h2220 h2220 komentáře u knih

McNallyho tajemství McNallyho tajemství Lawrence Sanders

Utla knizka, ktera spojuje patrani po odcizenych znamkach v americke "high society" s milostnym pribehem soukromeho detiktiva. Prijemne cteni .-)

18.12.2016 4 z 5

Obraz Martina Blaskowitze Obraz Martina Blaskowitze Ladislav Fuks

Útlá knížka na motiv skutečných událostí , bombardování Dráždaň, během II. světové války. Na pozadí setkání hlavní postavy, který sesetkává s lehovážným redaktorem, a chce ho prostřednictvím vyprávění "potrestat", se odehrává kruté dějství z období před propuknutím II. světové války v Čechách /popisy všedního života a problémů židů, na druhé straně stoupenců nacismu/ i během ní, a které vrcholí popisy náletů a zničení města Drážďan leteckými pumami ... obzvláště působivé, pro mě tím víc, že k Drážďany patří k mým oblíbeným městům. Pozůstatky po zničení města jsou vlastně patrné dosud. Jako vícero z Fuksových knih jde o téma zabývající se "temnou" strunou, vztahující se k dějinným událostem uzurpování nacistického Německa naši vlasti.

08.12.2016

Plavba ve snech Plavba ve snech Ladislav Beran

Dva příběhy píseckého autora: Plavba ve snech a Vrah nechodí na maliny. Autor představuje dvojici kriminalistů Studničky a Macha, kteří pátrají po vrahovi mladé ženy a příslušníků policie, které zabíjí strunou utaženou kolem krku. Druhý příběh nás zavádí do vesnice, kde jeden z kriminalistů tráví léto: u aleje je však nalezen mrtvý chlapec a vedle někho plechovka toluenu... pátrání se zaměřuje na narkomany a práškaře, skutečnů strůjce vraždy je však, jak už to bývá, někdo vysoce postavený.

15.11.2016 2 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

úžasný příběh, v knižní formě poměrně útlá knížka, já znám verzi s ilustrací Adolfa Borna. Sledujeme několik lidí na ostrově, odkud není možné uniknout a proměnu jejich charakterů, který vyvolá strach, když lidé zjistí, že vrah, který se postupně zbavuje jednoho po druhém, je jedním z účastníků setkání. I když už jsem knihu četl víckrát, viděl a slyšel různá zpracování ve filmu nebo rozhlase, pokaždé se udivuji, kam nás autorka v mystifikaci , kdo může být vrahem a má i motiv, zavádí, aby jsme nakonec zjistili, že vrahem je člověk, do kterého bychom to vůbec neřekli.

Puklý čas Puklý čas Eva Syřišťová

Velmi čtivé a s laskavostí a pocitem pochopení jsou napsány příběhy lidí, kteří se dostali z našeho pohledu za hranici "normálnosti". Povídky se zabývají zejména psychózami, např. schizofrenii a s tím spojenými halucinacemi, jasnozřivými sny, nebo sebestředným egoismem proti neschopnosti být ukotven s našem světě v titulní povídce, ale i příběhem muže, který čeká na smrt po amputaci všech končetin s přesto má jeden cíl, který chce uskutečnit ... Autorka se nám příběhy snaží nahlédnout do světa nejen psychicky nemocných a způsobu jejich prožívání.
Jak autorka uvádí v úvodu české verze (napsané už v r. 1978): "Zajímalo mě vždy především vnitřní drama, odehrávající se v člověku, drama, které je neopakovatelné, jedinečné, stále nové a pokaždé jiné, ať už hráč vystupuje v drobých nebo klíčových rolích, zejména však , když se ocitá v krajních polohách, kdy se rozhoduje mezi životem a smrtí."
Ke knize se vracím opakovaně, mám rád obzvláště slovenskou verzi. Některé povídky o nesmyslnosti lidského pachtění za penězi, či jinou metou, a přitom opomíjí základní a obyčejné věci jako je vztah mezi členy lidského společnosti nebo bere za samozřejmost, že je člověk zdravý, jsou v dnešní době obzvláště aktuální.
Kniha je určitě zajímavá pro laiky, odborné pracovníky ve zdravotnictví a sociální péči i rodinu pacientů. Autorka vycházela se své dlouholeté praxe a základem jejich povídek jsou skutečné kazuistiky beletristicky zpracované takže přístupné i nelékařské populaci.

