gubesh gubesh komentáře u knih

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Dokonalé.

23.01.2020 5 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Napínavý místy až dobrodružný příběh, který odkrývá krutosti páchané zajatcům Japonskou císařskou armádou. Napětí v některých pasážích eskaluje až do té míry, že vám běží mráz po zádech a vy s nervozitou si jen říkáte - nedělej to. Prostředí je exotické (Thajská džungle).
Hlavními motivy jsou útrapy zajatců v táboře, stavba mostu, válka, sabotáž mostu, vůle, odvaha a vojenská kázeň.
Líbilo se mi vylíčení jednotlivých, často velice pevných a ctnostných, charakterů a jejich psychiky. Především duševní stavy despotického plukovníka Šaitoá, který naopak jedná velice pudově. Jazyk je relativně strohý a srozumitelný, což dílu jedině prospívá.
Závěr je napínavý, neočekávaný, nervy drásající.

04.02.2019 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Srozumitelně napsaná kniha vysvětlující nejvýznamnější vědecko-fyzikální teorie 20. století. Psána je typickým vědeckopopulárním jazykem. Zvláštností je, že v celé knize byla nehledě na složitost popisovaných principů a teorií použita pouze jediná rovnice a to přeslavná Einsteinova ekvivalence Energie a hmotnosti.

Čte se poměrně dobře. Na některých místech se možná zaseknete, ale jeden z obrázků a grafů ( kterých se tam vyskytuje překvapivě hodně) vám pomůže zcela určitě problematiku pochopit.

Celý Hawkingův životní příběh je velice smutný a dojemný. Podobně se cítíte, když si při čtení uvědomíte, kolik úsilí a intelektuálního napětí musel Stephen W. Hawking vynaložit při psaní NEJEN této knihy. Jeho celoživotní dílo pro vědu, popularizaci vědy a jeho silná vůle žít bude zcela určitě pro spoustu lidí minimálně po dobu celého 3. tisíciletí nesmírnou inspirací.

Knihu doporučuji přečíst, i přes její relativní neaktuálnost ( byla napsána před 30 lety). Pomůže vám pochopit problémy moderní fyziky a tajemství lidského bytí. A když už nic, tak je to krásná vzpomínka na jeho život a dílo.

P.S. Alespoň já beru přečtení a zakoupení této knížky, jako projev úcty tomuhle silnému a vytrvalému člověku.

09.09.2018 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Píši z vlaku, tradičně si čtu Čapkův cestopis právě na cestě, v kupé ČD. O to víc, si pak vychutnávám slova cestovatele-spisovatele, dojem kazí snad jen němečtí spolucestující. V Anglii jsem sám jednou byl, Čapek je jedním z mých oblíbených spisovatelů, tož abych si tenhle cestopis nepřečetl. A nezklamal mně, sice to bylo místy studené a pochmurné, jako Anglie, která prostě taková je, ale střídali to vtipné komentáře a části, které čtení rozveselily a osvěžily. Doporučuji přečíst, pokud jste v Anglii byli, připomene vám to vaše cesty, pokud ne o to víc zajímavých věcí z anglického života se dozvíte. Jazyk je krásný a styl psaní je ve stejném duchu jako u ostatních dílů.

20.02.2018 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Velké, ambiciózní, napínavé dílo Karla Čapka, ještě z jeho rané tvorby. Kniha je plna silných motivů, střídají se pasáže z hrdinova osobního (sexuálního) a pracovního života, které se navzájem až nečekaně ovlivňují. Velkou myšlenkou tohoto díla je zneužití vědeckého pokroku ve válce, tudíž k destrukci a vyvražďování, znázorněno na Krakatitu, což je smyšlená třaskavina. A v jistém smyslu alegorie atomové bomby, čímž Čapek dokazuje svoji nadčasovost.
V knížce se několikrát změní prostředí i postavy, každá pasáž přitom má něco do sebe. Nechybí český folklór, Praha, vědecké laboratoře, vojenské podniky, sny. Právě horečnaté sny jsou napsány velice autenticky, mistrovsky.
Prokop, tedy hlavní hrdina, prožije románek s tak odlišnými ženami, jako je naivní děvče z vesnice, nebo paličatá princezna. Celé je to velmi pěkně napsané. Čte se to celkem lehce, určitě je to jednoduší, než třeba Válka s mloky.
Dávám 5/5*, doporučuji vřele.
P.S. Zajímalo by mně, jak moc jedna z postav, vesnický doktor, byla podobna tatínkovi Karla Čapka.

