale není.

03.03.2023 5 z 5

Brněnské Gestapo 1939–1945 a poválečné soudní procesy s jeho příslušníky Brněnské Gestapo 1939–1945 a poválečné soudní procesy s jeho příslušníky Vladimír Černý

Pokud seženete, dostane se vám do rukou kniha, která danou látku zpracovává fundovaně, a především objektivně; nesnaží se relativizovat oběti komunistů, nemasarykuje, faktograficky vám ty děje nabídne, a vy to přijmete, nebo ne. Ještě se patří vyzdvihnout, že publikace nezabředává do zbytečných detailů, leč tam, kde to patří, nasvítí jej reflektorem. Užasl jsem, kolik nám neznámých lidiček si zaslouží hlubokou úctu, že jsme nebyli národem poserů, byť se cena platila nejvyšší. Za mě poklona, moc lepších knih o odboji není.

03.02.2023 5 z 5

Dějiny papežů - Papežové , díl III. - Od Inocence III. po sv. Celestina V. (1198 - 1294) Dějiny papežů - Papežové , díl III. - Od Inocence III. po sv. Celestina V. (1198 - 1294) P. Alberti

Asi nejzákladnější dílo k historii papežů. Další knihy už z něj hodně čerpaly. Stínem tetralogie je, že prakticky všechny publikace mají uvolněné stránky, mnohdy nebyly ani rozřezané. Často se to dozvídám, když si prohlížím inzeráty. Inu, i naši předkové si s kvalitou nedělali velkou hlavu.

14.09.2022 5 z 5

Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Mark Bowden

Kniha i film jsou vzácný případ, kdy je jejich autenticita i vysoká míra vykreslení pravdy na jedničku. Ano, ve filmu je pár tvůrčích přešlapů, ty však v knize nejsou. Na druhou stranu, knížka je zase ochuzena o Zimmerovu hudbu. Prameny, které jsem měl k dispozici jsou ve shodě s publikací. Moje poklona.

14.07.2022 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Není to čtení pro každého. Kdo má rád absurditu, underground, ten se bude ke knize vracet jako já.

29.06.2022 5 z 5

I zvíře mělo více útrpnosti než člověk I zvíře mělo více útrpnosti než člověk Stanislava Vodičková

Kniha se nebojí takových detailů, jako je chování polských kněží v KT, kteří tak úplně ctnostní nebyli.

16.06.2022 5 z 5

Hrdelní případy Mimořádného lidového soudu České Budějovice 1945-1948 Hrdelní případy Mimořádného lidového soudu České Budějovice 1945-1948 Jan Ciglbauer

V knize se odráží popis doby. Co retribučnímu soudnictví předcházelo, až po jeho obludnost. A to i za skutky, které ani v poválečném Československu neměly skončit na provaze.

Bolševici, Beneš a my Bolševici, Beneš a my Vladimír Krychtálek

Pokud si odmyslíme ismy odvislé od doby vzniku knihy, dostane čtenář pocit, že čte týden staré noviny. A jak moc se historie opakuje.