Poslední večeře Otýlie Vranské Poslední večeře Otýlie Vranské Roman Cílek

literárně zpracovaný příběh Otylky Vranské nabízí příběh jejích posledních dnů, odvíjející se od zjištěného obsahu žaludku, kdy bylo zjištěno, že před smrtí snědla jablko. To jí před smrtí koupil její - snad milenec či kunšoft. Jde ovšem o fikci, jak se události mohly seběhnout, neboť vraždu se dodnes nepodařilo rozšifrovat.

05.11.2016 3 z 5

Vdova Coudercová / Mladý Cardinaud Vdova Coudercová / Mladý Cardinaud Georges Simenon

dva příběhy, dobře čtivé, s mistrným vykreslením psychologie postav. Svou nadčasovostí díky jednání postav, které se stejně tak může odehrávat i v dnešní době, je úplně jedno že byly vydány před více než půlstoletím.
První příběh se odehrává na venkově, kdy mladý muž cestující autobusem se seznámí s vdovou, která ho vezme na statek jako pomocníka. Rodina vdovy však je však zatížena na majetek po zemřelém a proto vztahu , který vznikne mezi vdovou a mladým mužem, nepřejí. Touha po majtku je pak příčinou smrti....
Druhý příběh se odehrává ve městském prostředí a řeší spletité vztahy mezi manžely a milencem ženy, za kterém nespokojená paní utíká.

Případ půjčeného psa Případ půjčeného psa Jan Klíma

Vtipný příběh, kdy mladý absolvent má na starost psa svého vedoucího, pes však zmizí a absolvent je nucen v rámci pátrání po něm prožít mnoho trablů.

05.11.2016 3 z 5

Nespouštěj se s nikým,kdo je potrhlejší než ty. Nespouštěj se s nikým,kdo je potrhlejší než ty. Jan Klíma

Vtipný příběh z vysokoškolského prostředí svým způsobem potrhlých matematiků .-)

05.11.2016 4 z 5

Na zlatou rybku nečekej Na zlatou rybku nečekej Eva Hájková

úvodní text je zavádějící .. autorka nabízí různé rady do domácnosti, vedení domácího účetnictví, dávky sociálního zabezpečení, pojistky, vhodné prostředky pro úklid domácnosti apod ... ovšem v reálné době 80. let. Součástí je i test pro zručné muže a chytré hospodyňky.

05.11.2016 2 z 5

Smrt v kaštanovém domě Smrt v kaštanovém domě Roman Ráž

Snaha obyvatel jedné horské obce usvědčit jednoho přistěhovalého majora na penzi, že se zpronevěřil v době nacismu. Každý účastník akce ((učitel, hospodský, ..) má svou kapitolu, kde případ komentuje ze svého hlediska. Řeší se otázky viny, morálky, práva vzít věc do vlastních rukou, ale i , kdo ze zúčastněných ztratí nervy nebo se chce od domluvené akce distancovat

Jak nevyloupit poštu Jak nevyloupit poštu David Jan Novotný

PŘÍJEMNÉ ČTENÍ detektívek ve stylu K. Capka, bez zbytečných drastických scén, pachatelé jsou někdy spíš k politování. doporučuji jako letní čtení .-)

05.11.2016 4 z 5

Další příhody z černého kufříku Další příhody z černého kufříku Archibald Joseph Cronin

pokračování předchozích povídek z lékařské praxe na venkově ... vtipné a humorné, jindy spíše závažné s důrazem na sociální tématiku, když si někteří venkovští lidé nemohou dovolit zaplacené lékaře nebo mezi nimi panují mylné představy o příčinách chorob a léčbě. Povídky se vyznačují vykreselením svérazných venkovkých postav. V záverečných částech se mladý lékař setkává s půvabnou a odborně zdatnou sestrou, která ho nejdříve štve, protože je z místní velkopodnikatelské rodiny, a lékař si myslí, že práce v nemocnici není pro ni, že ji tam dostail tatínek. Pak je s ní nucen hrát tenisový turnaj a jeho postoj se mění. Nakonec k ní zahoří láskou a způsobí, že i ona odmítne snoubence, který po ni jinak prahne.