20.02.2018 5 z 5

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Kniha s Čapkovými fejetony velice pobaví, ale i jaksi vzdělá a přiblíží ''velice nekoordinovaný a chaotický'' proces tvorby filmu, novin a divadla. Nejvíce se mi líbila pasáž o filmu, kde velmi trefně a ironicky popisuje chování režisérů k autorům. Určitě doporučuji, jak se říká : v jednoduchosti (v jednoduchém tématu) je krása.

11.12.2017 4 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Útlá knížečka s Čapkovými obrázky. Je to velice milé čtení, třeba na jednu cestu vlakem z Ostravy do Olomouce :). Ve které autor s lehkostí a humorem popisuje zvyky a mentalitu nizozemců. A také krásy a zvláštnosti Holandska i jeho architektury. Knížka na vás na konci zanechá dojem, jako kdyby jste ji zrovna procestovali. Ale ne sami, nýbrž s Čapkem, protože jeho osobitost nechybí ani v této knížce.

10.12.2017 5 z 5

Sloupkový ambit Sloupkový ambit Karel Čapek

Výbor humorných, politických, mravoučných i mravokárných,cestopisných, popisných, literárních, sociálních ba i justičně-legislativních Čapkových sloupků, však abych dokončil charakteristiku dodávám: veselých, smutných, milých, srdcervoucích, napínavých, filosofických, útěšných, rozhněvačných, úzkostně spjatých s první republikou i nadčasových.
Všechny tyto publicistické texty spojuje Čapkova bystrost, vtip a jednoduchost s jakou byly čtenáři podány v Lidových novinách.
Člověka některé jednotlivé texty příjemně potěší a vyvolají nenuceně úsměv na tváři, obzvlášť ty texty o těch každodenních maličkostech života, jež bývají moderním člověkem opomenuté, potěší nejvíce. Ve srovnání s žurnalistikou současnou se nabízí otázka, proč dnešní žurnalisté hledají pro své texty (téměř ve 100%) pouze témata složitá a vážná? V některých ohledech je psát o maličkostech zkrátka těžší, nebo spíše je vyžadováno více důvtipu a nápadů.
V té knize je kus historie prvorepublikové a novinářské. Je škoda, že takové výbory, se dnes netisknou třeba v nějakých pěkných nových vydáních - revize těchto méně známých sloupků by jistě nebyla na škodu, ba naopak by bylo k dobru, kdybychom tyto řádky mohli číst v publikaci, která není zakončena doslovy zatížené komunistickou propagandou.

01.04.2020 4 z 5

Věznice parmská Věznice parmská Stendhal (p)

Klasický objemný román popisující celý život a duševní vývoj mladého Fabrizzia. Sám Stendhal přímo v románu ironicky napsal: „Přiznám se, že jsem následoval příkladu mnoha vážených spisovatelů a začal jsem vyprávět historii svého hrdiny rok před jeho narozením.“ (str.14)
Podrobnosti ze života dvoru absolutistického knížectví se všemi jeho hodnostmi, intrikami a způsoby jsou pro člověka 21.století těžko uchopitelné, nicméně je to právě příběh několika velikých lásek, které udrží čtenáře bdělým.
V druhé polovině knihy se rozehraje dojemná Epika, kdy Fabrizzio skončí uvězněn v Parmské věznici, a kde překvapivě poprvé pozná upřímnou lásku. Narativ graduje a ke konci, v němž je toho tolik líčeno tak málo slovy, vyústí v tragické (neočekávané) dovršení, z kterého mám do teď vlhko v očích.