04.11.2016 4 z 5

Záhada ztracené cukle Záhada ztracené cukle Jan Vážný

Kriminální pátrání po mrtvé dívce, která je nalezena v lesíku za obcí, kam jezdí místní i přespolní na "večerní radovánky". Pátrání ztěžuje zdevastovaný obličej mrtvé, takže idetifikace je, zdá se, nemožná. Pátrání podle chrupu však vede k indiciíím, které směřují do místní rodiny a vraha je možné najít mezi sourozenci...

04.11.2016 3 z 5

Osudná smyčka Osudná smyčka Jan Vážný

Kriminální případ z Talamberku na Moravě, kde dojde v hotelu k sebevraždě muže, který zde byl vyslán pracovně ... smyčka šňůry z vařiče a poloha těla mohou nasvědčovat tomu, že jde o vraždu.. motivů je mnoho a stopy vedou nejen do Brna, ale i do Košic a Prahy. Dobře napsaná detektivka ze které dýchá atmosfra 60. let,

05.10.2016 4 z 5

Záhada inzerátu Záhada inzerátu Jan Vážný

Příběh odehrávají se kdesi na Moravě, při které v obci Jedlová při večírku na Malé rychtě zemře čechoameričan, který se v ČSSR měl ženit. Okolnosti úmrtí se motají kolem nového léku na srdce který vyvíjí místní podnik, ženy, která si muže měla vzít i jejích dvou synů, kteří mohli mít zájem na tom, aby se matka za cizince nevdala. V podezření jsou též všichni účastnící bujarého večírku, jak místní, tak ti, kteří sem jen přijeli na víkend...

05.10.2016 3 z 5

Příhody z černého kufříku Příhody z černého kufříku Archibald Joseph Cronin

povídky, při kterých autor čerpá z mládí z lékařské praxe na venkově ... vtipné a humorné, s důrazem na sociální tématiku, chudobu, vykreselením svérazných venkovkých postav

19.09.2016 4 z 5

Aféra s křečkem a jiné povídky Aféra s křečkem a jiné povídky Jaroslav Hašek

Vydáno znovu v 80. letech, opravdu vtipné historky, nejlepší je skutečně ta titulní, příběhy jsou inspirované také mládím autora, kdy pracoval jako učeň v obchodě.

19.09.2016

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Originální kniha, mnohovrstevnatá, příběh z konce století, soumarku monarchie... kdy nikdo neví, co přinese příští století. Odehrává se ve Vídni a jinde, týká se života vévodkyně ... která chce vytvořit něco, co by po sobě zanechala, velkou věc pro další generace ... tím se zaobírají její myšlenky a snažení
Kuchařka se přitom v knize objevuje až ke konci; proč autor nazval knihu Vévodkyně a kuchařka, když o kuchařce je určitá pasáž vedou odborníci i laici diskuze.
Mnoho jinotajů, odboček, vtipných scén (pasáž o leštění zrcadel mě rozesmívá znova znova) i rozsáhlé popisy hostin a přípravy pokrmů (labužnické .-))
Četl jsem již několikrát.
Ukázky z knihy zpracoval ve čtení na pokračování i rozhlas.

11.08.2016

Černé jako smola Černé jako smola Hana Prošková

Obsahuje šest povídek, autorka má originální témata, styl vyprávění, které nemoralizuje, nehodnotí příčiny ani následky. Setkáváme se opět se svébytným malířem Horácem a nadporučíkem Vašátkem.

Povídky: Černé jako smola, Muž s kočkou, Případ v Es dur, Dopisy z onoho světa, Psyché, Sluneční skvrny.

Případ v Es dur obsahuje humorný prvek, nebýt toho, že varhaník je málem zavražděn, Dopisy z onoho světa jsou mystické, cizinec dostává dopisy od přítele z Československa, který ovšem již před mnoho lety zemřel, ve Slunečních skvrnách obsahuje politický podtext, odkazuje do tížívé doby padesátých let.

11.08.2016