20.02.2020 4 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Pokračování románu Na cestě a další z Kerouacových líčení života. Kniha začíná popisem básnického manifestu, legendárního čtení v Gallery Six, kde Allen Ginsberg přednesl svou proslavenou báseň Kvílení.
Hlavní hrdina Ray (Jack Kerouac) v knize prožívá chvíle sexuálních experimentů, duchovních i tělesných poznání – cestu za svobodou. Máme příležitost nahlédnout na počátky Beat generation a ruksakové revoluce . Ray se svými přáteli prožívá chvíle hlubokých budhistických duchovních poznání, cestuje po přírodě, leze po horách, jde za své hranice, ale také se pere s alkoholismem a svými psychickými stavy.
Dílo je nesmírně cenné jako důkaz svobodného lidského myšlení a ducha.

24.12.2019 4 z 5

Piková dáma a jiné povídky Piková dáma a jiné povídky Alexandr Sergejevič Puškin

Má první zkušenost s ruským romantismem. Musím přiznat, že jsem ohromen ladným čistým jazykem. Úchvatnou skladbou děje, jenž přirozeně a napínavě eskaluje s překvapivou zápletkou. Poslední povídka (Kapitánská dcerka) je asi nejlepší povídka, co jsem kdy četl. Kombinuje se v ní vše, co jsem už popsal, ale tentokrát dotaženo v dokonalost. Umělecký a emotivní dojem z ní zůstane silný.
Nechtěl bych zapomenout ocenit popis ruských reálií a Pugačovova povstání i kvalitní překladatelskou práci Bohumila Mathesia.

04.12.2019 5 z 5

Listy Olze Listy Olze Karel Čapek

Poctivě vypracované dílo, jež vypovídá leccos o životě Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové ale i dalších tehdejších elit národa Čsl. Jedná se o honosnou a bohatou sbírku dopisů, určenou pro lidi, co znají historii první republiky a kontext Čapkovi tvorby. Je na škodu, že se některé z pozdějších dopisů neuchovaly, avšak důvody jsou více než pochopitelné (Strach O. Scheinpflugové z gestapa). Nechybí desítky fotografií. Bystří čtenáři jsou jistě s to mnohé o povaze, názorech a rituálech intelektuála vypozorovat. Vydání sice socialistické, ale zdá se ucelené a nezávadné.

Pro čtenáře K. Č. je listování jeho starou korespondencí vzrušujícím příběhem, v němž se dozvídá o ,,backgroundu'' děl, ním napsaných, a každým dalším dopisem odkrýváním kusů kuriózní skládanky - spisovatelova života.

09.04.2019 4 z 5

Povídky a satiry Povídky a satiry František Gellner

Gellnerovi povídky jsou kvalitní sociálně-historickou sondou do poměrů tehdejší politiky, společnosti, módy i rodiny. Jazyk je bohatý na spřežky i zastaralé výrazy, ale i přesto mu nechybí čtivost a lyričnost. Humor v prózách je vtipný až nadčasově ironický, ale neopomeňme uznat textu i jeho překvapivou sociální hloubku a moudrost lidových pravd, jež v něm přebývají. Buřič schovaný v Gellnerově srdci se nebojí psát o lechtivých tématech a líčit věci v době minulé tabuizované.
Osobně považuju satirickou část knihy za kvalitnější.
Závěrem si myslím, že každý z nás se v líčeních osudů postav částečně pozná, či v nich najde někoho ze svých známých, a právě proto je může ocenit i moderní člověk 21. století.

31.01.2019 4 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Psychologický román psaný bez iluzí, pompéznosti a pozlátka o zbohatlících, kteří si dopřávají zpohodlnělý život na pobřežích Ligurského moře - ve francouzské riviéře. Příběh stopuje asi 13 leté období v životě psychiatra Dicka a jeho pacientky / budoucí mladší manželky Nicole.
Hlavní zápletkou je poměr Dicka a jeho milenky Rosemary a duševní uzdravování Nicole, které povede až k postupnému odcizení k Dickovi. Velmi zajímavými motivy se stávají bezstarostnost, alkoholismus, marnivost, zazobanost, flirt, luxus. Časoprostorem jsou dvacátá a třicátá léta minulého století ve francouzské riviéře, švýcarsku. Nesmíme zapomenout, že román nepojednává o životu evropanů, ale spíše vypráví o americké smetánce trávící svůj hedvábný život v Evropě.

Neočekávejte příliš velkou dějovou linku, kromě úvodu. Celé je to o psychologii a také chvílemi až trochu nudné a fádní, jako život lidí, kteří se nemusí starat o své živobytí.

28.09.2018 4 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

První Čapkovo dramatické dílo. Děj se odehrává v prostředí české vsi. Stěžejní zápletka, je celkem jednoduchá, ale vtipná, dobře vyvrcholená, celé to má spád. Hlavní myšlenkou je souboj mládí a lidí, co mládí už dávno nepřejí. Upřímně jsem nečekal od Loupežníka nic moc, ale byl jsem překvapen, nutno podotknout, že kvalitou a myšlenkou je to o laťku níž, než R.U.R a Bílá nemoc. I přes to hra má něco do sebe. Na konci jsem si říkal, že takový humor a to prostředí, ve kterém se děj odehrává, je pro nás Čechy typické a doporučuji přečíst každému, kdo má rád český folklór a jednodušší, vtipné, láskyplné zápletky.

12.02.2018 4 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

Pro mně je to zatím, asi jeho nejslabší cestopis. Má i světlé pasáže, kde Čapek popisuje více život lidí a píše o věcech, co se mu líbily a nelíbily, nebo o kráse žen, či vzpomínce na naší vlast. Ale to jsou většinou jen krátké odstavečky. Na můj vkus kniha je, až příliš přehlcená filozofickými monology o umění. Koupi, ale i tak nelituju, jazyk Čapka je pořád krásný a knížečka je navíc velmi útloučká.

22.01.2018 4 z 5

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Velice milé čtení. Člověka nadchne jak Čapek pomocí obrázků, místních názvů a melodického jazyka španělského dokáže knížku ozvláštnit a okořenit. Tak, že se čtenář na chvilku opravdu cítí, jako kdyby mu začala proudit v žilách horká španělská krev a zval chiquitu k tanci. Musím dodat, že při čtení ubíhala stránka za stránkou. A obzvláště si cením kapitol o Corridě, kterou v 21. století člověk už nenavštíví jako kdysi. Takže stejně jako u obrázků z Holandska, musím Karla Čapka obdarovat 5 hvězdami.

17.12.2017 5 z 5

Až na krev Až na krev William Styron

Pět formou i kvalitou odlišných povídek spojuje téma druhé světové války. William Styron píše své příběhy z perspektivy mariňáka. Většinou se jedná o nepřímý popis válečných zážitků nebo vlivů války na mentalitu emočně a inteligenčně vyspělejšího jedince. Je zřejmé, že autor vychází z osobních zkušeností.
V titulu, jenž nese název Až na krev, a z kterého mrazí po zádech, příliš krvavých líčení nehledejme. Styron klade důraz na malbu hrdinovy psychiky a popis myšlenek. Ty jsou s to důvěryhodně sdělit atmosféru krutých válečných scén, bohužel méně náročného čtenáře mohou nudit. U méně kvalitních povídek (Blankenship) byl zbytečné květnatý jazyk na obtíž, a dělal text špatně čitelný. Naopak u Otcovského domu, ač přes dlouhá souvětí, dokázal Styron velice půvabným jazykem psát poutavě a čitelně.
Některé povídky mne zaujaly (především Otcovský dům, nedokončený román o návratu mladíčka z válek v Tichomoří), a proto knihu hodnotím lepšími třemi hvězdami.

23.01.2020 3 z 5